Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, νέος στα samsung οπότε η ασχετοσύνη είναι δικαιολογημένη,

πήρα απο κάποιον ρωσοπόντιο το συγκεκριμένο S4 mini και κάτω απο την μπαταρία έχει τον αριθμό GT I9190, θέλω να βάλω ελληνική rom vodafone για να δουλέψει, διάβασα την διαδικασία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η κατάλληλη, μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή την πάτησα (δεν έδωσα πολλά λεφτά) αλλά οπως και νάχει θέλω να ξέρω αν την πάτησα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, νέος στα samsung οπότε η ασχετοσύνη είναι δικαιολογημένη,

πήρα απο κάποιον ρωσοπόντιο το συγκεκριμένο S4 mini και κάτω απο την μπαταρία έχει τον αριθμό GT I9190, θέλω να βάλω ελληνική rom vodafone για να δουλέψει, διάβασα την διαδικασία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η κατάλληλη, μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή την πάτησα (δεν έδωσα πολλά λεφτά) αλλά οπως και νάχει θέλω να ξέρω αν την πάτησα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τωρα δεν σου δουλευει δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν σου δουλευει δηλαδη;

 

Προφανώς δουλεύει αλλά εχει ρώσικη rom και δεν καταλαβαίνω τίποτα, επίσης οταν μου το έδειξε ήτνα ανοιχτό, τώρα που το άνοιξα εγώ έχει και κωδικό, το ζητούμενο είναι πως μπορώ να σβήσω τον κωδικό του βάλω ελληνική rom για να το δουλέψω με vodafone, ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα και δικο μου σημερα σε 4.4.2

ειναι παραεισαγωγης μαλλον απο Γερμανια χωρις να ειμαι σιγουρος.

Στο μενου και γενικα στο περιβαλον δεν ειδα καμια διαφορα παρα μονο στο χρωμα του εικονιδιου της μπαταριας, που ειχε αναφερει και αλλος ενας φιλος, στο εικονιδιο του φακου και καποιες επιπλεων επιλογες στις φωτογραφιες.

Δεν ειχα καποιο προβλημα εκτως της μπαταριας οποτε και ειναι νωρις να δω καποια διαφορα ακομα,

νομιζω ομως οτι δεν μενουν ανοιχτες τοσες πολλες εφαρμογες οπως με την 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα και δικο μου σημερα σε 4.4.2

ειναι παραεισαγωγης μαλλον απο Γερμανια χωρις να ειμαι σιγουρος.

Στο μενου και γενικα στο περιβαλον δεν ειδα καμια διαφορα παρα μονο στο χρωμα του εικονιδιου της μπαταριας, που ειχε αναφερει και αλλος ενας φιλος, στο εικονιδιο του φακου και καποιες επιπλεων επιλογες στις φωτογραφιες.

Δεν ειχα καποιο προβλημα εκτως της μπαταριας οποτε και ειναι νωρις να δω καποια διαφορα ακομα,

νομιζω ομως οτι δεν μενουν ανοιχτες τοσες πολλες εφαρμογες οπως με την 4.2.2.

 

Τι χρώμα έχει τώρα?? το δικό μου πορτογαλικό πότε θα την πάρει?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τελικά θα έρθει η 4.4.2; η samsung είχε πει τον ιούνιο, στο sammobile βλέπω έχει έρθει μόνο για βέλγιο στις άλλες χώρες τι θα γήνει θα ερθει; το δικο μου ειναι απο λουξεμβουργο
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος? ψάχνω μια rom ελληνική για vodafone για το 9190, ή έστω αγγλική που να εχει ελληνικό πληκτρολόγιο? δεν τα ξέρω καλά οπότε οτι βοηθεια ειναι ευπρόσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ζητησε απο τον γνωστο σου που αγορασες το κινητο, να σου πει τον κωδικο που εχει βαλει, και να στο γυρισει στην ελληνικη γλωσσα! Ολες οι rom εχουν κανονικα ελληνικα!... Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χρειαστεις αλλη rom,μονο και μονο για την ελληνικη γλωσσα! Πληκτρολογια στο google play ελληνικα εχει ενα σωρο...
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ζητησε απο τον γνωστο σου που αγορασες το κινητο, να σου πει τον κωδικο που εχει βαλει, και να στο γυρισει στην ελληνικη γλωσσα! Ολες οι rom εχουν κανονικα ελληνικα!... Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χρειαστεις αλλη rom,μονο και μονο για την ελληνικη γλωσσα! Πληκτρολογια στο google play ελληνικα εχει ενα σωρο...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν ήτανε γνωστός μου θα το έκανα, αγνωστος είναι, πέρασε απο εκεί που δουλεύω και μου το έδειξε, του έδωσα 50 ευρώ και το πήρα χωρίς πολύ σκέψη, μου είπε οτι μπορώ να βάλω οτι θέλω μέσα και δεν το έψαξα.

Οπότε αν κατάλαβα καλά πρέπει να κάνω την διαδικασία root και να φορτώσω μια rom που εχω κατεβάσει (CARBON-KK-UNOFFICIAL) και ο θεός βοηθός που λένε?

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος να μας πει για αυτονομία ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν ήτανε γνωστός μου θα το έκανα, αγνωστος είναι, πέρασε απο εκεί που δουλεύω και μου το έδειξε, του έδωσα 50 ευρώ και το πήρα χωρίς πολύ σκέψη, μου είπε οτι μπορώ να βάλω οτι θέλω μέσα και δεν το έψαξα.

Οπότε αν κατάλαβα καλά πρέπει να κάνω την διαδικασία root και να φορτώσω μια rom που εχω κατεβάσει (CARBON-KK-UNOFFICIAL) και ο θεός βοηθός που λένε?

 

Γιατι δεν το κανεις ενα factory restore να φυγει ο κωδικος και να αλλαξεις γλωσσα???

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το κανεις ενα factory restore να φυγει ο κωδικος και να αλλαξεις γλωσσα???

 

Ακούγεται καλή ιδέα, αν μπορούσε να μας πεί την διαδικασία κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν ήτανε γνωστός μου θα το έκανα, αγνωστος είναι, πέρασε απο εκεί που δουλεύω και μου το έδειξε, του έδωσα 50 ευρώ και το πήρα χωρίς πολύ σκέψη, μου είπε οτι μπορώ να βάλω οτι θέλω μέσα και δεν το έψαξα.

Οπότε αν κατάλαβα καλά πρέπει να κάνω την διαδικασία root και να φορτώσω μια rom που εχω κατεβάσει (CARBON-KK-UNOFFICIAL) και ο θεός βοηθός που λένε?

 

Ρε μεγάλε, η υπόθεση μου βρομάει κάπως...Μου μυρίζει κλεμμένη η συσκευή...

1ον η τιμή του είναι πολύ φτηνή,

2ον ο τρόπος που σου το πούλησε, και

3ον ότι είχε μέσα ήδη κωδικό το τηλέφωνο (ή στη χειρότερη η sim !!!) που σημαίνει ότι το είχε κάποιος και το είχε κλειδώσει και αυτός που σου το πούλησε δεν ήξερε το κωδικό για να τον απενεργοποιήσει και ίσως το είχε "σουφρώσει" εκείνη την ώρα από κανενα Ρώσσο τουρίστα, όποτε είχε ζόρι να το ξεφορτωθεί γρήγορα και δεν ασχολήθηκε με τον κωδικό...

 

Προτείνω να ρωτήσεις εδώ τα παιδιά στο φόρουμ (εγώ δε γνωρίζω να σου πω) πώς θα τσεκάρεις τον IMEI αν είναι κλεμμένο (blacklisted) και μετά να κάνεις τα υπόλοιπα...

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό της γυναίκας μου του έκανα χθες το update σε kit kat και το κινητό δείχνει πιο smooth και αεράτο.

Ήταν περίπου 500 παρά κάτι mb μέσω OTA

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό της γυναίκας μου του έκανα χθες το update σε kit kat και το κινητό δείχνει πιο smooth και αεράτο.

Ήταν περίπου 500 παρά κάτι mb μέσω OTA

Όντως βγηκε και η Γερμανική και η γερμανικη vodafon και black edition.

μια ερώτηση μαζι με τη ρομ φορτωνει και εφαρμογες.....ασχετες η είναι σχετη ρομ παράδειγμα η βελγικη κατεβαινει το hello αφορα την βελγικη τηλεφωνια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, έχω ένα θέμα. Πήρα το δικό μου πριν ενα μήνα απο ένα μαγαζί στην Πανεπιστημίου κοντά στην Ομόνοια, μάλλον παραεισαγωγή απο Γερμανία.

Ξαφνικά χτες άρχισε για κάποιον λόγο το κινητό κάνει κάτι τρελά απο μόνο του, πχ. ανοίγει μόνο του κάποια προγράμματα ή κάνει σκρολ σε μεγάλες σελίδες χωρίς να το πειράξω. Θυμίζει σαν να το ελέγχει κάποιος απο απόσταση (είναι απενεργοποιημένο το ιντερνετ βέβαια οπότε δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο). Έχει συμβεί σε κανέναν σας; Τι μπορεί να φταίει;

Όταν κάνω restart στρώνει κάπως αλλά το ξαναέπαθε. Απο ανοιχτά προγράμματα έχει συμβεί να το κάνει ακόμα και χωρίς κάποιο πρόγραμμα στο background.

 

ΥΓ. Δεν το έχω πειράξει ακόμα με root και τα συναφή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, έχω ένα θέμα. Πήρα το δικό μου πριν ενα μήνα απο ένα μαγαζί στην Πανεπιστημίου κοντά στην Ομόνοια, μάλλον παραεισαγωγή απο Γερμανία.

Ξαφνικά χτες άρχισε για κάποιον λόγο το κινητό κάνει κάτι τρελά απο μόνο του, πχ. ανοίγει μόνο του κάποια προγράμματα ή κάνει σκρολ σε μεγάλες σελίδες χωρίς να το πειράξω. Θυμίζει σαν να το ελέγχει κάποιος απο απόσταση (είναι απενεργοποιημένο το ιντερνετ βέβαια οπότε δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο). Έχει συμβεί σε κανέναν σας; Τι μπορεί να φταίει;

Όταν κάνω restart στρώνει κάπως αλλά το ξαναέπαθε. Απο ανοιχτά προγράμματα έχει συμβεί να το κάνει ακόμα και χωρίς κάποιο πρόγραμμα στο background.

 

ΥΓ. Δεν το έχω πειράξει ακόμα με root και τα συναφή.

καθαρισε την οθονη,εχει βρωμιες ή το βαζεις στην τσέπη και πατιέται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, έχω ένα θέμα. Πήρα το δικό μου πριν ενα μήνα απο ένα μαγαζί στην Πανεπιστημίου κοντά στην Ομόνοια, μάλλον παραεισαγωγή απο Γερμανία.

Ξαφνικά χτες άρχισε για κάποιον λόγο το κινητό κάνει κάτι τρελά απο μόνο του, πχ. ανοίγει μόνο του κάποια προγράμματα ή κάνει σκρολ σε μεγάλες σελίδες χωρίς να το πειράξω. Θυμίζει σαν να το ελέγχει κάποιος απο απόσταση (είναι απενεργοποιημένο το ιντερνετ βέβαια οπότε δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο). Έχει συμβεί σε κανέναν σας; Τι μπορεί να φταίει;

Όταν κάνω restart στρώνει κάπως αλλά το ξαναέπαθε. Απο ανοιχτά προγράμματα έχει συμβεί να το κάνει ακόμα και χωρίς κάποιο πρόγραμμα στο background.

 

ΥΓ. Δεν το έχω πειράξει ακόμα με root και τα συναφή.

 

Τωρα που πιασαν οι καλες οι ζεστες,μου συνεβει 3-4 φορες το εξης:

Συνηθως μεσημερι με τα 30+C και ενω το εχω τσεπη,σε τζιν-σε αλλο υφασμα παντελονι δεν το εκανε-,ενω το εβγαλα για να κοιταξω ωρα,κτλ,αυτο αρχισε να κανει λες και καποιος πατουσε το touch σε πολλα σημεια.Μου ανοιγε εφαρμογες,μου αλλαξε τα widget,γενικα τα ειχε παιξει.Και ενω προσπαθησα να το κανω επανεκκινηση,δεν μπορουσα αφου πατουσε μονο του οτι να ναι.Εβγαλα μπαταρια κ εστρωσε.Το ιδιο εκανε και ενος φιλου-παλι s4 mini- ενω πηγαιναμε για καφε με τα ποδια.Γενικα εχω την εντυπωση οτι ο συνδιασμος ζεστη,τζιν και περπατημα το προκαλουν.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε εμένα το ίδιο σχεδόν κάνει όταν ζεσταθεί πολύ είτε το φορτίζω και ασχολούμαι με το κινητό ταυτόχρονα (σε μια εφαρμογή που έχω την άνοιξα καινούριο ελεγε 49 βαθμούς εχει η μπαταρία) είτε έχω για λίγη ώρα το GPS ανοιχτό κλείνει και μετά ξανά ανοίγει από μόνο το.. ξέρει κανένας αν όντως φταίει η ζέστη ή κάτι άλλο που το κάνει να ζεστάνετε τόσο?
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει πιάσει το μέγιστο 50 είτε σε ντάλα ήλιο και χρήση δεδομένα είτε 45 σε φόρτιση και παίξιμο asphalt 8, αυτά δεν τα έχει κάνει ποτέ ομως..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Βρέ παιδιά.. Εγώ ήμουν σε εσωτερικό χώρο και δεν είχε τόσο πολύ ζέστη.. τι να πώ.. Δε μου έχει συμβεί με παλιότερο Samsung που είχα.. Αν και το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει η ζέστη.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι όταν παίζω κάποιο παιχνίδι (πχ.Bubble Witch Saga) ή όταν χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή (κάπως πιο απαιτητική απο τα απλά apps) το κινητό ζεσταίνεται αμέσως. Με το προηγούμενο/παλιότερο που είχα έπρεπε να περάσει κάμποση ώρα για να συμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...