Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

recovery μονο με το sp flash tool μπορω να αλλάξω χωρίς να είμαι ρουτ;

 

όχι δεν είναι απαραίτητο

 

So here you go simple step by step guide

Before you start job, put all those files on sd card:

*miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip

*miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAH3.0_jb-4.2.zip

*CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery (thanks to Sonik1SVK for build)

*mobileuncle.toolbox_327.apk

*root.zip

 

1. from (any) Recovery make all wipes and install "miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip"... restart phone to MIUI

2. then install "mobileuncle.toolbox_327.apk". from that app install CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery

3. restart phone and enter to your new CWM V5 Recovery. make all wipes. install WCDMA JHBCNAH3.0 ROM

4. after that install file root.zip... restart phone to MIUI

5. you should see new icon on the screen "SuperSU"

6. you done, enjoy rooted phone :)

 

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/page-5

βάζεις μία ροοταρισμένη ρομ και περνάς το Recovery που θες.

Για να ροοτάρεις την v5 με το root.zip χρειάζεσαι CWM

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/

CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) rename it in recovery.img

Download (thanks to Sonik1SVK for build): https://mega.co.nz/#!eQEwWIJR!XGyqqA9umahB9Q8b4Nan9FCHCLwwd704RBLuh71VMTY

 

και αυτό το λέει εδώ http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/page-20

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτη ειναι η παλια μεθοδος και λιγο πιο πολυπλοκη..εγω αναφερομαι σε αυτην http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html. διαβαστε με προσοχη τα μπλε γραμματα στο πρωτο ποστ..δουλευει και η μεθοδος του bull αλλα ειναι λιγο πιο μπελαλιδικη..αυτο το θεμα με τα asserts δεν μπορω να καταλαβω..στον geokart μια χαρα περαστηκε η stable multi v5 και κανονικα απο τον updater το ζιπακι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι παιζει εδω ; Out of stock προσωρινα αλλα τιμες ... http://www.ghdeal.com/xiaomi-red-rice-4-7-inch-corning-glass-screen-mt6589t-quad-core-1-5ghz-android-mobile-phone.html

 

και πριν λιγες μερες ηταν ακομη πιο φθηνο...

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι παιζει εδω ; Out of stock προσωρινα αλλα τιμες ... http://www.ghdeal.com/xiaomi-red-rice-4-7-inch-corning-glass-screen-mt6589t-quad-core-1-5ghz-android-mobile-phone.html

 

και πριν λιγες μερες ηταν ακομη πιο φθηνο...

 

Αυτό δεν υποστηρίζει 3G, είναι για κινεζικά δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Αν δε δοκιμάσεις πως θα ξέρεις? Απλά καλό είναι γενικά να πάρεις πρώτα κάποια μικροπράγματα να δεις αν όλα είναι οκ. Επειδή όμως τώρα σκέφτομαι να πάρω το hongmi άμεσα, δεν έχω χρόνο για πειράματα κ δοκιμές και είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Όταν λες jsxl.com εννοείς jsxltech.com έτσι?

ναι αυτο εννοω. και εγω αυτο θελω το παρηγγειλα ηδη απο το to2c αλλα δε ηρθε. και επειδη το βιαζομαι θα βαλω dhl. μολις μου απαντησουν οτι ειναι σε στοκ εφυγε. γιατι απο βδομαδα εχουν διακοπες και θα παμε μετα απο 8/2 .

Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη οθονη κατω απο την ωρα εμφανιζει την ημερομηνια και αναμεσα στην ημερα , στον μηνα κ στο ετος εχει κινεζικα, πως διορθωνετε αυτο ??
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η παλια μεθοδος και λιγο πιο πολυπλοκη..εγω αναφερομαι σε αυτην http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html. διαβαστε με προσοχη τα μπλε γραμματα στο πρωτο ποστ..δουλευει και η μεθοδος του bull αλλα ειναι λιγο πιο μπελαλιδικη..αυτο το θεμα με τα asserts δεν μπορω να καταλαβω..στον geokart μια χαρα περαστηκε η stable multi v5 και κανονικα απο τον updater το ζιπακι..

 

Φιλε να τονισω οτι οτι update εκανα και του recover και της rom τα αρχεια τα εβαλα στην εξωτερικη sd ! στην εσωτερικη δεν δουλευε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είμαι καινούργια εδώ και δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα προηγούμενα...Θέλω να παραγγείλω άμεσα..αρχικά έλεγα από minideal αλλά τώρα με ενημέρωσαν ότι το ελληνικό φόρουμ της xiaomi προτείνει και merimobiles....Ποιο από τα δύο τελικά? Αν ξέρει κάποιος ας με φωτίσει λίγο!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το root.

Νομιζω οτι το εκανα τελικα με το vroot.

Ανεβασα δυο φωτο για να μου πειτε και εσεις. Παρατηρησα οτι αντι για superu που διαβαζω μου εγκατεστησε ενα kinguser!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είμαι καινούργια εδώ και δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα προηγούμενα...Θέλω να παραγγείλω άμεσα..αρχικά έλεγα από minideal αλλά τώρα με ενημέρωσαν ότι το ελληνικό φόρουμ της xiaomi προτείνει και merimobiles....Ποιο από τα δύο τελικά? Αν ξέρει κάποιος ας με φωτίσει λίγο!

απο οπου το βρεις φθηνοτερα. υπαρχουν κι αλλα σαιτ που εχουν και εκπροσωπους στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

απο οπου το βρεις φθηνοτερα. υπαρχουν κι αλλα σαιτ που εχουν και εκπροσωπους στο φορουμ.

 

 

από minideal παρήγγειλα και θα παραλάβω αύριο...σε 21 μέρες ήταν εδώ με sing post και κανένα πρόβλημα ούτε τελωνείο ούτε τίποτα...δεν ξέρω το τηλέφωνο πως θα ναι...Από minideal θα ξανα παραγγείλω μάλλον γιατί μόλις είδα ότι to merimobiles έχει china post χωρίς έξοδα αποστολής αλλά διάβασα σε ένα άλλο site ότι περνάει τελωνείο...Το λέω πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέρεται....Περιμένω μόνο να δω αν είναι όπως το περιμένω από minideal....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μου γράφει ότι 17/1 έγινε despatched to overseas. Αυτό πόσες μέρες σημαίνει μέχρι να φτάσει περίπου;
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Καλησπέρα παιδιά. Μου γράφει ότι 17/1 έγινε despatched to overseas. Αυτό πόσες μέρες σημαίνει μέχρι να φτάσει περίπου;

 

Γυρω στις 20 να υπολογίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είμαι καινούργια εδώ και δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα προηγούμενα...Θέλω να παραγγείλω άμεσα..αρχικά έλεγα από minideal αλλά τώρα με ενημέρωσαν ότι το ελληνικό φόρουμ της xiaomi προτείνει και merimobiles....Ποιο από τα δύο τελικά? Αν ξέρει κάποιος ας με φωτίσει λίγο!

εγω πηρα απο το minideal και ειναι μια χαρα , κανενα προβλημα με sg περιπου 15 ημερες. να γραψεις να το στειλουν gift και low cost.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο to2c η multi είναι και root γιατί λες ότι έκανες πάλι root;

 

Γιατί αφού πέρασα την v5 stable χάθηκε το ροοτ και αναγκάστικα να το κάνω πάλι από την αρχή. Στην αρχή με το vroot έβγαζε αποτυχία αλλά κατέβασα το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip από το http://en.miui.com/ και όλα καλά έγινε το root μια χαρά

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη οθονη κατω απο την ωρα εκει που εχει την ημερομηνια και αναμεσα στην ημερα , στον μηνα κ στο ετος εχει κινεζικα, σας το βγαζει και εσας ?? διορθωνετε αυτο ?????
Link to comment
Share on other sites

από minideal παρήγγειλα και θα παραλάβω αύριο...σε 21 μέρες ήταν εδώ με sing post και κανένα πρόβλημα ούτε τελωνείο ούτε τίποτα...δεν ξέρω το τηλέφωνο πως θα ναι...Από minideal θα ξανα παραγγείλω μάλλον γιατί μόλις είδα ότι to merimobiles έχει china post χωρίς έξοδα αποστολής αλλά διάβασα σε ένα άλλο site ότι περνάει τελωνείο...Το λέω πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέρεται....Περιμένω μόνο να δω αν είναι όπως το περιμένω από minideal....

 

φιλε οποτε ερθει πες πως ηρθε το πακετο και σε τι κατασταση και εγω απο minideal σκεφτομε να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε οποτε ερθει πες πως ηρθε το πακετο και σε τι κατασταση και εγω απο minideal σκεφτομε να το παρω.

 

Φίλε είμαι φίλη!! Οκ θα ενημερώσω...αν είναι και στην κατάσταση του όλα οκ θα ξανα παραγγείλω από κει...Είναι Lenovo βέβαια αυτό που περιμένω αλλά όπως και να χει θα δείξει...Βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είμαι καινούργια εδώ και δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα προηγούμενα...Θέλω να παραγγείλω άμεσα..αρχικά έλεγα από minideal αλλά τώρα με ενημέρωσαν ότι το ελληνικό φόρουμ της xiaomi προτείνει και merimobiles....Ποιο από τα δύο τελικά? Αν ξέρει κάποιος ας με φωτίσει λίγο!

 

καλως ήλθες. Θα προτεινα να τσεκαρεις τα καταστηματα που εχουν δικό τους νημα επικοινωνίας στο φορουμ και θεωρείς οτι εχουν καλη επικοινωνία και αμεσοτητα

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

καλως ήλθες. Θα προτεινα να τσεκαρεις τα καταστηματα που εχουν δικό τους νημα επικοινωνίας στο φορουμ και θεωρείς οτι εχουν καλη επικοινωνία και αμεσοτητα

 

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Επείδη υπήρξε ένα θέμα και με το to2c και χωρίς καμία διάθεση υπεράσπισης του καταστήματος απλά να παραθέσω πως για το δικό μου ρύζι και το imei και ο 20ψηφιος κωδικός έδειξαν original!
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

δεν υπηρξε θεμα φιλε μου. δημιουργηθηκε θεμα χωρις λογο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δεν υπηρξε θεμα φιλε μου. δημιουργηθηκε θεμα χωρις λογο..

 

έστω αυτό... το παραθέτω γιατί κάποιοι μπορεί να επηρρεάστηκαν. εγώ προσωπικά δυο τηλ που έχω πάρει από το εν λόγω κατάστημα ήταν μια χαρά.

 

Ερώτηση τώρα... Αν και στις ρυθμίσεις στο αποθηκευτικό χώρο λέει 1.38 GB διαθέσιμα όταν πάω να βγάλω φωτό ή να μου στείλουν με bt μου λέει ότι η κάρτα είναι γεμάτη......

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είμαι καινούργια εδώ και δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα προηγούμενα...Θέλω να παραγγείλω άμεσα..αρχικά έλεγα από minideal αλλά τώρα με ενημέρωσαν ότι το ελληνικό φόρουμ της xiaomi προτείνει και merimobiles....Ποιο από τα δύο τελικά? Αν ξέρει κάποιος ας με φωτίσει λίγο!

 

καλησπερα και απο μενα! Και γω το πηρα απο minideal με ΕΜS.( χωρις τελωνιο αλλά να τους πεις οπως ειπαν και τα παιδια gift 15-40$)το δεμα εφυγε στης 4-1 απο κινα , και 10-1 ηταν στο ταχυδρομειο μου!Ηρθε σε αριστη κατασταση!και ειναι αυθεντικοτατο!απλα με χαλασε η rom που ειχαν εγκατεστημενη αρκετα προβληματα! μπορεις να δεις και το unboxing μου here... http://m.youtube.com/watch?v=5AWbtL_Bgrk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος σχετικά με το android επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός. Εφαρμογές από που μπορεί να κατεβάσει κάποιος από το google play ή και από αλλού; Όλα τα κινητά ανεξαρτήτου μάρκας έχουν πρόσβαση στο google play;

Κάτι ακόμα. Οταν αγοράζει κάποιος κινητό από Κίνα επειδή διαβάζω για αλλαγή ROM για ROOT κτλ αυτά είναι υποχρεωτικά για να λειτουργήσει απροβληματιστα στην Ελλάδα ή το κάνετε για άλλους λόγους;;;

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...