Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με χρήση στην Αθήνα (μικρούς δρόμους και Αττική οδό/παραλιακή/Κηφισό) και στην επαρχία (Αττική-Πελοπόννησο) μπορώ να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος με το Navigator στο Mitac (και με την ενσωματωμένη κεραία και με την εξωτερική). Σύντομα θα έχουμε συγκριτικό review πάλι του Navigator με άλλο PPC και GPS (iPAQ 2210 και Fortuna Clip-on Bluetooth) με λεπτομέρειες για το λογισμικό, τους χάρτες κλπ...

 

Για όσους δοκιμάζουν χάρτες-προγράμματα, μην ξεχνάτε ότι τον καλύτερο χάρτη να έχεις, με την μεγαλύτερη λεπτομέρεια και το μικρότερο χωματόδρομο, δεν λέει τίποτα αν δεν είναι "καλιμπραρισμένος" σωστά για χρήση με GPS. Θα βγάζει αλλού το στίγμα σου και καλά αν είσαι στην επαρχία. Κάτι θα καταλάβεις. Αν είσαι σε πόλη αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί θα είναι αδύνατο να ξέρει το πρόγραμμα αν πρέπει να στρίψεις τώρα ή προς τα που θα πρέπει να πας...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (11 Σεπ. 2004 , 23:24)

 

Ego xrisimopio to ROUTE66 ke ime efxaristimenos.Me evgale apo Marousi Kalithea poli orea.To provlima me tis monodromisis ine geniko se ola ta software giati stin Ellada oi dimoi alazoun tis monodromisis etsi gia plaka.

 

 

basika to route 66 den nomizw kan na exei perasmenes tis monodromiseis... isws se poly kentrikous dromous mono... I dromologisi tou einai pantws xalia. Parola ayta oute to destinator me entypwsiase idiaitera. I dromologisi tou einai apsogi, oi fwnitikes entoles katapliktikes, omws thewrw aparadekto oi misoi sxedon dromoi sto xarti na einai xwris onoma !!! Einai entelws koufo. I leptomereia tou xarti einai poly kali, exei sxedon olous tous dromous, omws fainetai barethikan na perasoun ta onomata se olous tous dromous.

 

Ti na to kaneis to navigation software otan den mporeis na breis ton dromo pou theleis na pas...:p

 

Toulaxiston sto route 66, mporei oi xartes na min exoun olous tous dromous (se perioxes opws i pallini gia paradeigma pou menw) omws exei onomata se olous tous dromous kai arithmisi sto megalytero meros tous... Sto destinator i arithmisi einai anyparkti, mono se kentrikous dromous, pou den tin xreiazesai giati tous ksereis idi.

 

Me liga logia pisteyw oti gia 140 eyrw pou kostizei to destinator den aksizei ta lefta tou, enw to route66 gia 45 eyrw aksizei tin dokimi...

 

An to destinator eixe onomata se olous tous dromous tha itan para poly kali periptwsi...

Link to comment
Share on other sites

Από τη δικιά μου εμπειρεία με το Route66 και το Destinator έχω να πω τα εξής:

 

1. Στο Route66 υπάρχουν ονομασίες σε περισσότερους δρόμους από ότι στο Destinator στις περιοχές εκτός Αθήνας.

 

2. Οι μονοδρομήσεις του Route 66 δεν είναι προσεγμένες με αποτέλεσμα να σε οδηγεί πάρα πολλές φορές ανάποδα στο μονόδρομο, κυρίως σε περιοχές που σου λέει ότι μπορεί να δωθούν λάθος οδηγίες. Δεν φταίει γι'αυτό η αλλαγή δρομολόγησης στους δρόμους (έχω δει δρόμους που πάντα σαν μονόδρομους τους θυμάμαι και τους έχει διπλής κατεύθυνσης) αλλά το ότι απλώς δεν έχουν περάσει τα στοιχεία στους χάρτες. Το Destinator από την άλλη έχει πολύ λίγα λάθη στις μονοδρομήσεις.

 

3. Η δρομολόγηση που κάνει το Route66 είναι πιο γρήγορη αλλά έχει φυσικά το τίμημά της (δεν είναι βέλτιστη). Το Destinator κάνει κάτι παραπάνω για να υπολογίσει την αρχική δρομολόγηση αλλά είναι η καλύτερη διαδρομή στις περισσότερες περιπτώσεις. Επίσης με το Destinator μπορείς να αποφύγεις μια ομάδα δρόμων που έχεις ορίσει ή έναν συγκεκριμένο δρόμο, ενώ το Route 66 δεν έχει τη δυνατότητα αποφυγής δρόμων αλλά μόνο γενικα Freeway, Toll Roads και Ferries.

 

4. Το Route 66 έχει παραμετροποιήσιμο το μέγιστο της ταχύτητας που μπορείς να κινηθείς ανά δρόμο. Το Destinator από την άλλη έχει μόνο προαποθηκευμένες τιμές για τους δρόμους.

 

5. Οι χάρτες του Destinator είναι πιο όμορφα σχεδιασμένοι από ότι του Route66, αλλά δεν μπορείς να τους αλλάξεις χρώματα κτλ. Επίσης το Destinator υποστηρίζει 3D view και Bird's eye view. Κυρίως το 3d view είναι εκπληκτικό και αν μπορούσες να έβλεπες και τα ονόματα των δρόμων σε αυτό θα ήταν τέλειο.

 

6. Το Route 66 δεν αφήνει το χρήστη να προσθέσει σημεία ενδιαφέροντος στον χάρτη όπως το Destinator.

 

7. Το Route 66 σου δίνει πρόγραμμα για το PC. Με αυτό μπορείς να υπολογίσεις διαδρομή και μετά να κάνεις export ΜΟΝΟ αυτό το κομμάτι +/- κάποια km, στο Pocket PC. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δυνατότητα κυρίως για περιπτώσεις περιορισμένης μνήμης. Το Destinator έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά όχι για τους ελληνικούς χάρτες (δεν ξέρω γιατί).

 

8. Το Destinator έχει τα ονόματα των δρόμων στα ελληνικά και στα greeklish, ενώ το Route 66 μόνο στα greeklish.

 

9. Το Route 66 έχει τα μισά (και πιο λίγο) χρήματα από ότι το Destinator.

 

Και κάτι άλλο που με τρέλλανε χθες: Έβαλα μια διαδρομή από Μαρκόπουλο όπου μένω προς Παιανία και το Route66 με πήγε μέσω Κορωπίου. Κοιτάζοντας προσεκτικά είδα ότι λείπει ΟΛΟΚΛΗΡΗ η λεωφόρος Μαρκοπούλου από το σημείο της γέφυρας που περνάει πάνω από την Αττική οδό εώς και την Παιανία.

Απαράδεκτο να λείπει μια ολόκληρη λεωφόρος.

 

Συνολικά έχω να πω ότι το Destinator είναι μια πιο ολοκληρωμένη εφαρμογή σε σχέση με το Route66. Παρόλα αυτά και το Route66 στέκεται αρκετά καλά με το σύνολο κάλυψης των δρόμων της Αττικής και με τα ονόματά τους , το πρόγραμμα για PC που δίνει και κυρίως με την πολύ καλή τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ απογοητεύομαι με την δρομολόγηση του Route66:

 

Γρηγορότερος δρόμος από Μαρκόπουλο για Πόρτο Ράφτη μέσω Αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλου :p

 

:blink: :wacko: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το teletype gps.Το έχω εγκαταστήσει τόσο στο πισι όσο και στο ppc. Έχω και χάρτες για ελλάδα.Παρόλο όμοως που πάω να τους φορτώσω, αυτό επιμένει να δείχνει ένα χάρτη αμερικής..

 

Τι συμβαίνει;

 

Δεν έχω (προς το παρόν gps hardware)

 

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ipaq 5550. Τους χαρτες του destinator τους εχω περασει σε μια καρτα SD. Υπαρχουν κανα 2 φορες τωρα τελευταια, που το προγραμμα με ειδοποιει οτι δεν βρεθηκε GPS. Μεχρι και σημερα ειχα την εντυπωση πως εφταιγε οτι δεν θα ειχα σημα. Αλλα μου ειπανε οτι ισως ειναι και προβλημα της SD καρτας. Ισχυει κατι τετοιο ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petrakish (12 Σεπ. 2004 , 21:21)

 

Εχω ενα ipaq 5550. Τους χαρτες του destinator τους εχω περασει σε μια καρτα SD. Υπαρχουν κανα 2 φορες τωρα τελευταια, που το προγραμμα με ειδοποιει οτι δεν βρεθηκε GPS. Μεχρι και σημερα ειχα την εντυπωση πως εφταιγε οτι δεν θα ειχα σημα. Αλλα μου ειπανε οτι ισως ειναι και προβλημα της SD καρτας. Ισχυει κατι τετοιο ?

 

 

Κάτι τέτοιο ισχύει για τα 22ΧΧ από όσο ξέρω και όχι μόνο με το Destinator. Για τα ipaq 5550 δεν ξέρω.

 

http://www.pocketgpsworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9117&highlight=disconnec%2A

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (12 Σεπ. 2004 , 14:55)

 

Τελικά όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ απογοητεύομαι με την δρομολόγηση του Route66:

 

Γρηγορότερος δρόμος από Μαρκόπουλο για Πόρτο Ράφτη μέσω Αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλου :p

 

:blink: :wacko: :cry:

 

 

αυτα τα "Σπάτα Λούτσας" στο χάρτη τι είναι??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (13 Σεπ. 2004 , 01:13)

 

αυτα τα "Σπάτα Λούτσας" στο χάρτη τι είναι??? :lol:

 

 

Σωστός !!! Αυτό δεν το πρόσεξα !!! Άκου Σπάτα Λούτσας .... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (13 Σεπ. 2004 , 09:19)

 

Ego pantos eval Markopoulo Porto Rafti sto Route66 ke me evgale kanonika ke oxi meso tou Venizelou

 

 

Για δομίμασε να πας από Nikis 11 Markopoulo στην Apollonos Porto Rafti. Αν σου βγάζει κανονικά τη διαδρομή τότε κάτι λάθος συμβαίνει με το PocketPC μου. Κανένας άλλος με το Route που να μπορεί να δοκιμάσει την δρομολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (13 Σεπ. 2004 , 10:13)

 

Για δομίμασε να πας από Nikis 11 Markopoulo στην Apollonos Porto Rafti. Αν σου βγάζει κανονικά τη διαδρομή τότε κάτι λάθος συμβαίνει με το PocketPC μου. Κανένας άλλος με το Route που να μπορεί να δοκιμάσει την δρομολόγηση;

 

 

Το δοκίμασα με επιλογή Fastest. Με shortest μου βγάζει ίδια με το παραπάνω.

 

Σίγουρα υπάρχουν αρκετά προβληματα, αλλά για τα λεφτά του μια χαρά είναι. Εγώ τους έστειλα email και ζήτησα, Ελληνικά και δυνατότητα καταχώρησης custom interest points και αποθήκευση αυτών βέβαια.

 

:)

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Ke emena to idio moy vgazi.Pantos na kserete oti i dromologisis ine pantote provlimatikes.Emena to TOMTOM RoutePlanner gia na pao Thessaloniki me vgazi meso Evias me ferry boat
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (13 Σεπ. 2004 , 13:04)

 

Ke emena to idio moy vgazi.Pantos na kserete oti i dromologisis ine pantote provlimatikes.Emena to TOMTOM RoutePlanner gia na pao Thessaloniki me vgazi meso Evias me ferry boat

 

Στο Destinator πάντως μπορεί να έχω δεί δρομολογήσεις στις οποίες να μπορείς να πεις "θα ήταν καλύτερα από αλλού" αλλά πάντα η πορεία ήταν λογική. Γι' αυτό ίσως κάνει κάτι παραπάνω να υπολογίσει τη διαδρομή...

Link to comment
Share on other sites

Gia se olous kai apo emena,

 

Ego vasika thelo na mpo se afto to xoro tou navigation kai epita apo erevna agoras kai diavazontas ayto to poly kalo forum, apofasisa na paro to Destinator3. Alla malon eimai enas akoma pikramenos pou psaxnei na vrei to paketo tou. :(

 

Epidi omos exo vrei kati dia tis paranomeis odou, to opoio omos exei mono xartes tis ypolipeis europeis, les kai h Ellada den einai xora aftis. Tha mporouse kapios kalotheliths na mou sthlh me ena e-mail to ZIP arxeiaki me toys xartes ths elladas mesa apo to CD tou Destinator3?

Toulaxiston na mporeso na pekso ligaki mexri na erthei to diko mou... An erthei pote dhladh.

 

Opios epithimh as epikinonhsh mazi mou prosopika meso tou forum.

 

O eksoplismos pou agorasa einai ipaq 1940 kai Globalsat BT-308.

Th gnomh exete gia to Hardware?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (13 Σεπ. 2004 , 13:22)

 

Στο Destinator πάντως μπορεί να έχω δεί δρομολογήσεις στις οποίες να μπορείς να πεις "θα ήταν καλύτερα από αλλού" αλλά πάντα η πορεία ήταν λογική. Γι' αυτό ίσως κάνει κάτι παραπάνω να υπολογίσει τη διαδρομή...

 

 

Λοιπόν φαίνεται ότι μάλλον θα καταλήξω στο DESTINATOR3 (τι να παραγγείλω ...? σκέτο DESTINATOR ή DESTINATOR3 -τι διαφορές υπάρχουν-) & επίσης πες μου φίλε SSARL που φαίνεται έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με το συγκεκριμένο, τι BLUETOOTH να πάρω για το QTEK 2020 που έχω? Επίσης χρειάζεται τίποτα άλλο για να έχω navigation στο αυτοκίνητο μου που με ενδιαφέρει κύρια ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke (13 Σεπ. 2004 , 15:01)

 

Λοιπόν φαίνεται ότι μάλλον θα καταλήξω στο DESTINATOR3 (τι να παραγγείλω ...? σκέτο DESTINATOR ή DESTINATOR3 -τι διαφορές υπάρχουν-) & επίσης πες μου φίλε SSARL που φαίνεται έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με το συγκεκριμένο, τι BLUETOOTH να πάρω για το QTEK 2020 που έχω? Επίσης χρειάζεται τίποτα άλλο για να έχω navigation στο αυτοκίνητο μου που με ενδιαφέρει κύρια ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

 

 

Η παρούσα έκδοση που αναφέρονται ολα τα ποστ ειναι το DESTINATOR3. Σκέτο χρησιμόποιείται μονο για συντομία φαντάζομαι.... ;)

 

Εκτός από τις προτάσεις του φίλου SSARL μπορείς να κάνεις και ένα check η ποστ και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=41111

 

Επίσης για αυτοκίνητο σκέψου μια βάση στηριξης (το καλύτερο με ενίσχυση ήχου ή FM σύνδεση με το στερεοφωνικό σου...), φαντάζομαι εχεις ηδη φορτιστη αυτοκινητου για το QTEK, και, ανάλογα με το GPS, εξωτερική κεραία....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke (13 Σεπ. 2004 , 15:01)

 

Λοιπόν φαίνεται ότι μάλλον θα καταλήξω στο DESTINATOR3 (τι να παραγγείλω ...? σκέτο DESTINATOR ή DESTINATOR3 -τι διαφορές υπάρχουν-) & επίσης πες μου φίλε SSARL που φαίνεται έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με το συγκεκριμένο, τι BLUETOOTH να πάρω για το QTEK 2020 που έχω? Επίσης χρειάζεται τίποτα άλλο για να έχω navigation στο αυτοκίνητο μου που με ενδιαφέρει κύρια ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

 

 

Εγώ παιδιά έχω τα Teletype BT και Rikaline X7.

Το Rikaline είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και πιάνει ακόμα και μέσα στο σπίτι και όχι κατα ανάγκη πολύ κοντά σε παράθυρο. Μου είχε χαλάσει όμως και παρουσίασε το γνωστό για τα Rikaline disconnection problem. Εκεί δηλαδή που πήγαινε να συνδεθεί με το PPC έκλεινε σαν να μην έβρισκε καθόλου σήμα. Μου το άλλαξε η MLS πολύ γρήγορα και το καινούργιο παίζει μια χαρά.

Το Teletype δείχνει πιο "στιβαρό" και δεν έχει μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Αργεί κάπως πιο πολύ να πιάσει σήμα αλλά είναι πάντα ακριβές. Αυτό είναι μάλιστα που χρησιμοποιώ με το Qtek 2020. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν το πουλάει η CAT Hellas μόνο του χωρίς το πρόγραμμα πλοήγησης που έχει γιατί μετά "τσιμπάει" πολύ η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Και ωραία βοηθήσατε & ευχαριστώ...όμως στο BLUETOOTH τι κάνουμε τώρα...αν δεν το δίνει χωριστά η teletype? Έχει κανείς πρόταση πριν κάνω την αγορά για το destinator3?
Link to comment
Share on other sites

To B/T της Teletype δίνεται ξεχωριστά γύρω στα 240 ευρώ από την cat hellas, που παρεπιπτώντος δεν ειναι η αντιπρόσωπος της teletype απλά φέρνει τα προϊόντα της στην Ελλάδα.

Αν το παραγγείλετε από το site της teletype θα το δείτε γύρω στα 168 $.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόβλημα...αν πας να κάνεις την παραγγελία σου λένε ότι δεν στέλνουν στην ΕΛΛΑΔΑ,ΚΥΠΡΟ & ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ !!!!!!! Γιατί άραγε?

Επίσης τελικά πόσο έχει το DESTINATOR και μήπως πρέπει να έχω παλιότερη version σαν upgrade δηλαδή για να το πάρω?? Από που είναι καλύτερα να το παραγγείλω??

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούν και αυτοί data από την NAVTEQ...

 

Είναι δηλαδή τα ίδια με τα data της Route 66. To πρόγραμμα θα διαφέρει.

 

Καλό είναι βέβαια αυτό γιατί έτσι θα δημιουργηθεί μια βάση χρηστών που θα απαιτεί συχνές αναβαθμίσεις και διορθώσεις στους χάρτες.

 

Σημείωση : απ' ότι έχω καταλάβει από την route 66 δεν θα υπάρχουν αναβαθμίσεις του χάρτη σε μορφή download αλλά οι αλλαγές του χάρτη θα προστίθενται στην νεότερη έκδοση του πακέτου κάθε φορά. Αν θέλεις δηλαδή αναβάθμιση θα αγοράζεις εκ νέου το πακέτο (φαντάζομαι σε μειωμένη τιμή αναβάθμισης - θέλω να ελπίζω)...

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke (13 Σεπ. 2004 , 23:30)

 

Υπάρχει ένα πρόβλημα...αν πας να κάνεις την παραγγελία σου λένε ότι δεν στέλνουν στην ΕΛΛΑΔΑ,ΚΥΠΡΟ & ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ !!!!!!! Γιατί άραγε?

Επίσης τελικά πόσο έχει το DESTINATOR και μήπως πρέπει να έχω παλιότερη version σαν upgrade δηλαδή για να το πάρω?? Από που είναι καλύτερα να το παραγγείλω??

 

 

Μάλλον για να γίνουν πλουσιότεροι οι απανταχού αντιπρόσωποι ...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas,

 

kai to Destinator lene oti xrisimopioi data tis Navteq..

 

Alla molis twra emath oti kai i Navteq agorase ta ellinika data apo alli etairia kai malista gia polla xrimata! :(

Auto mporei na simainei oti mporei to elliniko map na kostisei extra.

 

Ta germanika map, i etairies TeleAlatlas kai Navteq, ta ftiachnoune monoi tous - kanoune xiliades km alla exoune para poly kali piotita kai skepasoune tin Germania me 100%

Sotiris
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...