Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βεβαίως και μου φαίνεται λογικό.

 

Και για αντικατάσταση λογικό μου φαίνεται.

 

Επίσης δεν είναι καθολικό το θέμα μπαταρία με λολιποπ...

 

Στο δικό μου κρατάει τουλάχιστον 20% παραπάνω και είμαι με custom rom - recovery , τούμπανο δηλαδή... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε 3-4! Σου φαίνεται λογικό να έχει χάσει 30% απόδοση η μπαταρία σε 2 χρόνια;

Γνώμη μου....!

Αν την μπαταρία την πρόσεχες πολύ σχολαστικά..... είναι λογικό να σου φανεί πολύ το 30% απώλεια ισχύος μπαταρίας!

Αν φόρτισες την μπαταρίας σου πάρα πολλές φορές και αν την άφησες αρκετές φορές να πέσει κάτω απ' το 15% ή σε γενικές γραμμές δεν την πρόσεξες πολυ, είναι πιστεύω λογικό να έχεις ακόμη και 30% πτώση σε 2 (σχεδόν) χρόνια!

Και το δικό μου G2 πάντως που είναι σχεδόν 2 χρόνων (χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στη μπαταρία) χθες σε 44 ώρες χρήσης έβγαλα 6.5 ώρες οθόνη!

Φαντάζομαι σίγουρα και το δικό μου έχει μια πτώση στη μπαταρία του...... αλλά ακόμη καλά τα πάει! ;)

Η αλήθεια είναι ότι και 'γω δεν "συμπάθησα" την lollipop (δοκίμασα 2-3 φορές custom) και είμαι (πάλι) με custom kit kat....... γούστα και προτιμήσεις του καθενός ;):cool:

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο θέμα θερμοκρασιών, κάτι 60άρια και 66άρια σε browsing δεν τα βλέπαμε στην kitkat, ούτε τα 76 σε τεστ benchmark. Δηλαδή δε φαντάζομαι και αν ανέβαζα την φωτεινότητα από το 0 στο 50% ή να έβγαλα το flight mode θα είχαμε κανένα Τσερνομπιλ

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο θέμα θερμοκρασιών, κάτι 60άρια και 66άρια σε browsing δεν τα βλέπαμε στην kitkat, ούτε τα 76 σε τεστ benchmark. Δηλαδή δε φαντάζομαι και αν ανέβαζα την φωτεινότητα από το 0 στο 50% ή να έβγαλα το flight mode θα είχαμε κανένα Τσερνομπιλ

 

Πέρσι το καλοκαίρι που το χα(με kitkat φυσικά), είχα δει και 80άρια σε cpu, ενώ συχνά πυκνά έπαιζα γύρω στο 70, φωτεινότητα όμως πάντα ψηλά(~80%) & σε δίκτυο 3g(όχι πάντα με data ανοιχτά)

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά που φοβούνται ότι έχει χαλασει η μπαταρία τους ή οτι η Lollipop χαλαει αισθητα την αυτονομια εχω να τους πω ενα πραγμα.

Να μην επηρεάζονται απο κατι τρελα νουμερα που ακουν. Το κινητο το εχω πανω απο ενα χρονο, εχω βαλει πολλες ρομ και με τη χρηση που κανω και στις περιοχές που κινουμε ειχα πανω κατω την ιδια αυτονομία με ολες τις ρομ, περίπου 4 ώρες οθονη σε δυο μερες αναμονής φορτιζοντας στο 18%-15%. Τελος το κινητο παντα επιανε μεγαλες θερμοκρασίες, ειδικα με χρηση 3g.

 

Να σημειωσω οτι δεν χρησιμοποιώ τις εφαρμογές Facebook, facebook messenger, γιατι μου ρουφανε την μπαταρια.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κινητό ζεσταίνεται παρατηρώ 3 κάθετες άσπρες γραμμές στην οθόνη που διακρίνονται μόνο σε γκρίζο φόντο. Όταν το κινητό κρυώνει εξαφανίζονται ! Η μια είναι μικρη και φαίνεται όταν κατεβάζω την επάνω κουρτίνα των ειδοποιήσεων. Είναι περίπου 3 εκατοστά και είναι ακριβώς στη μέση ανάμεσα ώρας καιβημερομινιας (τέρμα πάνω αριστερα) και γραναζιου. Ρυθμίσεων (τέρμα δεξια).

Οι άλλες 2 γραμμές εμφανίζονται δεξιά και αριστερά της οθόνης περίπου ένα εκατοστό απόσταση από το πλαίσιο του κινητού και ξεκινάμε από το πάνω μέρος της οθόνης και φτάνουν ως κάτω. Θα έστελνα στιγμιότυπο να δείτε αλλά δεν τα βγάζει. Είναι πολύ έντονες αυτές οι γραμμές αλλά πράξη το κινητό αρχίζει κα κρυώνει εξασθενούν σιγά-σιγά. Μέχρι που φεύγουν εντελώς. Όταν αρχίσει να ζεστενεται αρχίζουν παλι. Με την κιτκατ δεν είχα ποτέ υπερθέρμανση !! Τώρα Με την λολιποπ "αναβει" με το παραμικρό και με ελάχιστη χρήση. Ακόμα και σε περιβάλλον με δροσια/κλιματισμό !!!

Του έκανα και επαναφορά εργοστασιακών αλλά παραμένει το... Τηγάνισμα !!

Δεν το έχω rootαρισμενο.

Η χρήση που του κάνω είναι ελαφρια. Ουτε Παιχνίδια ούτε συγχρονισμό ανοιχτό ούτε τίποτα. Μόνο Wi-Fi ανοιχτό όλο το 24ωρο. 6-7 λεπτά χρήσης και βράζει

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Και σε έμενα με lollipop ανεβάζει θερμοκρασία, και απέκτησα μια μικρή κιτρινίλα πάνω αριστερά. Το Σεπτέμβρη θα το στείλω για αλλαγή οθόνης, για να δω αν μεγαλώσει άλλο η κιτρινίλα με kitkat ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και σε έμενα με lollipop ανεβάζει θερμοκρασία, και απέκτησα μια μικρή κιτρινίλα πάνω αριστερά. Το Σεπτέμβρη θα το στείλω για αλλαγή οθόνης, για να δω αν μεγαλώσει άλλο η κιτρινίλα με kitkat ;)

Μια από τα ίδια και σε μένα. Εγώ θα το στείλω από βδομάδα μιας και έχω και άλλη συσκευή για να περάσω τις μέρες μου.

:D
Link to comment
Share on other sites

Κίτρινη γραμμή δεν έχω δει ακόμα..... Αλλά και αυτές οι 3 άσπρες Που βγάζει με βάζουν σε σκέψεις! Θα ξυπνήσω καμία μέρα και θα έχω αποκτήσει 3 κιτρινες? Lol
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μολις αγορασα ενα LG G2 LS980 32mb rom unlocked απο το εξωτερικο. Το συγκεκριμενο μοντελο προοριζεται, απο οτι εμαθα, για Sprint USA. Ολα καλα, αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι επρεπε να ξεπιναρω τη σιμ με αλλο κινητο πρωτα και επισης οτι δεν εχω 3g, 4g η lte. Δεν εχω ιντερνετ δηλαδη μεσω παροχου. Το wifi δουλευει ενταξει. Στις ρυθμισεις, στις επιλογες tethering & δικτυα, δικτυα κινητης, 4g, δεν μπορεις να επιλεξεις παροχο η ip. Καθοσον ειμαι ασχετος, πως μπορω να παιρνω και να δεχομαι τηλεφωνηματα και να μην εχω ιντερνετ.

Λυσεις κανεις? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει πάθει η κάμερα του κινητού και ενώ έχω το κινητό καθετα δείχνει την κάμερα οριζόντια! Σαν να έχω γυρισμένο το κινητό. Δεν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη περιστροφη και οι φωτο που τραβάω βγαινουν οριζοντιες!!!! Σήμερα μου το κάνει αυτό!!! [ATTACH]63233[/ATTACH]

 

Edit: του είχα κάνει επανεκκίνηση και δεν εστρωνε. Τελικά το έκλεισα και το άφησα 10 λεπτά κλειστό κ εφτιαξε.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κιτρινίλα μετά που πέρασα lolipop αλλά γενικά ίδια θερμοκρασία παρατηρώ και θα το στείλω για αλλαγή και εγώ μετά τον Σεπτέμβρη . Γνώμη μου η λολιποπ θετικά: καλύτερη εμφάνιση, καλύτερη εξοικονομήσει ενεργείας, αρνητικά: ελαφρός πιο αργό και λείπουν μερικές χρήσιμες εφαρμογουλες που υπήρχαν στην κιτκατ π.χ. ασύρματος αποθηκευτικος χώρος!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν............βρήκα κάτι σημαντικό για την κιτρινίλα. Σε έμενα η κιτρινίλα βγήκε πάνω δεξιά (είχα δείξει πριν τρις περίπου μέρες photo) μικρή περίπου ενός εκατοστού. Σήμερα που ζεστάθηκε αρκετά το τηλ. μεγάλωσε λίγο. Όταν ήταν ακόμα ζεστό πάτησα με αρκετή δύναμη και προσοχή το σημείο, και εκ θεάματος μίκρυνε :w00t: τόσο που την έβλεπα ελάχιστα, έως καθόλου. Άρα ξεκολλά με την ζέστα η μεμβράνη με την οθόνη, και έτσι δημιουργείτε αυτό το πρόβλημα της κιτρινίλας.Τι θέλω να πω με αυτό, οτι όταν στέλνουμε το τηλ. στο service πιστεύω οτι κολλάνε το σημείο εκείνο (οθόνη με μεμβράνη) και μας το επιστρέφουν.

 

***Το βρίσκω δύσκολο να αλλάζουν τόσες οθόνες 2-&3 φόρες...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εβαλα κ εγω την 5.0.2 και σε γενικες γραμμες ολα καλα. Το προβλημα που μου κανει ειναι οτι οταν παταω να επιστρεψω στην κεντρικη οθονη τοτε καποιες φορες κολλαει και πρεπει να περιμενω 30" να ξεκολλησει ή ακομα μου πεταει κ το μηνυμα οτι η αρχικη οθονη δεν αποκρινεται κ αν θελω να την τερματισω. Εχω κανει ηδη 2 φορες επαναφορα εργοστασαικων ρυθμισεων. Αρχικα μου το εκανε 3-4 φορες τη μερα και μετα τη δευτερη επαναφορα μου το κανει μια φορα τη μερα. Εχει κανει καμια ιδεα τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εβαλα κ εγω την 5.0.2 και σε γενικες γραμμες ολα καλα. Το προβλημα που μου κανει ειναι οτι οταν παταω να επιστρεψω στην κεντρικη οθονη τοτε καποιες φορες κολλαει και πρεπει να περιμενω 30" να ξεκολλησει ή ακομα μου πεταει κ το μηνυμα οτι η αρχικη οθονη δεν αποκρινεται κ αν θελω να την τερματισω. Εχω κανει ηδη 2 φορες επαναφορα εργοστασαικων ρυθμισεων. Αρχικα μου το εκανε 3-4 φορες τη μερα και μετα τη δευτερη επαναφορα μου το κανει μια φορα τη μερα. Εχει κανει καμια ιδεα τι να κανω?

 

Κανε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, και θα εισαι o.k. υπόψιν χάνεις τα πάντα.

 

Παιδιά η "κιτρινίλα" αυτή πώς εντοπίζεται

 

Όταν είναι να έρθει και αν έρθει , θα την δεις....!!!!

 

http://s10.postimg.org/umo1n2ujt/DSC_9063.jpg

photo hosting sites

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Θα ήθελα εν συντομία να μοιράστω την εμπειρία μου μετά την αναβάθμιση μιας και είναι αμφιλεγόμενο θέμα.

 

Να σημειωσω ότι έκανα την αναβάθμιση με lg suite και μετά έκανα επαναφορά εργαστάσιακων ρυθμίσεων.

 

Απο θέμα αισθητικής εμένα με κάλυψε.Μινιμαλιστικό και κομψό. Σημαντικες αλλαγές τα notifications στο lock screen καθώς επίσης η επιλογή εξαφάνισης των on screen buttons.

 

Η ταχύτητα βελτιώθηκε ελαφρώς. Τώρα όσον αφορά το πολυσυζητημένο θέμα τις αυτονομίας. Ξεκίνησα απο το πρωί 8 πμ με 100% .Μετα από καμιά 40ρια κλήσεις, πλοήγηση με το google maps ,πλοήγηση στο ίντερνετ κανένα 2ωρο ,emails ,Viber έχω αυτή την ώρα 10μμ 61%. Κοινώς μια χαρά .

 

Δεν έχω να σημειωσω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Θα ήθελα εν συντομία να μοιράστω την εμπειρία μου μετά την αναβάθμιση μιας και είναι αμφιλεγόμενο θέμα.

 

Να σημειωσω ότι έκανα την αναβάθμιση με lg suite και μετά έκανα επαναφορά εργαστάσιακων ρυθμίσεων.

 

Απο θέμα αισθητικής εμένα με κάλυψε.Μινιμαλιστικό και κομψό. Σημαντικες αλλαγές τα notifications στο lock screen καθώς επίσης η επιλογή εξαφάνισης των on screen buttons.

 

Η ταχύτητα βελτιώθηκε ελαφρώς. Τώρα όσον αφορά το πολυσυζητημένο θέμα τις αυτονομίας. Ξεκίνησα απο το πρωί 8 πμ με 100% .Μετα από καμιά 40ρια κλήσεις, πλοήγηση με το google maps ,πλοήγηση στο ίντερνετ κανένα 2ωρο ,emails ,Viber έχω αυτή την ώρα 10μμ 61%. Κοινώς μια χαρά .

 

Δεν έχω να σημειωσω κανένα πρόβλημα.

 

Πολύ πιο όμορφο το κινητό με την λολιποπ. Πολύ Ανώτερο από την κιτκατ στο θέμα εμφανισης. Από θέμα ταχύτητας σε μένα είναι ελαφρώς πιο αργό με λολιποπ! Από θέμα αυτονομίας και πάλι ελαφρώς χειρότερη από την κιτκατ. Από τότε που έβαλα λολιποπ πολλές φορές μου κολλάει η αυτόματη περιστροφη και θέλει επανεκκινηση για να στρώσει. Αυτό δεν γινόταν στην κιτκατ. Στην λολιποπ έχουν βγάλει μερικές χρήσιμες (για μένα) εφαρμογές που προειχε το κινητό στην κιτκατ. Με την λολιποπ έχει τρελες υπερθερμανσεις η συσκευή ενώ με κιτκατ δεν υπήρχε πρόβλημα στο δικό μου κινητό!! Αυτά είναι τα υπέρ και τα κατά για μένα! Από κινητό σε κινητό διαφέρουν. Τελικά προτιμούσα την κιτκατ κ ας μην ήταν τόσο όμορφο το κινητο :D

_____________________________

Και κάτι ακόμα όποιος ξερει! Ψάχνω την εφαρμογή life square που είχε το κινητό στην κιτκατ!!!! Μπορώ να την βρω καπου ??? Ψάχνω αλλά τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν............βρήκα κάτι σημαντικό για την κιτρινίλα. Σε έμενα η κιτρινίλα βγήκε πάνω δεξιά (είχα δείξει πριν τρις περίπου μέρες photo) μικρή περίπου ενός εκατοστού. Σήμερα που ζεστάθηκε αρκετά το τηλ. μεγάλωσε λίγο. Όταν ήταν ακόμα ζεστό πάτησα με αρκετή δύναμη και προσοχή το σημείο, και εκ θεάματος μίκρυνε :w00t: τόσο που την έβλεπα ελάχιστα, έως καθόλου. Άρα ξεκολλά με την ζέστα η μεμβράνη με την οθόνη, και έτσι δημιουργείτε αυτό το πρόβλημα της κιτρινίλας.Τι θέλω να πω με αυτό, οτι όταν στέλνουμε το τηλ. στο service πιστεύω οτι κολλάνε το σημείο εκείνο (οθόνη με μεμβράνη) και μας το επιστρέφουν.

 

***Το βρίσκω δύσκολο να αλλάζουν τόσες οθόνες 2-&3 φόρες...!;)

 

Οπως εχω ξαναπει σε παλιότερο ποστ μου, ναι η κιτρινιλλα ειναι η κολλα απο την οθονη που ξεκολλα. Αν δεν την πιεσεις μεγαλωνει και φτανει μεχρι ενα σημειο που εχει γινει κιτρινο απο εξω και μεσα μωβ.

 

Τελος στο σερβις σου αλλαζουν οθονη γιατι εγω ειχα οθονη που στον ηλιο δεν εβλεπες τις λευκες κουκιδες και ηταν ελαφρως θερμη στα χρωματα και το πήρα πισω με οθονη που βλεπεις τις κουκιδες/πλεγμα και με πιο ωραια, πιο ψυχρά χρωματα και με εμφανη σημαδια τοποθέτησης :/

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο όμορφο το κινητό με την λολιποπ. Πολύ Ανώτερο από την κιτκατ στο θέμα εμφανισης. Από θέμα ταχύτητας σε μένα είναι ελαφρώς πιο αργό με λολιποπ! Από θέμα αυτονομίας και πάλι ελαφρώς χειρότερη από την κιτκατ. Από τότε που έβαλα λολιποπ πολλές φορές μου κολλάει η αυτόματη περιστροφη και θέλει επανεκκινηση για να στρώσει. Αυτό δεν γινόταν στην κιτκατ. Στην λολιποπ έχουν βγάλει μερικές χρήσιμες (για μένα) εφαρμογές που προειχε το κινητό στην κιτκατ. Με την λολιποπ έχει τρελες υπερθερμανσεις η συσκευή ενώ με κιτκατ δεν υπήρχε πρόβλημα στο δικό μου κινητό!! Αυτά είναι τα υπέρ και τα κατά για μένα! Από κινητό σε κινητό διαφέρουν. Τελικά προτιμούσα την κιτκατ κ ας μην ήταν τόσο όμορφο το κινητο :D

_____________________________

Και κάτι ακόμα όποιος ξερει! Ψάχνω την εφαρμογή life square που είχε το κινητό στην κιτκατ!!!! Μπορώ να την βρω καπου ??? Ψάχνω αλλά τίποτα.....

 

Αναφορικά με την θερμοκρασία σχεδόν στα ίδια επίπεδα.. Ακόμα και αν υπάρχει διάφορα δεν είναι άξια λόγου .Δέχομαι όμως τελικώς τα δεδομένα αλλάζουν απο συσκευή σε συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που γραφω το Z3 μου έχει τερμα σημα, ειμαι με wifi με τερμα σημα και φωτεινοτητα στη μεση και η πλατη του ειναι ζεστη. Οποτε μην ξεχναμε οτι ειναι και καλοκαίρι.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μέγα φάουλ αυτό το θέμα με την κιτρινίλα μετά από παραγωγή τόσων πολλών (εκατομμυρίων )συσκευών που δεν κατάφερε να το εξαλείψει στις τελευταίες τουλάχιστον παρτίδες...κρίμα...ευτυχώς το σέρβις το αντιμετωπίζει με υποδειγματικο τρόπο προς όλους θα έλεγα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...