Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

αγγελία για Tempered glass στο insomnia. Όποιος ενδιαφέρεται σπεύδει :)

 

Μια μόνο παρατήρηση αν βάλετε tempered glass και πίσω. Η αίσθηση ειναι τέλεια, αλλά το κινητό γλιστράει σαν χέλι. Αν η επιφάνεια που το βάλετε έχει την παραμικρή κλίση, μπορεί να το βρείτε στο πάτωμα. Έτσι απέκτησα το μοναδικό σημαδάκι στην γωνία...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω τρελαθει με το θηρίο μας!!

Εχθες πηρα επιτελους την κάρτα μνήμης κ αρχιζα τους πειραματισμους!!

Συγχρονισμος με το pc

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ανταλαγη αρχειων χωρίς καλώδια ασυρματα!!

Τωρα ρε παιδιά καμία καλή πρόταση για gps off line app??

Και αν υπάρχει τρόπος να τεστάρω την μικρο εςντι που πηρα??

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, εμένα φουλάρει.

Κάνει το εξής περίεργο: Μένει στο 99% και αν το βγάλω και το ξανασυνδέσω αμέσως στον φορτιστή δείχνει 100%. Τέλος πάντων μικρό το κακό. Είναι ακόμα πολύ καινούργιο. Το΄χω φορτίσει μόνο δύο φορές. Μπορεί να στρώσει με τη χρήση.

Εγώ το τηλέφωνο το ' χω χωρίς θήκη με αυτές τις μεμβράνες μπρος - πίσω: http://www.amazon.co.uk/FX-Antireflex-screen-protector-Sony-Xperia-Ultra/dp/B00DV6RKUS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1399046224&sr=8-1&keywords=Sony+z+ultra+front+back+screen+protector και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Edited by michailgm
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε περίπτωση που επιθυμείς να το χειρίζεσαι ''γυμνο'',υπάρχει κάποια θηκη στυλ πουγκι για να μπαινοβγαίνει εύκολα ή πρέπει να ψαξω θηκη για tablet;

 

Ευχαριστώ για τον χρονο σας.

 

Δεν είχα βρεί κάτι τέτοιο για 6.4 inches. Δές αυτό στο U για 7άρι tablet.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Κατι τετοιο σκεφτομαι γιατι καποια κινητα ειναι απολαυση στην αφη,η οποια χανεται σε flip case.
Link to comment
Share on other sites

Δες και το #1547 post στην 104 σελίδα μήπως σε βολεύει να έχεις και hands free

 

Λοιπόν αγόρασα το SBH52 και πραγματικά δουλεύει άψογα. ..ειναι πραγματικό πολυεργαλειο... και ιδίως για το αυτοκίνητο (το εχω συνδεσει μεσω auxiliary ) που το θέλω σε συνδιασμο με το Ζ που χρησιμοποιώ σαν κεντρική οθόνη. (Gps, mp3 και videoclip με τραγούδια που μου αρέσουν ή παιδικά για το παιδι) είναι πραγματικά τέλειο , και επιπλέον έχω και ανοιχτή ακρόαση όταν μιλάω στο τηλ από τα ηχεία του αυτοκινήτου και μικρόφωνο από το bluetooth!!

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια! !

Ωραία... πιστευω και η ποιότητα του ηχου όπου θα δινει να είναι καλή. ..οπότε πάω για αγορά :) ...Εκτός και αν πάω σε κάτι καλύτερο. ..οποτε να κάνω και αλλη μια τελευταία ερώτηση για να μην χαλάω αλλο το topic..

για αυτό τι λες?? ( αφού θα δώσω που θα δώσω τα ευρώ με λίγα παραπάνω αλλάζω επίπεδο )

 

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/hxeia/forita-hxeia/forita-iheia-harman-kardon-esquire-mini-mayro/prod6760165pp/

 

 

θα κάνει αυτό που θελω να το συνδέσω με το auxiliary του αυτοκινήτου (βλέπω μια υποδοχή στις φώτο αλλά δεν μπορώ να καταλαβω αν είναι για τον σκοπό που θελω)

Το γλυκοκοιτάζω γιατί έχει και ηχεια και σε περίπτωση που ειμαι διακοπές μπορω να συνδέω το Ζ αλλά και μπορεί να το φορτίζει ταυτόχρονα μια που λειτουργεί και σαν power bank !!!

Να πω ότι τελικά μαζί με το bluetooth αγόρασα και το ηχείο harman/Kardon mini esquire το οποίο δουλεύει άψογα με πολύ καθαρό και δυνατό ήχο. .. πολυ ευκολη και γρήγορη σύνδεση και έχει και αυτό επίσης ανοιχτή ακρόαση. Είναι πολύ καλό για το υπνοδωμάτιο όπου γενικά έχουμε μουσική (προσπαθώ να μην ανάβω τηλεόραση ) αλλά και για τις διακοπές όπου πάντα ήθελα κάτι μικρό και δυνατό! !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα το SBH52 και πραγματικά δουλεύει άψογα. ..ειναι πραγματικό πολυεργαλειο... και ιδίως για το αυτοκίνητο (το εχω συνδεσει μεσω auxiliary ) που το θέλω σε συνδιασμο με το Ζ που χρησιμοποιώ σαν κεντρική οθόνη. (Gps, mp3 και videoclip με τραγούδια που μου αρέσουν ή παιδικά για το παιδι) είναι πραγματικά τέλειο , και επιπλέον έχω και ανοιχτή ακρόαση όταν μιλάω στο τηλ από τα ηχεία του αυτοκινήτου και μικρόφωνο από το bluetooth!!

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια! !

 

Να πω ότι τελικά μαζί με το bluetooth αγόρασα και το ηχείο harman/Kardon mini esquire το οποίο δουλεύει άψογα με πολύ καθαρό και δυνατό ήχο. .. πολυ ευκολη και γρήγορη σύνδεση και έχει και αυτό επίσης ανοιχτή ακρόαση. Είναι πολύ καλό για το υπνοδωμάτιο όπου γενικά έχουμε μουσική (προσπαθώ να μην ανάβω τηλεόραση ) αλλά και για τις διακοπές όπου πάντα ήθελα κάτι μικρό και δυνατό! !!

 

Καλορίζικα !!! :D

Να ξέρεις ότι το sbh-52 έχει ρύθμιση ( στο smart connect ) που σου υπαγορεύει τα mail και τα sms ,βέβαια πρέπει να είναι στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα και την εφαρμογη που εχει στο playstore. Και ειδα και την επιλογη για αυτοματη υπαγορεση αλλα δεν την δοκιμασα αλλα ουτε την επελεξα, οπως λες πρεπει να ειναι στα αγγλικα , αλλα οπως και να εχει σου λυνει πραγματικα τα χερια ωστε το Ζ να μπορεις να το λειτουργεις απο τηλ tablet κτλ εως και σαν κεντρικη οθονη στο αυτοκινητο...ο συνδιασμος και των 2 ειναι τρομερος....
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επικη εφαρμογη για το 52 που σου δειχνει ο, τι ακριβως συμβαινει στο τηλεφωνο σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει μια εφαρμοφη απο το play store μαλλον ειναι αυτη που λες...

Τωρα που είναι ζεστό το θέμα. .. ξέρετε αν μπορούμε να συνδέσουμε το Ζ με κανένα μικρό tv turner ώστε να παιζει και τηλεοραση όταν το έχω στο αυτοκίνητο? ?

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει μια εφαρμοφη απο το play store μαλλον ειναι αυτη που λες...

Τωρα που είναι ζεστό το θέμα. .. ξέρετε αν μπορούμε να συνδέσουμε το Ζ με κανένα μικρό tv turner ώστε να παιζει και τηλεοραση όταν το έχω στο αυτοκίνητο? ?

 

Γκατζετάκια δες τα review και κανε επιλογή !!!! :)

 

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss/279-1904395-5702561?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=TIVIZEN%20Pico%20Android

 

http://www.bestprice.gr/search?q=TIVIZEN+Pico+Android

 

http://www.skroutz.gr/s/2757313/iCube-Tivizen-Pico-Android.html?keyphrase=TIVIZEN+Pico+Android

 

http://www.amazon.de/CSL-Receiver-Empf%C3%A4nger-Schnittstelle-Smartphone/dp/B00DZP7L3G/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1426266674&sr=8-2&keywords=tv+Android

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το τελευταίο πρέπει να είναι wi-fi !!!!! (48,85)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραίος. ..thanks!!!

 

Απλά μόλις είδα ότι για να το συνδέσω πρέπει να μπει στην θέση όπου μπαίνει ο φορτιστής. .δυστυχώς έτσι όπως έχω το κινητό στο αυτοκίνητο το έχω πάνω στην μαγνητική βάση φόρτισης και δεν υπάρχουν περιθώρια να μπει ο δέκτης τηλεόρασης γιατί είναι το ταμπλό του αυτοκινήτου. .. θα σκεφτώ τρόπο να το βάλω όμως. ..

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραίος. ..thanks!!!

 

Απλά μόλις είδα ότι για να το συνδέσω πρέπει να μπει στην θέση όπου μπαίνει ο φορτιστής. .δυστυχώς έτσι όπως έχω το κινητό στο αυτοκίνητο το έχω πάνω στην μαγνητική βάση φόρτισης και δεν υπάρχουν περιθώρια να μπει ο δέκτης τηλεόρασης γιατί είναι το ταμπλό του αυτοκινήτου. .. θα σκεφτώ τρόπο να το βάλω όμως. ..

 

Το τελευταίο πρέπει να είναι wi-fi !!!!! (48,85)

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή κλήσης, πως μπορώ να το κάνω να αναγνωρίζει κι ελληνικούς χαρακτήρες εκτός από λατινικούς ώστε να βρίσκω γρήγορα την επαφή που θελω;

Μπορώ να βάλω την εφαρμογή truedialer αλλά δε θέλω να έχω πολλές εφαρμογές, φτάνουν τόσοι messengers...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εχει λυσει κανεις το θεμα του proximity sensor που δε λειτουργει στην 4.4.4 ; Ειναι hardware προβλημα μηπως; Κατα τις κλησεις σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει.
Link to comment
Share on other sites

Εχει λυσει κανεις το θεμα του proximity sensor που δε λειτουργει στην 4.4.4 ; Ειναι hardware προβλημα μηπως; Κατα τις κλησεις σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει.

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία αν την βρω θα κάνω post δεν είναι hardware.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει λυσει κανεις το θεμα του proximity sensor που δε λειτουργει στην 4.4.4 ; Ειναι hardware προβλημα μηπως; Κατα τις κλησεις σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει.

 

Εδώ είναι

http:// https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-Ultra/Proximity-sensor-issue-resolved/td-p/375499

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εμένα δεν έκανε περιστροφή η οθόνη του κινητού έκανα απεγκατασταση κάποια σκουπίδια που είχα μέσα και έφτιαξε.

Στο 99% είναι από εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως,στην κιτ κατ δεν υπαρχει επιλογη καλιμπραρισμα του proximity απο το service menu και δεν μπορω να το κανω. Προκειται για πολυ διαδεδομενο προβλημα χωρις να εχει βρεθει λυση απο ο,τι εχω διαβασει μεχρι τωρα. Αναφερεται οτι εγινε μετα την αναβαθμιση σε κιτ κατ,για αυτο ρωταω τους συμφορουμιτες αν το εχετε και εσεις αυτο το προβλημα,αλλιως ειναι πιθανως βλαβη του κινητου μου.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως,στην κιτ κατ δεν υπαρχει επιλογη καλιμπραρισμα του proximity απο το service menu και δεν μπορω να το κανω. Προκειται για πολυ διαδεδομενο προβλημα χωρις να εχει βρεθει λυση απο ο,τι εχω διαβασει μεχρι τωρα. Αναφερεται οτι εγινε μετα την αναβαθμιση σε κιτ κατ,για αυτο ρωταω τους συμφορουμιτες αν το εχετε και εσεις αυτο το προβλημα,αλλιως ειναι πιθανως βλαβη του κινητου μου.

 

Αν είσαι στην εγγύηση ας βγάλει άκρη η αντιπροσωπία. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπικά δεν έχω θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας αλλά επειδή και πιο παλιά και ένα άλλο παιδί είχε θέμα με τον αισθητήρα ήταν από την μεμβράνη προστασίας τελικά.

Κοιτάξτε καλά αν η μεμβράνη που έχετε βάλει καλύπτει τον αισθητήρα, αν ναί βγάλτε και ξαναβάλτε το.

 

Κοιτάξτε κάποια εφαρμογή αν σας κάνει θέμα (δηλαδή να σχετίζεται με τον αισθητήρα, π.χ αν θέλετε να ανοίγει την οθόνη από εκεί).

 

Επίσης αν έχετε κάποια bluetooth συσκευή ταυτόχρονα συνδεμένη με Ultra. Επειδή μου έκανε εντύπωση ότι και τα άλλα παιδιά έχουν θέμα με τον Αισ. Εγγ. το δοκίμασα πριν από λίγο και παρατήρησα ότι αν έχω το bluetooth πληκτρολόγιο συνδεμένο με το ultra απενεργοποιεί τον αισθητήρα και ας έχω το κιν. κολλημένο στο πρόσωπο μου.

Το ίδιο και με το hands free bluetooth το οποίο όμως είναι λογικό ( σου λέει ο κατασκευαστής, ότι εφόσον έχεις στο αφτί σου το Hf η οθόνη πρέπει να είναι ανοιχτή μήπως και θέλεις κάτι να δεις ή να ψάξεις, αν όχι το κλείνεις χειροκίνητα).

 

Τέλος να πω ότι αν δεν υπάρχει κάποια συσκευή συνδεμένη (bluetooth συσκευή εννοώ εκτός από ποντίκι, με το ποντίκι ταυτόχρονα συνδεμένο λειτουργεί κανονικά ) στο εργαλείο μας δεν υπάρχει θέμα, απεναντίας λειτουργεί υποδειγματικά, πλησιάζεις στο πρόσωπο σβήνει η οθόνη και με το που το απομακρύνω λίγα εκατοστά από το πρόσωπο κατευθείαν ανοίγει η οθόνη.

Αν και το θηρίο το δουλεύω με b-h-f οπότε λίγο με απασχολεί, πάντως καλά κάνατε και το αναφέρατε αν και πιστεύω ότι είναι η πρώτη εκδοχή.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει λυσει κανεις το θεμα του proximity sensor που δε λειτουργει στην 4.4.4 ; Ειναι hardware προβλημα μηπως; Κατα τις κλησεις σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει.

 

Σε εμένα o αισθητήρας ήταν χαλασμένος από το κουτί του και το πήγα στο σέρβις που έγινε αλλαγη της μητρικής πλακέτας υπό την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι hardware προβλημα,γιατι παρουσιαζει περιεργη συμπεριφορα. Τσεκαροντας τον αισθητηρα με διαφορα apps,δινει τιμη 0,δηλ οτι ειναι μονιμως καλυμμενος. Αν φυσηξω στον αισθητηρα(ναι,καλα διαβασατε) ενεργοποιειται και δινει τιμη 5 π.χ. Επισης αν φυσηξω εκει στη δισρκεια της κλησης αναβει η οθονη κανονικα. Μου φαινεται για θεμα καλιμπραρισματος,αλλα δεν εχω γνωσεις ειδικου για να πω σιγουρα. Το software θεμα το υποψιαστηκα γιατι γινεται χαμος στο διαδικτυο μ αυτο το ζητημα και μαλιστα και σε αλλα xperia της σειρας Z. Σχεδον ολοι αναφερουν οτι αυτο εγινε με την 4.4.4 . Οσοι μπορεσαν να το γυρισουν σε jelly bean (μιλαμε για 2013 εποχη) το καλιμπραρανε σε αυτην και ισιωσε. Το εχω παρει μεταχειρισμενο και δυστυχως δεν πρεπει να εχω την αποδειξη οποτε δεν παιζει σερβις. Θα μεινω με το προβλημα με την ελπιδα να φτιαξει με τη lollipop. Αλλιως δεν πειραζει,το εχω σα δευτερο σε λειτουργια πτησης κυριως ετσι και αλλιως. Επισης με πατημα του power button δυο φορες κατα τη διαρκεια της κλησης η οθονη αναβει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει μεταχειρισμενο και δυστυχως δεν πρεπει να εχω την αποδειξη οποτε δεν παιζει σερβις. Θα μεινω με το προβλημα με την ελπιδα να φτιαξει με τη lollipop.

 

Εφόσον το κινητό έχει αγοραστεί από Ελλάδα / Ευρώπη κι έχει δύο χρόνια εγγύηση, λογικά θα πρέπει να καλύπτεται με το S/N του και μόνο, αφού έχει κυκλοφορήσει λιγότερο από δύο χρόνια. Για κάνε ένα τηλέφωνο στη Sony...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κινητό έχει αγοραστεί από Ελλάδα / Ευρώπη κι έχει δύο χρόνια εγγύηση, λογικά θα πρέπει να καλύπτεται με το S/N του και μόνο, αφού έχει κυκλοφορήσει λιγότερο από δύο χρόνια. Για κάνε ένα τηλέφωνο στη Sony...

 

Νομίζω πως το πρόβλημα τους θα είναι πως για την επισκευή χρειάζονται το IMEI (πάνω σε απόδειξη) έστω και με e-mail για να αποδεικνύεται η αγορά (και δεν είναι κλεμμένο).

 

Ας το δοκιμάσει πάντως :) χαμένος δεν βγαίνει

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...