Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια μάρκα κάρτας SD πολύ γρήγορη που να μπορεί να δεχτεί τους χάρτες της Ελλάδας στο Destinator3 , ώστε και μνήμη να ελευθερωθεί και rerouting να γίνεται στο αψε-σβήσε ;(πολλά ζητάω ; :) )
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς Joannita και pastrengo

Καλημέρα, ναι έχω εγκαταστήσει το ελληνικό Enarro

My mobiles so far: Ericsson T28, T320s, T68i, P800, P900, Siemens SL45, Nokia 7650, Qtek S100, Qtek 9100

My PDAs : HP 620LX, Handspring Visor Prism , iPAQ h3950 , iPAQ h5550, Qtek S100, Qtek 9100

Now using: Smartphone:ETEN X500 (WM™ 6.0) PDA:iPAQ h4700 (WM™ 6.0)

Link to comment
Share on other sites

Προς pastrengo

Οι SD κάρτες της LEXAR είναι ταχύτατες χωρίς να αποκλείονται και άλλες μάρκες βεβαίως.

My mobiles so far: Ericsson T28, T320s, T68i, P800, P900, Siemens SL45, Nokia 7650, Qtek S100, Qtek 9100

My PDAs : HP 620LX, Handspring Visor Prism , iPAQ h3950 , iPAQ h5550, Qtek S100, Qtek 9100

Now using: Smartphone:ETEN X500 (WM™ 6.0) PDA:iPAQ h4700 (WM™ 6.0)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 4 Οκτ. 2004 , 14:19)

 

Υπάρχει κάποια μάρκα κάρτας SD πολύ γρήγορη που να μπορεί να δεχτεί τους χάρτες της Ελλάδας στο Destinator3 , ώστε και μνήμη να ελευθερωθεί και rerouting να γίνεται στο αψε-σβήσε ;(πολλά ζητάω ; :) )

 

 

Δεν νομίζω ότι φταίει η κάρτα SD αλλά το intraface του 2210 (που από κατάλαβα έχεις) με τις SD cards. Η ίδια SD card έχει εντελώς καλύτερη απόδοση σε Qtek από ότι σε HP2210.

Link to comment
Share on other sites

απο την πλευρα μου μια ερωτηση,

απο τα GPS της Emtac, γνωριζει κανεις εαν ειναι συμβατο το Emtac Trine II? http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=EMTAC_GPS_TRINE

 

ευχαριστώ

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine ( 4 Οκτ. 2004 , 15:19)

 

απο την πλευρα μου μια ερωτηση,

απο τα GPS της Emtac, γνωριζει κανεις εαν ειναι συμβατο το Emtac Trine II? http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=EMTAC_GPS_TRINE

 

ευχαριστώ

 

 

Συμβατο με τι? Ριξε μια ματια και εδω κάποιοι εχουν Emtac μπορεί να σε βοηθήσουν....

Link to comment
Share on other sites

φτου κακα! ξεχασα να βαλω με τι πρεπει να εχει συμβατοτητα :whistle: :whistle:

με το Destinator 3 εαν παιζει ηθελα να γραψω :whistle: :lol:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 4 Οκτ. 2004 , 14:19)

 

Υπάρχει κάποια μάρκα κάρτας SD πολύ γρήγορη που να μπορεί να δεχτεί τους χάρτες της Ελλάδας στο Destinator3 , ώστε και μνήμη να ελευθερωθεί και rerouting να γίνεται στο αψε-σβήσε ;(πολλά ζητάω ; :) )

 

 

Εγώ τα έχω βάλει σε μία LEXAR 128 ΜΒ και είναι όλα άψογα με το QTEK μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 4 Οκτ. 2004 , 14:19)

 

Υπάρχει κάποια μάρκα κάρτας SD πολύ γρήγορη που να μπορεί να δεχτεί τους χάρτες της Ελλάδας στο Destinator3 , ώστε και μνήμη να ελευθερωθεί και rerouting να γίνεται στο αψε-σβήσε ;(πολλά ζητάω ; :) )

 

Μια Kingstone 256 Mb έχω και παίζει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl ( 4 Οκτ. 2004 , 15:09)

 

Δεν νομίζω ότι φταίει η κάρτα SD αλλά το intraface του 2210 (που από κατάλαβα έχεις) με τις SD cards. Η ίδια SD card έχει εντελώς καλύτερη απόδοση σε Qtek από ότι σε HP2210.

 

Προς στιγμή χρησιμοποιώ μια MMC 2ετίας περίπου 128 Μb , ........άμα την αντικαταστήσω με μια γρήγορη SD 66x , λες να μην έχω σημαντική διαφορά ;
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Με εγκατεστημένο το Enarro , μπορούμε μέσα από το Destinator3 να βλέπουμε και να ακούμε την περιήγηση και αν ναι , πως γίνεται αυτο ;

Ή μήπως πρέπει να βγούμε απο το πρόγραμμα και να τρέξουμε το Enarro Guide Player ;

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ τα navigation και τους χάρτες βγήκε ένα καινούριο software (http://www.digitalsolutions.gr) Το είδα στο Pc Magazine και το συγκρίνει με το iQ3600 της Garmin και το βάζει κάτω σε όλα τα σημεία... Εγώ αγόρασα του χάρτες μόλις 155 ευρώ για το δικό μου iPAQ. Ενω... ακούστε iPAQ1940, Car Holder, GPS, χάρτες και πρόγραμμα πλοήγησης μόνο 545,00 !! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή τιμή!!! ΚΑΙ οι χάρτες δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nanassis77 ( 4 Οκτ. 2004 , 23:12)

 

Επειδή παρακολουθώ τα navigation και τους χάρτες βγήκε ένα καινούριο software (http://www.digitalsolutions.gr) Το είδα στο Pc Magazine και το συγκρίνει με το iQ3600 της Garmin και το βάζει κάτω σε όλα τα σημεία... Εγώ αγόρασα του χάρτες μόλις 155 ευρώ για το δικό μου iPAQ. Ενω... ακούστε iPAQ1940, Car Holder, GPS, χάρτες και πρόγραμμα πλοήγησης μόνο 545,00 !! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή τιμή!!! ΚΑΙ οι χάρτες δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!

 

 

Μπαίνοντας στο αγγλικό μενου οι χαρτες φαίνεται (καθως δεν υπαρχει καμμια αλλη πληροφορια) να ειναι της γνωστότατης Route66. Τώρα για τα πακέτα... ο καθένας μπορεί να κρινει με τα δικά του κριτήρια....

 

καλή προσπάθεια για προσφορά ολοκληρωμενων λύσεων πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nanassis77 ( 4 Οκτ. 2004 , 23:12)

 

Επειδή παρακολουθώ τα navigation και τους χάρτες βγήκε ένα καινούριο software (http://www.digitalsolutions.gr) Το είδα στο Pc Magazine και το συγκρίνει με το iQ3600 της Garmin και το βάζει κάτω σε όλα τα σημεία... Εγώ αγόρασα του χάρτες μόλις 155 ευρώ για το δικό μου iPAQ. Ενω... ακούστε iPAQ1940, Car Holder, GPS, χάρτες και πρόγραμμα πλοήγησης μόνο 545,00 !! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή τιμή!!! ΚΑΙ οι χάρτες δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!

 

 

Το λογισμικό είναι μάλλον το κλασικό Route 66,σε ΟΕΜ έκδοση. Μπορεί κανείς να προμηθευτεί τους χάρτες του Route 66 σε πολύ καλύτερη τιμή από τα 155Ε (μόλις 55Ε) από το εξωτερικό.

Το αν παίζονται ή όχι οι χάρτες και η δρομολόγηση του Route 66 μπορεί κανείς να το δει στα προηγούμενα μηνύματα του thread.

Πάντως αν είναι όντως οι χάρτες και η εφαρμογή το Route 66 (γιατί δεν φαίνεται και πολύ καλά από τα screenshots) τότε η εδώ αντιπροσωπία έχει παραφουσκώσει την τιμή (μόλις 300% πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 4 Οκτ. 2004 , 20:36)

 

Προς στιγμή χρησιμοποιώ μια MMC 2ετίας περίπου 128 Μb , ........άμα την αντικαταστήσω με μια γρήγορη SD 66x , λες να μην έχω σημαντική διαφορά ;

 

 

Εγώ με την ίδια SD (512MB SunDisk) είχα εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στο Qtek(ταχύτατο) από ότι στο HP2210 (πάναργο). Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις μια άλλη κάρτα από κανένα γνωστό πριν αγοράσεις καινούρια, γιατί έχουν ακουστεί πολλά παράπονα για την ταχύτητα που επιτυγχάνει το 2210 στη χρήση SD cards.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine ( 4 Οκτ. 2004 , 17:03)

 

φτου κακα! ξεχασα να βαλω με τι πρεπει να εχει συμβατοτητα :whistle: :whistle:

με το Destinator 3 εαν παιζει ηθελα να γραψω :whistle: :lol:

 

Αφου έχει ΝΜΕΑ ναι
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 4 Οκτ. 2004 , 22:57)Με εγκατεστημένο το Enarro , μπορούμε μέσα από το Destinator3 να βλέπουμε και να ακούμε την περιήγηση και αν ναι , πως γίνεται αυτο ;Ή μήπως πρέπει να βγούμε απο το πρόγραμμα και να τρέξουμε το Enarro Guide Player ;

 

Πρέπει να βγείς από το destinator...perimene ....Υπαρχει κάποιο manual sto site tous.... (moumple moumple) .... einai katw dexia sto http://www.telematix.gr/site/newproduct_gr.html

... elpizw na voithaei

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες απουσίας και στο thread προστέθηκαν πάρα πολλές σελίδες με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Περιορίζομαι όμως σε αυτά που περιμένετε και με αφορούν άμεσα.

 

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σας για την καθυστέρηση του site της NGI. To λάθος είναι δικό μου ότι το ανήγγειλα σε στιγμή μεγάλου φόρτου της τεχνικής μας ομάδας. Δεσμεύομαι όμως ότι την Παρασκευή το μεσημέρι θα βγει στον αέρα για να καταγράψετε τις παρατηρήσεις σας, τις οποίες να είστε βέβαιοι ότι περιμένω με πολύ ενδιαφέρον.

 

Η κριτική του giwrgosth αναφέρεται σε υπόβαθρα που είναι κατά δύο εκδόσεις παλαιότερα. Τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν πλέον και θα το διαπιστώσετε μόλις φορτώσετε την νέα έκδοση. Η καθυστέρηση αυτή όμως οφείλεται στην HSTC και όχι σε μας. Το μόνο καλό σ’ αυτή την καθυστέρηση είναι ότι θα περιλαμβάνει αρκετές από τις διορθώσεις που ήδη έγιναν.

 

Αναλυτικότερα:

 

«Μετά από αρκετή χρήση του Destinator να καταθέσω τη γνώμη μου και τις παρατηρήσεις μου.

Έκανα η διαδρομή Ρέντης-Πάρνηθα-Σκούρτα-Φυλή-Ρέντης.

 

1) Kαμία σχέση η δρομολόγηση Ρέντης-Πάρνηθα με την πραγματικότητα! Ότι επιλογές και να έβαζα με πήγαινε από άλλους δρόμους, ενώ το σωστό και γρήγορο είναι Κηφισός-Καραμανλή.»

 

NGI: Έχει μειωθεί ο χρόνος διάσχισης της Καραμανλή και πλέον είναι η επιλεγόμενη διαδρομή

 

«2) Μετά τις ταβέρνες στην Καραμανλή με οδηγούσε από χωματόδρομους και όχι από τον κεντρικό δρόμο που βγάζει στο τελεφερίκ. Οι χωματόδρομοι αυτοί είναι κλειστοί πια, αφού εκεί έγινε το αγώνισμα της ορεινής ποδηλασίας, αλλά και πάλι δεν είναι το σωστό αφού κάποιοι από αυτούς είναι σε κακά χάλια. Περνώντας τους και κάνοντας νέα δρομολόγηση ποτέ δεν με πήγε από την άσφαλτο, αλλά πάντα από χώμα. Φτάνοντας στο τελεφερίκ με έβαλε να πάω από χωματόδρομο που δεν περνά ούτε 4Χ4 για να βγω λίγο πιο πάνω στην άσφαλτο.»

 

NGI: Προφανώς έχεις την 1η έκδοση στην οποία όντως οι δρόμοι δεν είχαν αποκλειστεί και δεν είχαν χαρακτηριστεί ώς χωματόδρομοι. Δεν έχει γίνει λεπτομερής αποτύπωση της περιοχής αλλά τα τμήματα τα οποία αποτελούσαν το ποδηλατοδρόμιο χαρακτηρίστηκαν ανάλογα. Ίσως χρειάζεται και επιτόπιο έλεγχο η περιοχή για να σιγουρευτούμε για επιπλέον χωματόδρομους αν και έχουν γίνει οι έλεγχοι και οι διορθώσεις με βάση τις δορυφορικές.

 

«3) Μπήκα σε χωματόδρομο που λογικό είναι να μην τον έχει και φτάνοντας κάπου πάνω από την Αυλώνα ξαφνικά με έδειξε σε δρόμο! Μου έκανε εντύπωση γιατί είναι δρόμος που τον πέρασα με αργό και πρώτη, τόσο χάλια!»

 

NGI: Πιθανώς να μην είναι όλοι οι χωματόδρομοι χαρακτηρισμένοι ως χωματόδρομοι αλλά ως κανονικοί δρόμοι. Για την ακρίβεια δεν έχει γίνει όλη η ασφαλτοστρωμένη διαδρομή από και πρός Πάρνηθα για Φυλή και Αυλώνα ή και ακόμα η περιμέτρική της Πάρνηθας η οποία σταματάει στη τοποθεσία Μόλα. Και παλι αυτά που έχουν γίνει υπάρχουν στη 2η έκδοση και στην τρέχουσα έκδοση.

 

«4) Φτάνοντας στα Σκούρτα και βάζοντας σαν προορισμό τη Φυλή με πήγε από Ασπρόπυργο, τη στιγμή που υπάρχει δρόμος (άσφαλτος εδώ και 4-5 χρόνια) και μάλιστα με μεγάλη κίνηση και αρκετά κεντρικός, τον οποίο δεν έχει. Στην πορεία και πριν τη Φυλή ο δρόμος εμφανίστηκε! Είναι το κομμάτι που είναι άσφαλτος εδώ και δεκαετίες και μάλλον το υπόλοιπο κομμάτι δεν το έχουν περάσει ακόμη.»

 

NGI: Δεν έχουν πάει ακόμη συνεργία στην περιοχή αυτή.

 

«5) Στα δρομάκια της Φυλής ήταν σχεδόν τέλειο, αλλά βάζοντας προορισμό το Ρέντη άρχισε τα παλαβά: Πρώτα με έβαλε να στρίψω αριστερά αμέσως μετά την Αττική Οδό, για να πάω στο ντουβάρι, αφού δεν υπάρχει δρόμος. Μετά κάνει νέο υπολογισμό και με βάζει να κάνω αναστροφή στο επόμενο φανάρι, δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει… Φτάνοντας Α. Αναργύρους με έβαλε να πάω αριστερά και να κάνω αναστροφή, ούτε και εκεί κατάλαβα ποιο ήταν το σκεπτικό του, τη στιγμή που ο Κηφισός ήταν μπροστά μου.»

 

NGI: Είναι ασαφές το μήνυμα. Θα μπορούσαμε να έχουμε ακριβές δρομολόγιο για να το επαναλάβουμε και να το ερευνήσουμε. Επίσης η Φυλή δεν έχει γίνει συλλογή στο πεδίο. Παρ’ όλα αυτά σε ένα τυχαίο έλεγχο από Φυλή για Φάληρο το πρόγραμμα δεν εμφάνισε τα παραπάνω προβλήματα (στον τελευταίο χάρτη).

 

«Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα, αν δεν ξέρεις ένα δρόμο θα σε πάει σίγουρα, έστω και από λάθος δρόμους, αλλά αν τον ξέρεις μην βάζεις δρομολόγηση, γιατί θα σε απογοητεύσει!

Περιμένω σε επόμενη αναβάθμιση του προγράμματος να έχει πιο πολλές επιλογές στη δρομολόγηση, να είναι όπως περίπου και το Auto Route που σε βάζει να διαλέγεις τους δρόμους, γιατί από ότι κατάλαβα το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει χωματόδρομους, μονοπάτια, εθνική κλπ, αλλά όπου δει ότι υπάρχει κάτι σε πάει από εκεί και επίσης ενώ θα έπρεπε να διαλέγει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, όπως πχ η εθνική, δεν το κάνει και σε στέλνει από στενά, τα οποία μπορεί χιλιομετρικά να είναι καλύτερα, αλλά χρονικά είναι πολύ χειρότερα!

Φυσικά αυτό λύνετε αν του βάλεις ενδιάμεσες στάσεις, αλλά είναι κουραστικό!»

 

NGI: Μήπως ήταν επιλεγμένο το «Συντομότερη διαδρομή» αντί του «Ταχύτερη»; Σε τέτοια περίπτωση θα περνούσε απο τις περιοχές του Ζεφυρίου, τις οποίες δεν είχαμε ελέγξει για τις εκδόσεις 1 και 2.

 

--- ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ –

Ίσος σας κούρασα αλλά οι παρατηρήσεις ήταν σοβαρές και εκτεταμένες και ευχαριστώ τον giwrgosth για τον κόπο του.

 

Παρακολουθώντας πάντως τις συζητήσεις σας σχετικά με την λογική δρομολόγησης θα ήθελα να σας δώσω μερικές τεχνικές διευκρινήσεις. Κατά το πρώτο στάδιο η ψηφιοποίηση γίνεται από υψηλής γεωδαιτικής ακρίβειας υπόβαθρα. Στην περίπτωση που από την εικόνα μπορούμε να αξιολογήσουμε κάθε δρόμο (χωματόδρομος, άσφαλτος, κατηγορία ως προς την φέρουσα ικανότητα και ταχύτητα) τον κατατάσσουμε με κωδικό. Σε δεύτερο στάδιο συνεργείο περνάει με PDA, τον επαληθεύει και του δίνει τον τελικό χαρακτηρισμό. Χωρίς αυτή την σημαντική πληροφορία τους θεωρεί όλους ισοδύναμους, με αποτέλεσμα να κάνει παράδοξες δρομολογήσεις. Έχουμε αναπτύξει σειρά προγραμμάτων για την σωστή κατηγοριοποίηση και τα βελτιώνουμε συνεχώς.

 

Τέλος στην παρατήρηση ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Συμφωνώ απόλυτα και εργαζόμαστε με στόχο την πλήρη κάλυψη της Ελλάδος αλλά εσείς στην θέση μου από πια πόλη και περιοχή θα ξεκινούσατε ένα τέτοιο εγχείρημα ;

 

Νίκος Σπανίδης

Link to comment
Share on other sites

@maxim01

Από ότι κατάλαβα δηλαδή θα δωθεί μέσα στην εβδομάδα μέσα από το καινούριο site της NGI ενημερωμένο λογισμικό/χάρτες, ή απλώς θα μπορούμε να δώσουμε τα τυχόν λάθη/παρατηρήσεις μας εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σπανίδη ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση στις παρατηρήσεις μου :) Προσπαθώ, όσο μπορώ, να σας βοηθήσω να κάνετε ότι καλύερο γιατί πραγματικά αξίζει!

Μερικές απαντήσεις στα σχόλιά σας, χωρίς φυσικά να απαιτώ απάντηση, απλά να σας κάνω πιο σαφές αυτά που έγραψα.

1) Αναφέρομαι γενικά και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις και όχι στη συγκεκριμένη διαδρομή, σαν παράδειγμα την ανφέρα, ελπίζω φυσικά να βελτιωθει σε αυτό τον τομέα.

2) με καλύψατε και ελπίζω και εδώ να ισχύει ότι θα υπάρξουνμ αλλαγές στο πρόγραμμα και ότι θα διαχορίζοντε οι χωματόδρομοι έτσι ώστε αν θέλουμε να τους αποκλείουμε. Επίσης θα πρέπει να γίνει κάτι έτσι ώστε οι χωματόδρομοι να φένοντε στο χάρτη, ίσως με διαφορετικό χρώμα, για να ξέρουμε που βαδίζουμε :)

3) Με καλύψατε.

4) Με καλύψατε.

5) Μιλάω για τη διαδρομή Φυλή-Κιφησός και το μπέρδεμα έγινε στην έξοδο για Αττική Οδό. Το πρόγραμμα επέλεξε να με πάει μέσω της ΑΟ, εγώ κατεβαίνω πάντα τη Λ. Φυλής, ίσως το πρόγραμμα να έχει δίκιο, αλλά μου έδειξε να στρίψω σε ντουβάρι! Ίσως είναι αποτυπωμένη λάθος η έξοδος, ή μπορεί να έχασα προς το παρόν τους δορυφόρους και να μην είχα ακρίβεια, παίζει και αυτό!

Δεν γνωρίζω πια έκδοση έχω, το site της Olympic Navigation μου λέει ότι έχω την τελευταία, άλλωστε το παρέλαβα πριν 10 μέρες.

Και πάλι ευχαριστώ και αν επισημάνω και άλλα λάθη ή έχω κάποιες παρατηρήσεις φυσικά θα της δημοσιεύσω ή εδώ ή στο site σας έτσι ώστε να τις έχετε στα υπόψιν σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά όποιος αγοράσει το Destinator θα έχει δωρεάν αναβάθμιση για τις επόμενες 2 εκδόσεις;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...