Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"MIUI 6 will first be tested by 1000 beta tester, and the team will grow to 10000 people by August 22. MIUI 6 developer version will be open to public in the beginning of September. By the end of 2014, Xiaomi Mi 2/2S/2A, Redmi devices and Redmi Note will start testing."

http://en.miui.com/thread-35077-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"MIUI 6 will first be tested by 1000 beta tester, and the team will grow to 10000 people by August 22. MIUI 6 developer version will be open to public in the beginning of September. By the end of 2014, Xiaomi Mi 2/2S/2A, Redmi devices and Redmi Note will start testing."

http://en.miui.com/thread-35077-1-1.html

Αυτό απλά δίνει το πλάνο, δεν λέει πουθενά ότι δεν θα πάρουν την V6 τα hongmi/1s

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχίζουμε να χάνουμε την μπάλα.... όταν λέει Redmi devices τι εννοεί? δεν καταλάβατε ακόμα? Redmi & Redmi 1s τι/ποιες είναι?
Link to comment
Share on other sites

hongmi / redrice / redmi είναι το ίδιο, απλα hongmi ήταν η κινεζική ονομασία , redrice η μετάφραση , redmi η τελικη (διεθνη ίσως) ονομασία
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε η 3.20 της ελληνικής ρομ, και φαίνεται αρκετά σταθερή, έχει διορθωθεί το bug που υπήρχε στην 3.19 στον dialer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα, είμαι κάτοχος 1s από Vickmall με MIUI version JHCCNBO92.0 root kai multy από την Vickmall. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πατήσω το κουμπί της “ενημέρωσης συστήματος” μπας και σταματήσουν τα διάφορα bags και κλαταρίσματα που έχω? Θα δω τίποτα σε βελτίωση μπαταρίας? Θα πρέπει να κάνω backup? Σημειωτέων είμαι σχετικά άσχετος με την τεχνολογία. Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω το red rice(4.3 JLS36C, miui JHCCNBD24.0) και προσπαθω να το rootαρω. όμως μου λειπει το updater app (δεν ξερω γιατι ,ετσι μου σταλθηκε απο minideal) και ετσι δεν μπορω να κανω boot into stock recovery. Αλλα και με vroot που προσπαθω να κανω το rooting, καποια στιγμη κατα τη διαδικασια βγαινει η εικονα που επισυναψα με ενα χρονομετρο και κινεζικα. μετα το τελος του χρονου συνεχιζει η διαδικασια αλλα αποτυγχανει(βγαζει εικονιδιο "Χ" οτι το κινητο δεν εγινε rooted).

Εχει καποιος καμια ιδεα να λυσω το προβλημα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος περασματος εφαρμογων στην SD Card?

Δοκιμασα το Link2SD αλλα μετα την αναβαθμιση δε μου δουλευει και δεν αναγνωριζει τα format.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω το red rice(4.3 JLS36C, miui JHCCNBD24.0) και προσπαθω να το rootαρω. όμως μου λειπει το updater app (δεν ξερω γιατι ,ετσι μου σταλθηκε απο minideal) και ετσι δεν μπορω να κανω boot into stock recovery. Αλλα και με vroot που προσπαθω να κανω το rooting, καποια στιγμη κατα τη διαδικασια βγαινει η εικονα που επισυναψα με ενα χρονομετρο και κινεζικα. μετα το τελος του χρονου συνεχιζει η διαδικασια αλλα αποτυγχανει(βγαζει εικονιδιο "Χ" οτι το κινητο δεν εγινε rooted).

Εχει καποιος καμια ιδεα να λυσω το προβλημα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Λοιπόν επειδή τά'χεις λίγο μπερδεμένα:

1.κατ'αρχήν το updater app είναι "πειραγμένο" στις περισσότερες ROM που βάζουν τα μαγαζιά,αφού είναι custom και δεν παρέχουν κανένα update.

2.Τι σχέση έχει ο updater με το recovery?στο stock recovery μπαίνεις με το power + volume- παρατεταμένα.

3.το vroot δούλευε μόνο στις πρώτες εκδόσεις του redmi.

4.ακολούθησε προσεκτικά τον παρακάτω οδηγό:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος περασματος εφαρμογων στην SD Card?

Δοκιμασα το Link2SD αλλα μετα την αναβαθμιση δε μου δουλευει και δεν αναγνωριζει τα format.

 

μια χαρα δουλευει εγω οποτε κανω αναβαθμιση μου δουλευει το link2sd αρκει να θυμασε τι φορματ ειχες κανει στην καρτα σου.

μετα πας εκει που λεει επανεσυνδεση τομων η κατι τε4τοιο και τσακκκ εμφανιζοντε τα παιχνιδια σου και οι εφαρμογες που ειχες περασει στην sd καρτα σου,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους..έχω βάλει την εκδοση του miui Hellas και έχω την έκδοση 17 . ο updater μου βρίσκει νέα αναβάθμιση ,την .20 .την έχει κατεβάσει σύμφωνα με το zip που φαίνεται στα dowhload., του δίνω εγκατάσταση αλλά τίποτε. Μένει στην ίδια εκδοση .καμμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους..έχω βάλει την εκδοση του miui Hellas και έχω την έκδοση 17 . ο updater μου βρίσκει νέα αναβάθμιση ,την .20 .την έχει κατεβάσει σύμφωνα με το zip που φαίνεται στα dowhload., του δίνω εγκατάσταση αλλά τίποτε. Μένει στην ίδια εκδοση .καμμία ιδέα;

 

περνατο με την κλασικη μεθοδο απο recovery να φλασαρεις την καινουργια εκδοση

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δουλευει εγω οποτε κανω αναβαθμιση μου δουλευει το link2sd αρκει να θυμασε τι φορματ ειχες κανει στην καρτα σου.

μετα πας εκει που λεει επανεσυνδεση τομων η κατι τε4τοιο και τσακκκ εμφανιζοντε τα παιχνιδια σου και οι εφαρμογες που ειχες περασει στην sd καρτα σου,

 

ext04 ειχα βαλει με καποιον οδηγο που ποσταρες εσυ αν θυμαμαι σωστα.

Δε μου το αναγνωριζει ομως. Ημουν V5 multi και πηγα GTV 3.20

Link to comment
Share on other sites

ext04 ειχα βαλει με καποιον οδηγο που ποσταρες εσυ αν θυμαμαι σωστα.

Δε μου το αναγνωριζει ομως. Ημουν V5 multi και πηγα GTV 3.20

 

τι να σου πω εμενα μου το αναγνωριζει παντα.οποτε εχω κανει αναβαθμιση σε νεα εκδοση με το που ανοιγω το link2sd με ρωταει ποιο παρτισιον τι φορματ ειναι το επιλεγω κανει επανεκινηση το κινητο.

μετα κανω επανεσυνδεση mount καπως ετσι και αμεσως εμφανιζοντε ολλες οι εφαρμογες και τα παιχνιδια που ηταν στην sd

Link to comment
Share on other sites

Το θέλει ένας φίλος να το πάρει.. Υπάρχει ακόμα στοκ;

Και εγώ έχω την 17 official υπάρχει ροοτ?

ακολούθα τον οδηγό:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

Link to comment
Share on other sites

ok, εφτιαξε ext03 αναγνωρισε τελικα. Ευχαριστω

Αλλο θεμα τωρα. Οταν επιλεγω 3G απο την SIM1 (WCDMA) εχω φουλ σημα HDSPA. Στη SIM2 οταν την επιλεξω μου βγαζει σκετο G και κατεβαζει δεδομενα πολυ αργα (πρεπει να ειναι GPRS). Υπαρχει τροπος να διορθωθει αυτο η ειναι καθαρα θεμα hardware?

Link to comment
Share on other sites

ok, εφτιαξε ext03 αναγνωρισε τελικα. Ευχαριστω

Αλλο θεμα τωρα. Οταν επιλεγω 3G απο την SIM1 (WCDMA) εχω φουλ σημα HDSPA. Στη SIM2 οταν την επιλεξω μου βγαζει σκετο G και κατεβαζει δεδομενα πολυ αργα (πρεπει να ειναι GPRS). Υπαρχει τροπος να διορθωθει αυτο η ειναι καθαρα θεμα hardware?

Μόνο η sim1 υποστηρίζει 3G

Δεν πρέπει να είναι θέμα hardware γιατί υπάρχει custom rom (νομίζω ultimate) που επιλέγεις εσύ ποια sim θα έχει 3G

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Saouron35 ευχαριστώ.όλα κομπλε με την κλασική μέθοδο αλλά αυτό δεν αποτελεί bug για τον ota updater? Ποιος ο σκοπός του τοτε; λέω εγω

 

τι να σου πω μπορει ναι να αποτελει bug.

εγω παντος παντα με αυτον τον τροπο το κανω γιατι με ota updater ολο και κατι γινοταν.

οποτε προτιμω την σιγουρη λυση που ποτε δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα,.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι θέμα hardware γιατί υπάρχει custom rom (νομίζω ultimate) που επιλέγεις εσύ ποια sim θα έχει 3G

Ειχα την Ultimate αλλα και παλι ειχε το ιδιο θεμα. Η SIM2 κατεβαζε δεδομενα με απελπιστικα αργο ρυθμο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Saouron35 ευχαριστώ.όλα κομπλε με την κλασική μέθοδο αλλά αυτό δεν αποτελεί bug για τον ota updater? Ποιος ο σκοπός του τοτε; λέω εγω

 

Μήπως έχετε βάλει το XExStorage για μεταφορά αρχείων στην εξωτερική κάρτα μνήμης; Αυτό αποτελεί λόγο να μην τρέχει σωστά το ΟΤΑ updater.

 

Υπαρχει τροπος περασματος εφαρμογων στην SD Card?

Δοκιμασα το Link2SD αλλα μετα την αναβαθμιση δε μου δουλευει και δεν αναγνωριζει τα format.

 

Δεν ξέρω αν δουλεύει στη συγκεκριμένη συσκευή αυτό.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...