Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Σκεφτομαι να παρω και εγω το p6. Εχω εναν ενδοιασμο με το ηχειο που ειναι απο πισω. Ετσι ηταν και στο nexus 4 και δεν βολευε καθολου.Ασε που ακουγανε ολοι στο δωματιο τι σου λεγανε. Εσας σας εχει βολεψει ακουτε καλα;
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζει το δικό του P6 στον υπολογιστή σου;

Με το usb καλώδιο του δικού σου P6 ή με το δικό του καλώδιο ;

Ποια rom φορά ο φίλος σου στο P6 του και ποια εσύ στο δικό σου ; B111,119,122,125,132,510 ;

 

Δεν μου κανει εγκατασταση το xposed framework γιατι???

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ενω εχω ενεργοποιημενο κανονικα τον ηχο κ την δονηση για τα μηνυματα το κινητο δε χτυπαει οταν ερχεται καποιο παρα δειχνει μονο ειδοποιηση στο εικονιδιο. Ξερετε μηπως τι φταιει; ειμαι με Β119.
Link to comment
Share on other sites

ναι με το δικο μου καλωδιο.Kαι οι δυο εχουμε εχουμε την b510

'Ενα άτομο στο XDA είχε το ίδιο θέμα και αφού δοκίμασε τα πάντα το πήγε για επισκευή ελαττωματικής θύρας.

 

Δεν μου κανει εγκατασταση το xposed framework γιατι???

 

Aπό την παρακάτω σελίδα , πάτα το Show older versions και κατέβασε την 2.5.1 έκδοση.

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer

 

Τις άγνωστες προελεύσεις τις έχεις ενεργοποιημένες ; Root με ποιο εργαλείο έχεις κάνει ; Ποια έκδοση φοράς ;

 

Παιδες ενω εχω ενεργοποιημενο κανονικα τον ηχο κ την δονηση για τα μηνυματα το κινητο δε χτυπαει οταν ερχεται καποιο παρα δειχνει μονο ειδοποιηση στο εικονιδιο. Ξερετε μηπως τι φταιει; ειμαι με Β119.

 

Ναι. Δεν έχεις ενεργοποιήσει Ρυθμίσεις -> Μηνύματα -> Ειδοποιήσεις.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

'Ενα άτομο στο XDA είχε το ίδιο θέμα και αφού δοκίμασε τα πάντα το πήγε για επισκευή ελαττωματικής θύρας.

 

 

 

Aπό την παρακάτω σελίδα , πάτα το Show older versions και κατέβασε την 2.5.1 έκδοση.

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer

 

Τις άγνωστες προελεύσεις τις έχεις ενεργοποιημένες ; Root με ποιο εργαλείο έχεις κάνει ; Ποια έκδοση φοράς ;

 

 

 

Ναι. Δεν έχεις ενεργοποιήσει Ρυθμίσεις -> Μηνύματα -> Ειδοποιήσεις.

RootGenius ειναι το προγραμμα ππου εκανα ροοτ και εχω την Β510 κιτκατ

Link to comment
Share on other sites

Τις άγνωστες προελεύσεις τις έχεις ενεργοποιημένες ; Το xposed 2.5.1 εγκαθιστάς ; Τρέχεις το apk και δεν σε αφήνει να το τρέξεις ;
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη φιλε αλλα δεν γνωριζω πολλα απο αυτα που ειπες

τις αγνωστες προελευσεις πως τις ενεργοποιω?

το xpode σε τι θα μου χρειαστει για να το εγκαταστησω?

και το apk τι ειναι?

τωρα για το αλλο που ειπε ενας ο καλωδιακιας δεν σκοπευω να κανω root γιατι δε νομιζω οτι χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Στον kalodiakia απαντούσα. Για τη δική σου περίπτωση δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν έχει λογική αυτό που σου συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα μεγαλο μπραβο που βαηθατε εσεις που το κατεχεται αυτους που χρειαζονται βοηθεια.καινουργιος κατοχος και γω λοιπον και πολυ ενθουσιασμενος.το εχω το κιν περιπου 2-3 εβδομαδεςε και ολα καλα και απροβληματιστα.αφου λοιπον σημερα τελειωσα την αναγνωση ολου του νηματος εδω , ειπα να κανω την αναβαθμηση και γω σε κιτκατ.ακολουθησα τον πολυ καλο οδηγο του ipred που τα χει ολα ωραια αλλα κολλαω στα πιο απλα και τα αρχικα σταδια.ξεκινησα να περασω την Β132 που πρεπει για αρχη αλλα κολλαω εκει που πρεπει να αντιγραψουμε τον φακελο dload στην sd.το κανω , τον βλεπω οτι μπηκε , αφαιρω το καλωδιο για να διαβασει την sd το κινητο αλλα μετα φακελος dload πουθενα.ξανασυνδεω το κιν. με υπολογιστη και οντως ο φακελος πουθενα.το εκανα ηδη δυο φορες.για βοηθηστε,μου διαφευγει κατι;φυσικα οταν κανω τοπικη ενημερωση μου γραφει οτι δεν βρεθηκε σχετικο αρχειο.
Link to comment
Share on other sites

1.Έχεις δοκιμάσει να κάνεις restart στο κινητό μετά την αντιγραφή του φακέλου; Αν όχι για δοκίμασέ το. Λογικά θα τον δεις κανονικά στο κινητό.

 

2. Αν κάνεις restart και πάλι δεν τον βλέπεις τότε βάλε τον στην εσωτερική μνήμη και όχι στην εξωτερική. Αν τον δεις τότε κάνε τη διαδικασία μέσω εσωτερικής μνήμης αλλά να έχεις αφαιρέσει την εξωτερική σου κάρτα από το κινητό κατά τη διαδικασία των 2 updates.

 

3. Το να μη βλέπει το κινητό τα πράγματα που περνάμε στην εξωτερική κάρτα κατευθείαν το έχω κι εγώ από τότε που αγόρασα το κινητό και σε όλες τις rom που έχω βάλει. Η μία λύση γι΄αυτό το θέμα είναι η επανεκκίνηση του κινητού μετά την αντιγραφή στην εξωτερική κάρτα και η άλλη λύση είναι η εγκατάσταση μιας δωρεάν εφαρμογής από το Google Play που λέγεται Force Media Scanner :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.promethyl.force.media.scanner&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Στον kalodiakia απαντούσα. Για τη δική σου περίπτωση δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν έχει λογική αυτό που σου συμβαίνει.

 

notification panel πως μπορω να αλλαξω στην κιτκατ...εκανα κατι αλλα μου ελεγε οτι το υι εχει σταματησει και αναγκαστικα να το σβησω...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ τους φίλους που βοηθούν στις απαντήσεις. Πρόσθεσα στο F.A.Q τις απαντήσεις για το θέμα του "remote service" και για το θέμα "σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας". Παιδιά επειδή η Kitkat είναι beta δοκιμάστε να μην χρησιμοποιείτε τον stock launcher και τα stock widgets. Λογικό είναι ως beta να σας δημιουργούν θέματα. Τόσο ωραίοι launchers και widgets υπάρχουν στο appstore. Δεν έχετε ανάγκη τα stock. :)

 

Δοκίμασα τις απαντήσεις για αυτά τα 2 θέματα και συνεχίζει και μου τα εμφανίζει... Όπως και το lag στα παιχνίδια... :( Επίσης μια ερώτηση,απ' ότι θυμάμαι στο JB είχε κάπου Διαχείρηση Δικαιωμάτων,τώρα πως διαχειρίζομαι τι δικαιώματα έχει κάθε εφαρμογή και αν της επιτρέπω να στέλνει μηνύματα push;

Link to comment
Share on other sites

Στον kalodiakia απαντούσα. Για τη δική σου περίπτωση δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν έχει λογική αυτό που σου συμβαίνει.

 

υπαρχει κατι για να μου τρεχει καλυτερα τα παιχνιδια??

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η Huawei Αγγλίας είναι απλά τραγική...

1. Παρέλαβα το κινητό την Δευτέρα, 1 μήνα αφού το έστειλα.

2. Δεν επικοινωνούσαν για κανέναν λόγο

3. Αφαίρεσαν τις full-body διαφάνειες, που έκαναν περίπου 10 ευρώ

4. (το κερασάκι στην τούρτα) Αφού του είχα βάλει την official KitKat, μου έγραψαν στο χαρτί πως έκαναν και την τελευταία αναβάθμιση με το λογισμικό του manufacturer.... Περίμενα να δω κι εγώ μήπως έχουν βάλει καμιά πιο καινούργια kitkat, και οι ΤΡΑΓΙΚΟΙ είχαν περάσει την Β106!!!!

Ελπίζω τουλάχιστον το service της huawei στην Ελλάδα να είναι καλύτερο...

 

Δοκίμασα τις απαντήσεις για αυτά τα 2 θέματα και συνεχίζει και μου τα εμφανίζει... Όπως και το lag στα παιχνίδια... :( Επίσης μια ερώτηση,απ' ότι θυμάμαι στο JB είχε κάπου Διαχείρηση Δικαιωμάτων,τώρα πως διαχειρίζομαι τι δικαιώματα έχει κάθε εφαρμογή και αν της επιτρέπω να στέλνει μηνύματα push;

Έχω την εντύπωση πως το έχουν αφαιρέσει γενικά σαν επιλογή από το android στην KitKat... Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος πρώτα..!

Edited by purpendicular
Link to comment
Share on other sites

1.Έχεις δοκιμάσει να κάνεις restart στο κινητό μετά την αντιγραφή του φακέλου; Αν όχι για δοκίμασέ το. Λογικά θα τον δεις κανονικά στο κινητό.

 

2. Αν κάνεις restart και πάλι δεν τον βλέπεις τότε βάλε τον στην εσωτερική μνήμη και όχι στην εξωτερική. Αν τον δεις τότε κάνε τη διαδικασία μέσω εσωτερικής μνήμης αλλά να έχεις αφαιρέσει την εξωτερική σου κάρτα από το κινητό κατά τη διαδικασία των 2 updates.

 

3. Το να μη βλέπει το κινητό τα πράγματα που περνάμε στην εξωτερική κάρτα κατευθείαν το έχω κι εγώ από τότε που αγόρασα το κινητό και σε όλες τις rom που έχω βάλει. Η μία λύση γι΄αυτό το θέμα είναι η επανεκκίνηση του κινητού μετά την αντιγραφή στην εξωτερική κάρτα και η άλλη λύση είναι η εγκατάσταση μιας δωρεάν εφαρμογής από το Google Play που λέγεται Force Media Scanner :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.promethyl.force.media.scanner&hl=el

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Σχετικα με το τριτο,οταν αντιμετωπιζα τετοιο προβλημα ηταν συνηθως στην συλλογη φωτ. οποτε με μια εκαθαριση δεδομενων λυνοταν.τελικα πρεπει να εχει προβλήμα η sd.την εβγαλα και την συνδεσα με καρντ ριντερ στο πισι και δεν μπορω να περασω τιποτα.σαν να κλειδωσε και να μην δεχεται αλλες εγγραφες.και την εχω μονο 2-3 εβδομαδες.γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει;ή τι μπορω να κανω εγω;λετε να στρωσει με κανα φορματ;(ασχετο με το θεμα μας αλλαλεω μηπως γνωριζει κανεις,μην την πεταξω καινουργια ειναι).Τελικα δοκιμασα με μια αλλη sd για την αναβαθμιση και εγινε η δουλεια.η κιτ κατ ειναι απιστευτη μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν 2 μήνες περίπου αγόρασα το παραπάνω κινητό. Μετά απο λίγο καιρό άρχισα να έχω προβλημα με την φορτισή του. Κοινώς καποιες φορές φορτίζει με ρυθμούς χελώνας (ελάχιστες) άλλες φορές κολλάει στο 2% άλλες φορές απο το 25% πχ πάει στο 12% (κλειστό-ανοιχτό) κτλπ. Δοκίμασα την μπαταρία σε αλλο P6 και δεν έχει πρόβλημα. Δεδομένο πρόβλημα στον φορτιστή δεν νομίζω να υπάρχει (έχω δοκιμάσει 5 τουλάχιστον διαφορετικούς), μπαταρία είναι καθαρή το τμήμα συνδεσης του κινητού με του φορτιστή ίσως. Μου έχουν πεί ότι πιθανόν να οφείλεται και στο Android και να θέλει επαναφορά ρυθμίσεων. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και εγω στο κλαμπ του πιο ωραιου κινητου της αγορας....για να κανω ενημερωση λογ/κου μπορει να γινει με τοπικη ενημερωση?Τωρα εχω 4.2.2 και UI 1.6 και μαλλον η 'ROM ειναι ο κωδικος που αρχιζει με p6 UO6V100ROO.....B132
Link to comment
Share on other sites

στην τζελη μπιν μπορουσαμε στα παιχνιδια να κανουμε performance mode για να παιζουν καλητερα τωρα στην κιτκατ τι μπορουμε να κανουμε??
Link to comment
Share on other sites

@altea1 , καλορίζικο :) Για ότι ρωτάς πάτα την υπογραφή μου :) Αν δεν ασχολείσαι με launchers και αν σερφάρεις πολύ σε sites με zoom in/zoom out προσωπικά θα σου πρότεινα να μείνεις στην B132.

 

@kalodiakia, την προσευχή σου να βγει update στην kitkat μπορείς μόνο να κάνεις :p

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως πρεπει να ''πατησω '' ποια ειναι η υπογραφη σου....σορρυ για την ερωτηση αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα τα πραγματα με φορουμ και τετοια.....οταν εννοεις καλυτερα να μεινω στην B132 σημαινει να παραμεινω σε Jelly bean η ειναι ασχετο μετι ROM εχω Edited by altea1
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως πρεπει να ''πατησω '' ποια ειναι η υπογραφη σου....σορρυ για την ερωτηση αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα τα πραγματα με φορουμ και τετοια.....οταν εννοεις καλυτερα να μεινω στην B132 σημαινει να παραμεινω σε Jelly bean η ειναι ασχετο μετι ROM εχω

 

H υπογραφή μου είναι αυτό το μπλε "Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις" που βλέπεις στο τέλος κάθε post μου. Από Β106 ως B132 είναι οι Jelly bean roms της Huawei. H B510 είναι η Kitkat rom της Huawei. H B510 με εξωτερικό launcher για μένα είναι μια χαρά με εξαίρεση την πλοήγηση σε βαριές σελίδες στο internet. Όποιος δεν χρησιμοποιεί εξωτερικό launcher και εξωτερικά widgets , καλό είναι να παραμένει στη Jelly bean.

 

καμια custom rom υπαρχει??

 

Διάφορες υπάρχουν αλλά όλες παρόλο που κάνουν σχετικά γρηγορότερο το κινητό , έχουν ακόμα προβλήματα σε άλλους τομείς. Η λιγότερο προβληματική είναι η Omni. Θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις με custom rom γιατί βασίζονται στον ίδιο kernel ( δεν μπορούν να κάνουν το κινητό πολύ γρηγορότερο ) , γιατί είναι σύνθετη η διαδικασία για κάποιον που δεν ασχολείται και γιατί όπως είπα λύνουν κάποια θέματα αλλά δημιουργούν νέα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...