Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νιώθω και άσχημα που πρότεινα σε συμφορουμίτες...

 

Σε μένα πάντως να μη νιώθεις άσχημα γιατί μέχρι στιγμής στο 10μηνο δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ελάττωμα. Ακόμα όμως κι αν μου εμφάνιζε κανείς δεν θα μπορούσε να σε κατηγορήσει γιατί δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα βγάλει ένα κινητό μετά από ένα διάστημα. Φαντάζομαι ότι εσύ και ο gpelekanos αποτελείτε εξαιρέσεις γιατί αν ακόμα και το 10% των 4.000.000 πωληθέντων P6 φούσκωναν ή είχαν άλλα κατασκευαστικά προβλήματα τότε η Huawei θα έπεφτε στα τάρταρα.

 

Μερικές παρατηρήσεις για την εκδοση 510:

1. Κάθε φορά που θα κάνω επανεκκίνηση το εικονίδιο "simcard ρυθμίσεις" επανέρχεται στην αρχική του θέση, στην αρχική σελίδα.

3. Το πληκτρολόγιο Swype της Huawei καθυστερεί ενοχλητικά στην εμφάνιση των χαρακτήρων.

 

Φίλε μου θα σου πρότεινα να κάνεις 2 αγορές αν δεν τις έχεις κάνει ήδη γιατί θα σου έλυναν τα χέρια. Πρώτον να αγοράσεις τον Nova Prime και να μη χρησιμοποιείς τον launcher της Huawei. Δεύτερον να αγοράσεις το Swype από το Play store, να το θέσεις ως βασικό πληκτρολόγιο ( Swype+Dragon ) και στις ρυθμίσεις του να απενεργοποιήσεις το Backup and sync, το έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας, το δυναμικό λεξικό και την πρόβλεψη επόμενης λέξης.

 

Τώρα αν δεν θέλεις να διαθέσεις ούτε 1 ευρώ , θα σου πρότεινα όσο αφορά το θέμα με το εικονίδιο να κάνεις factory reset στο κινητό και όσο αφορά το Swype by Huawei να απενεργοποιήσεις αυτά που ανέφερα παραπάνω που ούτως ή άλλως είναι άχρηστα. Ιδίως αυτό που σου λέω για το Swype κάνε το.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μένα πάντως να μη νιώθεις άσχημα γιατί μέχρι στιγμής στο 10μηνο δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ελάττωμα. Ακόμα όμως κι αν μου εμφάνιζε κανείς δεν θα μπορούσε να σε κατηγορήσει γιατί δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα βγάλει ένα κινητό μετά από ένα διάστημα. Φαντάζομαι ότι εσύ και ο gpelekanos αποτελείτε εξαιρέσεις γιατί αν ακόμα και το 10% των 4.000.000 πωληθέντων P6 φούσκωναν ή είχαν άλλα κατασκευαστικά προβλήματα τότε η Huawei θα έπεφτε στα τάρταρα.

 

 

 

Φίλε μου θα σου πρότεινα να κάνεις 2 αγορές αν δεν τις έχεις κάνει ήδη γιατί θα σου έλυναν τα χέρια. Πρώτον να αγοράσεις τον Nova Prime και να μη χρησιμοποιείς τον launcher της Huawei. Δεύτερον να αγοράσεις το Swype από το Play store, να το θέσεις ως βασικό πληκτρολόγιο ( Swype+Dragon ) και στις ρυθμίσεις του να απενεργοποιήσεις το Backup and sync, το έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας, το δυναμικό λεξικό και την πρόβλεψη επόμενης λέξης.

 

Τώρα αν δεν θέλεις να διαθέσεις ούτε 1 ευρώ , θα σου πρότεινα όσο αφορά το θέμα με το εικονίδιο να κάνεις factory reset στο κινητό και όσο αφορά το Swype by Huawei να απενεργοποιήσεις αυτά που ανέφερα παραπάνω που ούτως ή άλλως είναι άχρηστα. Ιδίως αυτό που σου λέω για το Swype κάνε το.

 

Το εχω αγοράσει το Swype αλλα οταν περασα την Κιτ Κατ και την ειδα ηδη περασμενη νομιζα οτι πρόκειται για την ιδια εφαρμογη, θα την εγκαταστήσω ξανά.

Θα αγοράσω και τον Νοva prime launcer.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως να μη νιώθεις άσχημα γιατί μέχρι στιγμής στο 10μηνο δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ελάττωμα. Ακόμα όμως κι αν μου εμφάνιζε κανείς δεν θα μπορούσε να σε κατηγορήσει γιατί δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα βγάλει ένα κινητό μετά από ένα διάστημα. Φαντάζομαι ότι εσύ και ο gpelekanos αποτελείτε εξαιρέσεις γιατί αν ακόμα και το 10% των 4.000.000 πωληθέντων P6 φούσκωναν ή είχαν άλλα κατασκευαστικά προβλήματα τότε η Huawei θα έπεφτε στα τάρταρα.

 

Και μακάρι να μην πάθει τίποτα σε κανέναν...!! Αλλά κάτσε να δούμε, γιατί εγώ το είχα πάρει από τους πρώτους εδώ πέρα, και ίσως να παρουσιάζεται με τον καιρό.... Ελπίζω πραγματικά να είναι 2 συσκευές, κι όχι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια βοηθεια γιατι εχω τρελαθει! Πριν απο τρεις μερες περασα στο P6 μου την ενημςρωση της 4.4 kiτkat που μου ηρθε ως update.

Απο τοτε και στο εξης το κινητο μου εχει αλλαξει προς το χειροτερο. Κολλαει (Lag) ενω δεν κολλαγε καθολου κυριως στο Browsing. Επισης αργει να μου εμφανισει φωτο, επαφες αγαπημενα κτλ. Αν γνωριζει καποιος ας μου προτεινει καποια λυση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ειμαι οκ με τις αναβαθμισεις. Ξερει κανεις να μου πει πως βγαινει το κουμπακι για να κλειδωνω το πληκτρολογιο απο την οθονη και οχι απο το κουμπι on/off? Edited by manosba
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια βοηθεια γιατι εχω τρελαθει! Πριν απο τρεις μερες περασα στο P6 μου την ενημςρωση της 4.4 kiτkat που μου ηρθε ως update.

Απο τοτε και στο εξης το κινητο μου εχει αλλαξει προς το χειροτερο. Κολλαει (Lag) ενω δεν κολλαγε καθολου κυριως στο Browsing. Επισης αργει να μου εμφανισει φωτο, επαφες αγαπημενα κτλ. Αν γνωριζει καποιος ας μου προτεινει καποια λυση.

 

To lag στο internet browsing δεν μπορείς να το αποφύγεις στην kitkat. Πρέπει να περιμένεις to επόμενο update. Για τα άλλα που λες είτε δοκίμασε άλλες εφαρμογές από το playstore και όχι τις stock ( άλλον launcher πχ Nova, άλλον dialer & contacts πχ exdialer ,άλλη gallery πχ Gallery KK ) είτε κάνε factory reset μπας και σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται με της αναβαθμισεις? εχω διαβασει οτι καποιοι κανατε. εγω μεχρι και τωρα τιποτα... ξερει κανεις κατι? ειμαι cosmote.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο αξιόπιστο σκρουτζομάγαζο για να παραγγείλω το τηλέφωνο?

ευχαριστω!

 

Εγώ το δικό μου ( γερμανικό imei ) που μέχρι στιγμής στους 10 μήνες δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, το είχα πάρει από ibuy.

 

ρε παιδια τι γινεται με της αναβαθμισεις? εχω διαβασει οτι καποιοι κανατε. εγω μεχρι και τωρα τιποτα... ξερει κανεις κατι? ειμαι cosmote.

 

Καλησπερα εχω την Β119 αλλα ακομα δεν μ εχει ερθει το ΚΚ αυτοματα .θα πρεπει να κανω κατι για να παρω το official?

 

ΟΤΑ ενημερώσεις είχαν μόνο ορισμένες χώρες. Μπορείτε να εγκαταστήσετε μια rom εύκολα μέσω του εργαλείου της τοπικής ενημέρωσης που έχει το κινητό. Δείτε υπογραφή μου.

 

Παιδια στην κιτκατ πως μπορω να εμφανισω το βελακι για να κρυβω το μπαρα??

 

Στην ΚΚ δεν το έχω κάνει γιατί είναι διάφανη και στα videos κρύβεται πλήρως αλλά για κάποιον που θέλει να την κρύβει ο τρόπος είναι ίδιος με τη JB όπως αναφέρουν στο XDA. Δες υπογραφή μου

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.. η μπαταρια μου κραταει πολυ λιγο..εχω κλεισει το WiFi ειμαι μονο με δεδομενα δικτυου ενεργο και απο το πρωι στις 11 μεχρι τη 13.00 εχει φτασει 60% μονο με λιγη ομιλια και υστερα απο βραδυνη φορτιση. Υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα? δεν κραταει ουτε μερα η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά υπάρχει η περιπτωση να γίνει με ΟΤΑ;

 

Η Huawei Ελλάδας δεν έδωσε μέσω ΟΤΑ ούτε την Β119, ούτε την Β122, ούτε την Β125 , ούτε την Β132. Τώρα αν θα δώσει κατευθείαν την KK...άγνωστο

 

Να ρωτησω.. η μπαταρια μου κραταει πολυ λιγο..εχω κλεισει το WiFi ειμαι μονο με δεδομενα δικτυου ενεργο και απο το πρωι στις 11 μεχρι τη 13.00 εχει φτασει 60% μονο με λιγη ομιλια και υστερα απο βραδυνη φορτιση. Υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα? δεν κραταει ουτε μερα η μπαταρια?

 

Eμένα αντίθετα χτες που έκανα ένα τεστ στην ΚΚ, σε 14 ώρες και 40 λεπτά με κάποιες κλήσεις και πλοήγηση κανένα μισάωρο με wifi μου είχε φάει μόλις 13%. Το έδειχνα στην παρέα μου και έλεγαν πόσο καλή διαχείριση μπαταρίας κάνει. Δες στατιστικά :

 

http://s16.postimg.org/54rj1afcx/Screenshot_2014_07_02_01_41_50.jpg

 

Ως launcher χρησιμοποιώ τον Nova Prime και όχι τον stock. Σε καμία εφαρμογή δεν έχω θέσει να κάνει περιοδικά updates. To bluetooth το έχω φυσικά κλειστό. Τα widgetakia στις homescreens μου είναι το εορτολόγιο, ο poweramp, ένα widget με 15 επαφές, καιρός από τα HD Widgets και ένα widget της Wind. Το σήμα το έχω κατά κύριο λόγο σε 2G και όποτε χρειαστεί έξω να χρησιμοποιήσω internet ή gps το γυρνώ σε 3G.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω.. η μπαταρια μου κραταει πολυ λιγο..εχω κλεισει το WiFi ειμαι μονο με δεδομενα δικτυου ενεργο και απο το πρωι στις 11 μεχρι τη 13.00 εχει φτασει 60% μονο με λιγη ομιλια και υστερα απο βραδυνη φορτιση. Υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα? δεν κραταει ουτε μερα η μπαταρια?

 

Απενεργοποιησε στις ρυθμισεις την αναφορα τοποθεσιας(Ρυθμισεις->Προσβαση Τοποθεσιας).Ειχα το ιδιο προβλημα και μολις την απενεργοποιησα εχω τουλαχιστον 30 ωρες αυτονομια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το xposed..Υπαρχει module που να αλλα σχημα στα nav buttons;

 

Aν είσαι rooted υπάρχει εφαρμογή. SoftKeyz. Eγώ έιχα περάσει τα κουμπιά του LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι rooted υπάρχει εφαρμογή. SoftKeyz. Eγώ έιχα περάσει τα κουμπιά του LG G2.

 

Ευχαριστω..Μετα απο ψαξιμο αυτη βρηκα..Εχω βαλει τα καινουργια απο το Android L.. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum.. Κάτοχος P6 και πρόσφατα updated στο Β510.. (πέρασα πρώτα το B132 μόνος μου από dload κλπ και μόλις άνοιξε μου εμφάνισε το update). Θέλω να θέσω 2-3 προβληματάκια που είχα μέχρι στιγμής στο Β510 ΚΚ.. Δεν κάνω καμιά τρελή χρήση στο τηλέφωνο αλλά ήδη έχω παρατηρήσει ότι μου κολλάει πολύ σε παιχνιδάκια σε σχέση με το JB (π.χ. Candy Crush Saga).. Επίσης το πιο ενοχλητικό είναι ότι μου πετάει συνέχεια το μήνυμα "Σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας" 'οπως και το "remote service has stopped".. Τι μπορώ να κάνω για αυτά? Επίσης διάβασα για αυτό το Nova Launcher Prime,τι ακριβώς είναι?τι αντικαθιστα? Μια μικρή ενημέρωση αν είναι εύκολο για τους άσχετους της παρέας όπως εγώ.. :p Επίσης δεν μου αρέσει το νέο πληκτρολόγιο,υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε αυτό που είχε η JB? Αυτά για αρχή,ότι άλλο μου κάνει εντύπωση θα το μοιραστώ μαζί σας.. ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο ενοχλητικό είναι ότι μου πετάει συνέχεια το μήνυμα "Σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας" 'οπως και το "remote service has stopped".. Τι μπορώ να κάνω για αυτά?

 

Εγώ θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. ( Ρυθμίσεις -> Αντιγρ.ασφ και επαναφ.-> Επαναφ.εργοστασ.δεδομ. ). Επειδή θα χάσεις τα δεδομένα σου, φρόντισε να έχεις κάνει συγχρονισμό στις επαφές σου και backup σε ότι άλλο έχεις στην εσωτερική μνήμη. Επίσης απενεργοποίησε Ρυθμίσεις -> Αναφορά τοποθεσίας Google -> Aναφορά τοποθεσίας. Δεν ξέρω αν σου λυθούν τα 2 θέματα με αυτές τις 2 κινήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα πάντως.

 

Επίσης διάβασα για αυτό το Nova Launcher Prime,τι ακριβώς είναι?τι αντικαθιστα?

 

Ο launcher αντικαθιστά τον τρόπο διαχείρισης των αρχικών οθονών και του μενού εφαρμογών. Είναι ο κύριος λόγος που το android θεωρείται ως το πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. Είναι σαν να αλλάζεις ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας στα Windows. Eπειδή είναι κεντρική εφαρμογή του συστήματος μπορεί πέρα από την έξτρα παραμετροποίηση να σου αλλάξει ολόκληρη την απόδοση του κινητού. Επηρεάζει και την κατανάλωση μπαταρίας. Ο Νova θεωρείται τα τελευταία χρόνια ως ο launcher με τον πιο καλογραμμένο κώδικα , ο πιο απροβλημάτιστος και γι αυτό το λόγο τον προτιμούν οι περισσότεροι και είναι top στις πωλήσεις. Παρόμοιος είναι και ο Αpex. Ο launcher της Huawei αντίθετα για μένα στην Κitkat είναι άθλιος. Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να αλλάξω launcher δεν θα βρισκόμουν στην kitkat αυτή τη στιγμή.

 

Επίσης δεν μου αρέσει το νέο πληκτρολόγιο,υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε αυτό που είχε η JB? Αυτά για αρχή,ότι άλλο μου κάνει εντύπωση θα το μοιραστώ μαζί σας.. ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή. Ξετσεκάρεις το Swype for Huawei και μένει τσεκαρισμένο μόνο το πληκτρολόγιο AOSP όπως και στην "Προεπιλογή". Υπάρχουν πάντως πολλά πληκρολόγια στο Google Play . Κατεβάζεις όποιο θες και το τσεκάρεις στις ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή και σιγουρεύεσαι ότι αυτό εμφανίζεται και στην "Προεπιλογή".

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο ενοχλητικό είναι ότι μου πετάει συνέχεια το μήνυμα "Σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας" 'οπως και το "remote service has stopped".. Τι μπορώ να κάνω για αυτά?

 

To πρώτο από τα δύο σφάλματα σχετίζεται με το widget του καιρού που είναι by default στο desktop της ΚΚ. Απενεργοποίησε το Current location από το Widget και δώσε χειροκίνητα την πόλη σου. Αν θέλεις να είναι ενεργό το current location, τότε ΠΡΕΠΕΙ να ενεργοποιήσεις από τα settings του κινητού τα Location Services για να παίξει σωστά. Θα σου πρότεινα το πρώτο.

 

Το 2ο δεν ξέρω αν σχετίζεται με το ίδιο widget. Δοκιμάζεις και βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...