Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ... Εδώ και 2 εβδομάδες είμαι χρήστης του LG G2 ... Made in Korea .. Poland

 

To μόνο που με στεναχωρεί είναι που δεν έχω πιάσει ακόμη 4G στο κινητό μου όσο και αν προσπάθησα ....

 

H κάρτα μου είναι 4G και την ενεργοποίησα κανονικά ...

 

Πάτησα το Menu: 3845#*802# αλλά μου γράφει "LTE only" "not supported".

 

Διάβασα κάποια πράγματα που βρήκα στο forum αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίνω ...

 

κάποιος να μου πει τι πρεπει να κάνω ... :O:O:O

Οταν λες την ενεργοποιησες κανονικα, πηρες στην εξυπηρετηση του παροχου σου και ενεργοποιησες τις ρυθμισεις 4G?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

 

Θελω να κανω factory restore επειδή τωρα τελευταία μου τρώει πολυ μπαταρία το τηλέφωνο.

Η ερώτησή μου είναι αν χρησιμοποιήσω το lg backup για τις εφαρμογές, υπάρχει πιθανότητα η ρύθμιση που εχει "κολλήσει" να ξαναπεραστεί "κολλημένη"?

Βαριέμαι να το ξαναστηνω από την αρχή :-\

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος του lg G2 αγορασμενο απο κυπριακη αγορα...

εχει ερθει με το 4.2.2 jelly bean, και με δειχνει οτι ειμαι unrooted οταν μπαινω στο download mode...

οταν εκανα upgrade απο το LG PC suite σε 4.4.2 ΚΙΤ ΚΑΤ και ξαναμπηκα στο download mode με εδειχνε πως ειμαι rooted???

γνωριζει κανεις τιποτα? και αν μπορω να μη με δειχνει rooted? επειδη κ οταν ειμαι rooted δε μπορω να κανω factory hard reset, και η αντιπροσωπεια στη κυπρο μου λεει πως το τηλεφωνο ειναι πειραγμενο...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση, θέλω να βάλω την Stock Firmware D802 20f, για το κινητό μου lg g2 αλλά για 32Gb. Έχω ψάξει στα sites, αλλά τα firmware που βρίσκω ή λένε για 16Gb ή δε λένε τίποτα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να βρώ τη σωστή έκδοση για 32 Gb, μην κάνω καμμιά χαζομάρα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται :

http://www.digitallife.gr/oppo-g2-color-os-35620

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση, θέλω να βάλω την Stock Firmware D802 20f, για το κινητό μου lg g2 αλλά για 32Gb. Έχω ψάξει στα sites, αλλά τα firmware που βρίσκω ή λένε για 16Gb ή δε λένε τίποτα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να βρώ τη σωστή έκδοση για 32 Gb, μην κάνω καμμιά χαζομάρα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Αυτη θα σου ειναι οκ

http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2F

πηγαινε italy και επελεξε τη πρωτη

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση, θέλω να βάλω την Stock Firmware D802 20f, για το κινητό μου lg g2 αλλά για 32Gb. Έχω ψάξει στα sites, αλλά τα firmware που βρίσκω ή λένε για 16Gb ή δε λένε τίποτα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να βρώ τη σωστή έκδοση για 32 Gb, μην κάνω καμμιά χαζομάρα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Δεν εχω δει και 'γω καποια να γραφει για 32gb

Εχω την εντυπωση οτι σου κανει αυτη:

263 ITA/ITALY V20F

Δες την εδω:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

Χωρις ομως να την εχω δοκιμασει για να ειμαι 100% σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει και 'γω καποια να γραφει για 32gb

Εχω την εντυπωση οτι σου κανει αυτη:

263 ITA/ITALY V20F

Δες την εδω:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

Χωρις ομως να την εχω δοκιμασει για να ειμαι 100% σιγουρος!

Δεν νομιζω οτι εχει διαφορα αν η ρομ ειναι για 16 ή 32.. Εμπειρικα και αποσο γνωριζω κιολας η διαφορα στην μνημη δεν επηρεαζει την ρομ.. Το μεγεθος μνημης ειναι μια μεταβλητη που διαβαζεται απο το hardware και οτι ποσοστα εμφανιζονται υπολογιζονται με βαση την μεταβλητη αυτη.. Λογικα οτι ρομ και να βαλεις θα παιξει κανονικα..

Αμα δεις και οι custom δεν γραφουν αν ειναι για 16 ή 32 αλλα κανουν σε ολες..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος του lg G2 αγορασμενο απο κυπριακη αγορα...

εχει ερθει με το 4.2.2 jelly bean, και με δειχνει οτι ειμαι unrooted οταν μπαινω στο download mode...

οταν εκανα upgrade απο το LG PC suite σε 4.4.2 ΚΙΤ ΚΑΤ και ξαναμπηκα στο download mode με εδειχνε πως ειμαι rooted???

γνωριζει κανεις τιποτα? και αν μπορω να μη με δειχνει rooted? επειδη κ οταν ειμαι rooted δε μπορω να κανω factory hard reset, και η αντιπροσωπεια στη κυπρο μου λεει πως το τηλεφωνο ειναι πειραγμενο...:blink:

 

Με την έλευση της 4.4.2 όλα τα LG D802 μόλις περαστεί το Firmware γράφουν rooted οταν μπεις σε dounload mode και σημαίνει πως περαστηκε σωστά το Firmware, όχι οτι είναι πειραγμένη η συσκευή!

Να πεις στην αντιπροσωπεία στην Κύπρο πως δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!

Αν θες τη γνώμη μου επικοινώνησε με την LG απευθείας.

 

Εφόσον ΔΕΝ το έχεις ρουτάρει εσύ το τηλέφωνο και ΔΕΝ έχεις περάσει custom recovery μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κανονικά και με το νόμο!

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ, θα το ψάξω αμέσως!!!!

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει διαφορα αν η ρομ ειναι για 16 ή 32.. Εμπειρικα και αποσο γνωριζω κιολας η διαφορα στην μνημη δεν επηρεαζει την ρομ.. Το μεγεθος μνημης ειναι μια μεταβλητη που διαβαζεται απο το hardware και οτι ποσοστα εμφανιζονται υπολογιζονται με βαση την μεταβλητη αυτη.. Λογικα οτι ρομ και να βαλεις θα παιξει κανονικα..

Αμα δεις και οι custom δεν γραφουν αν ειναι για 16 ή 32 αλλα κανουν σε ολες..

 

Νομίζω όμως ότι έχει αναφερθεί ότι υπάρχει θέμα και αυτό είναι στον ελεύθερο χώρο. Αυτό συμβαίνει διότι σωστά τα λες αλλά είναι διαφορετική η είσοδος/φλασάρισμα των στοκ ρομ και των custom. Αποτέλεσμα είναι ότι σε ένα 32άρι τηλέφωνο αν φλασάρεις firmware για 16αρι τότε θα σου δείχνει ως ελεύθερο χώρο 10GB. Όσο για το 16αρι.

 

Αυτό όπως είπα συμβαίνει για τον παρακάτω λόγο. Όταν κάνεις flash μία custom rom κάνεις απλά φορμάτ τα διάφορα partitions. Όπως cache partition, system partiotion κλπ κλπ κλπ. Αφού κάνεις format/wipe απλά βάζεις δεδομένα(flash) στον φάκελο συστήματος έτσι ώστε να έχεις λειτουργικό.

Στην διαδικασία όμως για stock firmware όπως το βγάζει η LG τότε ακολουθείται διαφορετική διαδικασία. Πρώτα γίνεται φορμάτ όλη η μνήμη ROM του κινητού και μετά γίνεται ένα re-partition αυτής της ROM(σκεφτείτε το σαν τον σκληρό δίσκο στον υπολογιστή σας αλλά τώρα είναι στο κινητό) με τις επιμέρους ενότητες. Cache partition, system partition, storage partition. ΩΠ!!!! εδώ έχουμε θέμα. Storage partition. Η 16αρα ρομ δίνει ένα συγκερκιμένο χώρο. Η 32 άρα επίσης έναν συγκεκριμένο χώρο μεγαλύτερο φυσικά. Άρα αν βάλεις ένα 16αρι firmware στην 32 ROM του 32αριου κινητού θα αφήσεις 16GB unallocated χωρίς οποιοδήποτε partition. Ένα μέρος δηλαδή του σκληρού όπου το σύστημα δεν μπορεί να αναγνωρίσει καθώς δεν του έχει δοθεί καν τι σύστημα αρχείων είναι αυτό ή οτιδήποτε άλλο για να μπορέσει να το διαβάσει ή κάτι άλλο.

 

Διορθώστε με αν έχω άδικο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινετε να μου λεει στην αρχικη οθονη την τοποθεσια/περιοχη που βρισκομαι αυτη την στιγμη? υπαρχει καμια επιλογη στις ρυθμισεις? στην παλια μου συσκευη μου το εδειχνε χωρις να εχω το GPS ανοιχτο η το ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Κατέβασα την stock έκδοση D80220F για να την περάσω στο κινητό μου. Αυτή τη στιγμή είμαι στην stock D80220B και μόνο root.

 

Η ερώτησή μου είναι: Πρέπει πρώτα να γίνω unroot για να την περάσω; (κι αν ναι πως γίνεται αυτό, γιατί στον οδηγό μόνο για jelly bean έχει οδηγίες unroot) ή μπορώ όπως είμαι "rootαρισμένος" να ξεκινήσω τη διαδικασία του οδηγού για να βάλω την D80220F;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Κατέβασα την stock έκδοση D80220F για να την περάσω στο κινητό μου. Αυτή τη στιγμή είμαι στην stock D80220B και μόνο root.

 

Η ερώτησή μου είναι: Πρέπει πρώτα να γίνω unroot για να την περάσω; (κι αν ναι πως γίνεται αυτό, γιατί στον οδηγό μόνο για jelly bean έχει οδηγίες unroot) ή μπορώ όπως είμαι "rootαρισμένος" να ξεκινήσω τη διαδικασία του οδηγού για να βάλω την D80220F;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα,

 

όχι δεν χρειάζεται να γίνεις unroot, απλά ακολουθείς τη διαδικασία για offline upgrade. Το έκανα για να πάω από 20g root σε 20f.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

όχι δεν χρειάζεται να γίνεις unroot, απλά ακολουθείς τη διαδικασία για offline upgrade. Το έκανα για να πάω από 20g root σε 20f.

Πλέον δεν χρειάζεται καν αυτή η διαδικασία. Στο XDA έχει βγει το νέο tool, flash tool 2014, που τα κάνει όλα μόνο του. Απλά το τρέχεις και επιλεγεις το kdz file που έχεις κατεβάσει πιο πριν

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις root το τηλέφωνο πού μπορώ να βρω το επίσημο deployment για την version d80220f από την d80220d; Πότε δηλαδή να το περιμένω και πώς μπορώ να το βρω;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις root το τηλέφωνο πού μπορώ να βρω το επίσημο deployment για την version d80220f από την d80220d; Πότε δηλαδή να το περιμένω και πώς μπορώ να το βρω;

Οπότε έρθει... Αν έρθει. Δεν υπάρχει "χάρτης" που να λέει πότε και αν θα βγει η επόμενη έκδοση.

Ωστόσο μερικά ποστ πριν έχει ποσταριστει το site με όλα τα firmware για όλες τις χώρες. Όπου χώρες είναι η χώρα του κινητού και όχι από που το αγόρασες ή που μένεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν χρειάζεται καν αυτή η διαδικασία. Στο XDA έχει βγει το νέο tool, flash tool 2014, που τα κάνει όλα μόνο του. Απλά το τρέχεις και επιλεγεις το kdz file που έχεις κατεβάσει πιο πριν
φιλε αν μπορεις στειλε ενα link για το flash tool των xda
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έρθει... Αν έρθει. Δεν υπάρχει "χάρτης" που να λέει πότε και αν θα βγει η επόμενη έκδοση.

Ωστόσο μερικά ποστ πριν έχει ποσταριστει το site με όλα τα firmware για όλες τις χώρες. Όπου χώρες είναι η χώρα του κινητού και όχι από που το αγόρασες ή που μένεις.

Πώς βρίσκουμε τη χώρα του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας κώδικας με τρία γράμματα πάνω στο κουτί στην ετικέτα που αναφέρει και το ΙΜΕΙ.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω το βράδυ προσπάθεια. Και για απλό root στην f ποια είναι η πιο εύκολη μέθοδος το Iroot ;

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας κώδικας με τρία γράμματα πάνω στο κουτί στην ετικέτα που αναφέρει και το ΙΜΕΙ.

 

Πάνω στο κουτί μόνο; Πίσω από το τηλέφωνο που αναφέρει S/N και IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω το βράδυ προσπάθεια. Και για απλό root στην f ποια είναι η πιο εύκολη μέθοδος το Iroot ;

 

Η πιο εύκολη και χωρίς χρήση υπολογιστή είναι το Towelroot.

 

To βρίσκεις εδώ.

 

Μετά εγκαθιστάς το SuperSU από το Playstore κι είσαι έτοιμος.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η πιο εύκολη και χωρίς χρήση υπολογιστή είναι το Towelroot.

 

To βρίσκεις εδώ.

 

Μετά εγκαθιστάς το SuperSU από το Playstore κι είσαι έτοιμος.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις, το βράδυ τα σπουδαία...

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο κουτί μόνο; Πίσω από το τηλέφωνο που αναφέρει S/N και IMEI;

 

Στο κουτί. Διάβασε το FAQ για το κινητό εδώ στο Myphone και θα καταλάβεις και θα βρεις όλες τις απορίες σου. 5 λεπτάκια είναι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...