Jump to content

Lenovo A830


petrosvet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Eπίσης γνωρίζει κανείς εαν η 3G sim κάρτα για ιντερνετ της Vodafone (αυτή που είναι στο usb stick - και μπορείς να τη βάλεις μόνη της σε 3G tablet) είναι συμβατή;

 

Είναι ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 548
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ φίλε, να'σαι καλά! :)

Άρα, μια sim για ομιλία και μια για ιντερνετ!

 

Πολλοί το έχουμε έτσι χωρίς καμένα πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@athanaso77

Ευχαριστώ, ναι μια Transcend έχω υπόψη.

 

Eπίσης γνωρίζει κανείς εαν η 3G sim κάρτα για ιντερνετ της Vodafone (αυτή που είναι στο usb stick - και μπορείς να τη βάλεις μόνη της σε 3G tablet) είναι συμβατή;

 

Όλες οι κάρτες της Vodafone παίζουν σε καρτοinternet. Απλά επιλέγεις ως APN web.session

Άρα μπορείς να έχεις δύο κάρτες ομιλίας , και στην πρώτη από αυτές να επιλέξεις και το καρτοinternet.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το έχουμε έτσι χωρίς καμένα πρόβλημα.

 

:up:

 

Όλες οι κάρτες της Vodafone παίζουν σε καρτοinternet. Απλά επιλέγεις ως APN web.session

Άρα μπορείς να έχεις δύο κάρτες ομιλίας , και στην πρώτη από αυτές να επιλέξεις και το καρτοinternet.

 

Ναι σωστά, απλά είπα μια ομιλία και μια internet γιατί αναφερόμουν στην κάρτα sim (του usb stick σε laptop/tablet) που είναι αποκλειστικά data (οχι ομιλία).

 

νομίζω ότι χρειάζομαι τα φώτα σας...

Ερώτηση: από τις ρυθμίσεις του τηλ/νου πως γίνεται να βάλω ώστε να αποθηκέυω (apps/photos κλπ) στην εξωτερική SD card.

εχει 2 επιλογές στο default write disk: 1 usb storage (προεπιλεγμένο) και 2. sd storage. Αν επιλέξω το sd storage βγάζει μήνυμα ότι το κινητό θα κάνει reboot και τα apps που είναι στο usb stοrage δεν θα λειτουργούν (φοβάμαι μήπως χάσω το play store!).

Τι πρέπει να κάνω;

ευχαριστώ

 

 

edit: τελικά το τόλμησα (2. sd storage) και απλώς σβήνει όποιες εφαρμογές έχουν ήδη κάτεβει από το playstore (μπορείτε να τις ξανακατεβάσετε). To Playstore δεν κινδυνεύει όπως και άλλες βασικές εφαρμογές και της Google κυρίως (π.χ. Gmail, Chrome), που βρίσκονται στο internal storage και δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν. Επίσηs δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις πλεον στην εξωτερική μνήμη τα appς μέσω της διαδικασίας system settings/all setting/apps/ επιλογή της app που θέλουμε/ move to sd storage.

 

Εδω και λίγες μέρες, τα shortcuts για τις apps που έχουν μεταφερθεί την εξωτερική κάρτα μνήμης, δεν τα κρατάει στο homescreen όταν ξαναξεκινήσει το κινητό. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ψήνομαι να πάρω το a830 αλλά έχω κάποιες απορίες:

1)Κρατάει έστω μια μέρα η μπαταρία του?

2)Από που να το παραγγείλω?

3)Σαν τηλέφωνο δουλεύει κανονικά στο δίκτυο της wind?

4)Ποια θήκη να του πάρω και από που?

5)Κολλάει καθόλου?

6)Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποια φωτογραφία μέρας-νύχτας έτσι ώστε να δω αν αξίζει η κάμερα του κινητού?

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας παιδιά,ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψήνομαι να πάρω το a830 αλλά έχω κάποιες απορίες:

1)Κρατάει έστω μια μέρα η μπαταρία του?

2)Από που να το παραγγείλω?

3)Σαν τηλέφωνο δουλεύει κανονικά στο δίκτυο της wind?

4)Ποια θήκη να του πάρω και από που?

5)Κολλάει καθόλου?

6)Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποια φωτογραφία μέρας-νύχτας έτσι ώστε να δω αν αξίζει η κάμερα του κινητού?

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας παιδιά,ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Δεν το εχω αλλά ισως βηθήσω σε καποια απο όσα ρωτάς.

 

2) minideal, geekbuying, to2c, merimobiles είναι κάποια σοβαρα sites

4) ebay εχει τα παντα.

5) 4πυρηνο και να κολλάει? δεν νομίζω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι φίλε μου. Μεγάλη προσοχή όμως κανε πρώτα back up μέσω cwr!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398

 

Ακομα καλύτερα οδηγός εδώ στα ελληνικα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996

 

Μάγκες επειδή δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρώ κάποιων να μου το κάνει!!!(μήν πάει το μυαλό σας στο πονηρό )

και βρίσκομαι αθήνα για κάτι σεμινάρια υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει αν παρουσιαστώ με το κινητό μου στην περιοχή του????? είμαι σε τραγική κατάσταση δεν μπορώ να βάλω ένα **** gps δεν έχω χώρο καθόλου.

 

σας ευχαριστώ πολύ.

 

Παιδιά ψήνομαι να πάρω το a830 αλλά έχω κάποιες απορίες:

1)Κρατάει έστω μια μέρα η μπαταρία του?

2)Από που να το παραγγείλω?

3)Σαν τηλέφωνο δουλεύει κανονικά στο δίκτυο της wind?

4)Ποια θήκη να του πάρω και από που?

5)Κολλάει καθόλου?

6)Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποια φωτογραφία μέρας-νύχτας έτσι ώστε να δω αν αξίζει η κάμερα του κινητού?

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας παιδιά,ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

φίλε nero λοιπόν

προσωπική χρήση

1) η μπαταρία κρατάει περίπου 55 ώρες (2 μέρες και κάτι ώρες )με πολλά μηνύματα αρκετά τηλέφωνα

και περίπου κάνα 5ωρο νετ. site εφημερίδες mail και τέτοια . αν πωρωθείς με κάνα παιχνίδι τότε θέλει κάθε βράδυ.

2) εγω το αγόρασα απο Τo2c και είχε δώρο μια σιλικόνις και αγόρασα και απο το site μια cover που μπορει να στηρίξει το κινητό για να δεις καμία σειρά αλλα δεν βολεύει πραγματικά αν σε πάρει κανείσ τηλ θέλει πολύ χρόνο για να απαντήσεις

3) έχω μια κάρτα cosmote και η κοπέλα μου εχει και αυτή cosmote στο ίδιο σημείο του σπιτιού εκείνη δεν έχει σήμα ενώ εγώ μιλάω κανονικά

4) η φώτο κατα την άποψη μου δεν είναι τόσο τέλεια( αλλα παραμένει μια πολύ καλή φωτογραφική ) σε σχέσει πάντα με τα κινητά που μπορούν να συγκριθούν αλλα μην ξεχνάμε οτι τα κινητά που συγκρίνονται έχουν και 300 ευρώ διαφορά.

5) το έχω απο τέλος Σεπτεμβρίου σαν κινητό και σαν τάμπλετ δεν μου έχει ακόμα κολλίσει

 

ελπίζω να σε βοήθησα

 

και να σου δώσω να καταλάβεις κάτι ακομα. η κοπέλα μου δεν ήθελε να τησ παραγγείλω απο κίνα και έδωσε 160 ευρώ να πάρει το Lg L5 dual απλά μουφα σε σχέσει με το lenovo a 830

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

εχω αγορασει εδω και 3 μερεσ το κινητο και ενω ειμαι πολυ ευχαρηστιμενη δεν μπορω να βρω οδηγιεσ χρησεισ εννοειτε στα ελληνικα αλλα ουτε και στα αγγλικα...θα μπορουσε καποιοσ να με βοηθησει, καθωσ οι οδηγιεσ χργησεισ που βρισκοντουσαν στο κουτι του κινητου ειναι στα κινεζικα βεβαιωσ-βεβαιωσ και δεν εχω την πολυτελεια τησ μεταφρασησ.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ειναι εύκολο να βρεθεί user manual για αυτές τις συσκευές, δούλεψε τη συσκευή σου και για ότι χρειαστείς μπορείς να ρωτήσεις στο παρόν θεμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει παραγγελία από minideal το Α830, στις 5/12 και στις 7/12 στάλθηκε με singpost..... Ξέρει κανείς περίπου πότε έρχεται Ελλάδα; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει παραγγελία από minideal το Α830, στις 5/12 και στις 7/12 στάλθηκε με singpost..... Ξέρει κανείς περίπου πότε έρχεται Ελλάδα; :confused:

 

Εαν έρχεται express πρέπει να είναι ήδη Ελλάδα, εαν έρχεται με απλό ταχυδρομείο (δηλαδή δεν πλήρωσες μεταφορικά και πιθανότατα δεν έχεις tracking number) χρειάζεσαι μέχρι και 20 εργάσιμες - γιατί θα κάνει τον γύρο της Ευρώπης πριν φθάσει!!! Εαν τώρα συνυπολογίσεις και τον φόρτο εργασίας στα ταχυδρομεία λόγο εορτών μάλλον πας για 2014 (για απλό ταχυδρομείο πάντα). Εαν πάραυτα έχεις tracking mumber ακολούθα το παρακάτω link για να αναζητήσεις την αποστολή σου. Η Singpost συνήθως έρχεται μέσω της εταιρείας 4ΡΧ και στην συνέχεια με ΕΛΤΑ.

http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

 

Στο δικό μου θέμα τώρα,

ξέρει κανείς πως ξεφορτώνομαι τα κινέζικα μυνύματα όταν ανοίγω ή κλείνω το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω κανει παραγγελία από minideal το Α830, στις 5/12 και στις 7/12 στάλθηκε με singpost..... Ξέρει κανείς περίπου πότε έρχεται Ελλάδα; :confused:

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum. Τρεις φιλοι μου εχουν παρει το a820 αλλα εγω θελω να παρω το a830 λογο της δευτερης καμερας κ του φλας κυριως. Μια ερωτηση, επειδη το a820 δεν εχει notification led., αυτο εχει? Στις εικονες που βλεπω ετσι μοιαζει να εχει.. θα ηθελα κ μια επιβεβαιωση απλα απο καποιον χρηστη! Ευχαριστω πολυ
Αλλοι πουλαν νεφρα για ενα ταμπλετ..εμεις στο λαπτοπ θα κολλησουμε?:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

πήρα επιτέλους το Α830, αλλα παρουσιάζει ένα πρόβλημα. ενώ το κινητό δείχνει ότι φορτίζει, το επίπεδο φόρτισης στην μπαταρία δεν ανεβαίνει. Δοκίμασα να το φορτίσω ανοιχτό, κλειστό, με διαφορετικούς φορτιστές.... τίποτα.... Λογικά είναι θέμα μπαταρίας έτσι δεν είναι; Και αν είναι αυτό (επειδή όπως καταλαβαίνετε το να το στείλω πίσω για να το δουν κλπ είναι μεγάλο βάσανο) το πρόβλημα , θα μπορούσα να βρω μπαταρία από Ελλάδα; Κατά τα αλλα, το κινητό είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...Μία ερώτηση...μήπως έχει δοκιμάσει κανείς handsfree άλλης εταιρίας ;

 

αγόρασα SAMSUNG όχι αυθεντικά 6 ευρώ που κατά τύχη δοκίμασα από έναν φίλο μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΙΑ ..... ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ TO A830 ΑΠΟ ΤΟ ALIEXPRES ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ? Η ΚΑΠΙΟΝ ΠΟΛΗΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΓΟΥΡΟΣ ?????

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

κοπελια..... σκευτομαι να παρω το Α830 απο το aliexpres τοεχειπαρεικανεισ να μου πει εντιποσεισ????

 

απλα ειναι τελειο , εινει απιστευτα γρυγορο και η μπαταρια κραταει σιγουρα μιαμιση ωρα (εγω λογο δουλιασ εχω το κινιτο ολη την ωρα στο αυτι μου και ολη μερα και ολη νυχτα δουλευουν χωρισ να κλησουν τα 3g και τα w-fi, και δουλευω και viber, fb, yahoo, chrome και drob box χωρις να τα κλεισω ποτε.... ειμαι απολητα ευχαριστιμενος και τωρα ετοιμαζομε να παραγγιλω και αλλα 3 για την υπολοιπη οικογενεια , απλος σκευτομαι απο που να τα παραγγιλω γιατι τα εχω βρει και στο aliexpres πιο οικονομικακαι σκευτομαι να το ρισκαρω!!!!)

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Ειμαι καινουριος στο forum οποτε δικαιολογηστε με καπου αν κανω λαθος . Εχω εδω και δυο μερες το Α830 .Εντυπωσιαστηκα αρχικα μολις το ειδα ( ειμαι ασχετος με την τεχνολογια ) ,θεωρω πως ειναι ενα παρα πολυ καλο κινητο για την τιμη του !! Εχω δυο καρτες cosmote μεσα . Δουλευει αψογα ,τουλαχιστον μεχρι τωρα ! Εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι στο εξης . Προσπαθω εδω και δυο μερες να αποθηκευσω ενα ονομα και δεν μπορω ... βαζω το νουμερο κανονικα προχωραω στην ''νεα επαφη'' αλλα μολις παω να βαλω το ονομα, μου αφηνει να βαλω μονο 5 χαρακτηρες ! δεν μπορω να βαλω ολοκληρο το ονοματεπωνυμο .. :O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...