Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι να πάρω το s4 mini, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς ακόμα.

Πιο συγκεκριμένα:

Η εμπειρία μου με την οθόνη απο ένα s3 mini σε εξωτερικό χώρο μέρα, δεν είναι και ότι το καλύτερο. Στα specs και το s4 mini έχει οθόνη και αυτό super amoled, η οθόνη του στον ήλιο είναι και σε αυτό προβληματική; Τα κινητά με ips οθόνη είναι καλύτερα;

 

Και δεύτερο η διάρκεια της μπαταρίας με περίπου 30 λεπτά ομιλίας, open wifi για να λαμβάνω mail απο 3 λογαριασμούς και 3G open ξανά για τα mail όταν δεν έχω wifi (10 ώρες περίπου) και πλοήγηση στο διαδίκτυο για κανένα μισάωρο απο wifi κυρίως, θα βγάζει άνετα την μέρα, δηλαδή το βράδι να έχει περίπου περί τα 30 ο/ο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστηκε τιποτα για 4.3 η 4.4 κιτκατ? η θα μεινουμε σε 4.2.2?

 

Ετσι οπως ειναι η 4.3,καλυτερα να μεινουμε στο 4.2.2.Για διαβασε λιγο στο σχετικο θεμα για την 4.3 στο S3..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

συμβαίνει και σε εσάς όταν κρατάτε κατακόρυφα/κάθετα το κινητό να μην αντιδρά σωστά η οθόνη

στο άγγιγμα ? Συγκεκριμένα στο μέσο του πάνω μέρους. Για παράδειγμα όταν ανοίγω τον stock browser

δε μπορώ να κάνω κλικ στη μπάρα διεύθυνσης (δεν αντιδρά στο πάτημα) ή στην εφαρμογή του facebook

δεν αντιδρά στο κουμπί των ειδοποιήσεων

 

Όταν είναι οριζόντια δεν έχει θέμα, οπότε πιθανολογώ δεν είναι θέμα εφαρμογων

Το κινητό είναι γαλλικής έκδοσης με έκδοση MJ7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

συμβαίνει και σε εσάς όταν κρατάτε κατακόρυφα/κάθετα το κινητό να μην αντιδρά σωστά η οθόνη

στο άγγιγμα ? Συγκεκριμένα στο μέσο του πάνω μέρους. Για παράδειγμα όταν ανοίγω τον stock browser

δε μπορώ να κάνω κλικ στη μπάρα διεύθυνσης (δεν αντιδρά στο πάτημα) ή στην εφαρμογή του facebook

δεν αντιδρά στο κουμπί των ειδοποιήσεων

 

Όταν είναι οριζόντια δεν έχει θέμα, οπότε πιθανολογώ δεν είναι θέμα εφαρμογων

Το κινητό είναι γαλλικής έκδοσης με έκδοση MJ7

 

Δεν έχει τέτοιο θέμα το δικό μου. Αντιδράει στο άγγιγμα κανονικά η μπάρα διεύθυνσης του stock browser, τόσο σε οριζόντιο όσο και σε κατακόρυφο προσανατολισμό. MJ7 και το δικό μου, αλλά ελληνικό.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα μια 16άρα μνήμη, τη γνωστή class 10 της Samsung.

Οταν την έβαλα έγραφε διαθέσιμη χωρητικότητα 14,63gb

Δηλαδή 1,τόσο είναι το cashάρισμα των αρχείων?

Εσάς πόση διαφορά έχει η πραγματική χωρητικότητα απο την ονομαστική?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα μια 16άρα μνήμη, τη γνωστή class 10 της Samsung.

Οταν την έβαλα έγραφε διαθέσιμη χωρητικότητα 14,63gb

Δηλαδή 1,τόσο είναι το cashάρισμα των αρχείων?

Εσάς πόση διαφορά έχει η πραγματική χωρητικότητα απο την ονομαστική?

 

Εμένα που είναι 32GB μου γράφει διαθέσιμη 29,27GB, οπότε καλά είσαι.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα μια 16άρα μνήμη, τη γνωστή class 10 της Samsung.

Οταν την έβαλα έγραφε διαθέσιμη χωρητικότητα 14,63gb

Δηλαδή 1,τόσο είναι το cashάρισμα των αρχείων?

Εσάς πόση διαφορά έχει η πραγματική χωρητικότητα απο την ονομαστική?

 

κι εγω εβαλα μια sandisk 16αρα και ειχα τα ιδια αποτελεσματα,οποτε μαλλον φυσιολογικο ειναι.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ στα χέρια μου από χτες το μεσημέρι,ανάμικτα τα συναισθήματα μου προς το παρόν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψωνισει κανεις το κινητο απο το Νικο (extreme mobile) για να μας πει χωρα προελευσης, αν εχει διπλη ή μονη ταινια ασφαλείας και γενικα εντυπωσεις;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα στη γυναίκα μου χθες το S4 MINI από Kaiser Shop. Είναι Γαλλικό τελικά, ενώ μου είχαν πει ότι συνήθως είναι από Γερμανία. Μετά από αναβάθμιση που ζήτησε, πλέον έχει την 4.2.2 BMJ7 η οποία από ότι διαβάζω έχει το περιβόητο knox!!. Είναι καλή αυτή αναβάθμιση πέρα από το θέμα του knox και επίσης μπορώ να το κάνω Γερμανικό έτσι ώστε να παίρνει πιο γρήγορα τις επίσημες αναβαθμίσεις; Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αναβάθμιση δεν την έκανα ακόμα,καλή είναι?

Βασικά δεν την έκανα λόγω knox.

Από galaxy store το πήρα,γαλλικό κι εμένα,μου ήρθε σφραγισμένο με ζελατίνα και αυτοκόλλητο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,γιατι οταν παω να περασω οτιδηποτε στην καρτα η ακομα και στο τηλεφωνω απο τον υπολογιστη μεσο καλοδιου δεν μεταφερετε? διχνει το πινακακι της μεταφορας αλλα δεν γεμιζει ποτε η μπαρα..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αναβάθμιση δεν την έκανα ακόμα,καλή είναι?

Βασικά δεν την έκανα λόγω knox.

Από galaxy store το πήρα,γαλλικό κι εμένα,μου ήρθε σφραγισμένο με ζελατίνα και αυτοκόλλητο

Δεν έχω άποψη αν είναι καλύτερη από την προηγούμενη γιατί καλώς ή κακώς την πέρασα κατευθείαν. Επίσης να πω ότι έστησα εφαρμογές εκτός από play google και δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα με το knox. Πάντως το κινητό δείχνει πολύ καλό, μια που το έχει φίλος και πάει σφαίρα! Μάλιστα νομίζω ότι είναι πιο γρήγορο από το s4 που έχω. Να είναι ιδέα μου; Η μπαταρία του δείχνει καλή, αν και ακόμη είμαι στην 1η εκφορτιση, μια που το στήνω ακόμη και το έχω δουλέψει πολύ. Τώρα είναι στο 37% με 6 ώρες και 11 λεπτάμε την οθόνη να είναι σε ποσοστό λειτουργίας 49% και αρκετό wifi για να κατεβάσω εφαρμογές.

 

Το παρακάτω για αλλαγή χώρας προέλευσης δουλεύει άραγε στο s4 mini; Αν δουλεύει αξίζει από όσο ξέρω να το κάνω Γερμανικό και φαντάζομαι ότι δεν χάνει εγγύηση εξαιτείας του KNOX.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&hl=el

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη αν είναι καλύτερη από την προηγούμενη γιατί καλώς ή κακώς την πέρασα κατευθείαν. Επίσης να πω ότι έστησα εφαρμογές εκτός από play google και δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα με το knox. Πάντως το κινητό δείχνει πολύ καλό, μια που το έχει φίλος και πάει σφαίρα! Μάλιστα νομίζω ότι είναι πιο γρήγορο από το s4 που έχω. Να είναι ιδέα μου; Η μπαταρία του δείχνει καλή, αν και ακόμη είμαι στην 1η εκφορτιση, μια που το στήνω ακόμη και το έχω δουλέψει πολύ. Τώρα είναι στο 37% με 6 ώρες και 11 λεπτάμε την οθόνη να είναι σε ποσοστό λειτουργίας 49% και αρκετό wifi για να κατεβάσω εφαρμογές.

 

Το παρακάτω για αλλαγή χώρας προέλευσης δουλεύει άραγε στο s4 mini; Αν δουλεύει αξίζει από όσο ξέρω να το κάνω Γερμανικό και φαντάζομαι ότι δεν χάνει εγγύηση εξαιτείας του KNOX.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&hl=el

 

Δυστυχώς αυτό το πρόγραμμα λειτουργεί με root.

Σε ότι αφορά την καινούργια έκδοση δεν έχω δει καμία διαφορά ούτε σε θέμα ταχύτητας ούτε στην μπαταρία. Το πρόβλημα με την μπαταρία είναι ότι μετά από μια με δύο μέρες χρήσης για άγνωστο λόγο το κινητό βγαίνει από deep sleep για κάποιο διάστημα και κατεβάζει την μπαταρία πιο γρήγορα. Αυτό δεν διορθώθηκε ούτε στην καινούργια έκδοση MJ7.

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει οι εκδόσεις βγαίνουν σχεδόν ταυτόχρονα σε όλες τις χώρες οπότε δεν είναι απαραίτητο να αλλάξετε χώρα για να παίρνετε πιο γρήγορα τις ενημερώσεις

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,γιατι οταν παω να περασω οτιδηποτε στην καρτα η ακομα και στο τηλεφωνω απο τον υπολογιστη μεσο καλοδιου δεν μεταφερετε? διχνει το πινακακι της μεταφορας αλλα δεν γεμιζει ποτε η μπαρα..

 

Το kies το έχεις εγκαταστήσει; ίσως σου λείπουν οι drivers.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Το kies το έχεις εγκαταστήσει; ίσως σου λείπουν οι drivers.

 

ναι μολις το περασα αλλα δεν αλαξε κατι, μου κανει εντυπωση, τι να κανω τωρα

Link to comment
Share on other sites

ναι μολις το περασα αλλα δεν αλαξε κατι, μου κανει εντυπωση, τι να κανω τωρα

 

Δοκίμασε να αλλάξεις usb θύρα στον υπολογιστή και ένα restart.Επίσης όταν συνδέεται επέλεξε από το τηλέφωνο πατώντας στο notification που θα βγάλει να αλλάξεις από MTP σε PTP mode σαν κάμερα δηλαδή.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις usb θύρα στον υπολογιστή και ένα restart.Επίσης όταν συνδέεται επέλεξε από το τηλέφωνο πατώντας στο notification που θα βγάλει να αλλάξεις από MTP σε PTP mode σαν κάμερα δηλαδή.

 

λοιπον παρατηρησα οτι στην μνημη του τηλ τα περναει κανονικα,στη μνημη sd της καρτας δεν περναει τπτ...

να κανω μορφοποιηση κ βλεπω

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφταιγε η καρτα sd εβαλα αλλη και περνανε ολα κανονικα.

κατι αλλο,εμπρως στο ακουστικο εχει καποιο λαμπακι λεντ? που αναβοσβηνει για μυνηματα και κλεισεις? γιατι αν εχει,ποτε δεν το εχω δει να αναβει...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφταιγε η καρτα sd εβαλα αλλη και περνανε ολα κανονικα.

κατι αλλο,εμπρως στο ακουστικο εχει καποιο λαμπακι λεντ? που αναβοσβηνει για μυνηματα και κλεισεις? γιατι αν εχει,ποτε δεν το εχω δει να αναβει...

 

Οχι.Δεν εχει led ειδοποιησης.Εχει ξανα αναφερθει.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κατεβασης καποιο προγραμα απο το play store οπ ς π.χ το Noled.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψωνισει κανεις το κινητο απο το Νικο (extreme mobile) για να μας πει χωρα προελευσης, αν εχει διπλη ή μονη ταινια ασφαλείας και γενικα εντυπωσεις;

 

Πριν καμιά 10αριά μέρες που πήρα ένα για την γυναίκα μου ήταν από Γαλλία, κανονικά σφραγισμένο όπως πρέπει. Όπως και το note 3 που πήρα για μένα, αλλά αυτό ήταν από Ισπανία.

Προχωράς άφοβα.

Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοιο θέμα το δικό μου. Αντιδράει στο άγγιγμα κανονικά η μπάρα διεύθυνσης του stock browser, τόσο σε οριζόντιο όσο και σε κατακόρυφο προσανατολισμό. MJ7 και το δικό μου, αλλά ελληνικό.

 

Εϊναι κάποιος με γαλλικό που να έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά 10αριά μέρες που πήρα ένα για την γυναίκα μου ήταν από Γαλλία, κανονικά σφραγισμένο όπως πρέπει. Όπως και το note 3 που πήρα για μένα, αλλά αυτό ήταν από Ισπανία.

Προχωράς άφοβα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

ΥΓ. Τελικά ολοι για τις γυναικες μας τα θέλουμε τα s4 mini; :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...