Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

 

Φίλε, είσαι άρχοντας!! :D Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το S4 mini GT-I9195 πρέπει να είναι Γαλλικό αφού όταν το αγόρασα η γλώσσα στην αρχή ήταν Γαλλικά. Το κινητό το έχω εδώ και 1 χρόνο και έχω μείνει στην έκδοση 4.2.2 πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει " Οι ποιό πρόσφατες ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί" πηγαίνω στο samsung kies μου και πατάω .... Εργαλεία - Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία και μου λέει " Το GT-I9195 δεν υποστηρίζει την λειτουργία"

 

 

Τι γίνεται γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση και έχω κολλήσει στην 4.2.2 μέσα σε αυτό το χρόνο έκανε κάτι αναβαθμίσεις αλλά η έκδοση είναι 4.2.2.

Ξέρει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το S4 mini GT-I9195 πρέπει να είναι Γαλλικό αφού όταν το αγόρασα η γλώσσα στην αρχή ήταν Γαλλικά. Το κινητό το έχω εδώ και 1 χρόνο και έχω μείνει στην έκδοση 4.2.2 πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει " Οι ποιό πρόσφατες ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί" πηγαίνω στο samsung kies μου και πατάω .... Εργαλεία - Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία και μου λέει " Το GT-I9195 δεν υποστηρίζει την λειτουργία"

 

 

Τι γίνεται γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση και έχω κολλήσει στην 4.2.2 μέσα σε αυτό το χρόνο έκανε κάτι αναβαθμίσεις αλλά η έκδοση είναι 4.2.2.

Ξέρει κανείς ;

Κατέβασε το phone info απο το play store ,δες για ποια χώρα είναι η συσκευή σου και μπες στο sammobile να δεις αν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω αυτή την αναβάθμιση (4.4.2). Τι γίνεται ρε παιδιά;;;

Έχω το Black edition από Τσεχία (ETL) και στο Sammobile λέει ότι η τελευταία αναβάθμιση του συγκεκριμένου μοντέλου είναι η 4.2.2. από τον Φεβρουάριο. Επειδή δεν βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα (θέλουμε και Lollipop :lol: ) μπορεί κάποιος να μου πει αν αξίζει να την κάνω χειροκίνητα (δηλαδή αν δεν θα βλάψω τη συσκευή μου) και αν ναι, πως να το κάνω αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εκδοση 4.2.2 στο site της sammobile υπάρχει η εκδοση 4.4.2

Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

Αξίζει να κάνω την αναβάθμιση;[/quote

 

εγώ στο tablet έχω 4.4.2 και στο κινητό 4.2.2 η μονη διαφορα είναι στο tablet αντί για gps γραφει my location

Απενεργοποίησα τις ενημέρωσης στο κινητό να μείνω στη 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την 4.2.2,

απλά έχω αγοράσει το KINGSTON DTDUO/8GB MICRODUO το συνδέω και δεν

το αναγνωρίζει, και σκέφτομαι μήπως είναι το πρόβλημα στην 4.2.2 και αναβαθμίζοντας

στην 4.4.2 μπορέσει και αναγνωρίσει το φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την 4.2.2,

απλά έχω αγοράσει το KINGSTON DTDUO/8GB MICRODUO το συνδέω και δεν

το αναγνωρίζει, και σκέφτομαι μήπως είναι το πρόβλημα στην 4.2.2 και αναβαθμίζοντας

στην 4.4.2 μπορέσει και αναγνωρίσει το φλασάκι.

 

Δεν υποστηριζει OTG η συσκευη.Δεν ειναι θεμα software,αλλα hardware

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω δοκιμασει με Odin 5-6 εκδοσεις 4.4.2.Βαρα αφοβα δεν γραφει ο Knox εφόσον είναι όμως μονο Official.

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζει OTG η συσκευη.Δεν ειναι θεμα software,αλλα hardware

 

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι.....:wacko:

Δηλαδή δεν μπορώ με καποιο πρόγραμμα να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι.....:wacko:

Δηλαδή δεν μπορώ με καποιο πρόγραμμα να το διορθώσω?

 

Υπάρχουν Custom Kernels που υποστηρίζουν OTG. Απλά προς το παρόν ο μόνος που δουλεύει στην Κιτκατ και είναι up-to-date είναι ένας για CyanogenMod11 και όχι για stock.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Custom Kernels που υποστηρίζουν OTG. Απλά προς το παρόν ο μόνος που δουλεύει στην Κιτκατ και είναι up-to-date είναι ένας για CyanogenMod11 και όχι για stock.

 

Ναι,αλλα με "πατεντες" και Υ-USB καλωδια για να δωσεις ρευμα δεν το λες πλεον OTG...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το phone info απο το play store ,δες για ποια χώρα είναι η συσκευή σου και μπες στο sammobile να δεις αν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση .

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση κατέβασα το phone info και είδα ότι το κινητό όντος είναι Γαλλικό. Μπήκα στο Sammobile και κάνοντας αναζήτηση για το GT-I9195 είδα ότι έχει 3 εκδόσεις :

 

PDA CSC

GT-I9195 France 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNH5 I9195OXXCNI1

 

GT-I9195 France (Bouygues) 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNE6 I9195BOGCNE1

 

GT-I9195 France (NRJ) 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNH5 I9195NRJCNI1

 

 

Ποια να κατεβάσω ;

 

Στο κινητό μου πάντως οι PDA και CSC δεν ταιριάζουν με καμία από τις παραπάνω εκδόσεις δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ;

 

Μετά το κατέβασμα πως το περνάω στο κινητό ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603

κάνε ότι λέει για s4 απλά πέρνα την δικιά σου έκδοση για το mini [όποια διαλέξεις]

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής: η μπαταρία του κρατάει περίπου 1 ημέρα, από 100% το πρωί, το βράδυ είναι στο 20%. Αν όμως το αφήσω να σβήσει από μπαταρία και την βγάλω για λίγο και μετά το φορτίσω κλειστό μέχρι 100%, τότε μου βγάζει 2 μέρες με την ίδια χρήση! Παίζει να έχει θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα με "πατεντες" και Υ-USB καλωδια για να δωσεις ρευμα δεν το λες πλεον OTG...

 

Από το τίποτα... :P

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση κατέβασα το phone info και είδα ότι το κινητό όντος είναι Γαλλικό. Μπήκα στο Sammobile και κάνοντας αναζήτηση για το GT-I9195 είδα ότι έχει 3 εκδόσεις :

 

PDA CSC

GT-I9195 France 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNH5 I9195OXXCNI1

 

GT-I9195 France (Bouygues) 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNE6 I9195BOGCNE1

 

GT-I9195 France (NRJ) 2014 September 4.4.2 I9195XXUCNH5 I9195NRJCNI1

 

 

Ποια να κατεβάσω ;

 

Στο κινητό μου πάντως οι PDA και CSC δεν ταιριάζουν με καμία από τις παραπάνω εκδόσεις δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ;

 

Μετά το κατέβασμα πως το περνάω στο κινητό ;

 

Κατέβασε την πρώτη μιάς και οι άλλες είναι Branded. PDA και CSC λογικό να μην ταιριάζουν αφού αυτή έιναι καινούρια έκδοση. Αυτό που πρέπει να ταιριάζει είναι το I9195XXUCNH5. Από εκεί και πέρα περνάς όποια θές. Μέσω Odin είναι εύκολη διαδικασία, έχει ποστάρει ένας φίλος λινκ 2 ποστ πιο πάνω. Γενικά να "στοχεύεις" τις εκδόσεις που έχουν CSC όπως αυτό I9195OXXCNI1 (δηλαδή να έχει το OXX μέσα), οι οποίες είναι unbranded χωρίς εφαρμογές και παραμετροποιήσεις από τον κάθε πάροχο.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής: η μπαταρία του κρατάει περίπου 1 ημέρα, από 100% το πρωί, το βράδυ είναι στο 20%. Αν όμως το αφήσω να σβήσει από μπαταρία και την βγάλω για λίγο και μετά το φορτίσω κλειστό μέχρι 100%, τότε μου βγάζει 2 μέρες με την ίδια χρήση! Παίζει να έχει θέμα;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό, θα το δοκιμάσω και θα πω..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ποιά κάρτα μνήμης προτείνετε για το κινητό μας;

 

Με γρήγορο ψάξιμο βλέπω 3 επιλογές (16gb βρήκα, αλλά βγαίνουν και σε 8, 32, 64 κλπ)

 

1) Kingston, η οποία έχει SDHC Adapter που έχουν όλες, αλλά έχει και έναν USB Adapter. Αν θες τον USB adapter πάρε αυτή, είναι βολικός εάν δεν έχεις laptop και θες να την συνδέσεις με τον υπολογιστή. (Read: 20MB/s, Write: 11MB/s)

2) Sandisk Ultra, "ειδικά για Android", την οποία χρησιμοποιώ τώρα και είμαι ευχαριστημένος. (Read: 45MB/s, Write: 14MB/s)

3) Samsung Evo, την οποία μόλις βρήκα και μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική, ίσως είναι η επόμενη που θα πάρω... (Read: 45MB/s, Write: 19MB/s)

 

Διαλέγεις και παίρνεις, εγώ προτείνω την Samsung αφού φαίνεται να είναι η πιο γρήγορη, εκτός και αν θες πολύ τον USB Adapter. Οι τιμές είναι γύρω στα 12Ε.

 

Υ.Γ: Εγώ θα πάω για την Samsung Evo στα 32GB (22Ε)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Με γρήγορο ψάξιμο βλέπω 3 επιλογές (16gb βρήκα, αλλά βγαίνουν και σε 8, 32, 64 κλπ)

 

1) Kingston, η οποία έχει SDHC Adapter που έχουν όλες, αλλά έχει και έναν USB Adapter. Αν θες τον USB adapter πάρε αυτή, είναι βολικός εάν δεν έχεις laptop και θες να την συνδέσεις με τον υπολογιστή. (Read: 20MB/s, Write: 11MB/s)

2) Sandisk Ultra, "ειδικά για Android", την οποία χρησιμοποιώ τώρα και είμαι ευχαριστημένος. (Read: 45MB/s, Write: 14MB/s)

3) Samsung Evo, την οποία μόλις βρήκα και μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική, ίσως είναι η επόμενη που θα πάρω... (Read: 45MB/s, Write: 19MB/s)

 

Διαλέγεις και παίρνεις, εγώ προτείνω την Samsung αφού φαίνεται να είναι η πιο γρήγορη, εκτός και αν θες πολύ τον USB Adapter. Οι τιμές είναι γύρω στα 12Ε.

 

Υ.Γ: Εγώ θα πάω για την Samsung Evo στα 32GB (22Ε)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να μη δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ τη βοήθειά σας για να κάνω hard format στο S4 mini LTE της κοπέλας μου διότι της κάνει πολλά νερά με κολλήματα, τρεμάμενη οθόνη και πολύ πεσμένη αυτονομία (οριακά 1 μέρα).

 

1. Αρχικά ζητώ τη διαδικασία για format/σκούπα όλο το κινητό.

2. Κάνοντας μπορώ να καταργήσω κάποιες default εφαρμογές που έχει το κινητό αλλά είναι άχρηστες/αχρείαστες;

3. Μπορω να περάσω την 4.4.2 ή 4.4.4; Και την αντίστοιχη διαδικασία. Τώρα έχει την 4.2.2

Διάβασα τις προηγουμενες σελίδες αλλά δεν ήταν κάτι ξεκάθαρο για το αν μπορεί να πάρει την 4.4.2 ή 4.4.4

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισως το εχω ξαναρωτησει, αλλα μιας και ειδα οτι ανεβηκε μαλλον η 4.4.2 και για το δικο μου (SFR-BML4), θελω να κανω wipe cache partition αλλα δε φαινεται να γινεται . Συγκεκριμενα :

μολις μπω σε recovery mode μου βγαζει το ανθρωπακι του android ξαπλωμενο.

Μολις επιλεξω wipe cache partition μου βγαζει error και κανει reboot.

Βιντεακι που δειχνει ακριβως υπαρχει :

https://www.youtube.com/watch?v=O-xH6ooXj10

 

Ξερει κανεις πως λυνεται; Ακομα και περνώντας την 4.4.2 δε νομιζω οτι θα λυθει.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ τη βοήθειά σας για να κάνω hard format στο S4 mini LTE της κοπέλας μου διότι της κάνει πολλά νερά με κολλήματα, τρεμάμενη οθόνη και πολύ πεσμένη αυτονομία (οριακά 1 μέρα).

 

1. Αρχικά ζητώ τη διαδικασία για format/σκούπα όλο το κινητό.

2. Κάνοντας μπορώ να καταργήσω κάποιες default εφαρμογές που έχει το κινητό αλλά είναι άχρηστες/αχρείαστες;

3. Μπορω να περάσω την 4.4.2 ή 4.4.4; Και την αντίστοιχη διαδικασία. Τώρα έχει την 4.2.2

Διάβασα τις προηγουμενες σελίδες αλλά δεν ήταν κάτι ξεκάθαρο για το αν μπορεί να πάρει την 4.4.2 ή 4.4.4

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!:O

Άντε ρε παιδιά. Δεν μπορεί να μην ασχολείται κανείς με αυτά. Εδώ ολόκληρα roots κάνετε, στην απορία μου κολλάτε;:(

 

 

Μια ερώτηση για τα παιδιά που έχουν πάρει το black edition από skroutzoμαγαζα. Το μοντέλα είναι branded?

Αυτό που πήρα εγώ για την αδερφή μου, δεν ήταν.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τα παιδιά που έχουν πάρει το black edition από skroutzoμαγαζα. Το μοντέλα είναι branded?

 

Το δικό μου, όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...