Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφοσον έχεις τον Kernel του blackhawk σου συνιστώ να εγκαταστήσεις το προγραμμα STweaks για το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Πιστεύω οτι δεν διαφέρει η slimcaτ,οποτε για να έχεις τις επιλογές που θέλεις στις ρυθμίσεις πηγαινε στο σχετικά με το ταμπλετ και χτύπα επτά(7) φορές :cool: στον αριθμό έκδοσης για να γίνεις προγραμματιστής (μιά φορα το κάνεις και παραμένει). Παντως κι η ΑΟΚΡ Kitkat δεν το έχει.

 

Δε χρειάστηκαν τα 7 Tap, η Rom είχε ήδη μέσα τα Dev Tools που βγάζαν στο ίδιο μενού, το οποίο δεν είχε τις επιλογές που έψαχνα.. (αλλιώς τα θυμόμουν πως τα χαν παλιά σε πιο εμφανή σημεία). :P

 

Όπως και να χει ευχαριστώ!! Το προγραμμα έκανε ακριβώς αυτό που ήθελα.. :)

(Perfomance Governor είχε ο Kernel by Default, Overclocking ελαφρως πάνω στα 1200, Undervolting μικρό κατα 70mV)

 

Τώρα του κάνω Stability Scaling Test στα 1200MHz, αν δεν εχει κολλήσει στην 1 ώρα τοτε μια χαρά..!! :)

 

Παντως απο αυτονομία σκίζει η Rom! Σε αναμονή απο χτές το βράδυ (14ώρες περίπου) έχασε μόλις 2% μπαταρία..!! Αυτό είναι αθλος για Android Tablet..! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή ο ketut έχει εγκαταλείψει τον Blackhawk next kernel, μπορείς εναλλακτικά να δεις και τον agni cm.

Πολύ καλός και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο ketut έχει εγκαταλείψει τον Blackhawk next kernel, μπορείς εναλλακτικά να δεις και τον agni cm.

Πολύ καλός και αυτός...

 

Εχεις δίκιο (ο ketut το έδωσε στην κόρη του), δυστυχώς για dual είναι η μόνη λύση. Φαίνεται ομως οτι τον συνεχίζει ο androidandi. Μ αρέσει καλυτερα ο next, πάντως δειχνει ότι το ΚΚ πάει καλά στο ταμπλετ οποτε αν δεν θέλουμε τα blotware της μσμας θα καταλήξουμε σε μονη ρομ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο (ο ketut το έδωσε στην κόρη του), δυστυχώς για dual είναι η μόνη λύση. Φαίνεται ομως οτι τον συνεχίζει ο androidandi. Μ αρέσει καλυτερα ο next, πάντως δειχνει ότι το ΚΚ πάει καλά στο ταμπλετ οποτε αν δεν θέλουμε τα blotware της μσμας θα καταλήξουμε σε μονη ρομ:lol:

 

Ναι, όντως, άλλη λύση dual boot δεν υπάρχει...

 

Το kk και εμένα με εξέπληξε θετικά!

Εξαιρετική υλοποίηση στο tab2. Για άλλη μια φορά βρίσκω καλύτερη τη slim team. Το slimkat είναι πολύ πιο σταθερό από τα άλλα αυτή τη στιγμή...

 

Όπως και να 'χει, όταν έχεις τόσο εξαιρετικές εναλλακτικές λύσεις, τι να το κάνεις το touchwiz... Απλά "για τα μπάζα"...

Link to comment
Share on other sites

καταφερα και εβαλα το slimkat,αλλα αντιμετωπιζω καποια προβληματα οπως οτι δεν μπαινει σε αρκετα apps και με πεταει,τι εχω κανει λαθος; Edited by Nikosskk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ καλό Post με βοήθησε αρκετά αλλά αντιμετωπίζω την εξής δυσκολία:

 

Έχω δοκιμάσει και το SlimRom 4.2.2(το οποίο μου άρεσε περισσότερο) και το PAcMan Rom (4.3.2) όμως και τα δυο δεν μου ενεργοποιούν την επιλογή μεταφοράς εφαρμογής στην sdcard. Υπάρχει κάποια επιλογή που δεν έχω ενεργοποιησει ή μου διαφεύγει κάτι σε όλο αυτό?

I'M IN SHADOW AND YOU CAN'T SEE ME....

I STAY ON YOUR BACK AND YOU START FEAR...

I TARGET WITH MY DAGGER YOUR HEART AND YOU ARE DEAD...

I WRITE MY NAME WITH YOUR BLOOD...FANTOMGR...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Post με βοήθησε αρκετά αλλά αντιμετωπίζω την εξής δυσκολία:

 

Έχω δοκιμάσει και το SlimRom 4.2.2(το οποίο μου άρεσε περισσότερο) και το PAcMan Rom (4.3.2) όμως και τα δυο δεν μου ενεργοποιούν την επιλογή μεταφοράς εφαρμογής στην sdcard. Υπάρχει κάποια επιλογή που δεν έχω ενεργοποιησει ή μου διαφεύγει κάτι σε όλο αυτό?

 

Μεταφορά εφαρμογών σε sdcard γίνεται μόνο στη Samsung 4.2.2

Στις custom roms που αναφέρεις δεν γίνεται. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Folder Mount για να αποκτήσεις μεγάλο αποθηκευτικό χώρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εγω εχω το εξης προβλημα ειχα omni rom 4.4.2 και ηθελα να κανω dual boot την στοκ και μια cm11 εκανα εγκατασταση την micro delta rom πο ειναι στοκ based και μετα πηγα οπως λενε τα βηματα πιο πανω για dual boot αλλα στα μισα οταν πηγα για create image μου εβγαλε μυνημα πως δεν εχω επαρκη χωρο και μετα το εκανα reboot αλλα δεν ανοιγε :X μπορω να μπω σε download mode παντως χρειαζομαι βοηθεια παρακαλωωω :( δεν ξερω τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω το εξης προβλημα ειχα omni rom 4.4.2 και ηθελα να κανω dual boot την στοκ και μια cm11 εκανα εγκατασταση την micro delta rom πο ειναι στοκ based και μετα πηγα οπως λενε τα βηματα πιο πανω για dual boot αλλα στα μισα οταν πηγα για create image μου εβγαλε μυνημα πως δεν εχω επαρκη χωρο και μετα το εκανα reboot αλλα δεν ανοιγε :X μπορω να μπω σε download mode παντως χρειαζομαι βοηθεια παρακαλωωω :( δεν ξερω τι να κανω

 

Για υποστήριξη dual boot σε kit kat χρειάζεσαι νέες εκδόσεις custom recovery και blackhawk kernel.

Εάν χρησιμοποίησες παλαιότερες εκδόσεις, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πέρα από το να μπεις σε recovery mode και να διαγράψεις το image. Ίσως όμως ούτε αυτό να είναι εφικτό και να πρέπει να αποκαταστήσεις ένα backup μετά από full wipe και factory reset.

Εάν μπαίνεις μόνο σε download mode δυστυχώς η μόνη σου επιλογή είναι το φλασάρισμα είτε custom recovery (και στη συνέχεια μία custom rom) είτε άμεσο φλασάρισμα της stock rom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει καταφερει να περασει κανεις σε dual-boot native linux ? ( απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2691477)

 

Δυστυχως πεφτει σε bootloop με τον ubuntu kernel...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια εχω προβλημα, το volume down δεν δουλευει, μονο το up!

δεν εχω ελπιδα για ρουταρισμα? θελω απλα να περασω linux δεν με ενδιαφερουν αλλες roms

thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα, το volume down δεν δουλευει, μονο το up!

δεν εχω ελπιδα για ρουταρισμα? θελω απλα να περασω linux δεν με ενδιαφερουν αλλες roms

thanks

 

Αν ενεργοποιησεις το debuging, μπορεις να μπεις recovery απο adb, "adb reboot recovery"

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχω θέμα..

 

Θελω να το γυρίσω στο εργοστασιακο μαμισιο firmware της Samsung, κουμπωνω odin, το βαζω σε download mode και περναω το καταλληλο αρχειο για Ελλαδα (το P3110XXDMC2_P3110OXXDMC1_HOME.tar.md5)

 

Οταν τελειωνει πέφτει σε reboot loop.. :/

 

Τι κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχω θέμα..

 

Θελω να το γυρίσω στο εργοστασιακο μαμισιο firmware της Samsung, κουμπωνω odin, το βαζω σε download mode και περναω το καταλληλο αρχειο για Ελλαδα (το P3110XXDMC2_P3110OXXDMC1_HOME.tar.md5)

 

Οταν τελειωνει πέφτει σε reboot loop.. :/

 

Τι κανω λάθος?

Μπες στο recovery και κάνε factory reset και wipe cache, αφού βέβαια έχεις εγκαταστήσει το firmware με το Odin. Λογικά θα ανοίξει κανονικά μετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπες στο recovery και κάνε factory reset και wipe cache, αφού βέβαια έχεις εγκαταστήσει το firmware με το Odin. Λογικά θα ανοίξει κανονικά μετά. ;)

 

Χαχα νόμιζα πως δε το χαν επίσημα τα Samsung μονο στο Odin Mode ειχα μπει..

 

Αυτό έφταιγε τελικα..!! Σταμάτησε τα Reboot Loops! 1000000 ευχαριστώ με έσωσες..!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα! Χθες πέρασα την τελευταία official slim Kat, και την δοκιμάζω. Βέβαια σε απόκριση η συσκευή έχει γίνει πολύ καλύτερη!

Μου έκανε εντύπωση που η Rom φοράει τον nova launcher και όχι τον μαμά android launcher, και στην στοκ αυτόν είχα περασμένο!

Ωστόσο παρατήρησα ότι η οθόνη κάνει ένα τρέμουλο όταν δείχνει κάποιες διαβαθμίσεις χρωμάτων, το έχει παρατηρήσει κανείς? Πριν δεν το έκανε! (Παράδειγμα το φόντο όταν εκκινεί το Facebook Που είναι διαβαθμίσεις του μπλε, τρεμουλιαζει! !!)

Μήπως δεν έχουν περάσει καλά ρυθμισμένο drivers και κάνει αυτό το αποτέλεσμα! Από επιδόσεις πάντως, κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Εδώ και καιρό έχω περασμένη στο p3110 μου custom kitkat. Σκέφτομαι όμως να γυρίσω πίσω στην official. Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Κατεβάζω από εδώ και ακολουθώ τις οδηγίες;

2. Αν ναι είναι η version του odin που προτείνει ασφαλής ή να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη;

3. Έχω διαβάσει ότι με την kit kat έχει αλλάξει το Partitioning του συστήματος. Μήπως αυτό δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο φλασάρισμα με odin?

4. Πρέπει πριν κάνω οτιδήποτε, να κάνω wipe όπως ανέφερε φίλος σε προηγούμενο μήνυμα;

5. Να φανταστώ ότι θα χαθεί και το root της συσκευής. Έτσι;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω...

Ωστόσο να ρωτήσω, γιατί θες να γυρίσεις σε στοκ, σου έχει κάνει κάποιο πρόβλημα; Ποια έκδοση φοράς;

Εγώ με την SlimKat την τελευταία, είδα πολύ καλύτερη συμπεριφορά του tablet...η original μου φάνηκε πολύ βαριά!

Πάντως, είχα πάρει backup από cwm και θεωρώ ότι αν θέλω, μπορώ να την περάσω κατευθείαν κάποια στιγμή...Τώρα για το partition, τι να πω δεν ξέρω...

Για το root σίγουρα θα χαθεί!Μάλλον και το custom recovery αφού θα περαστούν όλα σε στοκ!

Link to comment
Share on other sites

εδω http://aospal.hostingsharedbox.com/aospal/roms/p3110/

αλλα θελεις cwm 6.0.4.5+ απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548257

πρωτα θα βαλεις το cwm και μετα την paranoid και φυσικα gapps απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942

τωρα ειμαι με 4.6 beta 1

Edited by tsang
Link to comment
Share on other sites

εδω http://aospal.hostingsharedbox.com/aospal/roms/p3110/

αλλα θελεις cwm 6.0.4.5+ απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548257

πρωτα θα βαλεις το cwm και μετα την paranoid και φυσικα gapps απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942

τωρα ειμαι με 4.6 beta 1

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...