Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ τον φίλο maximi01 για τις (οφείλω να ομολογήσω) α ν α λ υ τ ι κ ό τ α τ ε ς απαντήσεις του και νιώθω την ανάγκη να διευκρινίσω πως τα σχόλια μου περί παρεμβάσεων σε χάρτες και αποφασιζόντων για τις συμπεριλαμβανόμενες περιοχές, είχαν "διερευνητικό" και σίγουρα φιλικό χαρακτήρα χωρίς ίχνος επίκρισης και γκρίνιας! Ζητώ συγγνώμη αν είχαν εκληφθεί έτσι! :)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (29 Οκτ. 2004 , 01:40)

 

Ευχαριστώ τον φίλο maximi01 για τις (οφείλω να ομολογήσω) α ν α λ υ τ ι κ ό τ α τ ε ς απαντήσεις του και νιώθω την ανάγκη να διευκρινίσω πως τα σχόλια μου περί παρεμβάσεων σε χάρτες και αποφασιζόντων για τις συμπεριλαμβανόμενες περιοχές, είχαν "διερευνητικό" και σίγουρα φιλικό χαρακτήρα χωρίς ίχνος επίκρισης και γκρίνιας! Ζητώ συγγνώμη αν είχαν εκληφθεί έτσι! :)

 

 

Σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα τις παρατηρήσεις σου αυτές ως επίκριση. Εξ’ άλλου το ενδιαφέρον αυτού του forum είναι ότι οι περισσότεροι που συμμετέχουν κάνουν καλοπροαίρετη αντικειμενική κριτική και η πληροφορία αυτή είναι για μας (NGI) πολύτιμη. Φυσικά υπάρχουν και μερικοί που συγκαλυμμένα εκπροσωπούν συμφέροντα εταιριών (σε άλλα threads) οι οποίοι δίνουν παραπλανητική πληροφόρηση. Ελπίζω όμως σύντομα με τις γνώσεις που έχετε και την έρευνα που κάνετε να βοηθήσετε να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανεις γιατί εξαφανίστηκε (με τους νέους χάρτες?) η επιλογή "Διασταύρωση" στο Destinator? Ηταν πολύ χρήσιμη. Ξέρεις κανένας πώς να την επαναφέρει?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (30 Οκτ. 2004 , 22:26)

 

Μπορεί να μου πει κανεις γιατί εξαφανίστηκε (με τους νέους χάρτες?) η επιλογή "Διασταύρωση" στο Destinator? Ηταν πολύ χρήσιμη. Ξέρεις κανένας πώς να την επαναφέρει?

 

 

Δεν εξαφανιστικε! Εκει ειναι ! Απλα πρεπει να πας DESTINATE - ADDRESS - και να πατησεις το σηματακι με τα βελακια πανω δεξια. Θα σου βγαλει ενα μενου με επιλογες. Εκει εχει και την διασταυρωση ! :D

 

Πειτε μου ομως κατι και εμενα. Το αεροδρομειο πως το βρισκω για να παω ? Εψαξα στα ΣΠΑΤΑ ή περιοχη αεροδρομιου αλλα τιποτα. Αυτο δεν θα επρεπε να ειναι στα POI ? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από geovass

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (30 Οκτ. 2004 , 22:26)

 

Μπορεί να μου πει κανεις γιατί εξαφανίστηκε (με τους νέους χάρτες?) η επιλογή "Διασταύρωση" στο Destinator? Ηταν πολύ χρήσιμη. Ξέρεις κανένας πώς να την επαναφέρει?

 

 

Δεν εξαφανιστικε! Εκει ειναι ! Απλα πρεπει να πας DESTINATE - ADDRESS - και να πατησεις το σηματακι με τα βελακια πανω δεξια. Θα σου βγαλει ενα μενου με επιλογες. Εκει εχει και την διασταυρωση ! :D

 

Πειτε μου ομως κατι και εμενα. Το αεροδρομειο πως το βρισκω για να παω ? Εψαξα στα ΣΠΑΤΑ ή περιοχη αεροδρομιου αλλα τιποτα. Αυτο δεν θα επρεπε να ειναι στα POI ? :cool:

 

sta poi->airports ine logika.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (31 Οκτ. 2004 , 01:00)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

Δεν εξαφανιστικε! Εκει ειναι ! Απλα πρεπει να πας DESTINATE - ADDRESS - και να πατησεις το σηματακι με τα βελακια πανω δεξια. Θα σου βγαλει ενα μενου με επιλογες. Εκει εχει και την διασταυρωση ! :D

 

Πειτε μου ομως κατι και εμενα. Το αεροδρομειο πως το βρισκω για να παω ? Εψαξα στα ΣΠΑΤΑ ή περιοχη αεροδρομιου αλλα τιποτα. Αυτο δεν θα επρεπε να ειναι στα POI ? :cool:[/b]

 

sta poi->airports ine logika.

 

 

ελα ομως που δεν ειναι ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (31 Οκτ. 2004 , 09:36)

 

sta poi->airports ine logika.

 

 

ελα ομως που δεν ειναι ! :cool:

 

 

Στα

Χρήσιμα -> Μεταφορές -> Αεροδρόμια -> «Διεθνής Αερολιμήν Αθηνών ‘Ελευθέριος Βενιζέλος’»

Αλλά υπάρχει και κάτι καλύτερο: Εφόσον πηγαίνει κανίς με το αυτοκίνητο (προφανώς αφού χρησιμοποιεί το Destinator), στο

Αυτοκίνητα -> Χώροι Στάθμευσης -> { Χώρος Στάθμευσης Αερολιμένος Αθηνών / Χώρος Προσωρινής Αερολιμένος Αθηνών (με δύο εισόδους) }

Οπότε τον οδηγεί σωστά μέχρι την είσοδο του αντίστοιχου parking

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (31 Οκτ. 2004 , 11:52)

 

ελα ομως που δεν ειναι ! :cool:

 

 

Στα

Χρήσιμα -> Μεταφορές -> Αεροδρόμια -> «Διεθνής Αερολιμήν Αθηνών ‘Ελευθέριος Βενιζέλος’»

Αλλά υπάρχει και κάτι καλύτερο: Εφόσον πηγαίνει κανίς με το αυτοκίνητο (προφανώς αφού χρησιμοποιεί το Destinator), στο

Αυτοκίνητα -> Χώροι Στάθμευσης -> { Χώρος Στάθμευσης Αερολιμένος Αθηνών / Χώρος Προσωρινής Αερολιμένος Αθηνών (με δύο εισόδους) }

Οπότε τον οδηγεί σωστά μέχρι την είσοδο του αντίστοιχου parking

 

 

Ναι, τωρα το βρηκα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη με Destinator να μου πει αν είναι ευχαριστημένος από χάρτες κλπ. Δουλεύει καλά το σύστημα εδώ πάνω? :p
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο STER Cinemas παρατήρησα λάθος ως προς την ακριβή θέση που αυτό βρίσκεται.Φτάνω παρκάρω και αυτό κάνει τα δικά του.Ίσως θέλουν αναβάθμιση οι χάρτες σε εκείνο το σημείο μιας και πλέον το σινεμά έχει γίνει ολόκληρο συγκρότημα με πάρκινγκ και μαγαζιά όλων των ειδών.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περασμένους τους τελευταίους χάρτες της NGI?

 

Σίγουρα το STER συγκαταλέγεται στους δημοφιλέστερους προορισμούς για τους Θεσσαλονικείς....

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος πρέπει να κάνω στην οργάνωση διαδρομής..

Η λίστα διαδρομών είναι άδεια, πάω κάτω δεξιά και διαλέξω από το μενού ->Νέο... γράφω ονομασία διαδρομής ->Αποθήκευση και πάλι άδεια η λίστα... Δεν αποθηκεύει διαδρομές.

 

Επίσης κάτι λάθος κάνω και όταν διαλέξω με το stylus ένα σημείο στο χάρτη ενόσω δείχνει ήδη μια διαδρομή. Βγαίνει μενού όπου διαλέγω ->Νέα διαδρομή κάνει υπολογισμό και βγάζει την παλιά διαδρομή αγνοώντας το νέο σημείο;

 

Καμμια ιδέα?

 

Tip Για όποιον ενδιαφέρεται να παίξει με τις φωνητικές εντολές υπάρχει το αρχείο DestinatorVoiceManeuvers.inf μαζί με τα wav αρχεία μέσα στο DestinatorApps\..\interface\Voice\All (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδρομή) όπου δηλώνεις σε κάθε maneuver command τι αρχεία wav θα ακουστούν.

Με βοήθησε να προσθέσω τη λέξη "ΤΩΡΑ..." πριν τις οδηγίες στροφής π.χ."...ΣΤΡΙΨΤΕ ΔΕΞΙΑ" όταν φτάσει ακριβώς (30μ πριν για την ακρίβεια) στο σημείο στροφής. Είναι κάτι που κάνει το Route66 και που θεωρώ πως κάνει τις φωνητικές οδηγίες πολύ πιο ξεκάθαρες:

ΣΕ 500 ΜΕΤΡΑ ΣΤΡΙΨΤΕ ΔΕΞΙΑ...

ΣΕ 200 ΜΕΤΡΑ ΣΤΡΙΨΤΕ ΔΕΞΙΑ...

ΤΩΡΑ ΣΤΡΙΨΤΕ ΔΕΞΙΑ.

 

Τωρα το μόνο που μένει είναι οι νέοι χάρτες (είναι κοντά η ώρα?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (31 Οκτ. 2004 , 14:10)

 

Έχεις περασμένους τους τελευταίους χάρτες της NGI?

 

Σίγουρα το STER συγκαταλέγεται στους δημοφιλέστερους προορισμούς για τους Θεσσαλονικείς....

 

 

Εγώ μιλάω για το STER CINEMAS της Αθήνας

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (30 Οκτ. 2004 , 23:51)

 

Δεν εξαφανιστικε! Εκει ειναι ! Απλα πρεπει να πας DESTINATE - ADDRESS - και να πατησεις το σηματακι με τα βελακια πανω δεξια. Θα σου βγαλει ενα μενου με επιλογες. Εκει εχει και την διασταυρωση ! :D

 

 

Ευχαριστώ πολύ! :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkaratha ( 1 Νοέ. 2004 , 11:25)

 

Το κάνει μόνο του στο 5

 

 

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

 

ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ COM 5, BAUD RATE 38400 PROTOCOL NMEA ?????

 

ΑΠΟ ΤΑ BLUETOOTH SETTINGS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΑ

BLUETOOTH SERIALS COM4 + COM 5 ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dragons ( 1 Νοέ. 2004 , 10:54)

 

HELP

ΜΕ ΠΙΟ COM ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ QTEK2020 ME TO EMTAC GPS CRUXII ?

 

 

Δοκιμασε ή την 4 ή την 5 !

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στο Destinator ότι ειδικά στα στενάκια όταν είσαι στάσιμος μια σε δείχνει στον δίπλα δρόμο, μια στον παραδίιπλα, μια στον σωστό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει σωστά την πλοήγηση αν δεν ξεκινήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dragons ( 1 Νοέ. 2004 , 11:45)

 

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

 

ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ COM 5, BAUD RATE 38400 PROTOCOL NMEA ?????

 

ΑΠΟ ΤΑ BLUETOOTH SETTINGS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΑ

BLUETOOTH SERIALS COM4 + COM 5 ?????

 

ΣΙγουρα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα. Ποια version software exeis στο qtec? Κατέβασα αν χρειαστεί και το Pocket Bluetooth tools http://www.bluetooth.jazztel.es/
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα μεγάλο bug του destinator3 μετά την αναβάθμιση των χαρτών από την NGI. Όταν πατάω αποφυγή δρόμων  διόδια και το κάνω κόκκινο δυστυχώς η δρομολόγηση εξακολουθεί να σε πηγαίνει από την Αττική οδό πράγμα που με τους προηγούμενους χάρτες δεν γινόταν…

Το έχει και κανείς άλλος το πρόβλημα???

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp ( 1 Νοέ. 2004 , 20:54)

 

Ανακάλυψα ένα μεγάλο bug του destinator3 μετά την αναβάθμιση των χαρτών από την NGI. Όταν πατάω αποφυγή δρόμων  διόδια και το κάνω κόκκινο δυστυχώς η δρομολόγηση εξακολουθεί να σε πηγαίνει από την Αττική οδό πράγμα που με τους προηγούμενους χάρτες δεν γινόταν…

Το έχει και κανείς άλλος το πρόβλημα???

 

 

Δυστυχώς έχεις δίκαιο. Ελπίζω να προλάβουν να το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση χαρτών γιατί είναι πολύ σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp ( 1 Νοέ. 2004 , 20:54)

 

Ανακάλυψα ένα μεγάλο bug του destinator3 μετά την αναβάθμιση των χαρτών από την NGI. Όταν πατάω αποφυγή δρόμων  διόδια και το κάνω κόκκινο δυστυχώς η δρομολόγηση εξακολουθεί να σε πηγαίνει από την Αττική οδό πράγμα που με τους προηγούμενους χάρτες δεν γινόταν…

Το έχει και κανείς άλλος το πρόβλημα???

 

 

Θα το ελέγξουμε αύριο το πρωί και θα σας ενημερώσουμε. Λογικά το προλαβαίνουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 1 Νοέ. 2004 , 15:42)

 

exi kalo stigma sta stenakia? giafto logika tha ine.

 

 

8-10 δορυφόρους λόγω του οτι το έχω με εξωτερική κεραία.

Μιλάμε για μεγάλη απόκλιση. 1 και 2 στενά παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...