Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (27 Σεπ. 2004 , 11:46)

 

Επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να απαντήσω νωρίτερα

...

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και το ενδιαφέρον σας

 

Νίκος Σπανίδης

 

 

Ένα έχω να πω: Με τέτοια υποστήριξη και ανταπόκριση στα σχόλια και τις παρατηρήσεις των φίλων του forum, είμαι σίγουρος ότι το πρόγραμμα Destinator3 με τους χάρτες της NGI θα γίνει το πλέον δημοφιλές στην Ελλάδα. Και πάλι μπράβο !!! :lol:

 

Σημείωση: Για να κάνεις αναβάθμιση του MLS Navigator πρέπει να πας ο ίδιος με το PPC σου στην εταιρεία για να σου κάνουν την αναβάθμιση, δηλαδή πρέπει να χάσεις μια μέρα δουλειάς και να ταλαιπωρηθείς για κάτι που είναι απλό να στο προσφέρουν μέσω download.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (27 Σεπ. 2004 , 11:46)

 

Επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να απαντήσω νωρίτερα στις παρατηρήσεις σας, οι οποίες είναι αρκετές και εύστοχες. Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να επαναλάβω ότι, εάν εκ παραδρομής αφήσω κανένα ερώτημα αναπάντητο, θα σας παρακαλούσα να μου το επαναλάβετε....

 

«Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (24 Σεπ. 2004 , 09:56)

Επίσης σε δρομολογιση απο Γλυφαδα - Αλιμο (καλαμακι) καποια στιγμη σου λεει (ηχητικο) να στριψεις δεξια στην Αθ. Διακου (απο παραλιακη) και μετα στο τερμα της (Θουκιδιδου) να στριψεις (παλι ηχιτικο) αριστερα - μονο που δρομος ειναι μονοδρομος και παει μονο δεξια (που ομως εαν βλεπεις τον χαρτι και την πορεια σου, οντως πρεπει να κανεις δεξια) !!

 

Αυτα !

 

κατα τα αλλα, το συστημα πεταει !

 

edit: επισης στη νεα εκδοση θα πρεπει να συμπεριληφθει και το νεο κοματι απο τα βλαχικα στη Βαρη (ο δρομος που συνδεει την χασαπια με την Βαρης Κορωπιου) μεχρι την βαρης Κορωπιου, γιατι χανει λιγο το φως του εκει το συστημα !»

 

Δέν είαμαι σίγουρος ότι έχουμε καταλάβει το πρόβλημα αλλά θα ήθελα να επαναλάβω κάποιες παρατηρήσεις τις οποίες ενδεχομένως ήδη ξέρετε.

1. Το Destinator δεν ανακοινώνει στροφές οι οποίες είναι υποχρεωτικές. Μπορεί να βλέπει κανείς μπροστά του μία δεξιά στροφή πχ, και να ακούει φωνητική οδηγία για μία αριστερή που ακολουθεί μετά.

2. Μερικές φορές ανακοινώνει στροφή η οποία φαινομενικά είναι λάθος (οδηγεί σε μονόδρομο) αλλά αν προσέξετε την πορεία στον χάρτη πρόκειται για τον επόμενο δρόμο, απλά την ανακοινώνει σχετικά νωρίς

3. Όταν βρεθεί σε περιοχή που δεν έχει υπόβαθρο πράγματι χάνει το φως του.

 

Φυσικά δεν αποκλείουμε την περίπτωση λάθους το οποίο θα διερευνήσουμε.

Σχετικά με την Βάρης- Κορωπίου έχει ήδη προστεθεί

 

...Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και το ενδιαφέρον σας

 

Νίκος Σπανίδης

 

 

Εχω μεινει αφωνος... Τετοιο support δεν το περιμενα. Σε λιγους μηνες δεν θα υπαρχει αλλο προγραμμα που να εχει τοσο ενημερωμενους χαρτες τουλαχιστον για Αττικη και Θεσσαλονικη. Απλα μπραβο !

 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος στο παραδειγμα μου οπως ανεβαινεις την Αθ. Διακου φτανεις σε υποχρεοτικη στροφη δεξια (μπροστα εχει σπιτι και αριστερα δεν παει λογο μονοδρομου) προς την οδο Θουκιδιδου. Εκει ειναι που το Destinator σε προτρεπει να πας αριστερα (!). Αμα στριψεις τελικα δεξια (οπως λεει και ο χαρτης) συνεχιζει με σωστες ηχιτικες παρεμβασεις...

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοεί αριστερά στην επόμενη στροφή? (θεωρεί την υποχρεωτική πορεία δεδομένη)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ, ως κάτοικος Πλάκας,ότι πρέπει να ξανακοιταχτεί η περιοχή αυτή στο Destinator διότι είναι χάλια. Λάθος μονοδρομήσεις (πχ ο δρόμος μου, η οδός Ποικίλης εμφανίζεται ανάποδα, ενώ στην πραγματικότητα επιτρέπεται η κίνηση μόνο προς ανατολικά. Άλλο: η οδός Αδριανού, μετά το Μοναστηράκι και ως την Απ.Παύλου είναι πεζόδρομος, ενώ το πρόγραμμα τη χαράζει κανονικά. Παρά το ότι τη βάζω ψς "αποφυγή" αυτή εξακολουθεί να συμπεριλαμβάνεται και χαράζει πορεία! Σκέψου κάποιος που δεν ξέρει να επιχειρήσει να περάσει από εκεί ενω χιλιάδες κόσμος κυκλοφορεί. Θα μπλοκαριστεί τελείως!)

Οι λεπτομέρεις αυτές είναι σημαντικές αν ειναι ένα πρόγραμμα να είναι πράγματι χρηστικό.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ μια αλλαγή που δεν φταίει το Destinator αλλά κάποιος που αλλάζει συνέχεια της μονοδρομήσεις... Εδώ και 15 μέρες όταν ανεβένουμε την Αγίου Δημητρίου από Καλαμάκι προς Αθήνα για να βγείς παλιά στην Αγίας Βαρβάρας έστριβες στη Φιλοστράτου αριστερά όπως σωστά έδειχνε το DESTINATOR τώρα απαγορέυεται να στρίψεις αριστερά (άλλαξε η μονοδρόμηση στη Φιλοστράτου απο τα αρίστερα της Άγίου Δημητρίου μόνον! Δηλαδή απο Αγίου Δημητρίου δεν μπορείς να στρίψεις στην Φιλοστράτου ούτε αριστερά ούτε δεξιά!)

Το αναφέρω γιατί πραγματικά δεν περίμενα τέτοια υποστίριξη από μια Ελληνική Εταιρία!!! Εύγε στη NGI!!! και ιδιαίτερα στον κ.Νίκο Σπανίδη !

Συγχαριτήρια!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (27 Σεπ. 2004 , 11:46)

 

........

 

Και ορισμένες γενικές απαντήσεις

 

Ενημερωμένες εκδόσεις θα κυκλοφορούν κάθε εξάμηνο. Σε όσες από αυτές διορθώνονται λάθη ή περιέχουν αλλαγές στο ήδη υπάρχον υπόβαθρο θα διατίθενται δωρεάν.

 

Οι εκδόσεις οι οποίες θα περιλαμβάνουν νέες πόλεις σε σημαντική έκταση θα διατίθενται στους παλαιούς χρήστες με ειδική ευνοϊκή τιμή αναβάθμισης.

 

Σε κάθε περίπτωση οι δύο εκδόσεις που ακολουθούν θα διατεθούν σε όλους τους χρήστες χωρίς καμία επιβάρυνση.

 

Επίσης ήδη από την επόμενη έκδοση το λογισμικό με τους χάρτες θα διατίθεται και στην Ελλάδα. Η τιμή διάθεσης θα είναι περίπου η ίδια με αυτή που το προμηθεύατε από το site http://www.olympicnavigation.com δεν είμαι όμως σε θέση να σας την προσδιορίσω ακριβώς διότι την τιμολογιακή πολιτική την καθορίζει η Telematix.

 

..........

Νίκος Σπανίδης

 

Να προσθέσω και εγώ τα συγχαρητήριά μου για την προθυμία και την υποστήριξη της NGI και του κ. Σπανίδη στους χρήστες του Destinator3 και να ρωτήσω τον κ. Σπανίδη , αν γνωρίζει , για τυχόν μελλοντικά Updates τou Destinator3 αν θα υπάρχει δυνατότητα σε όσους απο εμάς έχουμε προμηθευτεί το πρόγραμμα από το γνωστό site , να λαμβάνουμε τα updates από την εδώ εταιρεία , την Telematix .

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να τον ρωτήσω και το εξής :

Πολλές φορές χρησιμοποιώ το GPS και ως πεζός τουρίστας σε μεγάλες πόλεις που δεν γνωρίζω δρόμους κ.λ.π. και στην προσπάθεια μου να πάω από ένα σημείο σε ένα άλλο με οδηγό το GPS/BT με τα πόδια , μου προτείνεται απο το SW να ακολουθήσω διαδρομή σαν να ήμουνα με το αυτοκίνητο !!!!! κάνοντας πολλές φορές πολύ περισσότερο δρόμο και χρόνο απ' ότι με τα πόδια (περνώντας και από πεζοδρομημένα κομμάτια .

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και μιά τέτοια επιλογή στο Destinator3 γαι πεζούς τουρίστες ; ;)

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Πολλοί έχουμε αρκετά προγράμματα με χάρτες.

Εδώ υπάρχει

ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορούμε να μοιραζόμαστε

τα data από ένα GPS και να έχουμε ανοικτες όσες εφαρμογές

θέλουμε !!!

Το πρόγραμμα είναι ακριβούτσικο περίπου 35$ με το VAT αλλά

αξίζει την αγορά γιατί πραγματικά κάνει άψογα τα όσα υπόσχεται.

 

Το δοκίμασα ήδη τρέχοντας ταυτόχρονα destinator-route66-teletype

και GPSDIS και δούλεψε χωρίς να χάσει το σήμα καθόλου !!!

Πραγματικά άψογο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (28 Σεπ. 2004 , 09:22)

 

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και μιά τέτοια επιλογή στο Destinator3 γαι πεζούς τουρίστες ; ;)

 

 

Αυτό για τους πεζούς εθα ήταν πράγματι πολύ χρήσιμο (καθότι συνήθως πεζή! :cry: ). Ίσως και σε συνδυασμό με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και χρήση κατά προτίμηση πεζοδρόμων όπου υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Joannita (28 Σεπ. 2004 , 16:23)

 

Αυτό για τους πεζούς εθα ήταν πράγματι πολύ χρήσιμο (καθότι συνήθως πεζή! :cry: ). Ίσως και σε συνδυασμό με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και χρήση κατά προτίμηση πεζοδρόμων όπου υπάρχουν!

 

 

Θέλετε και δρομολόγιση για τους πεζούς;;;

Τι χρησιμότητα υπάρχει δεν μπορώ να καταλάβω...Ο πεζός πηγαίνει όπου γουστάρει χωρίς καμιά απαγόρευση.Κοιτώντας τον χάρτη από το PPC πηγαίνεις όπου θέλεις.

Για την ακρίβεια δεν χρειάζεται ούτε gps o πεζός απλά κοιτάζει που βρίσκεται και πηγαίνει βάσει του χάρτη

 

 

Πραγματικά είναι αστείο μόνο που γράφτηκε κιόλας.

 

Ρε παιδιά το gps δεν είναι παιχνίδι για να το δείχνουμε στους φίλους μας η για να περνάμε την ώρα μας. Είναι εργαλείο δουλειάς.

 

Έλεος...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (28 Σεπ. 2004 , 16:37)

 

Θέλετε και δρομολόγιση για τους πεζούς;;;

Τι χρησιμότητα υπάρχει δεν μπορώ να καταλάβω...Ο πεζός πηγαίνει όπου γουστάρει χωρίς καμιά απαγόρευση.Κοιτώντας τον χάρτη από το PPC πηγαίνεις όπου θέλεις.

Για την ακρίβεια δεν χρειάζεται ούτε gps o πεζός απλά κοιτάζει που βρίσκεται και πηγαίνει βάσει του χάρτη

 

 

Πραγματικά είναι αστείο μόνο που γράφτηκε κιόλας.

 

Ρε παιδιά το gps δεν είναι παιχνίδι για να το δείχνουμε στους φίλους μας η για να περνάμε την ώρα μας. Είναι εργαλείο δουλειάς.

 

Έλεος...

 

 

Διαφωνώ καθέτως με την άποψή σου και απόδειξη είναι ότι πολλά αξιόλογα προγράμματα GPS όπως TomTom, Copilot κ.α. έχουν δρομολόγηση για πεζούς.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. με σκέφτομαι να περπατάω με το gps στο κεφάλι... :eek:

 

αν πάτε σε δάσος ή βουνό τότε χρειάζεται.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ διαφωνώ μαζί σου...

Στο πακέτο (από Γερμανό) εκτός από το destinator και το πρόγραμμα πλοήγησης έχει και ένα οδηγό για αξιοθέατα στην πόλη. Σε αυτά (ειδικά αυτά που είναι σε περιοχές που μόνο πεζός πάς) δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να τα προσεγγίσεις με αυτοκίνητο, αλλά και να είχες αυτοκίνητο δεν θα μπορούσες να σταθμεύσεις και να ακούσεις την ξενάγηση.

Αλλά εκτός από τουριστική χρήση, και στην καθημερινότητα θα χε νόημα η πλοήγηση για πεζούς. Σκέψου πόσες φορές ήθελες να πάς κάπου και δεν ήξερες πως (εκτός από ταξί... άσε που πολλές φορές και οι ταξιτζήδες δεν ξέρουν πως να σε πάνε σε κάποια οδό συγκεκριμένη).

Φαντάσου λοιπόν. να του δίνεις τη διεύθυνση, (με το option για πεζούς) και να σου σχεδιάζει ακριβώς την διαδρομή, σε ποια στάση να πάς, ποιο λεωφορείο να πάρεις, ή σε ποια στάση μετρό, τραμ whatever, που να κατέβεις, ποιο λεωφορείο έχει από εκεί ανταπόκριση, σε ποια στάση και μετά ως πεζός από πού είναι πιο κοντά να πας εκεί που θες!

Καταπληκτικό το βρίσκω και όχι τόσο game... αρκετά χρηστικό!

Προσέθεσε τώρα στα παραπάνω, να μην είσαι στην πόλη σου αλλά να χεις πάει π.χ. Σαββατοκύριακο Θεσσαλονίκη... και θα καταλάβεις τι σου λέω!

Αυτά! (σε έπεισα?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Joannita (28 Σεπ. 2004 , 16:53)

 

χμμμμ διαφωνώ μαζί σου...

Στο πακέτο (από Γερμανό) εκτός από το destinator και το πρόγραμμα πλοήγησης έχει και ένα οδηγό για αξιοθέατα στην πόλη. Σε αυτά (ειδικά αυτά που είναι σε περιοχές που μόνο πεζός πάς) δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να τα προσεγγίσεις με αυτοκίνητο, αλλά και να είχες αυτοκίνητο δεν θα μπορούσες να σταθμεύσεις και να ακούσεις την ξενάγηση.

Αλλά εκτός από τουριστική χρήση, και στην καθημερινότητα θα χε νόημα η πλοήγηση για πεζούς. Σκέψου πόσες φορές ήθελες να πάς κάπου και δεν ήξερες πως (εκτός από ταξί... άσε που πολλές φορές και οι ταξιτζήδες δεν ξέρουν πως να σε πάνε σε κάποια οδό συγκεκριμένη).

Φαντάσου λοιπόν. να του δίνεις τη διεύθυνση, (με το option για πεζούς) και να σου σχεδιάζει ακριβώς την διαδρομή, σε ποια στάση να πάς, ποιο λεωφορείο να πάρεις, ή σε ποια στάση μετρό, τραμ whatever, που να κατέβεις, ποιο λεωφορείο έχει από εκεί ανταπόκριση, σε ποια στάση και μετά ως πεζός από πού είναι πιο κοντά να πας εκεί που θες!

Καταπληκτικό το βρίσκω και όχι τόσο game... αρκετά χρηστικό!

Προσέθεσε τώρα στα παραπάνω, να μην είσαι στην πόλη σου αλλά να χεις πάει π.χ. Σαββατοκύριακο Θεσσαλονίκη... και θα καταλάβεις τι σου λέω!

Αυτά! (σε έπεισα?)

 

 

 

OXI ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕΣ...

 

Αλλά εδώ δεν είναι θέμα να με πείσεις αλλά θέμα τι ζητάει κανείς από κάποια πράγματα στα πλαίσια της λογικής. Να το δώσω και στη θεία μου να πηγαίνει στα ψώνια της το gps. Είπαμε μην το ξεκατινιάσουμε το θέμα.

 

Και κάτι ακόμα...Τώρα που το σκέφτομαι καλό θα ήταν να βγεί και μια ειδική βάση που θα την προσαρμόζουμε στο κεφάλι μας για να ακουμπάμε το BT/GPS έτσι ώστε να μην το κρατάμε και να "βλέπει" απευθείας ουρανό. Κάτι σαν τον αστυνόμο Σαίνη αν θυμάσαι...

 

Το ξεφτιλίσαμε το θέμα είναι η γνώμη μου....

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (28 Σεπ. 2004 , 17:09)

 

Το ξεφτιλίσαμε το θέμα είναι η γνώμη μου....

 

 

 

χμμμμμ τέλοσπάντων είναι θέμα οπτικής... εγώ θα το έβρισκα πολύ χρήσιμο... Ενδεχομένως και η θεία σου! :p

Αλλά και 10 χρόνια πριν, αν έλεγες σε κάποιον ότι θα οδηγεί και ένα μηχανηματάκι με ένα πράγμα που το λένε gps θα τον κατευθύνει, θα απαντούσε κάτι ανάλογο...

Το χρησιμοποιώ ως πεζή και θα το χρησιμοποιούσα ακόμη περισσότερο ειδικά ως επισκέπτης σε άλλες ελληνικές ή ευρωπαϊκές πόλεις... Τέλοσπάντων, μιλήστε για τη σοβαρή χρήση..

εγώ πάω να πλύνω κανα πιάτο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ.

ευστοχη η απαντηση της Joanita.Αλλωστε ποιος ειπε οτι το GPS δεσμευει η πρεπει να χρησιμοποιειται απο κατοχους οχηματων.

Ξεχνας πολλαπλους χαρτες της χωρας η της πολης που επισκεπτεσαι και φυσικα σαν πεζος εχεις τα πλεονεκτηματα των τραπεζων,φαρμακειων κτλ Που σιγουρα δεν χρειαζονται μονο οσοι εχουν οχηματα...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (28 Σεπ. 2004 , 16:37)

 

 

 

Πραγματικά είναι αστείο μόνο που γράφτηκε κιόλας.

 

Ρε παιδιά το gps δεν είναι παιχνίδι για να το δείχνουμε στους φίλους μας η για να περνάμε την ώρα μας. Είναι εργαλείο δουλειάς.

 

Έλεος...

 

Αντιπαρέρχομαι τον χαρακτηρισμό του γελοίου που δεν τιμά και τόσο τον γράφοντα .

Αυτό που με πήραξε είναι μιά δόση ελιτίστικη στα γραφόμενα του gpk που αν το σκεφτούμε καλά φτάνει τα όρια του ρατσισμού (η θεία η Κατίνα ....κ.λ.π.)

Λυπάμαι , γιατί νομίζω ότι forum σαν και αυτό είναι ανοιχτά ΣΕ ΟΛΟ τον κόσμο και όχι μόνο στους techno-freaks

Όσο για το κυρίως θέμα , πηγαίνετε σε μιά μεγάλη Ευρωπαική πόλη (π.χ. Ρώμη) και προσπαθήστε να πάτε στο Ιστορικο της Κέντρο χωρίς να έχετε ιδέα ....και τότε ελάτε να μου πείτε για χρησιμότητα και χρηστικότητα του GPS

Άσε που η Joannita έριξε πολύ καλές ιδέες για χρήση του GPS σε συνδυασμό με άλλα πράγματα :)

Εγώ έγραψα όσα έγραψα προς τον κ. Σπανίδη , γιατί η δυνατότητα αυτή ΥΠΑΡΧΕΙ σε άλλα προγράμματα GPS , αγαπητέ gpk ;)

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (28 Σεπ. 2004 , 19:32)

 

Αντιπαρέρχομαι τον χαρακτηρισμό του γελοίου που δεν τιμά και τόσο τον γράφοντα .

Αυτό που με πήραξε είναι μιά δόση ελιτίστικη στα γραφόμενα του gpk που αν το σκεφτούμε καλά φτάνει τα όρια του ρατσισμού (η θεία η Κατίνα ....κ.λ.π.)

Λυπάμαι , γιατί νομίζω ότι forum σαν και αυτό είναι ανοιχτά ΣΕ ΟΛΟ τον κόσμο και όχι μόνο στους techno-freaks

Όσο για το κυρίως θέμα , πηγαίνετε σε μιά μεγάλη Ευρωπαική πόλη (π.χ. Ρώμη) και προσπαθήστε να πάτε στο Ιστορικο της Κέντρο χωρίς να έχετε ιδέα ....και τότε ελάτε να μου πείτε για χρησιμότητα και χρηστικότητα του GPS

Άσε που η Joannita έριξε πολύ καλές ιδέες για χρήση του GPS σε συνδυασμό με άλλα πράγματα :)

Εγώ έγραψα όσα έγραψα προς τον κ. Σπανίδη , γιατί η δυνατότητα αυτή ΥΠΑΡΧΕΙ σε άλλα προγράμματα GPS , αγαπητέ gpk ;)

 

 

Συμφωνώ μαζί σου. Η τεχνολογία πάντα πρέπει να απευθύνεται σε όλους. Όπως και να έχει δεν μπορεί να είναι "κατίνες" πολλές από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου που υποστηρίζουν πλοήγηση για πεζούς. Άμα είσαι δηλαδή σε μια ξένη χώρα δεν είναι χρήσιμο να έχεις πλοήγηση πεζού, σημεία ενδιαφέροντος κ.α. ;

Link to comment
Share on other sites

Άσε που αν είσαι πεζός είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις πόσο κοντά είναι ένα ATM...

 

Joannita προσεξε μην τα σπάσεις!

 

gkp, μάλλον υπάρχουν πολλές χρήσεις για κάθε πράγμα που βγαίνει στην αγορά. Πχ. οι έλληνες φοιτητές που ήρθαν πρώτοι στην Ευρώπη για το Imagine Cup χρησιμοποίησαν Pocket PCs με GPS για την κίνηση τυφλών μέσα στην πόλη (πεζών φυσικά!).

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 αρχεία της Enarro που υπάρχουν στο CD του Destinator3 , ξέρει κάποιος πώς χρησιμοποιούνται ?
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (28 Σεπ. 2004 , 19:32)

 

Αντιπαρέρχομαι τον χαρακτηρισμό του γελοίου που δεν τιμά και τόσο τον γράφοντα .

Αυτό που με πήραξε είναι μιά δόση ελιτίστικη στα γραφόμενα του gpk που αν το σκεφτούμε καλά φτάνει τα όρια του ρατσισμού (η θεία η Κατίνα ....κ.λ.π.)

Λυπάμαι , γιατί νομίζω ότι forum σαν και αυτό είναι ανοιχτά ΣΕ ΟΛΟ τον κόσμο και όχι μόνο στους techno-freaks

Όσο για το κυρίως θέμα , πηγαίνετε σε μιά μεγάλη Ευρωπαική πόλη (π.χ. Ρώμη) και προσπαθήστε να πάτε στο Ιστορικο της Κέντρο χωρίς να έχετε ιδέα ....και τότε ελάτε να μου πείτε για χρησιμότητα και χρηστικότητα του GPS

Άσε που η Joannita έριξε πολύ καλές ιδέες για χρήση του GPS σε συνδυασμό με άλλα πράγματα :)

Εγώ έγραψα όσα έγραψα προς τον κ. Σπανίδη , γιατί η δυνατότητα αυτή ΥΠΑΡΧΕΙ σε άλλα προγράμματα GPS , αγαπητέ gpk ;)

 

 

pastrengο:

1)Το nick μου δεν είναι gpk αλλά gkp...

2)Δεν χρησιμοποίησα ποτέ τη λέξη "γελοίο" αλλά "αστείο" ,γιατί προσέχω πως μιλάω.

3)Μίλησα για τη θεία μου απλά ως παράδειγμα ανθρώπου μη εξοικειωμένου με την τεχνολογία. Η λέξη κατίνα δεν υπήρχε αλλά χρησιμοποίησα πάλι προσεκτικά τη λέξη "ξεκατίνιασμα" γιατί μου φαίνεται πραγματικά κουλό κάποιος να μπαίνει σε ένα λεωφορείο με ένα PPC + GPS στο χέρι όχι από την άποψη ότι δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει GPS αλλά γιατί η χρήση αυτού πρέπει να είναι συγκεκριμένη.

 

Ο porcupine είπε ότι "Αλλωστε ποιος ειπε οτι το GPS δεσμευει η πρεπει να χρησιμοποιειται απο κατοχους οχηματων. Εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιούν κάτοχοι αυτοκινήτων. Εξάλλου ο Alexkass έδωσε εύστοχο παράδειγμα για χρήση ενός gps από πεζούς σε βουνά και δάση.

 

Εγώ πάντως αν ποτέ δω κάποιον στο δρόμο πεζό με gps στο χέρι απλά θα γελάσω με την ψυχή μου.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (28 Σεπ. 2004 , 19:56)

 

Τα 2 αρχεία της Enarro που υπάρχουν στο CD του Destinator3 , ξέρει κάποιος πώς χρησιμοποιούνται ?

 

 

Αυτά είναι οδηγοί πόλης (Αθήνας) με κείμενο και εικόνες. Περιγράφουν στα ελληνικά/αγγλικά το ιστοικό κέντρο της Αθήνας καθώς και διάφορα άλλα αξιοθέατα. Αξίζει τον κόπο να τα εγκαταστήσει κάποιος ξένος επισκέπτης της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (28 Σεπ. 2004 , 19:54)

 

Άσε που αν είσαι πεζός είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις πόσο κοντά είναι ένα ATM...

 

Joannita προσεξε μην τα σπάσεις!

 

gkp, μάλλον υπάρχουν πολλές χρήσεις για κάθε πράγμα που βγαίνει στην αγορά. Πχ. οι έλληνες φοιτητές που ήρθαν πρώτοι στην Ευρώπη για το Imagine Cup χρησιμοποίησαν Pocket PCs με GPS για την κίνηση τυφλών μέσα στην πόλη (πεζών φυσικά!).

 

 

Ti sxesi exei auto pou egrapses me ta atm kai tin dromologisi gia tous pezous.An den kano lathos auta iparxoun outos i allos sto xarti...

 

To gps gia tous tiflous exei vgei edo polla xronia. To mono kako einai oti prepei na to vgazeis gia katourima proi - vradi.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (28 Σεπ. 2004 , 20:02)

 

pastrengο:

1)Το nick μου δεν είναι gpk αλλά gkp...

2)Δεν χρησιμοποίησα ποτέ τη λέξη "γελοίο" αλλά "αστείο" ,γιατί προσέχω πως μιλάω.

3)Μίλησα για τη θεία μου απλά ως παράδειγμα ανθρώπου μη εξοικειωμένου με την τεχνολογία. Η λέξη κατίνα δεν υπήρχε αλλά χρησιμοποίησα πάλι προσεκτικά τη λέξη "ξεκατίνιασμα" γιατί μου φαίνεται πραγματικά κουλό κάποιος να μπαίνει σε ένα λεωφορείο με ένα PPC + GPS στο χέρι όχι από την άποψη ότι δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει GPS αλλά γιατί η χρήση αυτού πρέπει να είναι συγκεκριμένη.

 

Ο porcupine είπε ότι "Αλλωστε ποιος ειπε οτι το GPS δεσμευει η πρεπει να χρησιμοποιειται απο κατοχους οχηματων. Εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιούν κάτοχοι αυτοκινήτων. Εξάλλου ο Alexkass έδωσε εύστοχο παράδειγμα για χρήση ενός gps από πεζούς σε βουνά και δάση.

 

Εγώ πάντως αν ποτέ δω κάποιον στο δρόμο πεζό με gps στο χέρι απλά θα γελάσω με την ψυχή μου.

 

 

Φίλε gkp,

 

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το Link http://www.pocketgps.co.uk/fortuna-clip-on.php

Οι άνθρωποι που το κατασκεύασαν σαφώς και δεν είναι «γελοίοι» και υποθέτω ούτε αναφέρονται σε «γελοίους». Καθώς επίσης το ότι το ποιο ενημερωμένο site σε θέματα GPS το έχει ως ένα από τα καλύτερα GPS με αναφορά στα Accessories για να το έχεις πάνω σου, δεν το καθιστά «γελοίο».

 

Εγώ από την άλλη θεωρώ ΓΕΛΟΙΟ να κατακρίνουμε άλλες χρησιμότητες του προϊόντος με αυτό το τρόπο. Εσύ μπορεί να γελάσεις με την ψυχή σου όταν θα δεις κάποιον με GPS στο χέρι. Αλλά υποθέτω ότι κάποιοι θα έχουν γελάσει και μαζί σου στο παρελθών για «Υπερβολές» στην χρήση της τεχνολογίας. Ας μην ξεχνάμε ότι όλοι μας ήμαστε λάτρες της τεχνολογίας, και κατά καιρούς κάνουμε υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

ηρεμία και ας επιστρέψουμε στο θέμα :)

 

οι γνώμες είναι σαν τους ... όλοι έχουμε από μία :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...