Jump to content

Galaxy S4 Zoom


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου για τσεπη το ξεχνας,μονο στυλ φορμα κτλ,αλλα το νιωθεις αβολα. Εγω στο σακακι μου που το βαζω στην τσεπη του θωρακα με βαραινει,κ το βαζω στην τσαντα μου. Το εχω συνηθισει ομως,κ δεν με πειραζει,αλλα ξεχνας τσεπη τζιν κτλ. Στα υπολοιπα που ρωτας,δεν υστερει σε τιποτα απο τα υπολοιπα 4αρια. Στο λεω εχοντας τα κανει πραξη,γιατι ειναι διαφοροι που το κινητο το εχουν βγαλει αχρηστο κ πως κανει μονο για κλησεις,κ πιθανοτατα δεν το εχουν καν πιασει ποτε τους!!

Εγώ πάντως στην τσέπη στο σακάκι μου άνετα, και στην πίσω τσέπη σε τζιν κλπ. Δεν βρίσκω ιδιαίτερο θέμα το μέγεθος.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα έχω το Note II και ενώ το χειμώνα είναι μια χαρά, το καλοκαίρι υπάρχει θέμα με τη μεταφορά... Το πέρασα πέρσι και δεν θέλω να συμβεί και φέτος, γιαυτό και ψάχνω για νέα συσκευή. Έλεγα για το S4 (το κανονικό) αλλά το Zoom κουμπώνει πολύ με την αγάπη μου για τη φωτογραφία. Αρκεί όμως να μπορώ να το έχω ως βασικό κινητό γιατί αλλιώς παίρνω και μια καλή compact.

 

Ίσως το S5 Zoom να είναι η λύση. Θα δούμε.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 616
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαζω μια sd card 64 στο pc μου για να μεταφέρω μουσικά αρχεία που έχω σε φακέλους και υποφακέλους και δεν μεταφέρονται. Τί μπορώ να κάνω ??? Μου κάνει διάφορα περίεργα όπως οτι βλέπω τους φακέλους και δεν βλέπω τα μουσικά κομμάτια κ.α sos !!!!
Link to comment
Share on other sites

Βαζω μια sd card 64 στο pc μου για να μεταφέρω μουσικά αρχεία που έχω σε φακέλους και υποφακέλους και δεν μεταφέρονται. Τί μπορώ να κάνω ??? Μου κάνει διάφορα περίεργα όπως οτι βλέπω τους φακέλους και δεν βλέπω τα μουσικά κομμάτια κ.α sos !!!!

 

Για ελαττωματική κάρτα μου ακούγεται..

Δοκίμασε να της κάνεις διαμόρφωση μέσα από τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Μεγάλο Σάββατο πήγα να αγοράσω καμερα με zoom και εφυγα με το S4 zoom :)

Ήμουν για 4ημερο στην Αλεξάνδρεια και διπλα απο το ξενοδοχείο υπήρχε ενας δρόμος με γκατζετο μαγαζα.

Πηγα να παρω μια samsung ψηφιακή γύρω στα 135 ευρώ, Ειδα ομως την Galaxy camera και μου γυάλισε αλλά ηταν στα 250.

Επεσε το ματι μου στον S4 Zoom. Ρωτάω τιμή και μου λέει 1900 λίρες, δηλαδή 200 ευρώ. Την χτύπησα κατευθείαν.

 

Ο λόγος απλός. Κανένα νορμάλ smartphone δεν με καλύπτει σε εκδρομές, γενέθλια και λοιπές εκδηλώσεις αφου το optical zoom και ο μεγάλος φακός ειναι απαραίτητα.

Η ψηφιακή που είχα έκλεισε 7ετια και εκτός οτι ειναι ξεπερασμενη απαιτεί τσάντα μεταφοράς γιατί ειναι σε μεγεθος DSLR.

Το S4 Zoom με μια διδυμη sim σε απαλλάσσει απο το να κουβαλάς και τηλέφωνο οταν χρειάζεσαι κάμερα συν τις ευκολίες στην χρήση που δεν βρίσκεις σε ψηφιακές.

 

Η τιμή του αυτή την εποχή κάνει την αγορά του δελεαστική. Στην Ελλάδα εχει στα skroutz 249€. Θα πέσει κι άλλο οσο πλησιάζει ο καιρός για το νεο zoom.

 

Σαν smartphone είναι απρόσμενα καλο. H οθόνη έκπληξη παρόλο την μικρή ανάλυση. Το καλύτερο λευκό που εχω δει σε amoled.

Δεν εχω βέβαια περιττές εφαρμογές αλλά οπως και να χει δεν παρατήρησα κατι εκτος των γνωστών που πασχουν ολα τα samsung, dialer και συλλογή.

Ειναι πολυ smooth σε touch & scrolling και χειρίζεται με άνεση της απαιτήσεις της κάμερας. Η μπαταρία αρκετά καλή αν το χρησιμοποιήσεις σαν smartphone. Θα αγοράσω ομως μια δεύτερη γιατι στις εκδρομές δεν ξέρεις τι γίνεται. Η κάμερα καταναλώνει.

 

Παμε τώρα στην κάμερα.

Το zoom και το ξενον ειναι ολα τα λεφτά.

 

Σε απόλυτα ιδανικές συνθήκες δηλαδη εξωτερικά με ήλιο χωρις ζουμ δεν διαφέρει σε σχέση με τις φωτογραφίες του original S4 οι οποιες εχουν καταπληκτικο processing και μάλλον υστερεί σε σχέση με το Nokia 1020.

Όμως στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις, οπως θα δείτε δεν υπάρχει καμια σχέση. Εκεί το zoom θα σου φέρει κοντά τα αντικείμενα.

Το optical zoom δεν εχει καμια σχέση με το αφαιρετικό zoom που διατυμπανιζει η Nokia.

Βεβαίως το S4 zoom λογο μεγεθους, δεν είναι κινητό για καθημερινή χρήση οπως το 1020.

 

Διαθέτει τεραστια ποικιλία manual ρυθμίσεων που αν ασχοληθεί κάποιος θα βρει τις ιδανικές για τις βασικές περιπτώσεις.

Πολύ καλά αποτελέσματα με τα προ επιλεγμένα mode που ειναι αρκετα περισσότερα απ οτι στο S4 9505.

 

Σε χαμηλό φωτισμό δεν είναι κατι το ξεχωριστό, αλλά πολυ καλύτερο απο το S4. Κι εδω ομως αν ζουμαρεις παίρνεις αποτέλεσμα που δεν θα το δεις ποτε σε Nokia 920 κλπ.

 

Ο σταθεροποιητης δουλεύει καλά αλλά στις βραδινές με zoom θέλει προσοχή.

 

Δείτε εδώ: δεξιά ειναι βραδινή θεοσκοτεινη ΧΩΡΙΣ ΖΟΥΜ, ενω αριστερά εχω ζουμάρει το σημείο που εχω σε κύκλο στην δεξια φώτο.

 

http://img841.imageshack.us/img841/3326/t1cp.jpg

 

Κι εδω αριστερά ζουμ 10Χ σ ενα φωτισμένο μπαλκονάκι. Εκπληκτικό.

 

http://img834.imageshack.us/img834/622/jgb3.jpg

 

Πάμε και σε δυο ημερήσιες όπου η μια ειναι με optical zoom ενω η άλλη με αφαιρετικό. Καμια σχέση το optical ας είναι και 50 mp η φωτογραφία.

 

http://img835.imageshack.us/img835/9585/on2o.jpg

 

http://img845.imageshack.us/img845/1722/u0tc.jpg

 

Κι εδω μετά την δύση του ήλιου. Αριστερά είναι το S4 Octa και δεξιά το S4 Zoom

 

http://img836.imageshack.us/img836/8305/o2nn.jpg

 

Οποίος δεν βαριέται ας κατεβάσει από το dropbox κάποιες original photo σε διάφορες συνθήκες οπως macro, zoom, με φλας σε απόλυτο σκοτάδι, με φλας σε δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό κλπ

https://www.dropbox.com/s/un128qgo3nuxee7/s4_Zoom.zip

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχες. Σκέφτομαι σοβαρά πλέον τον διάδοχο του :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχες. Σκέφτομαι σοβαρά πλέον τον διάδοχο του :)

 

 

Παρόλο που δεν θα εξέχουν η κάμερα και οι κεραίες, δεν θα είναι λεπτή συσκευή. Θα μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί άνετα σαν καθημερινό τηλέφωνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν θα εξέχουν η κάμερα και οι κεραίες, δεν θα είναι λεπτή συσκευή. Θα μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί άνετα σαν καθημερινό τηλέφωνο.

 

Κωστα δυστυχώς είναι πολύ δύσχρηστο ακριβώς λόγο μεγέθους (πάχους)για καθημερινή συσκευή τηλεφώνου και ακριβώς για αυτό και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα κατέληξα στο συνδιασμο note3 σα βάση να το έχω πάντα μαζί μου και σε συνδιασμο με 1 μία κανονικη φωτογραφική (Samsung πάλι) με 12x πολύ ελαφριά και αρκετά γρήγορη και αποτελεσματικη την οποία την έχω pairing και ότι τραβάω το περνάει αυτόματα στο note που έχω στο τσαντάκι μου.

Αυτά για τα δύσκολα αλλιώς μια χαρά με καλύπτει το note κ ελυσα το πρόβλημα μου καθώς ούτε το 1020 μπόρεσε να με καλύψει λόγο μη ύπαρξης zoom πάνω από 3x.

Πάντως ούτε το S4 zoom(ούτε η κάμερα Samsung που έχω)δίνουν τέλεια αποτέλεσματα και έχουν αρκετό κοκο σε νυχτερινα χωρίς φλας.

Το οποίο xenon όμως ειδικά στη κάμερα κάνει τη διαφορά και απ το αδύναμο του 1020 αλλά κυρίως απ των υπόλοιπων κινητών

 

 

 

 

 

Πραγματικά υπέροχες. Σκέφτομαι σοβαρά πλέον τον διάδοχο του :)

 

Αυτόν το σκέφτομαι και εγώ!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μάνο με 3.1 άνοιγμα δεν γίνεται να μην βγάλει κόκκο.

Το φάρμακο εδώ είναι το ξένον.

Να πω κι ένα τιπ που ανακάλυψα για πιο δυνατό φλας.

Το έχουμε στην ρύθμιση πάντα σε λειτουργία και κρατάμε πατημένο για λίγο περισσότερο χρόνο το button που τραβα φωτογραφίες.

Επίσης δεν κάνουμε focus όταν χρησιμοποιούμε φλας σε λευκό φόντο. Θα δώσει λιγότερο φως.

 

Για να αποφύγουμε όσο γίνεται τον κόκκο, ζουμαρουμε ώστε να μην χρειάζεται μετά crop για να φέρουμε πιο κοντά ένα αντικείμενο η ένα πρόσωπο. Ακόμα και στην tv που έχω προβάλει τις φωτο δεν φαίνεται ο κοκκος αν δεν κανω ζουμ στην εικόνα.

 

Τέλος θα πω ότι τα galaxy S & Note αποφεύγουν τον κόκκο με processing το οποίο όμως αφαιρεί λεπτομέρεια κατι που φαίνεται έντονα όταν φωτογραφιζουμε πρόσωπα.

Το S4 Zoom αλλά και οι ψηφιακές αυτής της κατηγορίας δίνουν ότι τραβάνε χωρίς επεξεργασία

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι κ να λεμε,το ζουμ ειναι το καλυτερο φωτο-κινητο αυτη την στιγμη. Τωρα αν βγαζει την νυχτα χωρις φλας με κοκο κτλ, οκ,αλλα προφανως γι αυτο εχεις την επιλογη του ξενον, δλδ μια απλη φωτογραφικη μηχανη το βραδυ δεν θα εχει κοκο και θα ειναι γυαλι? το γεγονος οτι ειναι αβολο σαν καθημερινο κινητο,σε θεμα το να βαλεις πχ στην τσεπη σου πχ σαφως κ ισχυει. Κατα τα αλλα ομως δεν υστερει σε τιποτα απο τα υπολοιπα.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι κ να λεμε,το ζουμ ειναι το καλυτερο φωτο-κινητο αυτη την στιγμη. Τωρα αν βγαζει την νυχτα χωρις φλας με κοκο κτλ, οκ,αλλα προφανως γι αυτο εχεις την επιλογη του ξενον, δλδ μια απλη φωτογραφικη μηχανη το βραδυ δεν θα εχει κοκο και θα ειναι γυαλι? το γεγονος οτι ειναι αβολο σαν καθημερινο κινητο,σε θεμα το να βαλεις πχ στην τσεπη σου πχ σαφως κ ισχυει. Κατα τα αλλα ομως δεν υστερει σε τιποτα απο τα υπολοιπα.

 

Ο κόκκος υπάρχει σε όλες τις ψηφιακές με παρόμοιο διάφραγμα.

Ομως, οπως ειπα και πριν αντιμετωπιζεται μεσω του σωστού ζουμαρισματος.

Φροντίζουμε δηλαδή, να γεμίσει το πλάνο μας ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε καθολου crop. Δείτε την φώτο.

Το σωστό πλάνο θα ήταν αυτό μεσα στις κόκκινες γραμμές.

Έτσι αν έχει λίγο κοκκο, δεν θα φανεί αφού και στην τηλεόραση να την προβάλλεις, δεν χρειάζεται κανενα ζουμ για να φανεί το πρόσωπο.

 

Απλά είμαστε συνηθισμένοι από τις συμβατικές κάμερες των smartphone που είχαμε τα οποία ούτε ζουμ διαθέτουν ούτε ξενον.

 

 

[ATTACH]44386[/ATTACH]

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις σας για ραδιο κατι τετοιο ?? http://www.ebay.com/itm/3-5Mm-In-Car-Hands-Free-Talk-Fm-Transmitter-Modulator-For-iPhone-5-5s-4-Samsung-/331127299718?pt=UK_MP3_Player_Accessories_FM_Transmitters&hash=item4d18b99e86

Η ελλειψη του ραδίου γενικως στο S4 (οχι μόνο στο δικό μας αλλα και στο μεγάλο , s4) ειναι μείον για αρκετους ,

Αυτο που έβαλα στον σύνδεσμο λετε να κανει δουλειά?? Οχι σε αυτοκίνητο αλλα σκέτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις σας για ραδιο κατι τετοιο ?? http://www.ebay.com/itm/3-5Mm-In-Car-Hands-Free-Talk-Fm-Transmitter-Modulator-For-iPhone-5-5s-4-Samsung-/331127299718?pt=UK_MP3_Player_Accessories_FM_Transmitters&hash=item4d18b99e86

Η ελλειψη του ραδίου γενικως στο S4 (οχι μόνο στο δικό μας αλλα και στο μεγάλο , s4) ειναι μείον για αρκετους ,

Αυτο που έβαλα στον σύνδεσμο λετε να κανει δουλειά?? Οχι σε αυτοκίνητο αλλα σκέτο?

 

Καμία σχέση! Αυτό που βρήκες είναι FM transmitter. Δηλαδή, μπορείς να ακούς από το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου σου (ή οποιοδήποτε άλλο ραδιόφωνο) περιεχόμενο από το κινητό σου. Εκπέμπει δηλαδή σε κάποια FM συχνότητα που επιλέγεις εσύ και όταν συντονίσεις το δέκτη του αυτοκινήτου σου για παράδειγμα στη συχνότητα αυτή θα ακούς το τηλέφωνο σου. Κατά τα άλλα, απλά ξεχνά το το ραδιόφωνο στο s4...

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση! Αυτό που βρήκες είναι FM transmitter. Δηλαδή, μπορείς να ακούς από το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου σου (ή οποιοδήποτε άλλο ραδιόφωνο) περιεχόμενο από το κινητό σου. Εκπέμπει δηλαδή σε κάποια FM συχνότητα που επιλέγεις εσύ και όταν συντονίσεις το δέκτη του αυτοκινήτου σου για παράδειγμα στη συχνότητα αυτή θα ακούς το τηλέφωνο σου. Κατά τα άλλα, απλά ξεχνά το το ραδιόφωνο στο s4...

 

Αυτο ειχα υποψιαστει γιαυτο ρωτησα , Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολυ ηρεμια βλεπω! Μου φαινεται περιμενετε ολοι το Κ ??!

 

Τι να γράψουμε;

Είναι μια συσκευή σπροβληματιστη.

Μοναδικό αρνητικό που έχω βγει είναι ότι είναι λίγο αργο σε browsing και γενικά όπου χρειάζονται data είτε είναι σύνδεση wifi ειτε 3g.

Λογικό βέβαια αφού το hardware του είναι υποδεέστερο των συσκευών που χρησιμοποιώ.

 

Αν είχε το μέγεθος του Κ δεν θα είχα πρόβλημα να το χρησιμοποιώ σαν κύρια συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρετε!

 

Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω 2 προβλήματα. Η συσκευή είναι το S4 Zoom κ φοράει Android 4.2.2

 

Το ένα είναι ότι στην Συλλογή όταν πατάω το "κοινοποίηση", η εφαρμογή κρασάρει κ κλείνει.

 

Το δεύτερο είναι ότι στην προσπάθεια να εμπλουτίσω το λεξικό στο πληκτρολόγιο, ο συγχρονισμός με το facebook αποτυγχάνει συνεχώς ενώ ο συγχρονισμός από επαφές κ μηνύματα λολοκληρώνεται κανονικά.

 

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να δίνεται το kitkat. Ξεκίνησε από Ρωσία.

Βεβαίως samsung είναι αυτή μπορεί να κάνει κάνα 3μηνο να το δώσει σε όλους όπως στο Note 8 που έχει αρχίσει πάνω από ενάμιση μήνα και ακόμα δεν έχει δοθεί στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

 

@@@ Ο φίλος που έχει πρόβλημα στην συλλογή:

Πήγαινε ρυθμίσεις, εφαρμογές, όλες και κάνε διαγραφή του κασε της εφαρμογής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το καθάρισμα της cache αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης, λόγω του ότι η εφαρμογή είναι από τις βασικές του Android, δεν μπορώ να την σβήσω κ να την βάλω εκ νέου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το καθάρισμα της cache αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης, λόγω του ότι η εφαρμογή είναι από τις βασικές του Android, δεν μπορώ να την σβήσω κ να την βάλω εκ νέου.

 

Μήπως έκανες πρόσφατα καμιά αναβάθμιση και την πέρασες χωρίς να κάνεις πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Μερικές φορές δημιουργούνται τέτοια θεματάκια έτσι..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Δεν ξέρω πόσοι από σας αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα.

το πρόβλημα είναι ότι ο φακός έχει πάρει σκόνη εσωτερικά και όπως καταλαβαίνετε επηρεάζει τις φωτογραφίες.

 

Έχει προσπαθήσει κανείς να ανοίξει τον φακό? Μια άλλη περίπτωση που σκέφτηκα, είναι να βγάλω το τζαμάκι που έχει μπροστά δεδομένου ότι έχει και το προστατευτικό εσωτερικά. Αλλά και πάλι πρέπει να ανοίξει ο φακός.

 

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy S4 Zoom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...