Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ομάδα του FreeXperia Project φέρνει το Android 5.0 σε 12 Sony Xperia συσκευές

 

Πακέτο δύο σε ένα, για όποιον ψάχνεται :) και Lollipop και Custom ROM.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

καλως τον αλεξανδρο!!!τι κανεις φιλε μου??ναι η εγγυηση χανεται οπως λες αλλα αμα κρατησεις το ΤΑ partition μπορεις να επαναφερεις την συσκευη σε εργοστασιακη κατασταση χωρις να καταλαβει κανεις τπτ!!! :) για μενα ομως το root κ η ολη διαδικασια ειναι η μιση μαγεια του android οπως εχω πει.χανεις σημαντικα πραματα απο τι μπορεις να κανεις με την συσκευη!!!

 

Καλά ρε Γιάννη απλά έτρεχα όλη τη βδομάδα. Συμφωνώ για το TΑ αλλά εφόσον δηλώνεις το imei της συσκευής για να πάρεις το κωδικό, στο σέρβις αν κάνουν chek το imei της συσκευής θα σου πουν άκυρο άσχετα αν η συσκευή είναι λες και μόλις βγήκε από το κουτί.

Τώρα για το root τι να πούμε.... θες όλες τις δυνατότητες του λειτουργικού;

Απάντηση: ROOOOOT.

Εξάλλου φίλε μου ξέρεις ότι το εργαλείο προσωπικά το ΤΕΝΤΩΝΩ. Πιο hard user από μένα δεν θα βρείς(όσο αναφορά τη λειτουργικότητα γιατί έχει κάτι αλάνια που μέχρι και με την καφετιέρα το έχουν ενσύρματα συνδεμένο), σου το έχω ξαναπεί σε μένα το Ultra κάνει κυριολεκτικά τα πάντα αφού για υπολογιστή αυτό έχω, όταν είμαι έξω είναι το πολυεργαλείο μου και όταν γυρνάω στο γραφείο το κουμπώνω στον αντάπτορα και δε σταματάει ούτε λεπτό. Ανοίγω τα Windows στο pc καμιά φορά και μου φαίνονται ξένα. Στόμα να είχε το καημένο θα τσίριζε (πάρτε με από τον τρελό:help::help:), είναι τυχερό που κοιμάμαι αλλιώς θα το είχα κάψει:lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ομάδα του FreeXperia Project φέρνει το Android 5.0 σε 12 Sony Xperia συσκευές

 

Πακέτο δύο σε ένα, για όποιον ψάχνεται :) και Lollipop και Custom ROM.

 

Φίλε faji τον ίδιο γιατρό έχουμε βλέπω, στο gadgetογράφημα πως τα πήγες γιατί σε βλέπω γενικά ενημερωμένο:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε faji τον ίδιο γιατρό έχουμε βλέπω, στο gadgetογράφημα πως τα πήγες γιατί σε βλέπω γενικά ενημερωμένο:D

 

Gadetογράφημα. Με έκανες να γελάσω βρε φιλε :)

 

Την ψάχνω κι εγω οπως μπορω. Με αυτα που εγραψες μου θυμισες το note 2 που κι εγω ειχα τεντομένο. Ωραια εποχη.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Gadetογράφημα. Με έκανες να γελάσω βρε φιλε :)

 

Την ψάχνω κι εγω οπως μπορω. Με αυτα που εγραψες μου θυμισες το note 2 που κι εγω ειχα τεντομένο. Ωραια εποχη.

 

Χρειάζεται και λίγο καλαμπούρι φίλε, εξάλλου εδω είμαστε για να αλλάζουμε γνώσεις-ιδέες-απόψεις αλλά να κάνουμε και τη πλάκα μας. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Επειδή μου γυαλισε η συγκεκριμένη συσκευή να κάνω τις εξής ερωτησούλες.

Το σέρβις της sony πως είναι?

και επειδή θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν δεύτερο τηλ. όταν δεν μπορώ να μεταφέρω κιν και ταμπλετ μαζί για multimedia χρήση,

και αν μπορω να χρησιμοποιώ γραφίδα για σημειώσεις?

και αν θα παρει αναβαθμίσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Γιάννη απλά έτρεχα όλη τη βδομάδα. Συμφωνώ για το TΑ αλλά εφόσον δηλώνεις το imei της συσκευής για να πάρεις το κωδικό, στο σέρβις αν κάνουν chek το imei της συσκευής θα σου πουν άκυρο άσχετα αν η συσκευή είναι λες και μόλις βγήκε από το κουτί.

Τώρα για το root τι να πούμε.... θες όλες τις δυνατότητες του λειτουργικού;

Απάντηση: ROOOOOT.

Εξάλλου φίλε μου ξέρεις ότι το εργαλείο προσωπικά το ΤΕΝΤΩΝΩ. Πιο hard user από μένα δεν θα βρείς(όσο αναφορά τη λειτουργικότητα γιατί έχει κάτι αλάνια που μέχρι και με την καφετιέρα το έχουν ενσύρματα συνδεμένο), σου το έχω ξαναπεί σε μένα το Ultra κάνει κυριολεκτικά τα πάντα αφού για υπολογιστή αυτό έχω, όταν είμαι έξω είναι το πολυεργαλείο μου και όταν γυρνάω στο γραφείο το κουμπώνω στον αντάπτορα και δε σταματάει ούτε λεπτό. Ανοίγω τα Windows στο pc καμιά φορά και μου φαίνονται ξένα. Στόμα να είχε το καημένο θα τσίριζε (πάρτε με από τον τρελό:help::help:), είναι τυχερό που κοιμάμαι αλλιώς θα το είχα κάψει:lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε faji τον ίδιο γιατρό έχουμε βλέπω, στο gadgetογράφημα πως τα πήγες γιατί σε βλέπω γενικά ενημερωμένο:D

 

Ρε παιδιά ΤΑ γίνετε και χωρίς το επίσημο Imei έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ από τους xda στο φόρουμ για το ΤΑ. Κάνω λάθος;Αύριο είχα σκοπώ να κάνω unlock το bootloader μου .

http://www.theandroidsoul.com/how-to-unlock-bootloader-on-sony-xperia-z-ultra/

Edited by Alexandros2666
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και λίγο καλαμπούρι φίλε, εξάλλου εδω είμαστε για να αλλάζουμε γνώσεις-ιδέες-απόψεις αλλά να κάνουμε και τη πλάκα μας. Καλό βράδυ.

 

Σωστά φίλε μου. Καλημερες :)

 

Καλημέρα παιδιά.

Επειδή μου γυαλισε η συγκεκριμένη συσκευή να κάνω τις εξής ερωτησούλες.

Το σέρβις της sony πως είναι?

και επειδή θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν δεύτερο τηλ. όταν δεν μπορώ να μεταφέρω κιν και ταμπλετ μαζί για multimedia χρήση,

και αν μπορω να χρησιμοποιώ γραφίδα για σημειώσεις?

και αν θα παρει αναβαθμίσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

απο οθόνη είναι πολύ καλό. Εξαιρετική απόκριση. Για σημειώσεις έχω διαβάσει πως κάποιοι χρησιμοποιούν μολύβι και είναι μια χαρά. Αν έχεις γραφίδα μάλλον θα είναι καλύτερα.

Αναβαθμίσεις είναι προγραμματισμένες για Lollipop.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός την είχα γράψει όταν μου είχε στείλει πμ. ένα παιδί.Λοιπόν:

 

1) Κατέβασε το zip από τους xda (από το pc)

2) Πήγαινε ρυθμίσεις, πληροφορίες τηλ. και εκεί που λέει αριθμός έκδοσης πάτα 7 φορές μέχρι να σου πει ότι έγινες προγραμματιστής, μετά μπες στο μενού του προγραμματιστή και ενεργοποίησε "εντοπισμό σφαλμάτων".

3) Σύνδεσε το τηλ. στον υπολογιστή (αν έχεις windows 7 θα σου κατεβάσει μόνο του τους drivers) και δες αν κατέβασε τους drivers-οδηγούς ειδάλλως χειροκίνητα (δηλαδή μπαίνεις στο site της sony βρίσκεις το μοντέλο και κατεβάζεις ότι έχει από drivers).

4) Εφόσον έχουν κατεβεί οι drivers πάνε στο εικονίδιο υπολογιστής (όχι την συντόμευση του αλλά το γνήσιο εικονίδιο του [κουμπί start, υπολογιστής, επάνω του δεξί κλικ>> επέλεξε εμφάνιση στην επ. εργασίας] ) κάνε δεξί κλίκ>>ιδιότητες>>διαχείριση συσκευών, εκεί θα δεις όλες τις συσκευές σου και φυσικά και την συσκευή android, κάνε κλίκ πάνω της και δες αν λέει "συσκευή android ενημερωμένη, adb drivers εγκατεστημένη" (adb interface>> android sooner single adb interface)

Αν ναι προχωράς στο επόμενο βήμα, αν όχι μπαίνεις στο site και τους κατεβάζεις ή ψάχνεις τους adb για κατέβασμα.

5) Εφόσον όλα τα παραπάνω είναι έτοιμα είσαι έτοιμος να τρέξεις το zip που κατέβασες.

Η συσκευή εννοείται ότι είναι συνδεδεμένη στο pc τρέχεις το zip, ανοίγεις το αρχείο install-δέσμη των windows μετά ανοίγει ένας τερματικός (μαύρο παράθυρο) που σου λέει τι να κάνεις και ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ. Καλό βράδυ.

Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ, αν και είμαι αναλυτικότατος αλλά αν κολλήσεις κάπου πες μου και κάτι τελευταίο, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΦΕΡΩ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ROOT ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ.

Με την διαδικασία Root δύσκολα να κάνεις χαζομάρα αλλά το θέμα είναι μετά όταν θα έχεις πλήρη πρόσβαση στο σύστημα ούτε για αστείο μη πειράξεις π.χ επεξεργαστή, αλλαγή rom (εδώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για brickάρισμα που λέει και ο Γιάννης αν δε ψάξεις ή δε διαβάσεις μέχρι να το καταλάβεις καλά και φυσικά σταματήσει η διαδικασία στη μέση), ram manager κ.τ.λ

απο που να κατεβασω το zip ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είσαι τυχερός την είχα γράψει όταν μου είχε στείλει πμ. ένα παιδί.Λοιπόν:

 

1) Κατέβασε το zip από τους xda (από το pc)

2) Πήγαινε ρυθμίσεις, πληροφορίες τηλ. και εκεί που λέει αριθμός έκδοσης πάτα 7 φορές μέχρι να σου πει ότι έγινες προγραμματιστής, μετά μπες στο μενού του προγραμματιστή και ενεργοποίησε "εντοπισμό σφαλμάτων".

3) Σύνδεσε το τηλ. στον υπολογιστή (αν έχεις windows 7 θα σου κατεβάσει μόνο του τους drivers) και δες αν κατέβασε τους drivers-οδηγούς ειδάλλως χειροκίνητα (δηλαδή μπαίνεις στο site της sony βρίσκεις το μοντέλο και κατεβάζεις ότι έχει από drivers).

4) Εφόσον έχουν κατεβεί οι drivers πάνε στο εικονίδιο υπολογιστής (όχι την συντόμευση του αλλά το γνήσιο εικονίδιο του [κουμπί start, υπολογιστής, επάνω του δεξί κλικ>> επέλεξε εμφάνιση στην επ. εργασίας] ) κάνε δεξί κλίκ>>ιδιότητες>>διαχείριση συσκευών, εκεί θα δεις όλες τις συσκευές σου και φυσικά και την συσκευή android, κάνε κλίκ πάνω της και δες αν λέει "συσκευή android ενημερωμένη, adb drivers εγκατεστημένη" (adb interface>> android sooner single adb interface)

Αν ναι προχωράς στο επόμενο βήμα, αν όχι μπαίνεις στο site και τους κατεβάζεις ή ψάχνεις τους adb για κατέβασμα.

5) Εφόσον όλα τα παραπάνω είναι έτοιμα είσαι έτοιμος να τρέξεις το zip που κατέβασες.

Η συσκευή εννοείται ότι είναι συνδεδεμένη στο pc τρέχεις το zip, ανοίγεις το αρχείο install-δέσμη των windows μετά ανοίγει ένας τερματικός (μαύρο παράθυρο) που σου λέει τι να κάνεις και ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ. Καλό βράδυ.

Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ, αν και είμαι αναλυτικότατος αλλά αν κολλήσεις κάπου πες μου και κάτι τελευταίο, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΦΕΡΩ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ROOT ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ.

Με την διαδικασία Root δύσκολα να κάνεις χαζομάρα αλλά το θέμα είναι μετά όταν θα έχεις πλήρη πρόσβαση στο σύστημα ούτε για αστείο μη πειράξεις π.χ επεξεργαστή, αλλαγή rom (εδώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για brickάρισμα που λέει και ο Γιάννης αν δε ψάξεις ή δε διαβάσεις μέχρι να το καταλάβεις καλά και φυσικά σταματήσει η διαδικασία στη μέση), ram manager κ.τ.λ

 

βασικα το κατεβασα το zip το προβλημα μου ειναι οι drivers .. δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω ακριβως με αυτο γιαυτο οταν ανοιγω το zip δεν μου κανει ροοτ . Αν μπορεις βοηθησε με φιλε μ ;) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο που να κατεβασω το zip ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βασικα το κατεβασα το zip το προβλημα μου ειναι οι drivers .. δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω ακριβως με αυτο γιαυτο οταν ανοιγω το zip δεν μου κανει ροοτ . Αν μπορεις βοηθησε με φιλε μ ;) ευχαριστω

 

Καλησπέρα στη παρέα και από μένα (αν και για μένα είναι Καλημέρα γιατί είχα να κοιμηθώ νορμαλ μια βδομάδα και έτσι έλιωσα).

Φίλε μου για το zip πας κατευθείαν εδώ.

Τώρα για τους drivers μπες στο site της Sony, στο μοντέλο z ultra και θα βρείς τους drivers, στα εξηγώ πολύ αναλυτικά παραπάνω. Τώρα δεν έχω χρόνο για να ψάξω ή να δω που τους έχω στο pc. Αργότερα που θα επιστρέψω θα σου πώ από που να κατεβάσεις αν δε βγάζεις άκρη.

Επίσης αν ενεργοποιήσεις τη λειτουργία προγραμματιστή λογικά θα τους κατεβάσουν τα W7 ή Windows 8 ανάλογα τη έχεις στο pc γιατί μετά δε το βλέπουν σα χώρο αποθήκευσης αλλά σα συσκευή προγραμματισμού.

 

 

 

Επίσης @Alexandros2666 εδώ θα βρείς τα πάντα για τον bootloader και για ότι χρειάζεσαι για backup. Παιδιά τα λέμε μετά γιατί πρέπει να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

απο που να κατεβασω το zip ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βασικα το κατεβασα το zip το προβλημα μου ειναι οι drivers .. δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω ακριβως με αυτο γιαυτο οταν ανοιγω το zip δεν μου κανει ροοτ . Αν μπορεις βοηθησε με φιλε μ ;) ευχαριστω

 

Συχνά οι drivers δεν εγκαθιστόνται με τη σύνδεση της συσκευής. Μπορείς να κατεβάσεις όλους τους απαιτούμενους drivers από εδώ:

http://doomlord.xperia-files.com/download.php?dlid=Rmxhc2h0b29sLWRyaXZlcnMtMS41LTIwMTQwMzE4

Επίσης εάν έχεις Windows 8 ή 8.1 θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται στο post #138 αυτού του νήματος για την εγκαστάση των drivers

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/tutorial-xperia-z-zl-bootloader-t2153261/post38878089#post38878089

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλε μου. Καλημερες :)

 

 

 

απο οθόνη είναι πολύ καλό. Εξαιρετική απόκριση. Για σημειώσεις έχω διαβάσει πως κάποιοι χρησιμοποιούν μολύβι και είναι μια χαρά. Αν έχεις γραφίδα μάλλον θα είναι καλύτερα.

Αναβαθμίσεις είναι προγραμματισμένες για Lollipop.

 

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός την είχα γράψει όταν μου είχε στείλει πμ. ένα παιδί.Λοιπόν:

 

1) Κατέβασε το zip από τους xda (από το pc)

2) Πήγαινε ρυθμίσεις, πληροφορίες τηλ. και εκεί που λέει αριθμός έκδοσης πάτα 7 φορές μέχρι να σου πει ότι έγινες προγραμματιστής, μετά μπες στο μενού του προγραμματιστή και ενεργοποίησε "εντοπισμό σφαλμάτων".

3) Σύνδεσε το τηλ. στον υπολογιστή (αν έχεις windows 7 θα σου κατεβάσει μόνο του τους drivers) και δες αν κατέβασε τους drivers-οδηγούς ειδάλλως χειροκίνητα (δηλαδή μπαίνεις στο site της sony βρίσκεις το μοντέλο και κατεβάζεις ότι έχει από drivers).

4) Εφόσον έχουν κατεβεί οι drivers πάνε στο εικονίδιο υπολογιστής (όχι την συντόμευση του αλλά το γνήσιο εικονίδιο του [κουμπί start, υπολογιστής, επάνω του δεξί κλικ>> επέλεξε εμφάνιση στην επ. εργασίας] ) κάνε δεξί κλίκ>>ιδιότητες>>διαχείριση συσκευών, εκεί θα δεις όλες τις συσκευές σου και φυσικά και την συσκευή android, κάνε κλίκ πάνω της και δες αν λέει "συσκευή android ενημερωμένη, adb drivers εγκατεστημένη" (adb interface>> android sooner single adb interface)

Αν ναι προχωράς στο επόμενο βήμα, αν όχι μπαίνεις στο site και τους κατεβάζεις ή ψάχνεις τους adb για κατέβασμα.

5) Εφόσον όλα τα παραπάνω είναι έτοιμα είσαι έτοιμος να τρέξεις το zip που κατέβασες.

Η συσκευή εννοείται ότι είναι συνδεδεμένη στο pc τρέχεις το zip, ανοίγεις το αρχείο install-δέσμη των windows μετά ανοίγει ένας τερματικός (μαύρο παράθυρο) που σου λέει τι να κάνεις και ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ. Καλό βράδυ.

Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ, αν και είμαι αναλυτικότατος αλλά αν κολλήσεις κάπου πες μου και κάτι τελευταίο, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΦΕΡΩ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ROOT ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ.

Με την διαδικασία Root δύσκολα να κάνεις χαζομάρα αλλά το θέμα είναι μετά όταν θα έχεις πλήρη πρόσβαση στο σύστημα ούτε για αστείο μη πειράξεις π.χ επεξεργαστή, αλλαγή rom (εδώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για brickάρισμα που λέει και ο Γιάννης αν δε ψάξεις ή δε διαβάσεις μέχρι να το καταλάβεις καλά και φυσικά σταματήσει η διαδικασία στη μέση), ram manager κ.τ.λ

 

πο τα εχω βρει μπαστουνια στο βημα 4 ... :confused: σας εχω πριξει ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια απο τους ειδικούς: πρόσφατα βοήθησα να εγκαταστήσει ένας φίλος τη cyanogenmod 12 στο ultra του, ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό απο το xda developers: http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

Μετά απο μερικές αναβαθμίσεις (ουσιαστικά εγκαθιστούσε το καινούργιο nightly), σήμερα -και μετά την εγκατάσταση της πιο πρόσφατης nightly μέσω ΟΤΑ- το κινητο δεν ολοκληρώνει το boot. Εμφανίζονται μηνύματα λάθους (δεν μπορεί να φορτώσει το UI, εάν θυμάμαι σωστά) και τελικα μόνη επιλογή είναι η επανεκκίνηση, που δυστυχώς οδηγεί στο ίδιο σημείο. Αύριο θα προσπαθήσω να το επαναφέρω και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Ποια ειναι η καλύτερη στρατηγική; σκεφτομουν μέσω flashtools να εγκαταστησω μια επίσημη ROM και μετά να ξαναρχίσω απο την αρχή. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναφέρω και το ΤΑ data; Υπάρχει μήπως πιο εύκολη οδός;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα, έβγαλες άκρη; Πάντως από ότι βλέπω από τον οδηγό η σειρά είναι όπως αναφέρεις. Δεν έχω ασχοληθεί φίλε και μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω πάντως καλό είναι να κάνεις backup τα particion ή ακόμη καλύτερα ένα nandroid backup για να ξενοιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια απο τους ειδικούς: πρόσφατα βοήθησα να εγκαταστήσει ένας φίλος τη cyanogenmod 12 στο ultra του, ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό απο το xda developers: http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

Μετά απο μερικές αναβαθμίσεις (ουσιαστικά εγκαθιστούσε το καινούργιο nightly), σήμερα -και μετά την εγκατάσταση της πιο πρόσφατης nightly μέσω ΟΤΑ- το κινητο δεν ολοκληρώνει το boot. Εμφανίζονται μηνύματα λάθους (δεν μπορεί να φορτώσει το UI, εάν θυμάμαι σωστά) και τελικα μόνη επιλογή είναι η επανεκκίνηση, που δυστυχώς οδηγεί στο ίδιο σημείο. Αύριο θα προσπαθήσω να το επαναφέρω και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Ποια ειναι η καλύτερη στρατηγική; σκεφτομουν μέσω flashtools να εγκαταστησω μια επίσημη ROM και μετά να ξαναρχίσω απο την αρχή. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναφέρω και το ΤΑ data; Υπάρχει μήπως πιο εύκολη οδός;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

 

Χρειάζεται περισσότερα να μας πεις για το λάθος που παρουσιάζεται. Δοκίμασε να καθαρίσεις την cache (απο recovery) και αν δεν φτιάξει δοκίμασε να κάνεις επανεγκατάσταση της ROM απο recovery. Έτσι θα σώσεις τα αρχεία και ότι υπάρχει στο τηλέφωνο ή τουλάχιστον θα έχεις λίγες απώλειες.

 

Καλό είναι πριν από κάθε αναβάθμιση να γίνεται ένα "ένα nandroid backup για να ξενοιάζεις" όπως έγραψε και ο φίλος απο πάνω :)

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες, για SMS χρησιμοποιείτε το Handcent SMS; γιατί πάνω απο 70 χαρακτήρες ξεκινάει δεύτερο μήνυμα (ξέρω παλιά ιστορία, αλλά δεν βρίσκω στην αρχή του νήματος τη λύση).
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ χρησιμοποιώ το chompsms και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Έχει επιλογή κ για 160 χαρακτήρες!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ χρησιμοποιώ το chompsms και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Έχει επιλογή κ για 160 χαρακτήρες!

 

GO SMS PRO... και τέρμα τα δίπλα μηνύματα και με 160 χαρακτήρες! και πολλά άλλα

 

Ευχαριστώ βρε παίδες :)

 

ennio θα προτιμήσω το chomp γιατί τους GO τους έχει φοβηθεί το μάτι μου :lol: . Πέρα από την πλάκα, πολύ πράμα βρε φίλε, είχα δει το launcher και μετά ζητούσε να βάλω και άλλα πρόσθετα και τα έδιωξα όλα μαζί. Ωραίο UI αλλά πολύ φορτωμένο για τα γούστα μου.

 

Για τους 160 χαρακτήρες δεν βρήκα άκρη στο chomp και έστειλα e-mail στην υποστήριξη τους.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Στο Chompsms πας ρυθμίσεις Sms-mms και τσεκάρεις εκεί που λέει συμπαγης μηνύματα!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Rooted πλέον και με dual recovery .

:)

Έβαλα και xposed

Κάποιο app προτείνετε??

Δοκιμάσα το mod από z3 για rich colors και έξυπνο χειρισμό κλήσεων.

Πολύ καλό. Όπως και stereo sound. Απλά νοιώθω πολύ να δοναται τονκινητο από τη χρήση και του πάνω ηχείου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα βάλεις το gravitybox για kitkat.έχει τα πάντα με τρομερή παραμετροποιηση.βάζω κ 2 screenshots να δεις ποια εχω.

 

http://i.imgur.com/jH2X5ik.jpg

http://i.imgur.com/auOt3Qw.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και το Alternate App Picker (KK)

 

Xposed Modules Collection

 

Και μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου πει μιας και γραφετε για xposed και modες, εχω βαλει στο z3 το Xp Theme: 5.0 Lollipop , κατεβασα dp στο 24 με xperia xposed kk για να γινουν μικροτερα τα εικονιδια στη navigation bar. Πως μπορω να τα κανω και διαφανα ?

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρεα.........

Παιδια δυστιχως δεν το ελυσα το πρόβλημα με το wify!! Πρεπει η κάθε φορα να κλεινω το ρουτερ κ να το ανοιγω για να μπει η να ξαναβαζω τον κωδικο από την αρχη ξανα μανα.........

Το ρουτερ που εχω είναι της wind κ εχει 3 μηνες που το εχω!! Εχουμε καμια λυση ρε παιδια?? είναι κριμα αυτή η βλακεια!

 

Τωρα κακα τα ψεματα αλλα εγω από το απολυτο τιποτα βρεθηκα με το σονυ που είναι τούρμπο εργαλειο κ προσπαθω να το μαθω είναι κοματακι δυσκολο γιατι εχει ρυθμησεις που πραγματικα δεν τις καταλαβαινω!!

Προσπαθησα να βρω απαντησεις στο ιντερνετ αλλα δυσκολο..........εχουμε ρε παιδια καμια σελιδα η κανα pdf που εξηγει λιγο τα πραγματα????

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισεις κατεβασα το greenify k είναι ακριβως αυτό που ηθελα........το θεμα είναι ότι κ αυτό εχει ρυθμησεις που παλι δεν μπορω να καταλαβω........:blink:

εεεεε ****το ενώ είμαι της τεχνολογιας εδώ εχω χαθει......

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρεα.........

Παιδια δυστιχως δεν το ελυσα το πρόβλημα με το wify!! Πρεπει η κάθε φορα να κλεινω το ρουτερ κ να το ανοιγω για να μπει η να ξαναβαζω τον κωδικο από την αρχη ξανα μανα.........

Το ρουτερ που εχω είναι της wind κ εχει 3 μηνες που το εχω!! Εχουμε καμια λυση ρε παιδια?? είναι κριμα αυτή η βλακεια!

 

Τωρα κακα τα ψεματα αλλα εγω από το απολυτο τιποτα βρεθηκα με το σονυ που είναι τούρμπο εργαλειο κ προσπαθω να το μαθω είναι κοματακι δυσκολο γιατι εχει ρυθμησεις που πραγματικα δεν τις καταλαβαινω!!

Προσπαθησα να βρω απαντησεις στο ιντερνετ αλλα δυσκολο..........εχουμε ρε παιδια καμια σελιδα η κανα pdf που εξηγει λιγο τα πραγματα????

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισεις κατεβασα το greenify k είναι ακριβως αυτό που ηθελα........το θεμα είναι ότι κ αυτό εχει ρυθμησεις που παλι δεν μπορω να καταλαβω........:blink:

εεεεε ****το ενώ είμαι της τεχνολογιας εδώ εχω χαθει......

 

Καλημερες, θα σου πρότεινα να κάνεις αναβάθμιση του λογισμικού του router. Αν δεν αλλάξει κάτι τότε δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι στο WiFi. π.χ. από 5 κάνε το 8.

 

Παρολίγο να ξέχασω το Greenify

 

Ότι άλλο τα λέμε :)

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...