Jump to content

Samsung Galaxy S4 Active (I9295)


s_wind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόλις το παρέλαβα κ εγώ!

 

είναι χρήσιμο πριν το χρησιμοποιήσω να φορτίσω την μπαταρία

πχ. για όλο το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόλις το παρέλαβα κ εγώ!

 

είναι χρήσιμο πριν το χρησιμοποιήσω να φορτίσω την μπαταρία

πχ. για όλο το βράδυ;

 

Όχι, δεν έχει νόημα, μόλις φουλάρει η μπαταρία σταματάει μόνο του να φορτίζει, οπότε.....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ηρθε το κινητο......πραγματικα το εχω ερωτευτει και μου φαινεται πολυ πιο ωραιο απο το κλασσικο S4.Δοκιμη νερου μεσα σ εκουβα δεν θα το κανω γτ δεν θελω να μπω σε μπελαδες....το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι η Samsung πρωτα αναβαθμιζει το κλασσικο και μετα αυτο.

Ηταν φορτωμενο με ενα σωρο εφαρμογες τις οποιες και εβγαλα απλα τωρα σκεφτομουν κανα τροπο να το ρουταρω γι ανα ξηλωσω και τις υπολοιπες που δεν βγαινουν και μου ειναι αχρηστες.Αν γνωριζει κανεις κατι ας με ενημερωσει.

 

Καλησπέρα

Πως πάει το πορτοκαλί ? Έχει ξεβάψει καθόλου?

Η οθόνη του είναι καλή, ειδικά στο φως την ημέρας?

Επίσης η μπαταρία του πόσο κρατάει με απλή χρήση

 

:)

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όχι! Μπες στο xda να δεις λεπτομέριες.άλλη η ρομ του active, άλλη του s4..Κ φυσικά πολύ λιγότερες customιες...Δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ανοιξα το κινητο μ γιατι μου ειχε χαλασει η μπροστινή καμερα και ήθελα να τιν αλλαξω και οταν εβαλα πισω την μητρική απο τοτε ζεσταίνεται με την μια τι να κανω????
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα εγκατέστησα απλά και με ασφάλεια στο S4 Active την έκδοση 4.4.2 νωρίτερα είχα επικοινωνία με την samsung hellas όπου η απάντηση ήταν 'δεν έχουμε ενημέρωση σχετικά με επικείμενη αναβάθμιση..." ...........έψαξα στο ΝΕΤ και βρήκα οτι η ολλανδική σαμσουνκ έχει 1-2 μερςς τώρα διαθέσιμη την 4.4.2

 

τα βήματα είναι απλά ...πολύ απλά και οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να το κάνει

θα πρέπει να έχετε τα KIES από http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/

θα πρέπει να έχετε το Odin 3.07 από http://www.multiupload.nl/QVHX4L517A

και την έκδοση kitkat 4.4.2 που είναι 1,3G απο εδώ ... http://live.samsung-updates.com/deta...95XXUCNE5.html

 

μετα απο αυτο δες αυτο το βιντεο

ειναι μικρότερο των 2 λεπτών, κάντε τα 4 απλα βήματα και σε 5 λεπτα έχετε ολοκληρώσει τη αναβάθμιση.

αρχικά κάντε την εγκατάσταση του KIES και καντε ενα backup, ωστε και να επιβεβαιώσετε τη σωστή επικοινωνία η/υ τηλεφώνου αλλα και να εχετε αντίγραφα των δεδομένων σας (σε εμενα η αναβάθμιση εγινε χωρις να χάσω επαφές φώτο εφαρμογές κλπ)

μετά κάνετε εγκατάσταση του ODIN kai στη περιοχη/φάκελο που θα το εγκαταστησετε αποσυμπιέστε και αποθηκεύσετε το 4.4.2

έχετε τελιωσει με το πιο δύσκολο κοmματι, την προετοιμασία.... τωρα μενουν 4-5 λεπτα ...δειτε το Video μια φορα και μετα εκτελέστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις 4-5 οδηγιες του

 

απλά τρέχετε το odin και σε 4 λεπτά έχετε ολοκληρώσει ..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκατέστησα απλά και με ασφάλεια στο S4 Active την έκδοση 4.4.2 νωρίτερα είχα επικοινωνία με την samsung hellas όπου η απάντηση ήταν 'δεν έχουμε ενημέρωση σχετικά με επικείμενη αναβάθμιση..." ...........έψαξα στο ΝΕΤ και βρήκα οτι η ολλανδική σαμσουνκ έχει 1-2 μερςς τώρα διαθέσιμη την 4.4.2

 

τα βήματα είναι απλά ...πολύ απλά και οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να το κάνει

θα πρέπει να έχετε τα KIES από http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/

θα πρέπει να έχετε το Odin 3.07 από http://www.multiupload.nl/QVHX4L517A

και την έκδοση kitkat 4.4.2 που είναι 1,3G απο εδώ ... http://live.samsung-updates.com/deta...95XXUCNE5.html

 

μετα απο αυτο δες αυτο το βιντεο

ειναι μικρότερο των 2 λεπτών, κάντε τα 4 απλα βήματα και σε 5 λεπτα έχετε ολοκληρώσει τη αναβάθμιση.

αρχικά κάντε την εγκατάσταση του KIES και καντε ενα backup, ωστε και να επιβεβαιώσετε τη σωστή επικοινωνία η/υ τηλεφώνου αλλα και να εχετε αντίγραφα των δεδομένων σας (σε εμενα η αναβάθμιση εγινε χωρις να χάσω επαφές φώτο εφαρμογές κλπ)

μετά κάνετε εγκατάσταση του ODIN kai στη περιοχη/φάκελο που θα το εγκαταστησετε αποσυμπιέστε και αποθηκεύσετε το 4.4.2

έχετε τελιωσει με το πιο δύσκολο κοmματι, την προετοιμασία.... τωρα μενουν 4-5 λεπτα ...δειτε το Video μια φορα και μετα εκτελέστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις 4-5 οδηγιες του

 

απλά τρέχετε το odin και σε 4 λεπτά έχετε ολοκληρώσει ..

 

Χάνεται η εγγύηση με αυτόν τον τρόπο;

επίσης το http://live.samsung-updates.com/deta...95XXUCNE5.html

δεν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω να μου προτεινετε αδιαβροχες θηκες για το s4 active...

 

ξερω οτι μπορω να το βαλω και χωρις αυτη στην θαλασσα:lol:. αλλα ποιος το ρισκαρει:worry:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το ρισκαρα και εκανα ληψη μεσα στην θαλασσα χωρις αγορα αδιαβροχης θηκης και βεβαια αφου εκανα τους απαραιτητους ελεγχους να ειναι ολα στεγανα συμφωνα με τις οδηγιες:happy:

 

http://i48.photobucket.com/albums/f233/strikal/th_ypobryxiai9295-1.jpg

 

 

τελεια το κινητο λειτουργει αψογα μετα την υποβρυχια ληψη. Το μονο που χρειαστηκε να σκουπισω την οθονη για να λειτουργει η αφη...

Edited by ST7250
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδια. εχω το νοτε 2 και θελω να το αλλαξω με το active. Μπορει να γραψει καποιος γενικες εντυπωσεις απο την συσκευη? Μπαταρια, ποιοτητα ηχειου κτλ .....απο καμερα ξερω οτι ειναι η τυπικη οκταρα....Ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθα και εγώ στην παρέα!

S4 Active Γερμανικό! :D

 

Κανένας εύκολος τρόπος για rooting υπάρχει; :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ στην παρέα!

S4 Active Γερμανικό! :D

 

Κανένας εύκολος τρόπος για rooting υπάρχει; :rolleyes:

Καλώς τον!

Αν όντως αποφασίσεις να έρθεις μάλλον εσύ θα κινείς τα νήματα εδώ..

 

Για root αν δεν έχεις δοκιμάσει ήδη πιστεύω με towelroot (το σωστό apk) θα γίνει η δουλειά μιας και δεν νομίζω πως έχουν κλείσει την τρύπα για το εν λόγω μοντέλο στη τελευταία έκδοση λογισμικού.

Σε περίπτωση που παίζει Knox όμως προσοχή μην χάσεις την εγγύηση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!

Αν όντως αποφασίσεις να έρθεις μάλλον εσύ θα κινείς τα νήματα εδώ..

 

Για root αν δεν έχεις δοκιμάσει ήδη πιστεύω με towelroot (το σωστό apk) θα γίνει η δουλειά μιας και δεν νομίζω πως έχουν κλείσει την τρύπα για το εν λόγω μοντέλο στη τελευταία έκδοση λογισμικού.

Σε περίπτωση που παίζει Knox όμως προσοχή μην χάσεις την εγγύηση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

 

Καλημέρα!

 

Ναι απο ότι βλέπω θα ρωτάω και θα απαντάω ο ίδιος... :cry:

Βασικά είναι χαζό να "φτύσω" το s4 και να παραμείνω στο s2, άρα αν μου δώσει το τελικό οκ ο κολλητός, θα προχωρήσω στην αλλαγή :rolleyes:

 

Γενικά το 4.4.2 του είναι πολύ καλό, και δεν βρίσκω τον λόγο για καστομιές και 3rd party roms.

Σχετικά με το root... Μου λείπει το greenify το titanium, το exdialer και το flight mode...

αλλά δεν θα το ρισκάρω με κάτι πειραματικό... εδώ θα είμαστε, θα την ψάξουμε!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Για root αν δεν έχεις δοκιμάσει ήδη πιστεύω με towelroot (το σωστό apk) θα γίνει η δουλειά μιας και δεν νομίζω πως έχουν κλείσει την τρύπα για το εν λόγω μοντέλο στη τελευταία έκδοση λογισμικού.

Σε περίπτωση που παίζει Knox όμως προσοχή μην χάσεις την εγγύηση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

 

Τελικά... το towelroot δουλεύει μια χαρά! :p

το Knox έμεινε 0x0

 

Σοφέ, η σοφία σου είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ πολύ!!! :D

 

Έχεις καμμιά ιδέα πως απενεργοποιούμε το RO της external SD στο 4.4.2 ? :rolleyes: (εκμεταλεύομαι την σοφία σου ;) )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τελικά... το towelroot δουλεύει μια χαρά! :p

το Knox έμεινε 0x0

 

Σοφέ, η σοφία σου είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ πολύ!!! :D

 

Έχεις καμμιά ιδέα πως απενεργοποιούμε το RO της external SD στο 4.4.2 ? :rolleyes: (εκμεταλεύομαι την σοφία σου ;) )

Χαχα ωραία άρα εγκρίνεται και για το active το πετσέτoroot, ευχαριστούμε και για την ενημέρωση!

 

Για την Sdcard εύκολα με την εφαρμογή - SDFix: KitKat Writable MicroSD (reboot μετά τη διαδικασία) - και αν θες ρίχνεις και μια ματιά εδώ για το τί και πως . :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ωραία άρα εγκρίνεται και για το active το πετσέτoroot, ευχαριστούμε και για την ενημέρωση!

 

Για την Sdcard εύκολα με την εφαρμογή - SDFix: KitKat Writable MicroSD (reboot μετά τη διαδικασία) - και αν θες ρίχνεις και μια ματιά εδώ για το τί και πως . :)

 

Η εφαρμογούλα δουλεύει μια χαρά!

Και πάλι ευχαριστώ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

Πήρα από ένα φίλο το s4 active, το οποίο το είχε πάρει από Αυστραλια.

κάποιες φορές όταν παίρνω τηλέφωνο, δεν ακούω απολύτως τίποτα... χωρίς να πειράξω τις ρυθμίσεις. μια δουλεύει μια δεν δουλεύει. Στην Αυστραλία μου είπε ότι δούλευε μια χαρά... λέτε αν έβαζα κάποιο custom rom ή αν έβρισκα την ελληνική εκδοσή λογισμικού, να διορθωνόταν το πρόβλημα?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

Πήρα από ένα φίλο το s4 active, το οποίο το είχε πάρει από Αυστραλια.

κάποιες φορές όταν παίρνω τηλέφωνο, δεν ακούω απολύτως τίποτα... χωρίς να πειράξω τις ρυθμίσεις. μια δουλεύει μια δεν δουλεύει. Στην Αυστραλία μου είπε ότι δούλευε μια χαρά... λέτε αν έβαζα κάποιο custom rom ή αν έβρισκα την ελληνική εκδοσή λογισμικού, να διορθωνόταν το πρόβλημα?

 

ευχαριστώ

 

Μπορείς να αλλάξεις έκδοση εύκολα και να δεις, αλλά δεν ακούγεται καλό να δουλεύει μια φορά και όχι την επόμενη... αν ήταν δε θα δούλευε καθόλου... φυσικά μπορείς και πρέπει να δοκιμάσεις μια άλλη έκδοση, αλλά μου μυρίζει hardware πρόβλημα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

διαβασα εδω στο myphone.gr σχετικα με την αναβαθμιση σε android 4.4.4 που θα γινει μεσα στον Νοεμβριο σε συσκευες της samsung.

Δεν ειδα ομως πουθενα να αναφερετε πουθενα το S4 active:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σημερα κ ενω ειχα το κινητο στην τσεπη... το βγαζω το ξεκλειδωνω κ σκουπισα πολυ απαλα την οθονη στην μπλουζα..... μετα απο αυτο παρατηρησα μια αλλαγη στην αρχικη οθονη.... οπως μπορειτε να παρατηρησετε κ στην φωτο..... υπαρχει ενα μικρο κενο (μαυρο) κατω απ τα εικονιδια.... αυτο συμβαινει μονο στην αρχικη οθονη. Καθως επισης κ σε καποιες εφαρμογες ενω η πανω μπαρα της ωρας σωματος κτλ ηταν κρυφη πλεον ειναι μονιμη. Φανταζομαι ειναι θεμα καποιας ρυθμισης.... αν το εχει παθει κανεις ας μου πει τι να κανω ή καποιος αν μπορει να δωσει καποια συμβουλη. Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Active (I9295)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...