Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eνδιαφέρομαι για να πάρω και εγώ το S4 mini.

Πιστεύω ότι έχει το ιδανικό μέγεθος οθόνης,πολύ καλή ποιότητα οθόνης και δυνατότητες που με καλύπτουν.

Έχω παρακολουθήσει το μεγαλύτερο μέρος από τα όσα έχουν ειπωθεί στο θέμα.Αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο ήταν το ζήτημα της μπαταρίας. Καποιοι είπαν ότι με μία ενημέρωση που έγινε το θέμα βελτιώθηκε.

Πιστεύω ότι αν με μέτρια χρήση (αν και αυτό ειναι σχετικό) είναι στις 1,5-2 μέρες η αυτονομία ότι είναι πολύ καλά.Βρίσκεται σε αυτά τα επίπεδα το S4 mini;

Στα 260 Ευρω που έχει πάει η τιμή του είναι καλή επιλογή;

Η παρουσίαση του S5 θα επηρεάσει την τιμή του S4 mini η μόνο του S4;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Εφόσον είναι επίσημη ανακοίνωση και όχι κάποιες φήμες, θα την πάρει την 4.4 το κινητό αυτό.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μη το πάρεις ακόμη.. θέματα με αυτονομία μπαταρίας ειναι σημαντικά για να πετάξει κάποιος τα λεφτά. Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να κουβαλάς μαζί σου τον φορτιστή συνεχώς . :D:D

Προσωπικά περιμένω να δω αν θα λυθούν τα θέματα με την νεα έκδοση kit kat οταν με το καλο έρθει.. Αν δεν λυθούν Άντε γεια samsung...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μη το πάρεις ακόμη.. θέματα με αυτονομία μπαταρίας ειναι σημαντικά για να πετάξει κάποιος τα λεφτά. Εκτός αν δεν σε ενοχλεί να κουβαλάς μαζί σου τον φορτιστή συνεχώς . :D:D

Προσωπικά περιμένω να δω αν θα λυθούν τα θέματα με την νεα έκδοση kit kat οταν με το καλο έρθει.. Αν δεν λυθούν Άντε γεια samsung...

 

:blink: το έχεις το κινητό και είσαι με το φορτιστή μαζί συνέχεια;Τι χρήση κάνεις και την τρως την μπαταρία τοσο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει πολύ καλή αυτονομία. Απλά όπως σε όλα τα σμάρτφον θέλει έλεγχο, τι αφήνεις ανοιχτό και τι έχεις ρυθμίσει να συγχρονίζεται αυτόματα και κάθε πόσο.

 

Δες κι αυτό το συγκριτικό: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2487663/Samsungs-Galaxy-S4-beats-Apples-iPhone-5S-battery-power.html

Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν μιλάμε για διαφορετικά κινητά. Για παράδειγμα θα σας φέρω μόλις τη νύχτα που μας πέρασε. Σε λειτουργία πτήσης και dodol launcher, έχασε 2% σε 8 ώρες (φοράω την ML4 που έχω την εντύπωση ότι βελτίωσε ακόμα περισσότερο την αυτονομία). Λειτουργία οθόνης με συνεχή χρήση wifi, έχω φτάσει μέχρι 9 ώρες. Και όταν έτυχε να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα με το κινητό (όχι καθόλου), έχω ξεπεράσει τις 2 μέρες αυτονομία.

Έχω απενεργοποιήσει κάποιες εφαρμογές της google που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ γιατί έχω βάλει άλλες αντίστοιχες δικής μου επιλογής. Δεν τρέχει ο,τι να 'ναι κι όποτε να 'ναι.

Επίσης, η πιο σκληροπυρηνική χρήση που έκανα ήταν η εξής: σε πολύωρο ταξίδι όλη μέρα με ανοιχτά τα data, ανοιχτό το GPS, παιχνίδια κτλ και από το πρωί φορτισμένο, έσβησε το βράδυ λίγο πριν γυρίσω σπίτι.

Δηλαδή πείτε μου, πόσο παραπάνω θα έπρεπε να κρατάει; Ή πόσο λιγότερο κρατάει σε αυτούς που δεν είναι ευχαριστημένοι με την μπαταρία;

Επίσης, το κινητό ΔΕΝ είναι root...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν μιλάμε για διαφορετικά κινητά...

 

λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου ρε φιλε(με την καλη εννοια το ρε...). με την διαφορα οτι εγω το εχω ρουταρει και τρεχω 4.3.1 C.M , αλλα με βεβαιοτητα μπορω να πω οτι ακομα και στην στοκ που ειχα το κινητο ειχε πολυ καλη αυτονομια. και μου κανει τρομερη εντυπωση αυτα που γραφονται απο μερικους. :blink::blink:

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παλια στο XDA είχα βρεί κ εφάρμοσα αυτό το tutorial για μετακίνηση εφαρμογών που δε μετακινούνται κανονικά στην SD.

Ηταν για froyo

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=742379

 

Τώρα με τις εκδώσεις που έχουμε παίζει κάτι αντίστοιχο???

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου ρε φιλε(με την καλη εννοια το ρε...). με την διαφορα οτι εγω το εχω ρουταρει και τρεχω 4.3.1 C.M , αλλα με βεβαιοτητα μπορω να πω οτι ακομα και στην στοκ που ειχα το κινητο ειχε πολυ καλη αυτονομια. και μου κανει τρομερη εντυπωση αυτα που γραφονται απο μερικους. :blink::blink:

Συμφωνώ και με τους δύο. Και η δική μου αυτονομία είναι σε τέτοια επίπεδα (δηλαδή πολύ καλά). Κι εγώ έχω απενεργοποιήσει εφαρμογές, και σας παραθέτω την λίστα:

BlurbCheckout, ChatOn, Chrome, Dropbox, DropboxOOBE, Flipboard, Group Play, S Memo, S Voice, Samsung Apps, Samsung Apps Widget, Samsung Link, Samsung Push Service, SNS, Story Album, Story Album Widget, Talkback, Yahoo Finance, Yahoo News, Βοήθεια, Εφαρμογή Μετάφρασης S.

Αυτές τις εφαρμογές δεν τις χρειάζομαι, οπότε γιατί να φορτώνουν το κινητό;

Πάντως τη μεγαλύτερη διαφορά την είχα όταν απενεργοποίησα τον Chrome.

Παρόλαυτά, και πριν να απενεργοποιήσω ο,τιδήποτε, πάλι η αυτονομία ήταν πολύ καλή. Απλά με αυτά έγινε γύρω στο 15% καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

:blink: το έχεις το κινητό και είσαι με το φορτιστή μαζί συνέχεια;Τι χρήση κάνεις και την τρως την μπαταρία τοσο γρήγορα;

Έχω απενεργοποιήσει όσες εφαρμογές δεν χρηςιμοποιω πχ google music , books , εφαρμογές της samsung κλειστές επισης κλπ. Εφαρμογές που τρέχουν στο background μόνο viber. Εξοικονόμηση μπαταρίας στο on, δεδομένα κινητού (3G κλπ) στο off, Χρήση wifi μόνο για email, widget μόνο για την ώρα , κλήσεις κανα μισάωρο την ημέρα και αν, επιλογή δικτύου με απενεργοποιήμενο το lte, και τέλος έχω full σήμα και δουλειά και στο σπίτι .... Τι αλλο δεν θυμάμαι. Και τρέχω την ml4 εκδοση

Edited by ikaros_7
Πρόσθεση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει όσες εφαρμογές δεν χρηςιμοποιω πχ google music , books , εφαρμογές της samsung κλειστές επισης κλπ. Εφαρμογές που τρέχουν στο background μόνο viber. Εξοικονόμηση μπαταρίας στο on, δεδομένα κινητού (3G κλπ) στο off, Χρήση wifi μόνο για email, widget μόνο για την ώρα , κλήσεις κανα μισάωρο την ημέρα και αν, επιλογή δικτύου με απενεργοποιήμενο το lte, και τέλος έχω full σήμα και δουλειά και στο σπίτι .... Τι αλλο δεν θυμάμαι. Και τρέχω την ml4 εκδοση

 

Και ποσες ωρες σου βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

μια μέρα με το στανιο :lol:

 

Παράξενο... Κι εγώ έχω απενεργοποιημένο LTE. Επίσης έχω Viber και whatsapp να τρέχουν συνεχώς. Στο διάγραμμα της μπαταρίας σου, τι κλίση έχει η γραμμή της κατανάλωσης πχ τη νύχτα; σε εμένα είναι ευθεία και σχεδόν παράλληλη με την κάτω γραμμή. Αν θες βάλε μας αύριο μόλις ξυπνήσεις ένα screenshot.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και απο εμενα. Απο εχθες μπηκα και εγω στο club. Πρωτη ερωτηση. Πως μπορω να δω (και να ρυθμισω) ποες εφαρμογες τρεχουν στο background?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν εσβησα chrome ειδα μεγαλη διαφορα!! Το χω φτασει και εγω σε πολυ καλο σημειο τωρα!

 

Με μετρια χρηση παω μιαμιση μερα!!

Link to comment
Share on other sites

μια μέρα με το στανιο :lol:

Βαλε το battery doctor να βλεπεις ποιες εφαρμογες δουλευουν χωρις να το θες ,μπορει να σε βοηθησει.Πόσες ωρες το αφηνεις να φορτισει;Το βγαζεις αμεσως μολις φορτισει ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum.

Δηλωνω χαρουμενος κατοχος Samsung Galaxy S4 mini.

 

Το κινητο ειναι απο Γαλλια(απο μαγαζι skroutz) και σημερα εβαλε την εκδοση 4.2.2.

θελω να σας ρωτησω επειδη ειμαι αρχαριος,το κινητο αυτο θα παρει μελλοντικα την εκδοση 4.4?

Επισης,εχω καποιο μειονεκτημα επειδη το κινητο ειναι απο Γαλλια και οχι Ελληνικο?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum.

Δηλωνω χαρουμενος κατοχος Samsung Galaxy S4 mini.

 

Το κινητο ειναι απο Γαλλια(απο μαγαζι skroutz) και σημερα εβαλε την εκδοση 4.2.2.

θελω να σας ρωτησω επειδη ειμαι αρχαριος,το κινητο αυτο θα παρει μελλοντικα την εκδοση 4.4?

Επισης,εχω καποιο μειονεκτημα επειδη το κινητο ειναι απο Γαλλια και οχι Ελληνικο?

Σύμφωνα με αυτο θα περί kitkat, και όχι δεν έχεις κανένα μειονέκτημα επειδή ειναι Γαλλικό .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο... Κι εγώ έχω απενεργοποιημένο LTE. Επίσης έχω Viber και whatsapp να τρέχουν συνεχώς. Στο διάγραμμα της μπαταρίας σου, τι κλίση έχει η γραμμή της κατανάλωσης πχ τη νύχτα; σε εμένα είναι ευθεία και σχεδόν παράλληλη με την κάτω γραμμή. Αν θες βάλε μας αύριο μόλις ξυπνήσεις ένα screenshot.

παρακατω είναι δυο screen shots.

 

το φορτισα χθες το βραδυ και εβγαλα τον φορτιστη γυρω στις 8:10 το πρωι..

Link to comment
Share on other sites

παρακατω είναι δυο screen shots.

 

το φορτισα χθες το βραδυ και εβγαλα τον φορτιστη γυρω στις 8:10 το πρωι..

 

Μάλιστα. Τώρα έχουμε μια εικόνα.

Σε πρώτη φάση, έχεις πράγματι μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, όπως φαίνεται κι από την μεγάλη κλίση της γραμμής προς τα κάτω. Αυτό που δείχνουν τα στατιστικά σου είναι πως η μεγαλύτερη κατανάλωση γίνεται στην αναμονή του κινητού. Δηλαδή στον τρόπο που το κινητό αναζητάει το σήμα του δικτύου της κάρτας sim σου. Με λίγα λόγια, το κινητό βρίσκεται συχνά σε σημείο που δεν έχει πολύ καλό σήμα κι έτσι το αναζητάει συνεχώς. Ψάχνοντας, καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Ίσως να κάνει και συχνές αλλαγές ανάμεσα σε 3G και GSM λόγω του σήματος.

Ποια εταιρία έχεις; Δοκίμασε να τοποθετείς το κινητό σε κάποια διαφορετική θέση όταν δεν το χρησιμοποιείς. Επίσης δοκίμασε ένα βράδυ να το αφήσεις σε λειτουργία πτήσης και δες πάλι το επόμενο πρωί τα στατιστικά.

Πιστεύω πως θα δεις την μικρή κατανάλωση που βλέπουμε οι περισσότεροι, κι ότι φταίει μόνο το σήμα και τίποτε άλλο.

Μακάρι μόνο να μην είναι θέμα της κεραίας της συσκευής αν και δεν το πιστεύω αυτό το ενδεχόμενο.

Η επανεκκίνηση που προτάθηκε σε προηγούμενο μήνυμα, βοηθάει κυρίως όταν παρατηρήσουμε στα στατιστικά μεγάλη κατανάλωση από τις "υπηρεσίες Google" επειδή καμιά φορά τρώνε σκάλωμα. Στην παρούσα φάση δεν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω και γω δυο screenshots να μου πείτε μια γνώμη. Το έχω δυο εβδομάδες το κινητό, ενώ την πρώτη εβδομάδα είχε καλή αυτονομία (δλδ με νορμάλ χρήση, τηλέφωνα μηνύματα και 4G και browsing οποτε το χρειαζόμουν) έβγαζα 2 μέρες, τις τελευταίες μερες οταν είναι σε αναμονή και δε το χρησιμοποιώ βλέπω οτι κατεβαίνει η μπαταρία χωρίς λόγο, και όταν ξυπνάω τη βλέπω να έχει κατέβει 10% κάτω, ενώ στην αρχή έχανε μονο 2%. Εχω κλειστές όλες τις εφαρμογές και δίκτυο παντα gsm και έχω full σήμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συνκατόχους... θελω να μάθω εάν γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη. Επίσης,γνωρίζεικανεις εάν με τιςτεευταίες αναβαθμίσεις μπορούμε να κανουμε root χωρίς να εχουμε θεμα με το Knox και να μην χασουμε την εγγυηση μας??? εχω εκδοση 4.2.2 XXUAMG8 γαλλικο.
"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τώρα έχουμε μια εικόνα.

Σε πρώτη φάση, έχεις πράγματι μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, όπως φαίνεται κι από την μεγάλη κλίση της γραμμής προς τα κάτω. Αυτό που δείχνουν τα στατιστικά σου είναι πως η μεγαλύτερη κατανάλωση γίνεται στην αναμονή του κινητού. Δηλαδή στον τρόπο που το κινητό αναζητάει το σήμα του δικτύου της κάρτας sim σου. Με λίγα λόγια, το κινητό βρίσκεται συχνά σε σημείο που δεν έχει πολύ καλό σήμα κι έτσι το αναζητάει συνεχώς. Ψάχνοντας, καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Ίσως να κάνει και συχνές αλλαγές ανάμεσα σε 3G και GSM λόγω του σήματος.

Ποια εταιρία έχεις; Δοκίμασε να τοποθετείς το κινητό σε κάποια διαφορετική θέση όταν δεν το χρησιμοποιείς. Επίσης δοκίμασε ένα βράδυ να το αφήσεις σε λειτουργία πτήσης και δες πάλι το επόμενο πρωί τα στατιστικά.

Πιστεύω πως θα δεις την μικρή κατανάλωση που βλέπουμε οι περισσότεροι, κι ότι φταίει μόνο το σήμα και τίποτε άλλο.

Μακάρι μόνο να μην είναι θέμα της κεραίας της συσκευής αν και δεν το πιστεύω αυτό το ενδεχόμενο.

Η επανεκκίνηση που προτάθηκε σε προηγούμενο μήνυμα, βοηθάει κυρίως όταν παρατηρήσουμε στα στατιστικά μεγάλη κατανάλωση από τις "υπηρεσίες Google" επειδή καμιά φορά τρώνε σκάλωμα. Στην παρούσα φάση δεν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Οκ θα το δοκιμάσω να του αλλάξω θέση . Θα το βάλω να κοιμάται στο πλάϊ. :lol:

Εντούτοις το σήμα μεσα στο σπίτι ειναι καμπάνα ρε γμτ...

Ευχαριστώ πάντως.

Θα επανέλθω...με τα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...