Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι jpeg εχουν κιτρινιλα λογω του post processing της Νοκια.Οι raw δεν εχουν κιτρινιλα γιατι δεν εχουν καθοπου επεξεργασια.

Εχουν θορυβο, δεν εχουν sharpening...γι'αυτο χρειαζονται edit

 

Δηλαδή για να καταλάβω σε κάθε φωτογραφία raw θα πρέπει να κάνουμε επεξεργασία για να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα...;; μήπως αυτή η ρύθμιση απευθύνεται σε επαγγελματίες ;;;;

Η πλειοψηφία των χρηστών αυτού του τηλεφώνου χρησιμοποιεί raw;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για να καταλάβω σε κάθε φωτογραφία raw θα πρέπει να κάνουμε επεξεργασία για να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα...;; μήπως αυτή η ρύθμιση απευθύνεται σε επαγγελματίες ;;;;

Η πλειοψηφία των χρηστών αυτού του τηλεφώνου χρησιμοποιεί raw;;

 

οχι jpeg χρησιμοποιει

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το jpeg to raw σε ξενερωνει...θαμπο,αχρωμο,ατονο....Βέβαια αν το εχεις με το photoshop κανεις παπαδες...Η διαφορα ειναι οτι ρο raw μπορει να αποθηκευσει μεχρι 16bit πληροφοριας ανα χρωμα ενω το jpeg μολις 8...οταν ενα raw το κανεις jpeg επιλεγεις να κρατησει 8 bit απο τα 16 σε καθρ χρωμ,α...ετσι αν εχεις κανει καπου λαθος στην φωτομετρηση με το raw εχεις πολυ μεγαλυτερο ευρος να παιξει απο οτι με το jpeg που μετα απο ενα σημειο θα βγαζει artifacts...΅Είναι σιγουρα λυση για γνωστες ..αλλιως δεν υπαρχει λογος,τζαμπα μεγεθος αρχειου...

 

Το raw κιολας δεν επηρεαζει το white balance μιας και ειτε το ρυθμισεις πριν η μετα την ληψη εχει ακριβως το ιδιο αποτελεσμα...Αντιθετα με το jpeg το μετα το ξεχνάς...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα,εγώ πάντως προτείνω όποιος έχει το 1020 πρέπει να πάρει το camera grip.Eμένα στο θέμα μπαταρίας με έχει σώσει.1,5 με 2 μέρες μου κρατάει
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα,εγώ πάντως προτείνω όποιος έχει το 1020 πρέπει να πάρει το camera grip.Eμένα στο θέμα μπαταρίας με έχει σώσει.1,5 με 2 μέρες μου κρατάει

 

εμενα τοσο μου κραταει χωρις το grip.μηπως εχεις καποιο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στο πίσω μέρος...στο αυτόματο ολα

https://db.tt/EfdveVuI

 

Ενταξει η φωτο ειναι λαθος τραβηγμενη.Δυσκολη φωτο γιατι εχει πολυ φως στο background ενω μπροστα εχει σκια.

Αυτη για να βγει σωστα θελει

1. white balance / daylight

2.exposure -1, -1.5

3. flash ωποσδηποτε γιατι αλλιως το προσωπο θα βγει σκοτεινο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κάτι περίεργο σήμερα. Κοίταζα να αλλάξω wallpaper στο lock screen και έλειπε ένας μεγάλος αριθμός φωτογραφιών από όλα τα album. Δεν έχω ιδέα πως μπορεί να έγινε αυτό. Από το camera roll δεν ξέρω αν λείπει κάτι (ελπίζω πως όχι), αλλά από όλα τα άλλα album (που ήταν φτιαγμένα από εμένα) έλειπαν πολλές φωτογραφίες. Είμαι με 8.1 developer preview. Μου φαίνεται ότι θα κάνω ένα hard reset πριν περάσω τη Cyan.
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κάτι περίεργο σήμερα. Κοίταζα να αλλάξω wallpaper στο lock screen και έλειπε ένας μεγάλος αριθμός φωτογραφιών από όλα τα album. Δεν έχω ιδέα πως μπορεί να έγινε αυτό. Από το camera roll δεν ξέρω αν λείπει κάτι (ελπίζω πως όχι), αλλά από όλα τα άλλα album (που ήταν φτιαγμένα από εμένα) έλειπαν πολλές φωτογραφίες. Είμαι με 8.1 developer preview. Μου φαίνεται ότι θα κάνω ένα hard reset πριν περάσω τη Cyan.

 

Αν πάρουμε τη cyan :p

Link to comment
Share on other sites

εμενα τοσο μου κραταει χωρις το grip.μηπως εχεις καποιο προβλημα ?

 

Δε νομίζω πριν το φόρτιζα μια φορά τη μέρα φυσιολογικό για ένα τέτοιο κινητό

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αντιμετωπίζω το ένα προβληματάκι με το τηλέφωνο! δεν μπορεί να συνδεθεί με τιποτα στον υπολογιστή!!!!!! προσπαθω διαρκώς

και εμφανίζει ότι μια "αγνωστη συσκευη USB" επανειλημμένα χωρις αποτέλεσμα....εάν γνωριζει κατι καποιος θα με βοηθουσε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αντιμετωπίζω το ένα προβληματάκι με το τηλέφωνο! δεν μπορεί να συνδεθεί με τιποτα στον υπολογιστή!!!!!! προσπαθω διαρκώς

και εμφανίζει ότι μια "αγνωστη συσκευη USB" επανειλημμένα χωρις αποτέλεσμα....εάν γνωριζει κατι καποιος θα με βοηθουσε..

 

Μήπως έχεις vista?

Δοκιμάσεις επανεκκίνηση (και των δυο συσκευών)??

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις vista?

Δοκιμάσεις επανεκκίνηση (και των δυο συσκευών)??

 

όχι, τα 7 εχω. εχω κανει επανεκκίνηση πολλες φορες αλλα τιποτα!! μονο τα κινητα δεν μου αναγνωριζει!! δεν ξερω τι φταιει...

και ένα s4 που ειχα τελευταια μου εκανε κολπα και σε αυτό..οποτε ηθελε το εβλεπε.

Link to comment
Share on other sites

όχι, τα 7 εχω. εχω κανει επανεκκίνηση πολλες φορες αλλα τιποτα!! μονο τα κινητα δεν μου αναγνωριζει!! δεν ξερω τι φταιει...

και ένα s4 που ειχα τελευταια μου εκανε κολπα και σε αυτό..οποτε ηθελε το εβλεπε.

 

Πρεπει να εγκαταστησεις drivers στον υπολογιστη για το κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αντιμετωπίζω το ένα προβληματάκι με το τηλέφωνο! δεν μπορεί να συνδεθεί με τιποτα στον υπολογιστή!!!!!! προσπαθω διαρκώς

και εμφανίζει ότι μια "αγνωστη συσκευη USB" επανειλημμένα χωρις αποτέλεσμα....εάν γνωριζει κατι καποιος θα με βοηθουσε..

 

Έχεις δοκιμάσει όλες τις USB; laptop η desktop είναι;δεν χρειάζεσαι drivers τους βρίσκει αυτοματα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει όλες τις USB; laptop η desktop είναι;δεν χρειάζεσαι drivers τους βρίσκει αυτοματα

 

edit.. εφταιγε το καλωδιο τελικα !!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περασα την επισημη 8.0 και παρατηρησα στης φωτογραφιες ότι βγαινουν πιο καθαρες από τι στην 8.1dv αλλα το θεμα είναι ότι μετα την ληψει μιας φοτο ενώ είναι πεντακαθαρη μετα από 2 δευ/τα θολωνει.. πως εξηγείται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Soft reset... Κάτι έχει κολλήσει στο παρασκήνιο... Άμα έχεις και Gmail είναι το φαβορί :D :lol:
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...στο WPC το διαβασα...μη πεσετε να με φατε.

Μεγαλος carrier απο Φινλανδια ειπε οτι αυτη τη βδομαδα θα παρει Cyan το 1020 και την αλλη το 920...αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...στο WPC το διαβασα...μη πεσετε να με φατε.

Μεγαλος carrier απο Φινλανδια ειπε οτι αυτη τη βδομαδα θα παρει Cyan το 1020 και την αλλη το 920...αυτο.

 

για να μη σε φαμε βαλε την πηγη...:p

Link to comment
Share on other sites

Όντως... Το έγραψες πριν 2 μέρες και στο άλλο τόπικ και σου ζήτησα λινκ αλλά δεν το έβαλες... Αναφέρεις μία πηγή... Βάλτη λοιπόν να τη δούμε ώστε να την αξιολογήσουμε...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...