Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελεγα μηπως μπορει να το καλυπτε η εγγυηση αλλα ... :confused:

αξιζει απο ebay να παρω ανταλλακτικο ή τζαμπα ο κοπος ?

 

εγγύηση να σε καλύψει απο δικό σου φταίξιμο είδικά σε χτύπημα;:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγγύηση να σε καλύψει απο δικό σου φταίξιμο είδικά σε χτύπημα;:lol::lol:

 

οντως ναι δικιο εχεις αλλα ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται!!

Link to comment
Share on other sites

ελεγα μηπως μπορει να το καλυπτε η εγγυηση αλλα ... :confused:

αξιζει απο ebay να παρω ανταλλακτικο ή τζαμπα ο κοπος ?

 

Πριν ενα χρονο αλλαξε φιλος οθονη (παει πακετο με το touch panel) και πληρωσε 126€,στο επισιμο service της Θεσσαλονικης.Για ebay που το ειχαμε ψαξει εβγαινε περιπου 90€ με τα μεταφορικα τοτε απο Αγγλια.Μπορει να εβρισκες και πολυ φθηνοτερα,αλλα ο φιλος μου βιαζοταν να εχει το τηλεφωνο ετοιμο οσο πιο γρηγορα γινεται,οποτε δεν το ψαξαμε περισσοτερο και τα εσκασε στη samsung,που το εφτιαξε σε μια ωρα...

Πουλα το οσο οσο,και παρε καινουριο,το ιδιο ή κατι αλλο...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρονο αλλαξε φιλος οθονη (παει πακετο με το touch panel) και πληρωσε 126€,στο επισιμο service της Θεσσαλονικης.Για ebay που το ειχαμε ψαξει εβγαινε περιπου 90€ με τα μεταφορικα τοτε απο Αγγλια.Μπορει να εβρισκες και πολυ φθηνοτερα,αλλα ο φιλος μου βιαζοταν να εχει το τηλεφωνο ετοιμο οσο πιο γρηγορα γινεται,οποτε δεν το ψαξαμε περισσοτερο και τα εσκασε στη samsung,που το εφτιαξε σε μια ωρα...

Πουλα το οσο οσο,και παρε καινουριο,το ιδιο ή κατι αλλο...

 

στο ιντερνετ που κοιταξα λιγο αν το περνουμε ετσι με το προβλημα κανενα 20αρικο ειδα οτι μπορει να πιασει...

Link to comment
Share on other sites

στο ιντερνετ που κοιταξα λιγο αν το περνουμε ετσι με το προβλημα κανενα 20αρικο ειδα οτι μπορει να πιασει...

 

Για την αγορα της οθονης σαν ανταλλακτικο μιλουσα...οχι για το κουφαρι!

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Πιο πίσω έχω γραψει και εγω για την αλλαγη οθονης.Το πιο φτηνό που ειχα βρει ηταν 100€ (οθονη και εργασια) ενω ειχα βρει οθονη με 95€ αν θυμαμαι καλα.

Δεν συμφερει να το φτιάξεις κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι τοσο ειναι η τιμη και οντως δεν αξιζει.. το μονο που σκεφτηκα και ισως να βγαινει ποιο φθηνα ειναι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο (που να εχει αλλο προβλημα αλλα να δουλευει η οθονη) αλλα και παλι πρεπει να το παω καπου και να πληρωσω την εργασια γιατι ειναι δυσκολη εργασια για να το κανω μονος μου..
Link to comment
Share on other sites

ναι τοσο ειναι η τιμη και οντως δεν αξιζει.. το μονο που σκεφτηκα και ισως να βγαινει ποιο φθηνα ειναι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο (που να εχει αλλο προβλημα αλλα να δουλευει η οθονη) αλλα και παλι πρεπει να το παω καπου και να πληρωσω την εργασια γιατι ειναι δυσκολη εργασια για να το κανω μονος μου..

 

Δεν νομίζω ότι χαλάει κάτι άλλο απο την οθόνη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιο πίσω έχω γραψει και εγω για την αλλαγη οθονης.Το πιο φτηνό που ειχα βρει ηταν 100€ (οθονη και εργασια) ενω ειχα βρει οθονη με 95€ αν θυμαμαι καλα.

Δεν συμφερει να το φτιάξεις κατα την γνωμη μου.

Ξεχνα το εν λογο τηλ παει κοιτα να το ξαναπαρεις καθνουργιο η να παρεις κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το εν λογο τηλ παει κοιτα να το ξαναπαρεις καθνουργιο η να παρεις κατι αλλο

 

Σιγά μην ξαναπάρω το ίδιο .Τι να λέει;Πήρα αυτό που έχω στο αβαταρ στα 170€ μεταχειρισμένο 2 μηνών.Αλλη αίσθηση σε όλα του.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ξαναπάρω το ίδιο .Τι να λέει;Πήρα αυτό που έχω στο αβαταρ στα 170€ μεταχειρισμένο 2 μηνών.Αλλη αίσθηση σε όλα του.

Ποιο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Iσως κάποιος που ξερει καλα το S4 mini να μπορει να βοηθήσει.

 

Εχω 3 μηνες το S4 mini και αντιμετωπίζω το παρακάτω προβλημα.

Κατα το γράψιμμο ενός SMS όταν ο αριθμός των χαρακτήρων & κενών

υπερβει έναν αριθμό νομίζω τα 300 (μεγαλο μνμ) τότε το κινητό

δονείται στιγμιαία για ειδοποίηση και μετατρέπει το SMS σε MMS.

Τότε όμως αρνείται να το στειλει οταν γινεται αποστολή και βγαζει

ειδοποίηση οτι δεν υπάρχει σήμα κινητης τηλ. ..!!!!!!:wacko:

ενω η συσκευή ειναι με 100% σήμα σε μπαρες..!!!:blink:

 

Προσπαθει να το στείλει φυσικά συνεχως και δεν το στελνει ΠΟΤΕ..!! Οσο διαρκει αυτό

μπορω να στείλω άλλο μνμ μικρό φυσικά στο εαυτο μου η σε φιλο μου και να φυγει...!!!!!:!:

και να παραληφθει...!!! Τάχω παίξει με το πρόβλημα αυτό.

 

Ξερει κανεις κάτι για αυτό..? Φίλος μου είπε οτι μπορω να το ξεπεράσω δηλώνοντας

κάπου στις ρυθμίσεις να μη γινεται αυτη η μετατροπή αλλά δεν μπορεσα να βρω πουθενα

τετοια ρύθμιση.

 

Οποια βοήθεια δεκτή... και ευχαριστω εκ των προτέρων...

 

Δημήτρης

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κλειστά τα data?

To mms θελει data αν δεν κάνω λάθος.

 

Aν εννοείς το κουμπί "Δεδομενα Κινητου" στον πίνακα κουμπιών

που ειναι και το wi-fi , Hxos, Bluetooth klp το έχω ενεργοποιημένο.

 

Αν εννοείς κατι άλλο μέσα απο το μενου ρυθμίσεων πες μου σε παρακαλώ πιο αναλυτικά.

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Iσως κάποιος που ξερει καλα το S4 mini να μπορει να βοηθήσει.

 

Εχω 3 μηνες το S4 mini και αντιμετωπίζω το παρακάτω προβλημα.

Κατα το γράψιμμο ενός SMS όταν ο αριθμός των χαρακτήρων & κενών

υπερβει έναν αριθμό νομίζω τα 300 (μεγαλο μνμ) τότε το κινητό

δονείται στιγμιαία για ειδοποίηση και μετατρέπει το SMS σε MMS.

Τότε όμως αρνείται να το στειλει οταν γινεται αποστολή και βγαζει

ειδοποίηση οτι δεν υπάρχει σήμα κινητης τηλ. ..!!!!!!:wacko:

ενω η συσκευή ειναι με 100% σήμα σε μπαρες..!!!:blink:

 

Προσπαθει να το στείλει φυσικά συνεχως και δεν το στελνει ΠΟΤΕ..!! Οσο διαρκει αυτό

μπορω να στείλω άλλο μνμ μικρό φυσικά στο εαυτο μου η σε φιλο μου και να φυγει...!!!!!:!:

και να παραληφθει...!!! Τάχω παίξει με το πρόβλημα αυτό.

 

Ξερει κανεις κάτι για αυτό..? Φίλος μου είπε οτι μπορω να το ξεπεράσω δηλώνοντας

κάπου στις ρυθμίσεις να μη γινεται αυτη η μετατροπή αλλά δεν μπορεσα να βρω πουθενα

τετοια ρύθμιση.

 

Οποια βοήθεια δεκτή... και ευχαριστω εκ των προτέρων...

 

Δημήτρης

Αυτο που λες γινεται σε πολλα samsung(εχω το s duos 2 και s3 neo).Το κινητό στέλνει 70 χαρακτήρες ανα sms(ετσι ειναι η μαμισια εφαρμογη).Αυτο οταν βλέπει πανω απο 70 χαρακτηρες σε 3 μηνυματα το μετατρεπει σε mms.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες γινεται σε πολλα samsung(εχω το s duos 2 και s3 neo).Το κινητό στέλνει 70 χαρακτήρες ανα sms(ετσι ειναι η μαμισια εφαρμογη).Αυτο οταν βλέπει πανω απο 70 χαρακτηρες σε 3 μηνυματα το μετατρεπει σε mms.

Δες το σε φωτογραφια [ATTACH]60612[/ATTACH]

Εκει που εχει ενα γκριζο εικονιδιο με το σημα του γραμματος και διπλα 1 μεσα στο μπλε εικονιδιο που θυμιζει καρτα sim(στο S Duos 2 που εχω ετσι ειναι :P ) γραφει 70/1.

Αυτο δειχνει οτι εχεις 70 χαρακτηρες και ολο αυτο ειναι ενα μηνυμα.Αμα περασεις το οριο αυτοματα γινεται 70/2 και γραφεις θεωρητικα ενα 2ο μηνυμα.Το ιδιο αμα παει και 70/3.Μετα απο εκει αλλαζει σε 1KB και μετατρεπεται σε mms.

Ενα παραδειγμα:Εχουμε γραψει ενα κειμενο 140 χαρακτηρων=2 μηνυματα.Σε καρτοκινητο What's Up εχουμε χρεωση 0,10€ ανα μηνυμα.Αρα οι 140 χαρακτηρες του κειμενου μας χρεωνεται 0,20€ παρολο που το μηνυμα ειναι ενωμενο και δεν διαιρειται(70+70 χαρακτηρες).Στην ουσια παρολο που φαινονται τα 2 μηνυματα σαν ενα,ειναι διπλα και χρεωνεσαι διπλα το μηνυμα σου.Αμα θελεις να γραφεις με 160 χαρακτηρες πρεπει να ειναι κεφαλαια ή να κατεβασεις καποιο sms application απο το Play Store.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω Nikolas14... αρα λύθηκε η μιση απορία μου και ευχαριστω θερμά

Aν και θα ψαξω το θεμα μήπως λύνεται και αυτό χωρίς μετατροπή (ισως μετα απο root)

ίσως με χρηση αλλης εφαρμογής για γραφη SMS.

 

Το πρόβλημα της μη εκπομπής και μη αναγνωρισης δικτυου μάλλον το ελυσα μονος μου. Ιδωμεν αν θα το

παρουσιάσει πάλι.

 

Τελικά μετα την απάντηση για να ψαξω στα DATA... του bill33 πήγα απο τις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

στο ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ --> ΧΡΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.

 

Εκει παρατηρησα οτι ενω ειχα κλικάρει το ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ και ειχα ορισει οριο ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ GB. ....

ΔΕΝ ΕΙΧΑ κλικάρει τον ΟΡΙΣΜΟ ΟΡΙΟΥ ΧΡΗΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ. και δεν εμφανιζονταν η σχετική μπαρα του ορίου.

 

Με τη βασική αρχή "Δοκιμη και λάθος" κλικαρα και το ΟΡΙΣΜΟ ΟΡΙΟΥ ΧΡΗΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ και όρισα το όριο.

 

και Ω του Θαύματος ναι μεν γινεται η μετατροπή σε MMS αλλα πλεον φευγει κανονικα το μεγαλο μνμ πάνω του 1ΚΒ

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nocolas14 αν πας στις ρυθμισεις ΜΝΜ και απο εκει στο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και επιλεξεις ΑΛΦΑΒΗΤΟ GSM

τότε το 70/1 γίνεται 135/1 .... :rolleyes::rolleyes:

αρα μπορεις να ξεπερασεις το 70/1.

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Δες το σε φωτογραφια [ATTACH]60612[/ATTACH]

Εκει που εχει ενα γκριζο εικονιδιο με το σημα του γραμματος και διπλα 1 μεσα στο μπλε εικονιδιο που θυμιζει καρτα sim(στο S Duos 2 που εχω ετσι ειναι :P ) γραφει 70/1.

Αυτο δειχνει οτι εχεις 70 χαρακτηρες και ολο αυτο ειναι ενα μηνυμα.Αμα περασεις το οριο αυτοματα γινεται 70/2 και γραφεις θεωρητικα ενα 2ο μηνυμα.Το ιδιο αμα παει και 70/3.Μετα απο εκει αλλαζει σε 1KB και μετατρεπεται σε mms.

Ενα παραδειγμα:Εχουμε γραψει ενα κειμενο 140 χαρακτηρων=2 μηνυματα.Σε καρτοκινητο What's Up εχουμε χρεωση 0,10€ ανα μηνυμα.Αρα οι 140 χαρακτηρες του κειμενου μας χρεωνεται 0,20€ παρολο που το μηνυμα ειναι ενωμενο και δεν διαιρειται(70+70 χαρακτηρες).Στην ουσια παρολο που φαινονται τα 2 μηνυματα σαν ενα,ειναι διπλα και χρεωνεσαι διπλα το μηνυμα σου.Αμα θελεις να γραφεις με 160 χαρακτηρες πρεπει να ειναι κεφαλαια ή να κατεβασεις καποιο sms application απο το Play Store.

Πας ρυθμισεις μηνυματων μετα εκει που λεει εισαγωγη λειτουργειας και διαλεγεις αλφαβητο gsm αλλα δεν εχεις μικρα μονο κεφαλαια δεν υπαρχει αλλος τροπος τυπε

Link to comment
Share on other sites

Nocolas14 αν πας στις ρυθμισεις ΜΝΜ και απο εκει στο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και επιλεξεις ΑΛΦΑΒΗΤΟ GSM

τότε το 70/1 γίνεται 135/1 ....

αρα μπορεις να ξεπερασεις το 70/1.

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω Nikolas14... αρα λύθηκε η μιση απορία μου και ευχαριστω θερμά

Aν και θα ψαξω το θεμα μήπως λύνεται και αυτό χωρίς μετατροπή (ισως μετα απο root)

ίσως με χρηση αλλης εφαρμογής για γραφη SMS.

 

Το πρόβλημα της μη εκπομπής και μη αναγνωρισης δικτυου μάλλον το ελυσα μονος μου. Ιδωμεν αν θα το

παρουσιάσει πάλι.

 

Τελικά μετα την απάντηση για να ψαξω στα DATA... του bill33 πήγα απο τις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

στο ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ --> ΧΡΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.

 

Εκει παρατηρησα οτι ενω ειχα κλικάρει το ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ και ειχα ορισει οριο ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ GB. ....

ΔΕΝ ΕΙΧΑ κλικάρει τον ΟΡΙΣΜΟ ΟΡΙΟΥ ΧΡΗΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ. και δεν εμφανιζονταν η σχετική μπαρα του ορίου.

 

Με τη βασική αρχή "Δοκιμη και λάθος" κλικαρα και το ΟΡΙΣΜΟ ΟΡΙΟΥ ΧΡΗΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ και όρισα το όριο.

 

και Ω του Θαύματος ναι μεν γινεται η μετατροπή σε MMS αλλα πλεον φευγει κανονικα το μεγαλο μνμ πάνω του 1ΚΒ

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nocolas14 αν πας στις ρυθμισεις ΜΝΜ και απο εκει στο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και επιλεξεις ΑΛΦΑΒΗΤΟ GSM

τότε το 70/1 γίνεται 135/1 .... :rolleyes::rolleyes:

αρα μπορεις να ξεπερασεις το 70/1.

 

Πας ρυθμισεις μηνυματων μετα εκει που λεει εισαγωγη λειτουργειας και διαλεγεις αλφαβητο gsm αλλα δεν εχεις μικρα μονο κεφαλαια δεν υπαρχει αλλος τροπος τυπε

 

Nocolas14 αν πας στις ρυθμισεις ΜΝΜ και απο εκει στο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και επιλεξεις ΑΛΦΑΒΗΤΟ GSM

τότε το 70/1 γίνεται 135/1 ....

αρα μπορεις να ξεπερασεις το 70/1.

Ναι,αμα το αλλαξεις σε αλφαβητο gsm γινεται αλλα υπαρχουν ατομα που δεν θελουν να γραφουν με κεφαλαια...οποτε μενουν στους 70 χαρακτηρες ή βαζουν αλλο προγραμμα(το mms δεν αξιζει παιδια,ειναι πιο ακριβο απο ενα sms)+οτι εχει χρεωση δεδομενων για τον παραληπτη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια app για αποστολη SMS προτείνετε σαν πολυ καλή και αξιόπιστη ωστε να αποφυγω τα MMS και

το σπάσιμο ενός SMS μεγαλου σε 2 η και 3 μνμ ...??

 

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις σας ... με βοηθήσατε αρκετά να καταλάβω τι γινεται με τη SAMSUNG.

Δεν νομίζω πάντως οτι το επόμενο κινητο μου θα ειναι SAMSUNG ... εχω σπαστει πολυ απο αυτα.

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...