Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού. Δεν έχω μπορέσει να διαβάσω και τις 106 σελίδες για να μάθω κάποιες ρυθμισεις για το κινητό, μιας και πιάνω για πρώτη φορά smartphone στα χέρια μου. Κάθε βοήθειά σας είναι πολύτιμη σχετικά με τις ρυθμίσεις της συσκευής ώστε π.χ. να μην καταναλώνει πολύ μπαταρία ή οτι άλλο δεν είναι χρήσιμο να υπάρχει ή αν πρέπει κάτι να υπάρχει οπωσδήποτε στη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους και Ευχαριστω για τις Συμβουλες σας. Τι μου προτινετε να κανω για να σταματισει να lagarei το κινητο? Να βαλω την 4.2.2 που ειχα πριν περασω την ΚιτΚατ (που μου αλλαξε το κινητο προς το κακο απο κει που ηταν μια χαρα) Και να είναι οπως πριν, οπως οταν το αγορασα; Η λετε να κανω μια Επαναφορα Εργοστασιακων Ριθμίσεων και να περιμενω και καποιο Νεο Update μπας και αλλαξουν τα πραγματα? Ευχαριστω Εκ Των Προτέρων Edited by Yaggi318
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Ευχαριστω για τις Συμβουλες σας. Τι μου προτινετε να κανω για να σταματισει να lagarei το κινητο? Να βαλω την 4.2.2 που ειχα πριν περασω την ΚιτΚατ (που μου αλλαξε το κινητο προς το κακο απο κει που ηταν μια χαρα) Και να είναι οπως πριν, οπως οταν το αγορασα; Η λετε να κανω μια Επαναφορα Εργοστασιακων Ριθμίσεων και να περιμενω και καποιο Νεο Update μπας και αλλαξουν τα πραγματα? Ευχαριστω Εκ Των Προτέρων

 

Εχω Κιτ Κατ και δεν εχω καθολου λαγκ..Προσπαθησε να κανεις επαναφορα και βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. ( Ρυθμίσεις -> Αντιγρ.ασφ και επαναφ.-> Επαναφ.εργοστασ.δεδομ. ). Επειδή θα χάσεις τα δεδομένα σου, φρόντισε να έχεις κάνει συγχρονισμό στις επαφές σου και backup σε ότι άλλο έχεις στην εσωτερική μνήμη. Επίσης απενεργοποίησε Ρυθμίσεις -> Αναφορά τοποθεσίας Google -> Aναφορά τοποθεσίας. Δεν ξέρω αν σου λυθούν τα 2 θέματα με αυτές τις 2 κινήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα πάντως.

 

 

 

Ο launcher αντικαθιστά τον τρόπο διαχείρισης των αρχικών οθονών και του μενού εφαρμογών. Είναι ο κύριος λόγος που το android θεωρείται ως το πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. Είναι σαν να αλλάζεις ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας στα Windows. Eπειδή είναι κεντρική εφαρμογή του συστήματος μπορεί πέρα από την έξτρα παραμετροποίηση να σου αλλάξει ολόκληρη την απόδοση του κινητού. Επηρεάζει και την κατανάλωση μπαταρίας. Ο Νova θεωρείται τα τελευταία χρόνια ως ο launcher με τον πιο καλογραμμένο κώδικα , ο πιο απροβλημάτιστος και γι αυτό το λόγο τον προτιμούν οι περισσότεροι και είναι top στις πωλήσεις. Παρόμοιος είναι και ο Αpex. Ο launcher της Huawei αντίθετα για μένα στην Κitkat είναι άθλιος. Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να αλλάξω launcher δεν θα βρισκόμουν στην kitkat αυτή τη στιγμή.

 

 

 

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή. Ξετσεκάρεις το Swype for Huawei και μένει τσεκαρισμένο μόνο το πληκτρολόγιο AOSP όπως και στην "Προεπιλογή". Υπάρχουν πάντως πολλά πληκρολόγια στο Google Play . Κατεβάζεις όποιο θες και το τσεκάρεις στις ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή και σιγουρεύεσαι ότι αυτό εμφανίζεται και στην "Προεπιλογή".

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Θα κάνω μια επαναφορά και βλέπουμε!

 

To πρώτο από τα δύο σφάλματα σχετίζεται με το widget του καιρού που είναι by default στο desktop της ΚΚ. Απενεργοποίησε το Current location από το Widget και δώσε χειροκίνητα την πόλη σου. Αν θέλεις να είναι ενεργό το current location, τότε ΠΡΕΠΕΙ να ενεργοποιήσεις από τα settings του κινητού τα Location Services για να παίξει σωστά. Θα σου πρότεινα το πρώτο.

 

Το 2ο δεν ξέρω αν σχετίζεται με το ίδιο widget. Δοκιμάζεις και βλέπεις

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου αλλά έχω απενεργοποιημένο το widget του καιρού,παρ' όλα αυτά το πρόβλημα συνεχίζει..

 

Επίσης όσον αφορά τα παιχνίδια,τι μπορώ να κάνω για να μην κολλάνε;

Link to comment
Share on other sites

Post 1211 για οδηγίες εγκατάστασης σε περίπτωση που είσαι σε jelly bean και το θέλεις για να κάνεις διάφανη τη μπάρα όταν χρησιμοποιείς 3rd party launcher. Eγώ όταν ήμουν στη jelly bean το είχα δοκιμάσει 2 φορές αλλά τελικά μου προκαλούσε lag που και που και το σούταρα. Αν δεν είσαι ψείρας με το lag μπορεί εσένα να σου κάνει.

 

Το πληκτρολόγιο ειναι στιγμές που κολλάει παρολου που εχω απενεργοποιήσει τις περισσότερες ρυθμίσεις

 

Ε τότε βάλε το touchpal που είναι δωρεάν στο playstore και λιγότερο βαρύ.Το είχα δοκιμάσει για 1 μήνα, έτρεχε ρολόι αλλά ξαναέβαλα το Swype από το Google Play γιατί είναι καλύτερο στην κατανόηση λέξεων και σε μένα δεν κολλάει με απενεργοποιημένες τις τρεις ρυθμίσεις. Αναφέρομαι στο Swype του Playstore και όχι το Swype by Huawei. Το Swype by Huawei ενώ θα περίμενα να κυλούσε ακριβώς όπως το Swype από το Playstore , δεν κυλούσε άψογα.Κάποια επέμβαση πρέπει να έκανε η Huawei και το λάγκαρε. Αν δεν γράφεις με swiping τότε το Touchpal θα σε καλύψει και λογικά δεν θα σου κολλάει.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Post 1211 για οδηγίες εγκατάστασης σε περίπτωση που είσαι σε jelly bean και το θέλεις για να κάνεις διάφανη τη μπάρα όταν χρησιμοποιείς 3rd party launcher. Eγώ όταν ήμουν στη jelly bean το είχα δοκιμάσει 2 φορές αλλά τελικά μου προκαλούσε lag που και που και το σούταρα. Αν δεν είσαι ψείρας με το lag μπορεί εσένα να σου κάνει.

 

kitkat ειμαι και θελω να αλλαξω την status bar

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Post 1211 για οδηγίες εγκατάστασης σε περίπτωση που είσαι σε jelly bean και το θέλεις για να κάνεις διάφανη τη μπάρα όταν χρησιμοποιείς 3rd party launcher. Eγώ όταν ήμουν στη jelly bean το είχα δοκιμάσει 2 φορές αλλά τελικά μου προκαλούσε lag που και που και το σούταρα. Αν δεν είσαι ψείρας με το lag μπορεί εσένα να σου κάνει.

 

 

 

Ε τότε βάλε το touchpal που είναι δωρεάν στο playstore και λιγότερο βαρύ.Το είχα δοκιμάσει για 1 μήνα, έτρεχε ρολόι αλλά ξαναέβαλα το Swype από το Google Play γιατί είναι καλύτερο στην κατανόηση λέξεων και σε μένα δεν κολλάει με απενεργοποιημένες τις τρεις ρυθμίσεις. Αναφέρομαι στο Swype του Playstore και όχι το Swype by Huawei. Το Swype by Huawei ενώ θα περίμενα να κυλούσε ακριβώς όπως το Swype από το Playstore , δεν κυλούσε άψογα.Κάποια επέμβαση πρέπει να έκανε η Huawei και το λάγκαρε. Αν δεν γράφεις με swiping τότε το Touchpal θα σε καλύψει και λογικά δεν θα σου κολλάει.

 

δεν μου το κανει εγκατασταση...γιατι??

Edited by kalodiakias
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα καθε φορα συνδευεται για λιγο και μετα χρειαζεται να κλεισω και να ανοιξω το wifi για να συνδεθει ξανα

με την καρτα σιμ μενει συνεχως συνδεμενο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν ξέρεις καποιος να με βοηθήσει, πέρασα τις επαφές στο τηλέφωνο αλλά δεν ειναι ολα αλφαβητικα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι όλα με την σειρα?
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η Β511 http://forum.xda-developers.com/ascend-p6/general/official-b511-ota-update-android-4-4-2-t2803873..

Περιεργο μου φαινεται που εδωσαν τοσο γρηγορα και αλλο update..

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια..Πηγα να απεγκαταστησω το xposed και δεν ανοιγει το κινητο με τιποτα..Εκανα factory reset πατωντας τα τρια κουμπια(volume up,down και power button) αλλα τιποτα κολλαει στο logo..
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η Β511 http://forum.xda-developers.com/ascend-p6/general/official-b511-ota-update-android-4-4-2-t2803873..

Περιεργο μου φαινεται που εδωσαν τοσο γρηγορα και αλλο update..

 

Ουσιαστικά δεν είναι update της Β510.

>H Ρωσία είχε δώσει κάποτε επίσημα την B122 και η B511 που αναφέρεις αποτελεί το KK update πάνω στην Β122.

>Η Ρουμανία είχε δώσει επίσημα την Β132 και η B510 αποτελεί το KK update πάνω στη Β132.

>Το ότι η μία rom λέγεται 511 και η άλλη 510 δεν σημαίνει ότι η 511 αποτελεί εξέλιξη της 510. Κανονικά έτσι θα έπρεπε αλλά δεν...

>Και η επίσημη Β510 και η επίσημη Β511 αποτελούν ουσιαστικά μετονομασίες των beta 510 Ρουμανίας και beta 511 Ρωσίας.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος του κινητου εδω και 4 μέρες και αντί να είμαι χαρούμενος είμαι προβληματισμένος.

χθες ενα συνδεόμουν κανονικα μέσω usb, σημερα αρνειται και συνδέεται μόνο με wifi και εκτος αυτού χάθηκε η επιλογη συνδεση μεσω usb.

το wifi μου εκανε κι εμενα αποσύνδεση, φωτογραφίες δεν βγαζει καλές, το βράδυ ειδικά είναι δράμα.

για μπαταρία ακόμη δεν μπορω να μιλήσω αλλα δεν δείχνει να κρατάει πολυ.

αν μπορει ας βοηθησει καποιος για τη συνδεση μεσω usb.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αν είχα τέτοιο θέμα θα έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του usb driver στον υπολογιστή μου :

http://www.mediafire.com/download/o04drss9o4agbfg/DriverSetup.exe

 

Αν συνέχιζα να έχω πρόβλημα και μετά από αυτό , ε τότε θα έκανα αναγκαστικά επαναφορά εργοστασιακών. Αν πάλι συνέχιζα να έχω πρόβλημα τότε θα έβαζα άλλη rom. Aν πάλι συνέχιζα να έχω πρόβλημα θα το έβαζα προς πώληση. Πάντως με αυτά που διαβάζω από κάποιους κατόχους εδώ, αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν έχω συναντήσει τα προβλήματα που αναφέρετε. Μακάρι η αλλαγή rom ( προσωπικά προτείνω την B119 ) ή η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να σας λύσουν τα προβλήματα. Αν δεν σας τα λύσουν τότε έχετε πέσει σε τεμάχια με hardware πρόβλημα και πρέπει δυστυχώς να πάτε για service στην Arvato.

 

Σημείωση 1: Σε κάποιους φίλους που δεν απαντώ είναι γιατί δεν έχω άλλη απάντηση στα προβλήματά σας πέρα από τις 2 γνωστές, δλδ την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή την αλλαγή rom.

 

Σημείωση 2 : Στις ερωτήσεις σχετικά με το xposed έχω απαντήσει σε ότι αφορά τη jelly bean. Σε ότι αφορά τoν συνδυασμό KK + xposed δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτόν τον συνδυασμό και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ μιας και η διαφάνεια υπάρχει ήδη στην KK στη home screen. Μάλλον όσοι ασχολείστε με xposed και στην KK το θέλετε για να αποκτήσετε διαφάνεια κι εντός των εφαρμογών. Στο XDA πάντως αναφέρουν ότι η έκδοση του xposed που λειτουργεί σωστά στην KitKat είναι η 2.5.1. Ακόμα κι αν σας κάτσει , να ξέρετε ότι το xposed προκαλεί lag στο κινητό μας. Μπορεί αρχικά να μη το διαπιστώσετε αλλά θα το διαπιστώσετε στην πορεία.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού εδώ και 2 μήνες. Πολύ καλό το κινητό με μοναδικό πρόβλημα τις αποσυνδέσεις wifi.

Η αναβάθμιση σε kitkat δεν άλλαξε το πρόβλημα. Η λύση βρέθηκε τελικά και ελπίζω να βοηθήσω κάποιους αλλά να ξεκαθαρίσω ότι θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες συσκευές και δεν ξέρω αν λειτουργεί γενικότερα.

Πιο συγκεκριμένα παρατήρησα τα εξής:

1. το wifi ΔΕΝ έκανε αποσυνδέσεις όταν συνδεόταν σε ρούτερ DLINK. Αυτό το είχα σπίτι.

2. το wifi έκανε αποσυνδέσεις σαν τρελό πάνω σε ρούτερ ZTE (H108NS) αυτά που δίνει ο ΟΤΕ. Αυτό το είχα στο εξοχικό.

3. το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και σε διαφορετικά wifi όπου σε κάποια έκανε αποσυνδέσεις και σε κάποια όχι, οπότε άρχισα να το ψάχνω και κάθε φορά που υπήρχε πρόβλημα διαπίστωνα ότι απο πίσω υπήρχε ενα ΖΤΕ.

4. Άρχισα να παίζω με τις ρυθμίσεις του wifi και στο P6 και στο ZTE και μετά από 2 μέρες δοκιμών φαίνεται ότι το κινητό δουλεύει άψογα αν αλλάξουν οι ρυθμίσεις στο wifi του ΖΤΕ : από WPA σε WEP.

5. Άλλα κινητά παίζουν απροβλημάτιστα πάνω στο ΖΤΕ, άρα το πρόβλημα είναι στο P6, και απο ότι δείχνει δεν είναι hardware. Μάλλον οι κινέζοι πρέπει να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το θέμα σε επίπεδο software.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο από τα δύο σφάλματα σχετίζεται με το widget του καιρού που είναι by default στο desktop της ΚΚ. Απενεργοποίησε το Current location από το Widget και δώσε χειροκίνητα την πόλη σου. Αν θέλεις να είναι ενεργό το current location, τότε ΠΡΕΠΕΙ να ενεργοποιήσεις από τα settings του κινητού τα Location Services για να παίξει σωστά. Θα σου πρότεινα το πρώτο.

 

Το 2ο δεν ξέρω αν σχετίζεται με το ίδιο widget. Δοκιμάζεις και βλέπεις

 

Το ειχα και εγω αυτο το θεμα να μου βγαζει "ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑΣ" και εκανα την αλλαγη απ το widget του καιρου οπως ειπες και δεν μου το ξανα εβγαλε το μηνυμα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω Κιτ Κατ και δεν εχω καθολου λαγκ..Προσπαθησε να κανεις επαναφορα και βλεπεις..

 

Τελικα σκεφτομαι να περιμενω καποιο update μπας και αλλαξει κατι (που λογικα ετσι θα πρεπει να γινει) . Aλλοστε 8 στους 10 κατοχους P6 εχουν λαγκ στην Beta ΚΚ κυριως στο Browsing. Αρα υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ τους φίλους που βοηθούν στις απαντήσεις. Πρόσθεσα στο F.A.Q τις απαντήσεις για το θέμα του "remote service" και για το θέμα "σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας". Παιδιά επειδή η Kitkat είναι beta δοκιμάστε να μην χρησιμοποιείτε τον stock launcher και τα stock widgets. Λογικό είναι ως beta να σας δημιουργούν θέματα. Τόσο ωραίοι launchers και widgets υπάρχουν στο appstore. Δεν έχετε ανάγκη τα stock. :)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εχω ενα προβλημα με το κινητο, το χω δυο βδομαδες και το pc δεν το αναγνωριζει

εχω κανει τα παντα και τιποτα

εκανα και το deplugging αλλα και παλι τιποτα

εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

εχω ενα προβλημα με το κινητο, το χω δυο βδομαδες και το pc δεν το αναγνωριζει

εχω κανει τα παντα και τιποτα

εκανα και το deplugging αλλα και παλι τιποτα

εχετε καμια ιδεα?

 

Τι windows εχεις; Αν ειναι xp μπορεί να θέλει να εγκαταστησεις τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

εχω τα windows 7

η μεγαλυτερη ειρωνεια ειναι οτι ενα φιλαρακι εχει το ιδιο κινητο και το αναγνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζει το δικό του P6 στον υπολογιστή σου;

Με το usb καλώδιο του δικού σου P6 ή με το δικό του καλώδιο ;

Ποια rom φορά ο φίλος σου στο P6 του και ποια εσύ στο δικό σου ; B111,119,122,125,132,510 ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...