Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρομαι, γιατι το παρηγγειλα απο την Cosmodata και θα το εχω αυριο !

Επισης παραγγειλα το PDAM-CM629 Universal Vent Mount PDA Kit http://www.engineering.gr/EngShop/scripts/prodView.asp?idproduct=817 !

Το εχει παρει κανενας ?

Ειναι καλο ? Δεν κανει τρυπες στο αμαξι ετσι ? :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω έχω και το Route 66 σε symbian είναι πάρα πολύ καλό επίσεις και μιλάει και αυτό ελληνικά! http://www.66.com

 

Εχώ και το handmap το οποίο δεν έχει δρομολογήση αλλά έχει κάλη κάλυψη για την Αθήνα αλλά φτωχά γραφικά κόστος όμως (35 € με το ΦΠΑ!!!!)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (31 Αύγ. 2004 , 16:03)

 

Πάντως το Teletype sto PC είναι πάρα πολύ κάλο!!!

 

 

και στο POCKET PC φαινεται πολυ καλο.

Δες screen shots εδω... http://www.teletype.com/pages/gps.html

 

Full Features εδω... http://www.teletype.com/pages/support/Documentation/latest_features_122003.htm

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (31 Αύγ. 2004 , 16:03)

 

Πάντως το Teletype sto PC είναι πάρα πολύ κάλο!!!

 

Είναι touchscreen friendly??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DjBac (31 Αύγ. 2004 , 16:15)

 

Είναι touchscreen friendly??

 

 

ετσι φαινεται στα screenshots.

Θα σου πω αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator συνεργαζεται με compact flash gps ?Γιατι εχω ενα και δεν θα ηθελα να αγορασω bluetooth :o
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (31 Αύγ. 2004 , 16:32)

 

Pedia to Destinator sinergazete me CompactFlash gps?

 

 

Αν υποστηρίζει NMEA και το βλέπεις σαν σειριακή ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (31 Αύγ. 2004 , 15:46)

 

Χαιρομαι, γιατι το παρηγγειλα απο την Cosmodata και θα το εχω αυριο !

Επισης παραγγειλα το PDAM-CM629 Universal Vent Mount PDA Kit http://www.engineering.gr/EngShop/scripts/prodView.asp?idproduct=817 !

Το εχει παρει κανενας ?

Ειναι καλο ? Δεν κανει τρυπες στο αμαξι ετσι ? :eek:

 

 

Η βάση είναι πολύ καλή.Τη χρησιμοποιώ με το QTek 2020 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να πειράξεις τίποτα στο αυτοκίνητο. Όσο για τα χρήματα που έδωσες για το teletype... ελπίζω να τους βοηθήσουν να φτιάξουν ένα καλύτερο πρόγραμμα (το έχω αγοράσει και εγώ). Το bluetooth gps που σου δίνουν είναι πάντως καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (31 Αύγ. 2004 , 17:28)

 

Η βάση είναι πολύ καλή.Τη χρησιμοποιώ με το QTek 2020 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να πειράξεις τίποτα στο αυτοκίνητο. Όσο για τα χρήματα που έδωσες για το teletype... ελπίζω να τους βοηθήσουν να φτιάξουν ένα καλύτερο πρόγραμμα (το έχω αγοράσει και εγώ). Το bluetooth gps που σου δίνουν είναι πάντως καλό.

 

 

Ναι, η βαση φαινεται καλη !

Τωρα για το αλλο που ειπες (!), τι δηλαδη ? δεν ειναι καλο το προγραμμα ? Σκαει ? ειναι user friendly η touchscreen ?

Εχει Φωνητικη ειδοποιηση οπως λεει στο site ? Στα Ελληνικα (!) ή στα Αγγλικα ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (31 Αύγ. 2004 , 17:41)

 

Ναι, η βαση φαινεται καλη !

Τωρα για το αλλο που ειπες (!), τι δηλαδη ? δεν ειναι καλο το προγραμμα ? Σκαει ? ειναι user friendly η touchscreen ?

Εχει Φωνητικη ειδοποιηση οπως λεει στο site ? Στα Ελληνικα (!) ή στα Αγγλικα ? :rolleyes:

 

 

Εγώ το έχω αγοράσει εδώ και 2-3 μήνες. Δεν είναι ιδιαίτερα user friendly. Στην αρχή αντιμετώπισα πρόβλημα. Με το που κλείδωνε θέση το GPS μου πέταγε ένα "You are not authorized" και έκλεινε. Μετά από πολύ κόπο και online chat με την υποστήριξη της teletype έπαιξε. Οι αγγλικοί χάρτες ήταν σχετικά καλοί αλλά χωρίς αριθμούς δρόμων και σημεία ενδιαφέροντος. Οι χάρτες της CAT υποστήριζαν αρίθμηση δρόμων και είχαν σαν σημεία ενδιαφέροντος (μόνο βενζινάδικα και εκκλησίες :p ). Είχαν όμως ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ από το στίγμα που έδινε το GPS (μπορεί να είχα κάνει κάτι εγώ λάθος - πάντως τα άλλα προγράμματα παίζαν μια χαρά καθώς και οι ξένοι χάρτες).

Επιπλέον οι χάρτες του έχουν μια πολύ εκνευριστική ονοματολογία(π.χ. η ΑΘΗΝΩΝ είναι AUHNVN)

Τελικά μετά από κάποιο διάστημα αγόρασα το Destinator3 και ήταν πραγματικά η μέρα με τη νύχτα. Ακριβής χάρτης , ελληνικά στους δρόμους, καλή δρομολόγηση, πολλά και ποικίλα σημεία ενδιαφέροντος.

Για να λέμε και τα θετικά του Teletype έχει υποστήριξη σε πράγματα που άλλα προγράμματα δεν έχουν ούτε στον ύπνο τους (π.χ. aviation, sea navigation κτλ). Φωνητική ειδοποίηση έχει και με ελληνικά και με αγγλικά και συνθετική και wav.

 

Το θετικό είναι ότι αν έχεις το πακέτο της Teletype μπορείς να προμηθευτείς και το Destinator και να τα χρησιμοποιείς ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (31 Αύγ. 2004 , 18:01)

 

Εγώ το έχω αγοράσει εδώ και 2-3 μήνες. Δεν είναι ιδιαίτερα user friendly. Στην αρχή αντιμετώπισα πρόβλημα. Με το που κλείδωνε θέση το GPS μου πέταγε ένα "You are not authorized" και έκλεινε. Μετά από πολύ κόπο και online chat με την υποστήριξη της teletype έπαιξε. Οι αγγλικοί χάρτες ήταν σχετικά καλοί αλλά χωρίς αριθμούς δρόμων και σημεία ενδιαφέροντος. Οι χάρτες της CAT υποστήριζαν αρίθμηση δρόμων και είχαν σαν σημεία ενδιαφέροντος (μόνο βενζινάδικα και εκκλησίες :p ). Είχαν όμως ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ από το στίγμα που έδινε το GPS (μπορεί να είχα κάνει κάτι εγώ λάθος - πάντως τα άλλα προγράμματα παίζαν μια χαρά καθώς και οι ξένοι χάρτες).

Επιπλέον οι χάρτες του έχουν μια πολύ εκνευριστική ονοματολογία(π.χ. η ΑΘΗΝΩΝ είναι AUHNVN)

Τελικά μετά από κάποιο διάστημα αγόρασα το Destinator3 και ήταν πραγματικά η μέρα με τη νύχτα. Ακριβής χάρτης , ελληνικά στους δρόμους, καλή δρομολόγηση, πολλά και ποικίλα σημεία ενδιαφέροντος.

Για να λέμε και τα θετικά του Teletype έχει υποστήριξη σε πράγματα που άλλα προγράμματα δεν έχουν ούτε στον ύπνο τους (π.χ. aviation, sea navigation κτλ). Φωνητική ειδοποίηση έχει και με ελληνικά και με αγγλικά και συνθετική και wav.

 

Το θετικό είναι ότι αν έχεις το πακέτο της Teletype μπορείς να προμηθευτείς και το Destinator και να τα χρησιμοποιείς ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

 

δωσε μου link για το Destinator... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (31 Αύγ. 2004 , 18:03)

 

δωσε μου link για το Destinator... :mad:

 

 

Κοίτα η teletype έχει βγάλει καινούργιους χάρτες τους οποίους δεν έχω και στους οποίους ίσως διορθώνει κάποια λάθη. Ίσως είναι καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα το teletype και μετά να προχωρήσεις στο Destinator. Τέλος πάντων το link για το Destinator είναι το http://www.olympicnavigation.com ή http://www.destinator1.com για άλλους χάρτες (όχι ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (31 Αύγ. 2004 , 18:17)

 

Ego exo to Teletype ke to stigma ine telio xrisimopiontas compactflash gps.Ipa pantos na dokimaso ke to Destinator

 

 

Όπως είπα και πάραπάνω μπορεί να έκανα κάτι λάθος εγώ ... :(

Link to comment
Share on other sites

Έμενα μου είπανε ότι συνεργάζετε και το παρείγγειλα χθές! Μολις το πάρω στα χέρια μου θα σου πω! Έχω ένα DConnex BC-307 Compact Flash GPS!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (31 Αύγ. 2004 , 18:20)

 

Όπως είπα και πάραπάνω μπορεί να έκανα κάτι λάθος εγώ ... :(

 

 

μηπως παιζει ρολο του οτι το ενα εχει Interface BT και το αλλο CF ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (31 Αύγ. 2004 , 19:31)

 

Kseris kanis kanena programa gia eparxiako diktio tis Ellados giati to TomTom poy exo exi para polla lathi?

 

 

Έχει το Tomtom χάρτη για Ελλάδα/Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Το teletype για αθήνα και Θεσσ/νίκη επειδή δεν έχει πολλες

δισταυρώσεις σωστά τοποθετημένες κάνει λάθος υπολογισμούς

στις δρομολογήσεις πχ.η διασταύρωση Βασ.Σοφίας με Παπαδιαμαντοπούλου. πχ. Η σύνδεση Κηφισσού με Ποσειδώνος και

πολλές άλλες. Για το εθνικό και επαρχιακό δίκτυο είναι

όμως το καλύτερο από όσα κυκλοφρούν. Εχει επίσης aviation και

sea navigation αλλά πρέπει να αγοράσεις τους ειδικούς χάρτες.

 

Το destinator για όλη την Αττική και Θεσσαλονικη είναι άψογο έχει

πλήρως ενημερωμένους χάρτες την καλύτερη φων.υποστήριξη στα

ελληνικά και επίσης μπορείς να αλλάξεις το μενου, τα κουμπιά τους

χαρακτήρες, και τις φωνές με δικής σου επιλογής με ένα πρόγραμμα

που έχει στο community του destinator1.com to οποίο όμως δεν

δουλεύει με το πακέτο του ppc Mio168 που έχει ο Γερμανός, γιατί

το destinator στο Μιο είναι εγκατεστημένο στην ROM.

 

Aπό receivers από όσους έχω δεί μέχρι σήμερα μόνο

το ΒΤ της teletype έχει ΝΜΕΑ v3.0 πυ σημαίνει ότι το σύστημα

WGS84 ellipsoid που ισχύει στη ευρώπη άρα και

στην ελλάδα επιλέγεται αυτόματα από το gps και αυτό σημαίνει

απόκλιση από το στίγμα το πολύ 1-1.5m και αυτό μόνο όταν έχεις σήμα

κάτω από 6 δορυφόρους. άλλοι δέκτες όπως πχ το CF GPS της

teletype είναι μόνο WAAS enabled δηλ.για αμερική αυτόματα και

για ευρώπη για πολύ καλοό στίγμα χωρίς μεγάλη απόκλιση θέλει

ρύθμιση η οποί υπάρχει βέβαια σε όλα τα soft για ευρώπη, αλλά

πολλές φορές θα δίτε ότι αργεί να γίνει fix το σύστημα ή το στιγμα

τρέχει δεξια και αριστερά στην οθόνη μέχρι να σταθεροποιηθεί.

πχ το teletype soft έχει στο preferences>display την επιλογή

defined datum την οποία πρέπει να ρυθμίσεις αν δεν έχεις GPS

BT Teletype.

Link to comment
Share on other sites

Είσε πολύ διαφωτιστικός φίλε PPP12!

 

Ερώτηση σε όσους πήραν το Destinator:

Γιατι μου στείλαν δύο Tracking number? Είναι δύο πακέτα;

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 ( 1 Σεπ. 2004 , 10:02)

 

Είσε πολύ διαφωτιστικός φίλε PPP12!

 

Ερώτηση σε όσους πήραν το Destinator:

Γιατι μου στείλαν δύο Tracking number? Είναι δύο πακέτα;

 

 

Ένα πακέτο είναι. Μάλλον κάποιο από τα tracking numbers θα ακυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...