Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μία επιπλέον ενημέρωση σχετικά με το πολύ-συζητημένο 4.4 που όλοι το περιμένουν, δυστυχώς από ένα πρόσφατο feed news οι ελπίδες για μια αναβάθμιση συνεχώς και ελαχιστοποιούνται για τον λόγο (τον οποίο είχε αναφερθεί και σε προηγούμενο post)* ότι η Samsung (όπως και άλλες εταιρίες) θέλει να επικεντρωθεί σε νέα μοντέλα (S5 Active, S5 Mini e.t.c.) και να προωθήσει την πολιτική, της δυναμικής αναβάθμισης λογισμικού με την αγορά νέας συσκευής. Το σημαντικό της υποθέσεως έρχεται με την (πιθανή) απόφαση μη αναβαθμίσεως του S4 Mini Duos (I9192) σε 4.4 και ίσως ακόμα και της 4.3 (εφόσον και τα νέα καλούδια wearable της Samsung τρέχουν Tizen και θα καλύψουν τις Mid-High Range συσκευές του 2013) και ίσως με τελική την 4.2.2 (ανάλογα το Build Version της κάθε χώρας) να υπάρξει 1-2 ακόμα Fix-Bug Updates της τάξεως 27MB-189MB. Τα πράγματα όπως και είναι φυσικό είναι λίγο καλύτερα για το S4 Mini LTE (I9195) το οποίο ενδέχεται και να δει την 4.3 με τις ίδιες πιθανότητες για 4.4. όχι όμως και για το S4 Mini 3G (I9190) το οποίο από ότι φαίνεται θα ακολουθήσει την πορεία αναβάθμισης του (I9192). “Συνεργάτες” στο XDA ανέφεραν ότι κάποια μοντέλα του S4 Mini LTE (I9195) έλαβαν το Notification Update για την 4.4 (μέσω Kies Vodafone-UK). Δεν έχω δει screenshot ούτε κάποιο post οπότε δυστυχώς δεν γνωρίζω και την εγκυρότητα της είδησης. Κλείνοντας και μια προσωπική γνώμη σχετικά με την αναβάθμιση του 4.4 επειδή έτυχε να ακούσω κάποια παράπονα και πολλοί συνεργάτες, κάτοχοι του S4 που έχουν λάβει την 4.4 και τα Fix-Updates ένιωσαν απογοητευμένοι από το νέο UI της 4.4. Οποιαδήποτε συσκευή (εκτός Note 3) λάβει την 4.4 δεν θα δει ιδιαίτερη αλλαγή στο UI (το νέο Touch Wiz και τα υπόλοιπα Features θα υπάρχουν μόνο σε συσκευές του 2014+) θα παρατηρήσει όμως μια πιο ομαλή λειτουργία (Tasking / Multi-Tasking) και καλύτερη κατά 20%-30% αυτονομία. Και για να καταλήξω κάπου, πιστεύω ότι αν η Samsung πρόσφερε κατά ένα προγραμματιστικό τρόπο τα 2 παραπάνω (έστω και σε Beta Mode (Debug)) στην 4.2.2 Build-XXX(N. N+1 Version) θα υπήρχε ικανοποιητική (κατά προσωπική άποψη) κάλυψη. Το προγραμματιστικό δίλλημα είναι ότι κάτι τέτοιο, καθίσταται δύσκολο, γιατί το (νέο) Multitasking της 4.4 επιβεβαιώνει την πιο άμεση επικοινωνία στο Second Layer με το Hardware με πλήρης app Ram Protection το γνωστό ActivityManager.isLowRamDevice(); η μπαταρία εξαρτάται από ένα δυναμικό αλγόριθμο (για DSP, Location, e.t.c.) φυσικά το ART το οποίο ευθύνεται για την μεγαλύτερη διάθεση αυτονομίας (με την δυνατότητα εναλλαγής από το Dalvik) με το προγραμματιστικό αριστούργημα AOT-Compilation, καθιστούν απίστευτα δύσκολο την ενσωμάτωση ιδιοτήτων επεξεργασίας σε ένα update. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

 

:!:Όλα τα παραπάνω βασίζονται στην προσωπική πληροφόρηση και γνώση και ίσως κάποιες πληροφορίες μπορεί να φανούν ανακριβής ή εσφαλμένες. Εννοείται ότι κύριος στόχος μου δεν είναι αυτός αλλά η συνέχιση της ομαλής συζήτησης στο forum.

 

* http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367438&page=165

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Programmer, σχετικά με το παραπάνω ποστ, θεωρώ κάπως αδύνατο να μην πάρει 4.4 κιτκατ το s4 mini για δυο λόγους. Αρχικά δεν έχει λάβει κανένα Major Update από τότε που βγήκε, δηλαδή κυκλοφόρησε με 4.2 και δεν έχει πάρει ούτε 4.3 (που πιθανώς θα γίνει skip) ούτε 4.4. Επιπλέον όλες οι εταιρίες έχουν συμφωνία με την google για 18 μήνες υποστήριξη σε updates, από την ημερομηνίας κυκλοφορίας του κινητού και το s4 κλείνει ένα χρόνο σε 2-3 μήνες από τώρα, το οποίο θεωρητικά σημαίνει ότι μένουν άλλοι 8 μήνες για να τελειώσει η υποστήριξη του. Παρόλαυτα με ενδιαφέρει ελάχιστα το εαν η Samsung θα βγάλει 4.4 για το s4 mini (που θα το κανει), διότι έτσι και αλλιώς η CyanogenMod είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ πιο μπροστά σε σχέση με την Stock.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να το αγοράσω υπάρχει διαφορά μεταξύ black ή black mist ή οποιοδήποτε άλλο black υπάρχει και πιο είναι το πιο καινούργιο?

Πιοο καινουργιο black ειναι το black edition το οποιο εχει "δερματινο" καπακι πισω. Το black mist "δεν ειναι τοσο μαυρο οπως το edition και εχει γυαλιστερο καπακι πισω.

Link to comment
Share on other sites

Πιοο καινουργιο black ειναι το black edition το οποιο εχει "δερματινο" καπακι πισω. Το black mist "δεν ειναι τοσο μαυρο οπως το edition και εχει γυαλιστερο καπακι πισω.

Thank's. Νομίζεις ότι έχει διαφορά το άσπρο (αυτό μου αρέσει) από το black edition με το δερμάτινο καπάκι σαν συσκευές ή όποιος γνωρίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Thank's. Νομίζεις ότι έχει διαφορά το άσπρο (αυτό μου αρέσει) από το black edition με το δερμάτινο καπάκι σαν συσκευές ή όποιος γνωρίζει κάτι?

 

Καμιά διαφορά, μόνο στην εμφάνιση

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Έχετε χρησιμοποιήσει το S view? Καταναλώνει πολύ μπαταρία ?

 

Στην στοκ ρομ την χρησιμοποιούσα.Δεν κατανάλωνε πολύ μπαταρία τότε . Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είχα αλλάξει κέρνελ πιο πριν. σε custom Rom Δεν βρήκα λύση που να με ικανοποιεί, Δεν δουλεύει τόσο καλά το sview όπως στην μαμά ρομ.

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το S4 mini I9195 που αγόρασα πρόσφατα, όταν πάω να συνδεθώ με το wifi στο σπίτι μου, πατάω τον κωδικό γράφει connecting, μετά saved secured και στη συνέχεια not in range. Το περίεργο είναι ότι πριν συνδεθεί δείχνει δυνατό σήμα. Επίσης, δοκίμασα σε ένα άλλο σπίτι να συνδεθώ wifi και μπήκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. Ομοίως και σε ένα δίκτυο στην περιοχή μου που δεν ξέρω καν (το οποίο βέβαια ήταν ξεκλείδωτο). Λέτε να φταίει το modem-router ή έχει να κάνει με το κινητό? Είναι ένα Baudtec του ΟΤΕ, αλλά ο υπολογιστής που έχω συνδέεται κανονικά wireless.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το S4 mini I9195 που αγόρασα πρόσφατα, όταν πάω να συνδεθώ με το wifi στο σπίτι μου, πατάω τον κωδικό γράφει connecting, μετά saved secured και στη συνέχεια not in range. Το περίεργο είναι ότι πριν συνδεθεί δείχνει δυνατό σήμα. Επίσης, δοκίμασα σε ένα άλλο σπίτι να συνδεθώ wifi και μπήκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. Ομοίως και σε ένα δίκτυο στην περιοχή μου που δεν ξέρω καν (το οποίο βέβαια ήταν ξεκλείδωτο). Λέτε να φταίει το modem-router ή έχει να κάνει με το κινητό? Είναι ένα Baudtec του ΟΤΕ, αλλά ο υπολογιστής που έχω συνδέεται κανονικά wireless.

 

εχει να κανει με το ρουτερ σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το S4 mini I9195 που αγόρασα πρόσφατα, όταν πάω να συνδεθώ με το wifi στο σπίτι μου, πατάω τον κωδικό γράφει connecting, μετά saved secured και στη συνέχεια not in range. Το περίεργο είναι ότι πριν συνδεθεί δείχνει δυνατό σήμα. Επίσης, δοκίμασα σε ένα άλλο σπίτι να συνδεθώ wifi και μπήκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. Ομοίως και σε ένα δίκτυο στην περιοχή μου που δεν ξέρω καν (το οποίο βέβαια ήταν ξεκλείδωτο). Λέτε να φταίει το modem-router ή έχει να κάνει με το κινητό? Είναι ένα Baudtec του ΟΤΕ, αλλά ο υπολογιστής που έχω συνδέεται κανονικά wireless.

 

Κάνε κανένα restart το ρουτερ να δεις αν συνδεθεί, αλλιως κοιτά και την ασφάλεια WPA aes κτλ. Μπορεί σε κάποιο άλλο να μην εχεις πρόβλημα. Επίσης κοιτά αν εχεις blockαρει Mac address και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένα s4 mini δεν έχει πάρει την kitkat. Ενώ η samsung είχε ανακοινώσει ότι θα λάβει αναβάθμιση κάπου διάβασα πρόσφατα ότι ίσως να μην τη λάβει λόγω χαμηλών πωλήσεων της συσκευής. Αναμένουμε!

 

φιλε το ξερω οτι κανενα s4 mini δεν εχει λαβει major update. αυτο που λεω εγω ειναι οτι ακομα δεν εχει γινει καποια ενημερωση στη συσκευη μου για την 4.2.2 nb3 απο την ml4 που εχει προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ξερω οτι κανενα s4 mini δεν εχει λαβει major update. αυτο που λεω εγω ειναι οτι ακομα δεν εχει γινει καποια ενημερωση στη συσκευη μου για την 4.2.2 nb3 απο την ml4 που εχει προς το παρον

 

Και εμένα γερμανικό είναι και την ml4 έχω.

Πάντως το τηλεφωνάκι το έχω για κλήσεις κυρίως και για έξω(με ίδια κάρτα sim με το note 3)και δε το έχω σχεδόν καθόλου φορτώσει και είναι 1 χαρά.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το S4 mini LTE που εχω εδω και λιγες ημερες.Το τηλεφωνο εχει PDA: I9195XXUBML4 και δουλευει σε δικτυο Cosmote.Ενω ολα φαινονται να λειτουργουν σωστα παρουσιαζεται η αναζητηση σηματος παρουσιαζεται να ειναι αυξημενη(Cell standby) παροτι στο τηλεφωνο δειχνει να υπαρχει καλο σημα απο τον παροχο κινητης.Αυτο δεν συμβαινει παντα και στο ιδιο σημειο το σημα αρκετες φορες χανεται.Το cell standby ειναι κοντα στο 45%.Εχω επισυναψει και τα σχετικα screenshots.Οταν το λειτουργω σε LTE/GSM/WCDMA και το αλλαζω σε GSM/WCDMA και παλι δεν φαινεται διαφορα στο cell standby.Μονο σε GSM μειωνεται σχτικα.Να σημειωσω οτι το εχω παει στης αντιπροσωπεια και μου εχουν αλλαξει firmware γιατι ειχε και πριν το ιδιο θεμα.Ομως το προβλημα παραμενει.Η μπαταρια του με μετρια χρηση φτανει τις 20 ωρες.Ειναι απλα θεμα software ή μπορει να ειναι και προβλημα κεραιας και γενικα hardware;Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη!
Link to comment
Share on other sites

φιλε το ξερω οτι κανενα s4 mini δεν εχει λαβει major update. αυτο που λεω εγω ειναι οτι ακομα δεν εχει γινει καποια ενημερωση στη συσκευη μου για την 4.2.2 nb3 απο την ml4 που εχει προς το παρον

 

Εμένα είναι γαλλικό και έχει την nb3 αν κοιτάω σωστά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το S4 mini LTE που εχω εδω και λιγες ημερες.Το τηλεφωνο εχει PDA: I9195XXUBML4 και δουλευει σε δικτυο Cosmote.Ενω ολα φαινονται να λειτουργουν σωστα παρουσιαζεται η αναζητηση σηματος παρουσιαζεται να ειναι αυξημενη(Cell standby) παροτι στο τηλεφωνο δειχνει να υπαρχει καλο σημα απο τον παροχο κινητης.Αυτο δεν συμβαινει παντα και στο ιδιο σημειο το σημα αρκετες φορες χανεται.Το cell standby ειναι κοντα στο 45%.Εχω επισυναψει και τα σχετικα screenshots.Οταν το λειτουργω σε LTE/GSM/WCDMA και το αλλαζω σε GSM/WCDMA και παλι δεν φαινεται διαφορα στο cell standby.Μονο σε GSM μειωνεται σχτικα.Να σημειωσω οτι το εχω παει στης αντιπροσωπεια και μου εχουν αλλαξει firmware γιατι ειχε και πριν το ιδιο θεμα.Ομως το προβλημα παραμενει.Η μπαταρια του με μετρια χρηση φτανει τις 20 ωρες.Ειναι απλα θεμα software ή μπορει να ειναι και προβλημα κεραιας και γενικα hardware;Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη!

 

Πόσο θα έπρεπε να είναι;Στην φωτό βλέπω να εχεις χάσει 14% μπαταρία σε σχεδόν 11 ώρες.Δεν το λες άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Έχετε χρησιμοποιήσει το S view? Καταναλώνει πολύ μπαταρία ?

 

Δεν υπάρχει κατανάλωση μπαταρίας με το s-view.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν εχεις αδικο bill33.Απλα αναφερομαι κυριως στο γεγονος αν ειναι φυσιολογικο να εχει τοσο μεγαλο ποσοστο καταναλωσης μπαταριας το cell standby ενω δειχνει να υπαρχει σημα.Και ξεχασα να σημειωσω οτι αυτη η καταναλωση ειναι νυχτα χωρις καμια αλλη χρηση.Το τηλεφωνο με μετρια χρηση θα φτασει γυρω στις 20 ωρες με τα στατιστικα να ειναι αυτα που εχω ανεβασει στα screenshot.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν εχεις αδικο bill33.Απλα αναφερομαι κυριως στο γεγονος αν ειναι φυσιολογικο να εχει τοσο μεγαλο ποσοστο καταναλωσης μπαταριας το cell standby ενω δειχνει να υπαρχει σημα.Και ξεχασα να σημειωσω οτι αυτη η καταναλωση ειναι νυχτα χωρις καμια αλλη χρηση.Το τηλεφωνο με μετρια χρηση θα φτασει γυρω στις 20 ωρες με τα στατιστικα να ειναι αυτα που εχω ανεβασει στα screenshot.

Απο την στιγμή που χρειάζεται να επικοινωνεί με τις κυψέλες εγω το βρίσκω φυσιολογικό,το δικό μου σε 20 ώρες είναι στο 31% η αναμονή.Δεν είμαι ειδικός βέβαια :O ,περίμενε και άλλους πιο έμπειρους να απαντήσουν.

Το χρειάζεσαι το βράδυ ανοιχτό;Αν όχι βάζε το σε flight mode ή κλείστο.

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

pk35 αν πας καποιες σελιδες πισω θα δεις οτι αντιμετωπιζω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα...δεν εχω βρει καποια λυση..περιμενω μηπως διορθωθει με καποια αναβαθμιση..Παντως απο μια ερευνα στο Google διαβασα οτι αυτο το ποσοστο ειναι εντελως πλασματικο και οτι υπαρχει ενα θεμα στον κωδικα του Android και δινει λαθος μετρησεις χωρις να επηρεαζεται ουσιαστικα η καταναλωση μπαταριας..Απ οτι καταλαβα,αν για παραδειγμα λεει οτι η καταναλωση ειναι 39% ισως εννοει 3,9%..Παντως δεν εχω παρατηρησει αυξημενη καταναλωση..
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ στο θέμα μπαταρίας μετά από 1 σαβ/κο.

Μετά από μια 8ωρη φόρτιση από το 100% έπεσε εύκολα στο 45% μέχρι το απόγευμα όπου κόλλησε και δεν έλεγε να πέσει ότι και να έκανα!!! Το έβαλα να παίζει βιντεάκια να ψάχνει στο navigator κ.λ.π. και κατάφερα να το ρίξω στο 30% μέχρι τις 12:00 το βράδυ όπου το ξαναφόρτισα για ένα 8ωρο!!!

Την επόμενη μέρα η μπαταρία "βράχος" με κανονική χρήση λίγο Internet, 3-4 κλήσεις, ψαχούλεμα, βίντεο φωτογραφίες κ.λ.π. μέχρι το βράδυ στο 78% :w00t:

Το βράδυ το βάζω στο flight mode και το πρωί έφτασε στο 60%:wacko:

Μετά άρχισε η κατηφόρα έχανε 2-3 μονάδες κάθε ώρα, χωρίς χρήση, μέχρι που του ρίχνω μια επανεκίνηση στο 48% από τότε έμεινε εκεί :X

Συμπέρασμα ... αντε βγάλτε μόνοι σας.

Πάντως εγώ θα το φορτίζω κάθε φορά 8ωρο και θα του ρίχνω και από καμμία επανεκίνηση που και που να έρχεται στα ίσα του :lol:

 

Πάντως αυτό το 20% στο flight mode ... πολύ ύποπτο NSA, aliens k.l.p. :wacko:πολύ παρακολούθηση πέφτει από εδώ και πέρα κλείσιμο και κλείδωμα σε μολύβδινο κουτί κάθε βράδυ!

Μην βρεθούμε και στο youtube ......

Edited by klong
Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μετα απο μια πτώση το τηλ κόλλησε και δείχνει συνεχεια ότι εχω επάνω ακουστικά με αποτέλεσμα να μην εχω ήχους καθολου μήπως υπαρχει κάποια εφαρμογή στο play store που να μπορώ να το βγάλω απ τ ακουστικά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μετα απο μια πτώση το τηλ κόλλησε και δείχνει συνεχεια ότι εχω επάνω ακουστικά με αποτέλεσμα να μην εχω ήχους καθολου μήπως υπαρχει κάποια εφαρμογή στο play store που να μπορώ να το βγάλω απ τ ακουστικά;

 

Επανεκκίνηση έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια... Υπαρχει καποια νεοτερη εκδοση απο Stock firmware να περασω στο κινητο που να μπορω να την κανω root και να μην εχω θεμα με το KNOX ??? εχω μεινει στην δευτερη εκδοση λογισμικου της 4.2.2 δηλαδη απο περυσι τον Σεπτεμβριο περιπου.
"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ στο θέμα μπαταρίας μετά από 1 σαβ/κο.

Μετά από μια 8ωρη φόρτιση από το 100% έπεσε εύκολα στο 45% μέχρι το απόγευμα όπου κόλλησε και δεν έλεγε να πέσει ότι και να έκανα!!! Το έβαλα να παίζει βιντεάκια να ψάχνει στο navigator κ.λ.π. και κατάφερα να το ρίξω στο 30% μέχρι τις 12:00 το βράδυ όπου το ξαναφόρτισα για ένα 8ωρο!!!

Την επόμενη μέρα η μπαταρία "βράχος" με κανονική χρήση λίγο Internet, 3-4 κλήσεις, ψαχούλεμα, βίντεο φωτογραφίες κ.λ.π. μέχρι το βράδυ στο 78% :w00t:

Το βράδυ το βάζω στο flight mode και το πρωί έφτασε στο 60%:wacko:

Μετά άρχισε η κατηφόρα έχανε 2-3 μονάδες κάθε ώρα, χωρίς χρήση, μέχρι που του ρίχνω μια επανεκίνηση στο 48% από τότε έμεινε εκεί :X

Συμπέρασμα ... αντε βγάλτε μόνοι σας.

Πάντως εγώ θα το φορτίζω κάθε φορά 8ωρο και θα του ρίχνω και από καμμία επανεκίνηση που και που να έρχεται στα ίσα του :lol:

 

Πάντως αυτό το 20% στο flight mode ... πολύ ύποπτο NSA, aliens k.l.p. :wacko:πολύ παρακολούθηση πέφτει από εδώ και πέρα κλείσιμο και κλείδωμα σε μολύβδινο κουτί κάθε βράδυ!

Μην βρεθούμε και στο youtube ......

Δεν οφελεί σε τίποτα να το αφήνεις τόσες ώρες στον φορτιστή.Γιατί δεν το σβήνεις το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...