Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας....από την στιγμή που απενεργοποίησα τα προγράμματα της samsung και κάνω επανεκκινήσεις σε κάθε φόρτιση η μπαταρία αντέχει παραπάνω! Βέβαια εγώ δεν αποτελώ χρήστη που λιώνει το κινητό του στο διαδίκτυο και στις εφαρμογές-παιχνίδια! Περισσότερο το χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο και τις παραπάνω λειτουργίες τις χρησιμοποιώ μόνο όταν δεν έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο ή σε κανονικό υπολογιστή. Όπως και να έχει την στιγμή που σας μιλάω έχει 56% μπαταρία ακόμη ύστερα από 2 ημέρες 10 ώρες περίπου!

Φυσικά τα στοιχεία δεν είναι συγκρίσιμα με κάποιον που το χρησιμοποιεί πολύ απλά σας παραθέτω ότι με συνετή χρήση μπορεί να καταναλώσει λιγότερη μπαταρία από όση νομίζετε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την μπαταρία εγώ θα συμπλήρωνα:

1. Για πρόσφατα αγορασμένα κινητά, κάντε τουλάχιστον 2 8ωρες φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία.

2. Κλείστε wifi, GPS, δεδομένα ακόμη και τα δεδομένα παρασκηνίου:shifty: όταν δεν τα χρησιμοποιείτε.

3. Κλείστε ότι χρησιμοποιεί αισθητήρες π.χ. να μην απενεργοποιείται η οθόνη όταν την κοιτάζουμε, λειτουργίες με κινήσεις του χεριού κ.λ.π.

4. Βάλτε όριο max 2 εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο μέσα από τις επιλογές προγραμματιστή.

και

5. Μην μπαίνετε σε flight mode :wacko: για κάποιο λόγο (μαλλον bug) τρώει πολύ μπαταρία.

 

Υπάρχει κανείς που να απενεργοποίησε τις εφαρμογές της samsung; Υπήρξε κανένα πρόβλημα με αυτό;

Edited by klong
Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία εγώ θα συμπλήρωνα:

1. Για πρόσφατα αγορασμένα κινητά, κάντε τουλάχιστον 2 8ωρες φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία.

2. Κλείστε wifi, GPS, δεδομένα ακόμη και τα δεδομένα παρασκηνίου:shifty: όταν δεν τα χρησιμοποιείτε.

3. Κλείστε ότι χρησιμοποιεί αισθητήρες π.χ. να μην απενεργοποιείται η οθόνη όταν την κοιτάζουμε, λειτουργίες με κινήσεις του χεριού κ.λ.π.

4. Βάλτε όριο max 2 εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο μέσα από τις επιλογές προγραμματιστή.

και

5. Μην μπαίνετε σε flight mode :wacko: για κάποιο λόγο (μαλλον bug) τρώει πολύ μπαταρία.

 

Υπάρχει κανείς που να απενεργοποίησε τις εφαρμογές της samsung; Υπήρξε κανένα πρόβλημα με αυτό;

 

Κανένα απολύτως

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά...

Νέος στο φόρουμ, αλλά έχω ακούσει πολλά... :)

 

Ερώτηση: ενδιαφέρομαι για κινητό android που όμως να μην είναι μεγάλο και είδα το Samsung Galaxy S4 mini και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε...

Μπερδεύτηκα όμως σε κάτι: το i9195 κάνει 220€ στο σκρουτζ, ενώ το i9190 κάνει 400€!!!

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει που βρίσκεται η τόσο μεγαλη διαφορά στην τιμή από τη στιγμή που και τα 2 δε φαίνεται να έχουν καμία φοβερή διαφορά μεταξύ τους και μάλιστα στα σημεία να κερδίζει το φθηνότερο;

 

Γενικά το S4 mini μου φαίνεται ως μια πολύ καλή επιλογή... Αν όμως έχει κανείς να προτείνει και τίποτα διαφορετικό (φθηνότερο κατά βάση), ευχαρίστως να το ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά...

Νέος στο φόρουμ, αλλά έχω ακούσει πολλά... :)

 

Ερώτηση: ενδιαφέρομαι για κινητό android που όμως να μην είναι μεγάλο και είδα το Samsung Galaxy S4 mini και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε...

Μπερδεύτηκα όμως σε κάτι: το i9195 κάνει 220€ στο σκρουτζ, ενώ το i9190 κάνει 400€!!!

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει που βρίσκεται η τόσο μεγαλη διαφορά στην τιμή από τη στιγμή που και τα 2 δε φαίνεται να έχουν καμία φοβερή διαφορά μεταξύ τους και μάλιστα στα σημεία να κερδίζει το φθηνότερο;

 

Γενικά το S4 mini μου φαίνεται ως μια πολύ καλή επιλογή... Αν όμως έχει κανείς να προτείνει και τίποτα διαφορετικό (φθηνότερο κατά βάση), ευχαρίστως να το ακούσω...

 

Το είχα απαντήσει και παραπάνω το i9195 υποστηρίζει 4g και nfc ενώ το i9190 όχι. Υπάρχει διαφορά στην τιμή γιατί το i9190 κυκλοφόρησε αργότερα αν δε κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έψαξα να βρω αν ήταν κάπου απαντημένο το ερώτημά μου, αλλά δυστυχώς στις 170 σελίδες, φάνηκε κομμάτι δύσκολο να το εντοπίσω...

 

Δηλαδή μου λες ότι είναι ακριβότερο επειδή βγήκε πιο μετά και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πλεονέκτημα σε σχέση με το 9195; Κυκλοφόρησε πιο μετά και παρόλα αυτά δεν υποστηρίζει 4G αλλά κοστίζει ακριβότερα;

Μου φαίνεται δύσκολο να το καταλάβω διότι δεν έχει καμία λογική μια τέτοιου είδους κίνηση από την εταιρεία.

 

Και άρα, όταν ερχόμαστε στο ζήτημα του ποιο εν τέλει να αγοράσω, η απάντηση είναι από κάθε άποψη το i9195, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία εγώ θα συμπλήρωνα:

1. Για πρόσφατα αγορασμένα κινητά, κάντε τουλάχιστον 2 8ωρες φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία.

2. Κλείστε wifi, GPS, δεδομένα ακόμη και τα δεδομένα παρασκηνίου:shifty: όταν δεν τα χρησιμοποιείτε.

3. Κλείστε ότι χρησιμοποιεί αισθητήρες π.χ. να μην απενεργοποιείται η οθόνη όταν την κοιτάζουμε, λειτουργίες με κινήσεις του χεριού κ.λ.π.

4. Βάλτε όριο max 2 εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο μέσα από τις επιλογές προγραμματιστή.

και

5. Μην μπαίνετε σε flight mode :wacko: για κάποιο λόγο (μάλλον bug) τρώει πολύ μπαταρία.

 

Υπάρχει κανείς που να απενεργοποίησε τις εφαρμογές της samsung; Υπήρξε κανένα πρόβλημα με αυτό;

 

Συμφωνώ σε όλα. Το μόνο εκνευριστικό είναι στο Νο.4 που ενώ είναι μια ρύθμιση που πραγματικά έχει αποτέλεσμα πρέπει μετά από κάθε επανεκκίνηση να το ξαναρυθμίζεις γιατί επιστρέφει στην αρχική του ρύθμιση.

 

Γενικά πάντως είναι ένα πολύ καλό κινητό σε σχέση με τα πρόσφατα που είχα (Xperia S, Galaxy Note, Galaxy S2, Galaxy S3) και πάει να γίνει το αγαπημένο μου (το S2 ήταν το προηγούμενο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έψαξα να βρω αν ήταν κάπου απαντημένο το ερώτημά μου, αλλά δυστυχώς στις 170 σελίδες, φάνηκε κομμάτι δύσκολο να το εντοπίσω...

 

Δηλαδή μου λες ότι είναι ακριβότερο επειδή βγήκε πιο μετά και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πλεονέκτημα σε σχέση με το 9195; Κυκλοφόρησε πιο μετά και παρόλα αυτά δεν υποστηρίζει 4G αλλά κοστίζει ακριβότερα;

Μου φαίνεται δύσκολο να το καταλάβω διότι δεν έχει καμία λογική μια τέτοιου είδους κίνηση από την εταιρεία.

 

Και άρα, όταν ερχόμαστε στο ζήτημα του ποιο εν τέλει να αγοράσω, η απάντηση είναι από κάθε άποψη το i9195, σωστά;

 

Ενδιαφερόμουν και εγώ να αγοράσω το i9190 γιατί δε με ενδιέφερε το 4g αλλά ρώτησα στην samsung και μου είπαν ότι θα κυκλοφορήσει αλλά πιο μετά αλλά πήρα το i9195 γιατί δε μπορούσα να περιμένω. Στο skroutz λογικά κοστίζει τόσο επειδή είναι ακόμη καινούριο σχετικά και δε γίνεται να ρίξεις την τιμή απευθείας στα 200 €

Link to comment
Share on other sites

To i9195 είναι πιο καινούργιο (π.χ. το δικόμου είναι κατασκευής 2/2014) και κάποιες πληροφορίες λένε ότι θα είναι το μόνο που θα αναβαθμιστεί σε 4.4.2 :lol: αλλά μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα. Επίσης κάποιοι είπανε ότι το i9190 ήρθε μόνο για την Ελληνική αγορά από την επίσημη αντιπροσωπεία γι' αυτό και κοστίζει 400€ αντίθετα τα διάφορα i9195 που κυκλοφορούν στα Σκρουτζομάγαζα είναι για την Ευρωπαική αγορά (το δικό μου π.χ. είναι Γερμανικό) και κοστίζουν 200€. Όσο δηλ. σε όλες τις "πολιτισμένες" χώρες της Ευρώπης ...
Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

To i9195 είναι πιο καινούργιο (π.χ. το δικόμου είναι κατασκευής 2/2014) και κάποιες πληροφορίες λένε ότι θα είναι το μόνο που θα αναβαθμιστεί σε 4.4.2 :lol: αλλά μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα. Επίσης κάποιοι είπανε ότι το i9190 ήρθε μόνο για την Ελληνική αγορά από την επίσημη αντιπροσωπεία γι' αυτό και κοστίζει 400€ αντίθετα τα διάφορα i9195 που κυκλοφορούν στα Σκρουτζομάγαζα είναι για την Ευρωπαική αγορά (το δικό μου π.χ. είναι Γερμανικό) και κοστίζουν 200€. Όσο δηλ. σε όλες τις "πολιτισμένες" χώρες της Ευρώπης ...

 

Αυτό για την 4.4.2 ακούγεται πολύ τις τελευταίες μέρες

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι αν στις επιλογες προγραμματιστη οπως λεει ο φιλος για οριο εφαρμογων κλικαρουμε την επιθλογη που λεει χωρις διεργασιες στο παρασκηνιο και μετα διαγραφει δραστηριοτήτων (τερματισμος καθε δραστηριοτητας μετα την αποχωρηση του χρηστη) οπως η εικονα https://www.dropbox.com/s/ia3nqp8srbng1ub/Screenshot_2014-05-05-15-52-47.png ξερουμε αν θα υπαρξει κανενα προβλημα ?

γιατι π.χ. οταν κλεινω το chrome θελει να παω να την κλεισω και απο home button που λεει ''ληξη'' γιατι δεν κλεινει απο μονη της εντελως ενω τα αλλα κλεινουν απο οτι εχω παρατηρηση.

Edited by nikos154
Link to comment
Share on other sites

Έχω να επισημάνω 2 θέματα:

1)Παρατήρησα πως όταν απενεργοποιησα τις εφαρμογές της samsung χθες, αντί να ελαφρύνει η RAM, επιβαρύνθηκε και 200 ΜΒ

2) Και κυριότερο, όταν μιλάτε στο τηλέφωνο, σας έχει τύχει μετά από λίγο να ακούτε τον συνομιλητή σαν να μιλάει μέσα από τη θάλασσα; :p Εννοείται πως δε φτιάχνει η κλήση και πρέπει να ξανα καλέσω τον συνομιλητή, αυτή η βιόλα τραβάει εδώ και λίγες μέρες αρκετά συχνά θα έλεγα, να είναι λόγω παρόχου;

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω εδώ και ένα μήνα το κινητό. Γνώμη τέλειο!!!!! Γρήγορη ταχύτητα και ανταπόκριση. Έχω ένα θέμα με τα μηνύματα που έχει σαν εφαρμογή το κινητό. Όταν γράφω ελληνικά μου γραφεί μόνο κεφαλαία και δεν μπορώ να αποσυμπιέσω στο κουμπί της κεφαλοποίησης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει μια βοήθεια. Και μια ερώτηση ακόμα ξέρει κανείς πότε θα έρθει η κιτ κατ (δεν θυμάμαι τον αριθμό ακριβώς).

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω εδώ και ένα μήνα το κινητό. Γνώμη τέλειο!!!!! Γρήγορη ταχύτητα και ανταπόκριση. Έχω ένα θέμα με τα μηνύματα που έχει σαν εφαρμογή το κινητό. Όταν γράφω ελληνικά μου γραφεί μόνο κεφαλαία και δεν μπορώ να αποσυμπιέσω στο κουμπί της κεφαλοποίησης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει μια βοήθεια. Και μια ερώτηση ακόμα ξέρει κανείς πότε θα έρθει η κιτ κατ (δεν θυμάμαι τον αριθμό ακριβώς).

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

μηνυματα/ρυθμισεις(πατας στα μηνυματα το αριστερο πληκτρο μενου)/εισαγωγη λειτουργιας τικαρεις το unicode

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία εγώ θα συμπλήρωνα:

4. Βάλτε όριο max 2 εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο μέσα από τις επιλογές προγραμματιστή.

Είναι όντως οικονομικότερη η κατανάλωση έτσι;

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις θεωρώ, διότι μπορεί όσο γλιτώνεις από το auto-kill, να καταναλώνεται στο να εκτελείς κάθε εφαρμογή από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως οικονομικότερη η κατανάλωση έτσι;

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις θεωρώ, διότι μπορεί όσο γλιτώνεις από το auto-kill, να καταναλώνεται στο να εκτελείς κάθε εφαρμογή από την αρχή.

Ειλικρινα δεν ξέρω! Ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη με την μπαταρία. Π.χ. χθες απενεργοποίησα την "εξοικονόμηση ενέργειας" το φόρτισα το έβαλα όλη την νύχτα σε flight mode και το πρωί ήταν στο 97%:cool:

Αντε βγάλε άκρη τώρα!

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω 2 πραγματακια που παρατηρησα για τη φορτιση..

*οταν φτασει στο 100% μετα απο μια φορτιση και το βγαλεις αμεσως απ τη πριζα ή το usb το ποσοστο θα πεσει στο 99-98%..

αν το αφησεις γυρω στο μισαωρο παραπανω μενει στο 100%.

*επισης απενεργοποιησα το Google Now και τον εντοπισμο θεσης και ειδα εντυπωσιακη διαφορα στην καταναλωση..

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω 2 πραγματακια που παρατηρησα για τη φορτιση..

*οταν φτασει στο 100% μετα απο μια φορτιση και το βγαλεις αμεσως απ τη πριζα ή το usb το ποσοστο θα πεσει στο 99-98%..

αν το αφησεις γυρω στο μισαωρο παραπανω μενει στο 100%.

*επισης απενεργοποιησα το Google Now και τον εντοπισμο θεσης και ειδα εντυπωσιακη διαφορα στην καταναλωση..

 

Ρε παιδιά κατηγορειτε τις εταιρείες όταν την μπαταρία την τρώνε κατά 90% οι εφαρμογές που βάζουμε! Είχες το Google now με τον εντοπισμό θέσης ενεργό;;; και περίμενες να έχεις μπαταρία;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατηγορειτε τις εταιρείες όταν την μπαταρία την τρώνε κατά 90% οι εφαρμογές που βάζουμε! Είχες το Google now με τον εντοπισμό θέσης ενεργό;;; και περίμενες να έχεις μπαταρία;;

Ελα ντε!!!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η τιμή του κινητού έχει ανέβει αρκετά τον τελευταίο καιρό στο skroutz. Προβλέπετε να αυξηθεί και άλλο ή να περιμένω λίγο μπας και πέσει;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...έχω ενα προβλημα με το κινητό.(Ι9195) ενώ είναι σε αναμονή κλειδωμένο χωρίς καμια εφαρμογή ανοιχτή για κάποια ώρα απενεργοποιείται χωρίς να κάνω τίποτα. Ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται,γιατι ειχα ρωτησει και δεν πηρα σαφη απαντηση:

Πηρα απο ebay τις "γυαλινες" tempered glass μεμβρανες.Εχουν παχος 0,33mm,πολυ καλη προσαρμογη,χωρις αεροθυλακες και αν προσεξεις ελαχιστα ωστε να μην εχει σκονη καθεται αψογα.Δεν καταλαβαινεις οπτικα οτι εχει μεμβρανη.Το βασικο για εμενα ειναι οτι ΔΕΝ επιρρεαζει το touch,οπως φοβομουν.

Δεν κρατει δαχτυλιες (εχει ελαιοφοβικη επικαλυψη),τουλαχιστον οχι οσο σκετο το κινητοΔεν βλεπω διαφορα σε χρωματα,αντανακλασεις.Το μονο μειον για μενα ειναι οτι τωρα το home button ειναι λιγακι πιο μεσα απο την επιφανεια,πραγμα που μπορει να ειναι και καλο γιατι εχω την εντυπωση οτι βγαζοντας το απο την τσεπη πατιωταν και ανοιγε η οθονη.

Επισης το κοστος σε σχεση με μια απλη μεμβρανη ειναι τεραστια,καθως βγηκε 4,9$,αλλα με το κολλημα που εχω με την "καθαρη" οθονη αν κανει τα μισα απο οσα λεει θα τα ξαναδινα....

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η τιμή του κινητού έχει ανέβει αρκετά τον τελευταίο καιρό στο skroutz. Προβλέπετε να αυξηθεί και άλλο ή να περιμένω λίγο μπας και πέσει;

Λογικά θα πέσει ,τώρα πότε και πόσο δεν μπορώ να ξέρω .

καλημέρα...έχω ενα προβλημα με το κινητό.(Ι9195) ενώ είναι σε αναμονή κλειδωμένο χωρίς καμια εφαρμογή ανοιχτή για κάποια ώρα απενεργοποιείται χωρίς να κάνω τίποτα. Ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει??

Κοίταξε να δεις μήπως ευθύνεται κάποια εφαρμογή που εβαλες πρόσφατα ,αν δεν βρεις κάτι κανε factory reset και αν συνεχίζει το πας στο service .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μου ερχετε καθημερινα μήνυμα και με χρεωνει 1ευρω συνεχεια οτι συνδεθηκε στο ιντερνετ με κανενα προγραμμα να ειναι ανοιχτο στο παρασκηνιο!!!!

Τι πρεπει να κανω για να μην το κανει???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...