Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το κινητό εδώ και μερικές μέρες και έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή open signals οπού δείχνει διάφορα στοιχεία για το σήμα του κινητού. Χθες λοιπόν στην Βάρκιζα που ήμουν μου έδειχνε σταθερά 4G το κινητό στην εφαρμογή και είμαι με Wind.Η Wind υποτίθεται οτι δεν έχει ακόμα 4G για αυτό μου έκανε εντύπωση,παίζει να κάνει λάθος το προγραμματάκι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο την εγκατασταση 10+ εφαρμογων που δουλευω,εχει 4,5gb ελευθερα

.....

 

Αν δε βαριέσαι, μπορείς να μας πείς ποιές είναι αυτές οι εφαρμογές;

 

Επ' ευκαιρία να ρωτήσω το forum και κάτι άλλο: Η οθόνη του mini (Gorilla Glass 2) είναι αντιχαρακτική; Γιατί αν είναι, για πιο λόγο να βάλουμε μεμβράνες και @@ριες;...

Edited by swordman80
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαριέσαι, μπορείς να μας πείς ποιές είναι αυτές οι εφαρμογές;

 

Εκανα ολα τα updates ολων των "stock" εφαρμογων,εβαλα :Airdroid,AppMgrIII,Battery Doctor,Greek WPA Finder, Facebook + Facebook Messenger,Outlook,What's Up, Πληροφοριες ΟΑΣΘ,Twitter,Skype,My Vodafone,Samsung IR remote,Phone Info,FarmVille2

Και εχω 4.44GB ελευθερα.Υποψιν εχω τραβηξει καμια 20 φωτο και γυρω στα 5 λεπτα fullHD βιντεο

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω το s4 mini αλλα δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει αυτη η εφαρμογή. μπορει καποιος να το δοκιμάσει και να μου πει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.polar.beat

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω το s4 mini αλλα δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει αυτη η εφαρμογή. μπορει καποιος να το δοκιμάσει και να μου πει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.polar.beat

 

Όχι δεν είναι συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω το s4 mini αλλα δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει αυτη η εφαρμογή. μπορει καποιος να το δοκιμάσει και να μου πει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.polar.beat

 

Εμένα με custom rom Μια χαρά έκανε εγκατάσταση

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις. Είναι καλό. Εμένα η μπαταρία με 4-5 ώρες χρήσης την ημέρα, το wifi συνέχεια ανοιχτό και συνήθως συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ. 8 το πρωί δηλαδή έως 1-2 το βράδυ και μένει και ένα 20-30%. Σπάνια θα το αδειάσω. Με ποιο χαλαρή χρήση θα με πάει μιάμιση δύο μέρες. Αν όμως δεν έχω wifi και το δουλεύω με 3g τρώει παραπάνω. Ειδικά αν δεν έχει καλό σήμα 3g ρουφάει άσχημα. Σε αυτή τη περίπτωση το γυρνάω σε 2g αν θέλω να κρατήσει η μπαταρία και ξεχνάω το νετ. Αν κάποιες φορές έτυχε να τρώει χωρίς κάποιο από τους παραπάνω λόγους μπαταρία τότε κάποια εφαρμογή έκανε την ζημιά και με ένα restart έστρωνε.

Γειά σας και από εμένα.

Το έχω και εγώ το κινητό και από μπαταρία δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος!!!

Αυτό που λέει ο συμφορουμίτης παραπάνω ισχύει, οτι δηλ. κρατάει 1 - 1,5 μέρες αλλά αυτό είναι ικανοποιητικό για ένα smartphone της κλάσης του s4 mini;

To βράδυ σε flight mode καταναλώνει 20%!!! Γενικά η συσκευή καταναλώνει μπαταρία ενώ κάθεται!!! Μερικές φορές καταναλώνει ελάχιστα περισσότερη μπαταρία όταν χρησιμοποιείται από όση όταν κάθεται!!!

Όταν λέμε "κάθεται" εννοούμε με κλειστά wifi, δεδομένα, και αισθητήρες αναμονής κ.λ.π. Μάλιστα εγώ έχω ενεργοποιήσει και τις "επιλογές προγραμματιστή" και του έχω βάλει να τρέχουν μέχρι 2 το πολύ εφαρμογές στο παρασκήνιο!!! Αποτέλεσμα; Το ίδιο:(

Φοβάμαι μήπως ισχύει και για τα s4 mni το: http://www.digitallife.gr/samsung-galaxy-s4-battery-problems-120769

Επειδή το έχω μόνο μια εβδομάδα θα περιμένω 1-2 ακόμη για να "στρώσει" η μπαταρία και μετά αν συνεχίσει τα ίδια θα την αλλάξω :mad:

Πάντως καλό θα ήταν να ακούγαμε και άλλες γνώμες...

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.

Το έχω και εγώ το κινητό και από μπαταρία δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος!!!

Αυτό που λέει ο συμφορουμίτης παραπάνω ισχύει, οτι δηλ. κρατάει 1 - 1,5 μέρες αλλά αυτό είναι ικανοποιητικό για ένα smartphone της κλάσης του s4 mini;

To βράδυ σε flight mode καταναλώνει 20%!!! Γενικά η συσκευή καταναλώνει μπαταρία ενώ κάθεται!!! Μερικές φορές καταναλώνει ελάχιστα περισσότερη μπαταρία όταν χρησιμοποιείται από όση όταν κάθεται!!!

Όταν λέμε "κάθεται" εννοούμε με κλειστά wifi, δεδομένα, και αισθητήρες αναμονής κ.λ.π. Μάλιστα εγώ έχω ενεργοποιήσει και τις "επιλογές προγραμματιστή" και του έχω βάλει να τρέχουν μέχρι 2 το πολύ εφαρμογές στο παρασκήνιο!!! Αποτέλεσμα; Το ίδιο:(

Φοβάμαι μήπως ισχύει και για τα s4 mni το: http://www.digitallife.gr/samsung-galaxy-s4-battery-problems-120769

Επειδή το έχω μόνο μια εβδομάδα θα περιμένω 1-2 ακόμη για να "στρώσει" η μπαταρία και μετά αν συνεχίσει τα ίδια θα την αλλάξω :mad:

Πάντως καλό θα ήταν να ακούγαμε και άλλες γνώμες...

 

Εγώ που το βάζω σε λειτουργία πτήσης καταναλώνει συνήθως 1-3%. Και γενικότερα είμαι ικανοποιημένος από τη διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο συμφορουμίτης παραπάνω ισχύει, οτι δηλ. κρατάει 1 - 1,5 μέρες αλλά αυτό είναι ικανοποιητικό για ένα smartphone της κλάσης του s4 mini;

To βράδυ σε flight mode καταναλώνει 20%!!! Γενικά η συσκευή καταναλώνει μπαταρία ενώ κάθεται!!! Μερικές φορές καταναλώνει ελάχιστα περισσότερη μπαταρία όταν χρησιμοποιείται από όση όταν κάθεται!!!

 

εγω το εχω απο τον φεβρουαριο. ποτε δεν μου καταναλωσε 20% σε flight mode το βραδυ. η συγκεκριμενη καταναλωση ειναι μεταξύ 2 - 3 %. λιγες φορες που το αφησα εκτος flight mode ,η μπαταρια επεσε 7 - 8 %. μιλαω για χρονικο διαστημα απο τις 0.00 μεχρι τις 7 το πρωι.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες απο τη φορτιση,σε 2G δικτυο και με 5-6' περιπου wifi για συγχρονισμο και αναγνωση email εχει πεσει στο 96%.Μια χαρα ειναι

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες απο τη φορτιση,σε 2G δικτυο και με 5-6' περιπου wifi για συγχρονισμο και αναγνωση email εχει πεσει στο 96%.Μια χαρα ειναι

Σήμερα μετά από ολονύκτια φόρτιση (σε flight mode) στις 8:00 το πρωί ήταν 100%, λειτουργία μονίμως σε 2G, με 5-10 λεπτά χρήσης (ψαχούλεμα γενικά), 2 κλήσεις από 1-1,5 λεπτό την κάθε μία και 3 λεπτά δεδομένα (ιντερνετ), στις 14:28 δηλ. μετά από 6,5 ώρες πήγε στο 78% :wacko:

Μάλλον έχω πρόβλημα μπαταρίας ε;

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,το τηλεφωνο το εχω λιγες μερες,αυτο που ξερω απο αλλα android τηλεφωνα και tablets,ειναι οτι συνηθως δεν φταιει η συσκευη αν καταναλωνει πολυ μπαταρια,αλλα ο χρηστης.Εχω παρατηρησει οτι τις περισσοτερες φορες καποια εφαρμογη -που συνηθως συγχρονιζει δεδομενα- ειναι αυτη που ευθυνεται,οπως push mails,τσατ,κτλ.Και παντα αυτη την εφαρμογη την βαζει ο χρηστης.Οποτε δικη μου αποψη ειναι να βγαλεις οσες εφαρμογες δεν τις εχεις δοκιμασει ξανα και τις εχεις σιγουρες και δες αν θα στρωσει,ή να ψαξεις τις ρυθμισεις τους και να δεις αν εχει κατι που συγχρονιζει συνεχως στο παρασκηνιο τρωγοντας μπαταρια

Επισης υπαρχουν εφαρμογες που δειχνουν τα wakelocks αλλα δεν θυμαμαι τι και πως ακριβως.Ας βοηθησει καποιος αν ξερει...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,το τηλεφωνο το εχω λιγες μερες,αυτο που ξερω απο αλλα android τηλεφωνα και tablets,ειναι οτι συνηθως δεν φταιει η συσκευη αν καταναλωνει πολυ μπαταρια,αλλα ο χρηστης.Εχω παρατηρησει οτι τις περισσοτερες φορες καποια εφαρμογη -που συνηθως συγχρονιζει δεδομενα- ειναι αυτη που ευθυνεται,οπως push mails,τσατ,κτλ.Και παντα αυτη την εφαρμογη την βαζει ο χρηστης.Οποτε δικη μου αποψη ειναι να βγαλεις οσες εφαρμογες δεν τις εχεις δοκιμασει ξανα και τις εχεις σιγουρες και δες αν θα στρωσει,ή να ψαξεις τις ρυθμισεις τους και να δεις αν εχει κατι που συγχρονιζει συνεχως στο παρασκηνιο τρωγοντας μπαταρια

Επισης υπαρχουν εφαρμογες που δειχνουν τα wakelocks αλλα δεν θυμαμαι τι και πως ακριβως.Ας βοηθησει καποιος αν ξερει...

Από εφαρμογές παρακολούθησης μπαταρίας έχω βάλει το battery doctor.

Έχω βάλει μόνο όσες εφαρμογές είχα και στο προηγούμενο τηλέφωνο όπου δεν είχα πρόβλημα μπαταρίας.

Έχω βγάλει σχεδόν όλα τα windgets. Ο Battery doctor μου λέει "Good" ξάθε φορά που το ελέγχω!!!

Έχω απενεργοποιήσει πολλές εφαρμογές που είχε το τηλέφωνο μέσα όπως:

chatOn, chrome, Vodafone discover (είχε μέσα προγράμματα της vodafone), drop box, flipboard, google+, Hangouts, sVoice, Samsung Push Service, Story Album, yahoo finance kai Yahoo News.

(Σκέφτομαι να βγάλω και όλα τα samsung apps αλλά φοβάμει μήπως δεν λειτουργεί καλά το τηλέφωνο τότε!!!)

Και έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα!!!

Οπότε νομίζω ότι είναι θέμα ελατωματικής μπαταρίας. :(

Θα το κρατήσω 1-2 εβδομάδες ακόμη μήπως και δεν έχει "στρώσει" η μπαταρία και αν συνεχίζει θα το πάω αντιπροσωπεία για αντικατάσταση μπαταρίας.:mad:

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από ολονύκτια φόρτιση (σε flight mode) στις 8:00 το πρωί ήταν 100%, λειτουργία μονίμως σε 2G, με 5-10 λεπτά χρήσης (ψαχούλεμα γενικά), 2 κλήσεις από 1-1,5 λεπτό την κάθε μία και 3 λεπτά δεδομένα (ιντερνετ), στις 14:28 δηλ. μετά από 6,5 ώρες πήγε στο 78% :wacko:

Μάλλον έχω πρόβλημα μπαταρίας ε;

είπαμε...μόλις το φορτίσεις κάνε επανεκκίνηση και μετά ΔΙΧΩΣ flight mode σε κανονική αναμονή πες μας τι κατανάλωσε! Σε flight mode φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερα μετά την επανεκκίνηση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι. ειχα παει σε ενα επισκευαστικο κεντρο για να κοιταξουν την μπαταρια (θα ξαναπαω η αληθεια ειναι) και μου εκανε το κινητο απο γαλλικο ελληνικο. υπαρχει καποιος απο εδω με ελληνικη συσκευη με την NB3?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εγώ έβαλα πρόσφατα την nb3 .... Οχι τπτ ιδιαίτερες αλλαγές .. Αναφορικά με την μπαταρία επειδή ειχα σοβαρό θέμα...απενεργοποιήσα το 4g γιατί την λιώνει την μπαταρία.απενεργοποιησα εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ και τέλος μετα απο 2-3 φορτίσεις τοτε κάνω restart...κατανάλωση το βραδυ 2-3%

Μέχρι να βγει η kit kat και να δω αν αλλάξει κάτι στην διαχείριση της μπαταρίας το κρατάω... Αν μετα δω ότι συνεχίζει και πρεπει να κάνω restart κλπ τοτε θα πω το άντε Γ@/εια...

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι το δικο μου ακομα δεν μου εχει βγαλει σαν "αναβαθμιση" την nb3 και λεω μηπως παιζει τιποτα με την συσκευη.και τελος παντων ποτε θα βγει η 4.4?!:p εχουμε αγανακτησει πια!
Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι το δικο μου ακομα δεν μου εχει βγαλει σαν "αναβαθμιση" την nb3 και λεω μηπως παιζει τιποτα με την συσκευη.και τελος παντων ποτε θα βγει η 4.4?!:p εχουμε αγανακτησει πια!

 

Μέχρι στιγμής κανένα s4 mini δεν έχει πάρει την kitkat. Ενώ η samsung είχε ανακοινώσει ότι θα λάβει αναβάθμιση κάπου διάβασα πρόσφατα ότι ίσως να μην τη λάβει λόγω χαμηλών πωλήσεων της συσκευής. Αναμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τα πάντα όχι όμως και το περί χαμηλών πωλήσεων...εντάξει δεν μιλάμε για το νο1 σε πωλήσεις τηλέφωνο, ούτε όμως και για την πλήρη αποτυχία. ΑΝ βρω παγκόσμια στοιχεία πωλήσεων θα τα παραθέσω
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τα πάντα όχι όμως και το περί χαμηλών πωλήσεων...εντάξει δεν μιλάμε για το νο1 σε πωλήσεις τηλέφωνο, ούτε όμως και για την πλήρη αποτυχία. ΑΝ βρω παγκόσμια στοιχεία πωλήσεων θα τα παραθέσω

 

Όντως είναι περίεργο να μην πάρει αναβάθμιση λόγω πωλήσεων.Είναι καινούριο κινητό κρίμα είναι.:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι να το αγοράσω υπάρχει διαφορά μεταξύ black ή black mist ή οποιοδήποτε άλλο black υπάρχει και πιο είναι το πιο καινούργιο? Το άσπρο έχει διαφορά από τα black?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το black edition δε το φερνουν πλεον ?

 

Απότι μου έχουν πει έχουν έλλειψη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...