Jump to content

Lenovo A800


corelakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητέ squalor ή και οποιοδήποτε μέλος όταν λές ότι τα ελληνικά εγκαθίστανται ευκολα εννοείς την γλώσσα για το πληκτρολόγιο ή και τα μενού γίνονται ελληνικά? Εαν σου είναι ευκολο μπορείς να μας καθοδηγήσεις για να βάλουμε τα ελληνικά μενού όχι το πληκτρολόγιο γιατί στα περισσότερα πληκτρολόγια κατεβάζεις πακέτο γλώσσας και το εγκαθιστάς πανεύκολα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω κι εγω κατι ο καινουργιος??

Μολις το παρελαβα απο minideal και φυσικά το manual ειναι μονο κινεζικα.

Στο νετ βρηκα στα αγγλικα μονο ένα πολυ μικρό 8 σελιδων με τα βασικά μονο.

Εχει κανει κανεις τιποτα για κανονικό αγγλικο manual?? Παιζει κατι σε pdf να ποσταριστει??

Τι να το κάνεις το manual; ένα κλασικό κινητό android είναι με δύο κάρτες. Εάν έχεις ξαναδουλέψει το ίδιο λειτουργικό δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρελαβα το κινητο για φιλο απο το Minideal και φοραει την τελευταια (απο οσα διαβασα) εκδοση S133 με περασμενα τα ελληνικα και απαλλαγμενη απο τις πολλες κινεζιες.

 

Διαβαζω οτι η μεθοδος για να κρατησω την ROM σε flashable μορφή, ώστε να ξεμπρικάρω στο μέλλον το κινητό, [αλλα και να την μοιραστω μαζι σας], ειναι με το mtk droid tool όπως περιγραφεται εδω

http://fs1.d-h.st/download/00028/d8a/MDRT%20Factory%20ROM%20BackUp.pdf

 

Το εχει δοκιμασει κανενας? Όχι τοσο την διαδικασια backup, όσο αν γινεται φλασαρισμα απο το SP flash tool την δύσκολη ωρα του ξεμπρικαρισματος....

 

edit: έκανα την διαδικασία όπως διαβάζω παντού, και την ROM θα την βρείτε εδώ

https://www.sugarsync.com/pf/D1372004_74802784_66995

 

Κάνωντας reset, η αρχική λευκή οθονη εμφανίζει τον Οδηγό Ρυθμίσεων στα κινέζικα... αλλα αν πατήσεις το κάτω αριστερά κουμπι (Εξοδος) σε πάει σε σκουρο γκρι μενού που ρυθμίζεις την γλώσσα (απο την πρωτη επιλογή που ειναι στα κινέζικα, βγαίνει όλη η λίστα των διαθεσιμων γλωσσών, όπου επιλέγεις Ελληνικά ή Αγγλικά). Απο εκει και πέρα όλα εμφανιζονται στην γλωσσα επιλογής (κάποιες λεπτομέρειες αλλαζουν μετα την πρωτη επανεκινηση)

 

Η ROM ειναι modαρισμένη απο το minideal, και εχουν βγει τα πολλα κινέζικα, υπαρχει ο Root Explorer και το Google Play, σαν launcher έχουν βάλει τον APEX και έχουν root με το SuperSU....

κάπου εκεί όμως πρέπει να βαρέθηκαν (ή σχόλασαν ή τους τελείωσε το ρύζι) καθως πχ απο τα 5 εικονίδια του APEX εχει εξαφανιστει μια συντομευση, το google play υπαρχει 2 φορες - χαζές λεπτομέρειες βέβαια, αλλα ειναι ενδεικτικό του χαους

 

Όποιος φοράει ήδη κάποια πειραγμένη ROM, ας δοκιμάσει αυτή που είναι η πιο προσφατη έκδοση και διαθετει και ελληνικά.. Αλλα στο φλασαρισμα καλά ειναι να αφήσετε ατσεκάριστα τα PRELOADER και DSP_BL για να μπορείτε να γυρίσετε πισω στην δοκιμασμένη τη δική σας.

 

Περιμένω εντυπώσεις!!!

Edited by dith
προσθηκη ROM
Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα και εγω ,το κινιτο σουπερ με σιλικονι ροζουλι(χαχαχα),εχει ομος 2 μικρες γρατζουνιες η οθονη ,πιο ειναι το εμαιλ τους στο μινιντιλ να τους τα πω λιγακι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ παρέλαβα το δικό μου Α800,αλα δεν ξέρω τίποτα για smartphone.Μπορεί κάποιος να μου πει για το GPS?Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα του Α800

 

Εχω κι εγω το συγκεκριμενο κιν εδω και 1 μηνα...

 

Παρα πολυ ευχαριτημενος, το κινητο για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, αντοχη, ταχυτητα...

 

Τα θετικα ομως εχουν και καποια αρνητικα...

1. ΔΕΝ εχει φλας για φωτογραφιες σε σκοτεινα σημεια.

2. Δεν ξερω πως να κανω το gps να δουλεψει.

3. Εχω πολλες χαμενες κλησεις, στην μια εχω βαλει voda για κλησει και στην αλλη εχω Internet on the Go, συμβολαιο. Πολλες φορες παιρνω μνμ οτι καποιος με καλεσε αλλα δεν μπορεσα να απαντησω, και ειμαι σχεδον σιγουρος πως εκεινη την ωρα ειχα σημα και δεν εκανα τιποτα στο κινητο.

 

Καποια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα του Α800

 

Εχω κι εγω το συγκεκριμενο κιν εδω και 1 μηνα...

 

Παρα πολυ ευχαριτημενος, το κινητο για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, αντοχη, ταχυτητα...

 

Τα θετικα ομως εχουν και καποια αρνητικα...

1. ΔΕΝ εχει φλας για φωτογραφιες σε σκοτεινα σημεια.

2. Δεν ξερω πως να κανω το gps να δουλεψει.

3. Εχω πολλες χαμενες κλησεις, στην μια εχω βαλει voda για κλησει και στην αλλη εχω Internet on the Go, συμβολαιο. Πολλες φορες παιρνω μνμ οτι καποιος με καλεσε αλλα δεν μπορεσα να απαντησω, και ειμαι σχεδον σιγουρος πως εκεινη την ωρα ειχα σημα και δεν εκανα τιποτα στο κινητο.

 

Καποια βοηθεια??

 

.............1. ΔΕΝ εχει φλας για φωτογραφιες σε σκοτεινα σημεια..............

Aυτο το ηξερες πριν την αγορα του εννοειται........

 

.............2. Δεν ξερω πως να κανω το gps να δουλεψει.....................

 

Τι εννοεις φιλε,εχω βαλει 3 προγραμματα διαφορετικα σε φιλου κντ,και ολα δουλευουν μια χαρα.Εννοειται ολα χωρις να ειναι ανοιχτο το agps.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

.............1. ΔΕΝ εχει φλας για φωτογραφιες σε σκοτεινα σημεια..............

Aυτο το ηξερες πριν την αγορα του εννοειται........

 

.............2. Δεν ξερω πως να κανω το gps να δουλεψει.....................

 

Τι εννοεις φιλε,εχω βαλει 3 προγραμματα διαφορετικα σε φιλου κντ,και ολα δουλευουν μια χαρα.Εννοειται ολα χωρις να ειναι ανοιχτο το agps.

 

οκ γα το πρωτο, το ηξερα και δεν με πειραζει κιολας...

 

για το δευτερο εβαλα το co-pilot, το αφησα ανοικτο και σε 20 λεπτα δεν ειχε βρει σημα...

Link to comment
Share on other sites

.............1. ΔΕΝ εχει φλας για φωτογραφιες σε σκοτεινα σημεια..............

Aυτο το ηξερες πριν την αγορα του εννοειται........

 

.............2. Δεν ξερω πως να κανω το gps να δουλεψει.....................

 

Τι εννοεις φιλε,εχω βαλει 3 προγραμματα διαφορετικα σε φιλου κντ,και ολα δουλευουν μια χαρα.Εννοειται ολα χωρις να ειναι ανοιχτο το agps.

 

Όταν λες έχω βάλει ,από πού και πως? Λίγο πιο αναλυτικά μπορείς θα είμαι υπόχρεη. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

@morrison100

Φιλε μου βαλε το gps test απο το market και δοκιμασε το πρωτα,ετσι εκανα εγω βρηκε δορυφους (9) και μετα εβαλα το προγραμμα πλοηγησης και απο εκει και περα ολα καλα.

Να πω και παρακατω τελειως αστοχο αλλα μιας και το εκανε φιλος.........το εχεις ανοιχτο το gps ετσι.....??

 

@asia19

Το πιο απλο και νομiμo βεβαια να αγορασεις ενα προγραμμα πλοηγησης ακομα και απο το market..........το αλλο σεναριο βεβαια οπως ειναι λογικο δεν μπορω να το αναφερω.......αλλα το net ειναι μεγαλο........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα εχθες και το gps,εβαλα πρωτα το gps test,μου βρηκε 11 δορυφορους,αφου το ειχα κανα 5λεπτο στο πρωτο ψαξιμο που κανει,μετα σχεδον αμεσως κλειδωνει.Περασα και το tomtom για να δω πως τα παει.Βρηκε και κλειδωσε δορυφορους σχεδον αμεσως(στο λεπτο...),και μαλιστα ημουν ενκινηση με το αμαξι.Και απο εκει και περα δεν εχασε σημα πουθενα.

Να ρωτησω κατι........screenshot πως παιρνουμε???

 

πως να βάλω gps test?Πρέπει να είμαι συνδεδεμένη στο internet? Pls,help!!

:lost:

Link to comment
Share on other sites

πως να βάλω gps test?Πρέπει να είμαι συνδεδεμένη στο internet? Pls,help!!

:lost:

Κατεβασε το προγραμμα gps test απο το market,και καντο εγκατασταση στο κντ σου---->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

Μετα ανοιξε το gps στο κντ σου,και αφου κανεις το παραπανω τρεξε το προγραμμα gps test.

Αστο να βρει δορυφορους μονο του,σε καθαρο ουρανο παντα και χωριε εμποδια.

Μπορει να κανει και 5-10 λεπτα την 1η φορα,μετα θα βρισκει στο λεπτο.

Εαν παλι δεις οτι δεν βλεπει δορυφορους εχει θεμα το κντ σου δυστηχως.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το προγραμμα gps test απο το market,και καντο εγκατασταση στο κντ σου---->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

Μετα ανοιξε το gps στο κντ σου,και αφου κανεις το παραπανω τρεξε το προγραμμα gps test.

Αστο να βρει δορυφορους μονο του,σε καθαρο ουρανο παντα και χωριε εμποδια.

Μπορει να κανει και 5-10 λεπτα την 1η φορα,μετα θα βρισκει στο λεπτο.

Εαν παλι δεις οτι δεν βλεπει δορυφορους εχει θεμα το κντ σου δυστηχως.....

 

Όλα καλά, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

:thanks:

 

Μήπως ξέρει κάποιος γιατί εμφανίζεται αυτό δίστιχος η εφαρμογή service setting έχει σταματήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Mετά από πολλά(πολλά όμως) flasharίσματα με απώλειες ΙΜΕΙ κλπ, έβαλα αυτή τη ROM:

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a800-holo-v2/

Όλα δουλέυουν ρολόι, η μπαταρία διαρκεί 2 μέρες με μέτρια χρήση.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη πχ με android 4.1.2 που να τη δοκίμασε όμως?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ.μολις πιρα ενα λενοβο α800 και δεν εχει ελλινικα.εχει μια εφαρμογι με πολες γλωσες αλλα δεν τα εφμανιζι ολλα στα ελλινικα.μπορη καποιος να μου πι πως να το κανω στα ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ.μολις πιρα ενα λενοβο α800 και δεν εχει ελλινικα.εχει μια εφαρμογι με πολες γλωσες αλλα δεν τα εφμανιζι ολλα στα ελλινικα.μπορη καποιος να μου πι πως να το κανω στα ελληνικα?

 

 

Φιλε μας έβγαλες τα μάτια με τα ελληνικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας έβγαλες τα μάτια με τα ελληνικά σου.

 

Κυριε Μπαμπινιώτη σας ευχαριστουμε πολυ..........το τοπικ ειναι για κινητα,αυτο μπορει αυτο γραφει ο φιλος......

 

.....ελληνικά σου----->Ελληνικά σου

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Μπαμπινιώτη σας ευχαριστουμε πολυ..........το τοπικ ειναι για κινητα,αυτο μπορει αυτο γραφει ο φιλος......

 

.....ελληνικά σου----->Ελληνικά σου

 

τα "ελληνικά " έχουν σχέση με τα ελληνικά γράμματα ή ακομα και με την ελληνική ορθογραφία οποτε νομιζω το "ε" ειναι μικρό και όχι μεγάλο.

1) προφανώς και εχεις χάσει το χιούμορ σου.

2) επειδη έχουμε να κανουμε με τοπικ για κινητά πιστευεις οτι πρέπει να ευνουχισουμε εντελως την ελληνική γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites

τα "ελληνικά " έχουν σχέση με τα ελληνικά γράμματα ή ακομα και με την ελληνική ορθογραφία οποτε νομιζω το "ε" ειναι μικρό και όχι μεγάλο.

1) προφανώς και εχεις χάσει το χιούμορ σου.

2) επειδη έχουμε να κανουμε με τοπικ για κινητά πιστευεις οτι πρέπει να εντελως την ελληνική γλώσσα?

 

Ε---->κεφαλαιο..............για να τιμας την πατριδα σου φιλε.......

Αυτο δεν ειναι χιουμορ φιλε..........πρασβαλεις τον αλλον..........δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις...........

Τελειως ακυρο αυτο που γραφεις,ο καθε φιλος καλως η κακος εχει ενα επιπεδο,δεν μπορεις εσυ να τον προσβαλεις........αυτο μπορει αυτο γραφει,εσυ τι προβλημα εχεις.....ολοι καταλαβαμε τι εννοει..αλλα εσυ σχολιασες...λογικα εαν ηξερε θα το εγραφε καλυτερα το μνμ του........

Καλη συνεχεια.

 

@iakobos

Φιλε απο ποιο καταστημα το αγορασες??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

το εχω αγορασει απο το ebay.εχει ενα προγραμμα που λεγεται locale select και εχει μεσα πολλες γλωσσες επιλεγω τα ελληνικα αλλα δεν γινεται ολο το μενου μεταφραση.
Link to comment
Share on other sites

Ε---->κεφαλαιο..............για να τιμας την πατριδα σου φιλε.......

Αυτο δεν ειναι χιουμορ φιλε..........πρασβαλεις τον αλλον..........δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις...........

Τελειως ακυρο αυτο που γραφεις,ο καθε φιλος καλως η κακος εχει ενα επιπεδο,δεν μπορεις εσυ να τον προσβαλεις........αυτο μπορει αυτο γραφει,εσυ τι προβλημα εχεις.....ολοι καταλαβαμε τι εννοει..αλλα εσυ σχολιασες...λογικα εαν ηξερε θα το εγραφε καλυτερα το μνμ του........

Καλη συνεχεια.

 

@iakobos

Φιλε απο ποιο καταστημα το αγορασες??

 

1)ειμαι φιλη και οχι φιλος

2)καταλαβαινω απο ορθογραφικα λαθη που κανουμε ολοι αλλα sorry να βλεπω ρηματα γραμμενα με "ι" και " η" ειναι κατι που με προσβαλλει."τοσο ξερει τοσο γραφει" sorry αλλα δε το καταλαβαινω.Googlareis κατι που δεν εισαι σιγουρος και βρισκεις αμεσως πως γραφεται.Μιλαμε για ρηματα...βασικα πραγματα...Σε 5 χρονια δε θα υπαρχει ελληνικη γλωσσα αν συνεχισουμε ετσι.

3)θεμα εληξε για μενα.

4)κακος---------> κακως για να τιμας και εσυ την πατριδα σου.

προσβαλεις-----> προσβαλλεις

Link to comment
Share on other sites

1)ειμαι φιλη και οχι φιλος

2)καταλαβαινω απο ορθογραφικα λαθη που κανουμε ολοι αλλα sorry να βλεπω ρηματα γραμμενα με "ι" και " η" ειναι κατι που με προσβαλλει."τοσο ξερει τοσο γραφει" sorry αλλα δε το καταλαβαινω.Googlareis κατι που δεν εισαι σιγουρος και βρισκεις αμεσως πως γραφεται.Μιλαμε για ρηματα...βασικα πραγματα...Σε 5 χρονια δε θα υπαρχει ελληνικη γλωσσα αν συνεχισουμε ετσι.

3)θεμα εληξε για μενα.

4)κακος---------> κακως για να τιμας και εσυ την πατριδα σου.

προσβαλεις-----> προσβαλλεις

 

Τα βροικες και τα δικα μου βλεπω...........καλη συνεχεια.

 

@iakobos

Αλλη rom τοτε φιλε μου θελεις.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...