Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr ( 7 Νοέ. 2004 , 01:49)

 

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα σε σχέση με το Destinator και τα ελληνικά..

Αν θέλει ο maxim01 ας μεταφέρει αυτά που θα γράψω εδώ τόσο στους τεχνικούς της NGI όσο και στην Destinator..

 

Το Destinator ΔΕ χρησιμοποιεί Unicode..

Για το λόγο αυτό

1) Αν δεν είναι επιλεγμένα τα ελληνικά από τα Regional Settings όλη η μετάφραση εμφανίζεται κινέζικα..

2) Όλη η μετάφραση του Destinator βρίκσεται στο αρχείο DestinatorMSG.inf

Το αρχείο αυτό όντως δεν είναι Unicode Και χρησιμοποιεί ελληνική γραμματοσειρά..Σκέφτηκα προς στιγμήν να μετατρέψω το text σε unicode και το έκανα, αλλά το Destinator δεν αναγνωρίζει τη μετάφραση, πράγμα που σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι στο μεταφραστή (NGI) αλλά στο ίδιο το Destinator Που δε διαβάζει Unicode..

Αν μπορεί ο maxim ας μεταφέρει αυτό στη Destinator μήπως και υποστηρίξουν Unicode

 

3) Το Help file δεν έχει καμία σχέση με το Destinator..

Επίσης δεν έχει σχέση με τα Regional Settings που έχετε επιλέξει..

Έχει σχέση με τον Internet Explorer και τη κωδικοσελίδα που έχετε ορίσει σαν default..

Για να διαβάσετε το ελληνικό help file υπάρχουν 2 επιλογές..

Να επιλέξετε σαν κωδικοσελίδα default Για τον ΙΕ της 1253 (greek (windows) ή να τρέξετε αν δεν ξέρετε πως το reg file Που επισυνάπτω με τον Resco

Η άλλη επιλογή είναι το να αντικαταστήσετε στο directory των windows το αρχείο destinator.htm με αυτό που έφτιαξα όπου έχει γίνει μετατροπή σε Unicode..

 

 

Αν και καθυστερημένα σ’ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια. Το localization του Destinator το έχουμε κάνει εμείς και ορισμένα από αυτά τα προβλήματα τα γνωρίζαμε (αδυναμία να διαχειριστεί Unicode). Εκείνο που είχε διαφύγει από την ομάδα που ασχολήθηκε ήταν η δυνατότητα μόνιμης αλλαγής της κωδικοσελίδας μέσω του registry του PDA. Η εμπειρία μας προς το παρόν στα PDA δεν είναι μεγάλη

Σκέπτομαι μάλιστα αφού κυκλοφορήσει η νέα έκδοση χαρτών και την δοκιμάσετε, να οργανώσουμε μία συνάντηση σε αίθουσα που διαθέτουμε για ανταλλαγή απόψεων και εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Maxim01: Όσο beta testing και να κάνει μία εταιρία, σαν τη χρήση που θα κάνει μία ομάδα τελικών χρηστών δεν είναι...

Εύγε στην εταιρία σας που το έχει συνησητοποιήσει....

 

Μέχρι πότε έχουμε περιθόριο να επισημάνουμε λάθη στους χάρτες για να διορθωθούν στη νέα έκδοση;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 9 Νοέ. 2004 , 13:17)

 

Maxim01: Όσο beta testing και να κάνει μία εταιρία, σαν τη χρήση που θα κάνει μία ομάδα τελικών χρηστών δεν είναι...

Εύγε στην εταιρία σας που το έχει συνησητοποιήσει....

 

Μέχρι πότε έχουμε περιθόριο να επισημάνουμε λάθη στους χάρτες για να διορθωθούν στη νέα έκδοση;

 

 

Φυσικα και μπορουμε να επισημανουμε λαθη στους χαρτες αλλα οχι και να περιμενουμε να μπουν οι σημερινες επισημανσεις μας στους νεους χαρτες, αλλα στις επομενες, φανταζομαι οτι θα εχουμε συνεχως νεες εκδοσεις και δεν θα αφεθει το προιον στη μοιρα του. :)

 

Αν περιμενουμε να μπουν ολες οι επισημανσεις μας στην νεα εκδοση τοτε μπορει να περιμενουμε πολυ καιρο ακομη. :)

Link to comment
Share on other sites

Το destinator πρεπει δυστυχως να εχει φοβερο προβλημα και στους δρομους γυρω απο το Ολυμπιακο σταδιο ....

 

Χθες το απογευμα για να παω στο Ιασω εκανα βολτες γυρω γυρω , με πηγε σε μονοδρομο , με περασε απο ενα παρκινγκ του σταδιου και γενικα ...μου εκανε μια περιηγηση στις ολυμπιακες εγκαταστασεις !!!

 

 

Ας εναποθεσουμε τις ελπιδες μας στη νεα βελτιωμενη εκδοση ...

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke (10 Νοέ. 2004 , 15:01)

 

Ας πούμε ότι θέλω να πάω ένα ταξίδι στην ευρώπη τα χριστούγεννα...Πως θα βάλω χάρτες της ευρώπης? Θα συνεργάζονται με το DESTINATOR?

 

 

Πρεπει να αγορασεις τους χαρτες της ευρωπης για το Destinator Και μετα θα εισαι ΟΚ.

http://www.destinator1.com

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (10 Νοέ. 2004 , 16:33)

 

Πρεπει να αγορασεις τους χαρτες της ευρωπης για το Destinator Και μετα θα εισαι ΟΚ.

http://www.destinator1.com

:D

 

 

παρεπιπτόντως ειμαστε η μοναδική χώρα απ'οτι εχω δει στα πακετα του Destinator, που δεν παιρνει την Ευρώπη μαζί με το χαρτη της χώρας....

Link to comment
Share on other sites

Εεε...η πρωτοτυπια ειναι στο αιμα μας !!!!

 

και για να ακριβολογουμε , τους παιρνεις , υπαρχουν στη συσκευασια σε cd οπως και της Αμερικης και της Αυστραλιας !!!! αλλα για να τους ενεργοποιησεις θα πρεπει να τους πληρωσεις :whistle: :!:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αγοράσει το mio από το Γερμανό, τα cd Ευρώπης, Αμερικής και Αυσταλίας περιέχονται και μπορείς να πάρεις κωδικό ενεργοποίησης άμεσα στο http://www.olympicnavigation.com/pages/buylicense.html με 120$
Link to comment
Share on other sites

αφου διαβασα προσεκτικα τις προηγουμενες σελιδες

και δεν ειδα κατι σχετικο, ηθελα να σας ρωτησω, εγω που εχω ενα

ipaq 3950 πως μπορω να εχω navigation ελλαδα? :worry:

αν προσθεσω destinator π.χ. αγοραζωντας το απο το γνωστο site

τι αλλο θελω? τι Gps δηλ μπαινει στο 3950? που μπορει να εχει και εξωτερικη κεραια? η να το πουλησω και να παρω καποιο αλλο pda :(

το 3950 δεν εχει bluetooth! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχώ ένα μικρό πρόβλημα... Πήρα αυτήν την βάση για pda:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=58538&item=5136070617&rd=1

 

Μου ήρθε, αλλά αυτή που μου έστειλαν δεν έχει βραχίονα που λυγίζει με αποτέλεσμα όταν την τοποθετώ στο αμάξι το pda να κοιτάζει προς τα κάτω και να είναι αδύνατον να δω την οθόνη του!

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά?

 

υ.γ. Η βάση δεν είχε οδήγιες...

Link to comment
Share on other sites

hi

 

diavazo prosextika oles autes tis selides edo kai poli kero alla akoma exo orismenes apories.

 

exo to eten p700, iparxei kaneis allos o opios to xrisimopoii?

 

gnorizete an eine simvato me to destinator or tin teletype?

 

iparxei stous xartes tou destinator or tis teletype i kriti? (esto na emfanizete)

 

euxaristo poli

 

:rolleyes:

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Επισημάνσεις για Destinator:

 

1) Στο ανέβασμα από Βασιλίσης Σοφίας προς Μαρούσι, στον Πύργο Αθηνών σε στέλνει δεξιά στη Μεσογείων και αμέσως μετά στην Φιδιπίδου αριστερά για να κάνεις μετά πάλι δεξιά να βγεις στην αρχή της Κηφισίας!

 

2) Πολύ ενοχλητικό είναι όταν είσαι σε κάποια οδό ή λεωφόρο και επειδή ο δρόμος αυτός κάνει κάποια κλίση δεξιά ή αριστερά (δεν αλλάζει όμως η οδός) το πρόγραμμα σου εκφωνεί να στρίψεις! Αυτό είναι πολύ σπαστικό γιατί δεν πρόκειται για μια μεμονωμένη περίπτωση αλλά για όλους τους δρόμους που έχουν κάποια τέτοια κλίση. Η πρότασή μου είναι βέβαια να μην σου λέει να στρίψεις από την στιγμή που συνεχίζεις να βρίσκεσαι στην ίδια οδό ή λεωφόρο.

 

3) Το περισσότερο κεντρικό επαρχιακό δίκτυο της χώρας έχει ένα κοινό... Τους δρόμους "Χωρίς Όνομα". Στην νέα έκδοση που ετοιμάζετε, υπάρχει βελτίωση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas73 (10 Νοέ. 2004 , 16:49)

 

παρεπιπτόντως ειμαστε η μοναδική χώρα απ'οτι εχω δει στα πακετα του Destinator, που δεν παιρνει την Ευρώπη μαζί με το χαρτη της χώρας....

 

 

Οι απορίες σας είναι δικαιολογημένες επειδή δεν γνωρίζετε το επιχειρηματικό παιχνίδι στον χώρο αυτό. Υπάρχουν δύο μεγάλες εταιρίες οι οποίες σε παγκόσμιο επίπεδο «κατασκευάζουν» και προμηθεύουν χάρτες, η Navteq και η Teleatlas. Οι χάρτες κάθε ηπείρου (πχ Ευρώπη) κυκλοφορούν κάθε χρόνο σε εκατομμύρια αντίτυπα με αποτέλεσμα να έχει γίνει προ πολλού η απόσβεση της αρχικής κατασκευής τους και να μπορούν να τα διαθέτουν σε πολύ χαμηλές, σχετικά με την έκταση που καλύπτουν, τιμές. Και οι δύο εταιρίες σύμφωνα με όσα γνωρίζω προσπάθησαν με την ευκαιρία των Ολυμπιακών Αγώνων να μπουν και στην Ελληνική αγορά ξεκινώντας μάλιστα από το 2002 !. Τα αποτελέσματα για διαφόρους λόγους που δεν μας αφορούν ήταν μάλλον απογοητευτικά και με δεδομένα τα υψηλά standards που έχουν και οι δύο εταιρίες δεν θέλησαν να τα κυκλοφορήσουν επίσημα με την φίρμα τους. Έχω την εντύπωση ότι οι χάρτες του Route66 και της Teletype προέρχονται από την πρώτη αυτή πρώτη προσπάθειά τους. Να είστε σίγουροι όμως ότι ακόμη και αν οι εταιρίες αυτές είχαν βάλει την Ελλάδα στο CD της Ευρώπης θα το πωλούσαν σα σαφώς υψηλότερη τιμή από τα 120$. Πάντως το παιχνίδι συνεχίζεται και έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (10 Νοέ. 2004 , 21:29)

 

Επισημάνσεις για Destinator:

 

1) Στο ανέβασμα από Βασιλίσης Σοφίας προς Μαρούσι, στον Πύργο Αθηνών σε στέλνει δεξιά στη Μεσογείων και αμέσως μετά στην Φιδιπίδου αριστερά για να κάνεις μετά πάλι δεξιά να βγεις στην αρχή της Κηφισίας!

 

2) Πολύ ενοχλητικό είναι όταν είσαι σε κάποια οδό ή λεωφόρο και επειδή ο δρόμος αυτός κάνει κάποια κλίση δεξιά ή αριστερά (δεν αλλάζει όμως η οδός) το πρόγραμμα σου εκφωνεί να στρίψεις! Αυτό είναι πολύ σπαστικό γιατί δεν πρόκειται για μια μεμονωμένη περίπτωση αλλά για όλους τους δρόμους που έχουν κάποια τέτοια κλίση. Η πρότασή μου είναι βέβαια να μην σου λέει να στρίψεις από την στιγμή που συνεχίζεις να βρίσκεσαι στην ίδια οδό ή λεωφόρο.

 

3) Το περισσότερο κεντρικό επαρχιακό δίκτυο της χώρας έχει ένα κοινό... Τους δρόμους "Χωρίς Όνομα". Στην νέα έκδοση που ετοιμάζετε, υπάρχει βελτίωση σε αυτό;

 

1. Οφείλετε σε ένα κόμβο που δεν είχε κλείσει (snap). Έχει διορθωθεί από καιρό όπως θα διαπιστώσετε στην νέα έκδοση.

2. Αν είναι αυτό που πιστεύω πρέπει να έχει βελτιωθεί σημαντικά

3. Οι επαρχιακοί δρόμοι δεν έχουν όνομα ούτως ή άλλως. Ίσως θα μπορούσαν να έχουν τους αριθμούς αν αυτό εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TLG (10 Νοέ. 2004 , 13:11)

 

Το destinator πρεπει δυστυχως να εχει φοβερο προβλημα και στους δρομους γυρω απο το Ολυμπιακο σταδιο ....

 

Χθες το απογευμα για να παω στο Ιασω εκανα βολτες γυρω γυρω , με πηγε σε μονοδρομο , με περασε απο ενα παρκινγκ του σταδιου και γενικα ...μου εκανε μια περιηγηση στις ολυμπιακες εγκαταστασεις !!!

 

 

Ας εναποθεσουμε τις ελπιδες μας στη νεα βελτιωμενη εκδοση ...

 

 

Για την περιοχή του ΙΑΣΩ ο υπεύθυνος τεχνικός διαπίστωσε τα εξής:

α) Στο δυτικό τμήμα των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων (δίπλα στη Λεωφόρο Κύμης) υπήρχαν ψηφιοποιημένοι δρόμοι που όντως περνούσαν μέσα από πάρκιν (έκδοση Ιουνίου). Οι δρόμοι αυτοί σβήστηκαν στην έκδοση του Αυγούστου.

β) Στη γύρω περιοχή οι χαράξεις των δρόμων δεν έχουν αλλάξει. Όσον αφορά τις κατευθύνσεις των δρόμων στην περιοχή του Ολυμπιακού Σταδίου, αυτές έχουν καταχωρηθεί όπως ήταν πολύ πριν την έναρξη των Ολυμπιακών αγώνων, όταν η περιοχή ήταν προσβάσιμη σε όλους (και στους καταγραφείς).

Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην πλοήγηση είναι ένα διάνυσμα "ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ" κοντά στο ΙΑΣΩ, το οποίο καταλήγει στο poi "ΙΑΣΩ", και είχε χαρακτηριστεί διπλής κατεύθυνσης, ενώ πρέπει μετά τη λειτουργία των MPC και IBC στα μέσα Αυγούστου να το έκλεισαν και να μετατράπηκε σε εσωτερικό δρόμο αυτών των εγκαταστάσεων (πιθανόν να έγινε εσωτερικό πάρκιν αυτών των εγκαταστάσεων). Στην περιοχή αυτή θα γίνει επιτόπιος έλεγχος το προσεχές διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχετε διαπιστώσει παρακολουθώ το forum και προσπαθώ να απαντώ στα περισσότερα ερωτήματα και παρατηρήσεις σας. Επειδή όμως δεν είναι πάντα εύκολο λόγω φόρτου εργασίας, ένας πολύ καλός συνεργάτης μου με το ψευδώνυμο @zepelin έχει μπει στο forum και θα απαντάει στις ερωτήσεις σας. Παράλληλα φυσικά θα συμμετέχω και εγώ στα πλαίσια του δυνατού.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ablaz3r (10 Νοέ. 2004 , 19:56)

 

Καλησπέρα! Εχώ ένα μικρό πρόβλημα... Πήρα αυτήν την βάση για pda:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=58538&item=5136070617&rd=1

 

Μου ήρθε, αλλά αυτή που μου έστειλαν δεν έχει βραχίονα που λυγίζει με αποτέλεσμα όταν την τοποθετώ στο αμάξι το pda να κοιτάζει προς τα κάτω και να είναι αδύνατον να δω την οθόνη του!

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά?

 

υ.γ. Η βάση δεν είχε οδήγιες...

 

 

Έχω πάρει αρκετές βάσεις απο αυτές από τον ίδιο τύπο και λυγίζουν κανονικά. Ο βραχείωνας είναι σαν να έχει spiral πάνω! Λογικά δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα! :)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (11 Νοέ. 2004 , 13:34)

 

1. Οφείλετε σε ένα κόμβο που δεν είχε κλείσει (snap). Έχει διορθωθεί από καιρό όπως θα διαπιστώσετε στην νέα έκδοση.

 

 

Pote ypologizete h nea ekdosh na einai diathesimh kai se ti timh gia to update?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (11 Νοέ. 2004 , 15:46)

 

Pote ypologizete h nea ekdosh na einai diathesimh kai se ti timh gia to update?

 

 

Το update θα ειναι δωρεαν σε οσους εχουν αγορασει το Destinator3.

Απο του χρονου τα updates θα χρεωνονται νομιζω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (11 Νοέ. 2004 , 15:46)

 

Pote ypologizete h nea ekdosh na einai diathesimh kai se ti timh gia to update?

 

 

Εκτός απροόπτου πιστεύουμε ότι θα κυκλοφορήσει σε δύο βδομάδες, maximum τρεις. Το update θα δοθεί δωρεάν σε όλους τους νόμιμους κάτοχους του Destinator3, ανεξάρτητα από το που το έχουν προμηθευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...