Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά όλα καλά κατάφερα και πέρασα CyanogenMod 10.1.3 stable.Άλλο πράγμα το εργαλείο τώρα. Ερώτησή: Να κάνω update σε 10.2 nightly είναι αξιόπιστη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά όλα καλά κατάφερα και πέρασα CyanogenMod 10.1.3 stable.Άλλο πράγμα το εργαλείο τώρα. Ερώτησή: Να κάνω update σε 10.2 nightly είναι αξιόπιστη?

 

Ναι, είναι εξαιρετική...

Μη σε προβληματίζει ότι είναι nightly...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι εξαιρετική...

Μη σε προβληματίζει ότι είναι nightly...

 

Φίλε dimfil πολλά προβλήματα με την nightly σε έμενα ότι πρόγραμμα έχω μέσα κολαει βγάζει "το τάδε πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimfil πολλά προβλήματα με την nightly σε έμενα ότι πρόγραμμα έχω μέσα κολαει βγάζει "το τάδε πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί"

 

Ποια nightly;

Ποια gapps;

Ποια βήματα ακολούθησες για την εγκατάσταση της rom;

Ενεργοποίησες το root; (είναι διαφορετικός ο τρόπος στην 4.3)

 

Πίστεψέ με, δουλεύει άψογα... Κάτι σου έχει ξεφύγει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κύριοι προ ημερών αγόρασα το Samsung Galaxy Tab 2 Wifi με Android 4.1.2.Το ταμπλετάκι είχε αρκετές χρήσιμες εφαρμογές προ-εγκατεστημένες απο GoogleApps και Samsung.Καθώς εγκατέστησα αρκετές ακόμα -αρκετά μεγάλες σε όγκο- διαπίστωσα οτι δεν μπορούσα να τις μεταφέρω στην εξωτερική SDcard.Έτσι αποφάσισα να κάνω root άλλες rom.Ακολούθησα όλες τις οδηγίες που προαναφέρατε.Τελικά ατυχώς διαπίστωσα ότι η δουλειά μου όχι μόνο δεν έγινε αλλά και απο την rom που έβαλα δεν είμαι ικανοποιημένος και με αρκετά προβλήματα (η κάμερα δεν λαμβάνει καθαρές φωτο, οι γραμματοσειρές είναι αχνές, αργεί κ.α. ).

Δυστυχώς δεν κράτησα backup την γνήσια rom.Ξέρει κανείς πως ή που μπορώ να την βρώ?Να φανταστώ οτι η εγγύηση μου έχει κάνει φτερά και δεν γνωρίζω επίσης αν μπορώ σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Samsung μπορούν να μου το κάνουν πάλι σαν καινούριο και με τι κόστος.

Περιμένω τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν σας ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι προ ημερών αγόρασα το Samsung Galaxy Tab 2 Wifi με Android 4.1.2.Το ταμπλετάκι είχε αρκετές χρήσιμες εφαρμογές προ-εγκατεστημένες απο GoogleApps και Samsung.Καθώς εγκατέστησα αρκετές ακόμα -αρκετά μεγάλες σε όγκο- διαπίστωσα οτι δεν μπορούσα να τις μεταφέρω στην εξωτερική SDcard.Έτσι αποφάσισα να κάνω root άλλες rom.Ακολούθησα όλες τις οδηγίες που προαναφέρατε.Τελικά ατυχώς διαπίστωσα ότι η δουλειά μου όχι μόνο δεν έγινε αλλά και απο την rom που έβαλα δεν είμαι ικανοποιημένος και με αρκετά προβλήματα (η κάμερα δεν λαμβάνει καθαρές φωτο, οι γραμματοσειρές είναι αχνές, αργεί κ.α. ).

Δυστυχώς δεν κράτησα backup την γνήσια rom.Ξέρει κανείς πως ή που μπορώ να την βρώ?Να φανταστώ οτι η εγγύηση μου έχει κάνει φτερά και δεν γνωρίζω επίσης αν μπορώ σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Samsung μπορούν να μου το κάνουν πάλι σαν καινούριο και με τι κόστος.

Περιμένω τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν σας ζάλισα.

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-P3110

Passat cc 1.8 tsi APR TUNED STAGE 2
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 10.1.3 γιατι οταν κανω update την 11 nightly μου βγαζει error?

E: error in /sdcard/0/cmupdater/cm-11-21040116-nightly-p3110.zip

Edited by pantelisne
Passat cc 1.8 tsi APR TUNED STAGE 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσω το κατάλληλο αρχείο και ύστερα?Με ποιόν τρόπο το εγκαθιστώ?Επίσης το KIES δεν αναγνωρίζει το ταμπλετ ενώ ο υπολογιστής το βλέπει.Όταν κάνω αποσύνδεση της συσκευής μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή χρησιμοποιε'ιτε απο κάποιο άλλο πρόγραμμα-ενώ έχω κλείσει το KIES-

Edited by marlboro
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 10.1.3 γιατι οταν κανω update την 11 nightly μου βγαζει error?

E: error in /sdcard/0/cmupdater/cm-11-21040116-nightly-p3110.zip

 

Χρειάζεσαι νεότερο recovery...

Μόνο οι πρόσφατες εκδόσεις cwm και twrp μπορούν να εγκαταστήσουν το kk...

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα κατεβάσω το κατάλληλο αρχείο και ύστερα?Με ποιόν τρόπο το εγκαθιστώ?Επίσης το KIES δεν αναγνωρίζει το ταμπλετ ενώ ο υπολογιστής το βλέπει.Όταν κάνω αποσύνδεση της συσκευής μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή χρησιμοποιε'ιτε απο κάποιο άλλο πρόγραμμα-ενώ έχω κλείσει το KIES-

 

Για αυτή τη δουλειά χρειάζεσαι το odin...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτο που δίνουν στη σελίδα τους το 6.0.2.7 δεν έχει άλλο στην σελίδα τους υπάρχει κάποιο λινκ;
Passat cc 1.8 tsi APR TUNED STAGE 2
Link to comment
Share on other sites

φίλε dimfil σε υπερ-ευχαριστώ με έσωσες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα κατεβάσω το κατάλληλο αρχείο και ύστερα?Με ποιόν τρόπο το εγκαθιστώ?Επίσης το KIES δεν αναγνωρίζει το ταμπλετ ενώ ο υπολογιστής το βλέπει.Όταν κάνω αποσύνδεση της συσκευής μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή χρησιμοποιε'ιτε απο κάποιο άλλο πρόγραμμα-ενώ έχω κλείσει το KIES-

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτο που δίνουν στη σελίδα τους το 6.0.2.7 δεν έχει άλλο στην σελίδα τους υπάρχει κάποιο λινκ;

 

Σου προτείνω να αλλάξεις το cwm και να χρησιμοποιήσεις το TWRP 2.6.3.3

Κατέβασέ το από το link που σου δίνω και εγκατέστησέ το μέσα από το υπάρχων recovery που έχεις...

 

Θα σε ξενίσει λίγο στην αρχή αλλά είναι το καλύτερο recovery που μπορείς να έχεις αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μερες πηρα και εγω το tab2 με περασμενο 4.1.1 κ το προβλημα μουειναι οτι δεν μου συνδέεται στο pc για να του κανω update υπαρχει τρόπος να του το κανω μεσω του tablet χωρις το pc?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να επανελθω στην original rom? Τωρα εχω περασει την CM 10.2 nightly.....(δεν με ενθουσιαζει καθολου, ουτε ταπετσαρια δεν μπορω να αλλαξω)

Οχι βεβαια οτι η μαμα ηταν καλυτερη................

 

1)Υπαρχει η δυνατοτητα να μην εμφανιζονται οι ενοχλητικες διαφημησεις????????

2) Μπορω να δημιουργησω ενα φακελλο (πχ Παιχνιδια) και να βαλω μεσα ολα τα παιχνιδια?????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εδω και δυο ημερες ειμαι κατοχος του gt-p3110 εκανα - CF-Auto-Root και μετα εβαλα το ROM Manager application και το εβαλα να περασει την cyanogen απο το μενου του ....

εδω και μια ωρα εχει το λογότυπο της cyanogen με ενα με μια " ροδα " να γυρίζει ......

ειναι φυσιολογικό ? τι πρεπει να κανω να το αφήσω ?

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εδω και δυο ημερες ειμαι κατοχος του gt-p3110 εκανα - CF-Auto-Root και μετα εβαλα το ROM Manager application και το εβαλα να περασει την cyanogen απο το μενου του ....

εδω και μια ωρα εχει το λογότυπο της cyanogen με ενα με μια " ροδα " να γυρίζει ......

ειναι φυσιολογικό ? τι πρεπει να κανω να το αφήσω ?

 

Όχι, δεν είναι φυσιολογικό...

 

Μπες σε recovery mode και κάνε factory reset. Κατόπιν επανεκκίνηση...

 

Ποια CM έβαλες;

Εγκατεστησες custom recovery;

Link to comment
Share on other sites

ναι custom

αυτη που βρήκε τελευταία

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια ζει να συνέρχεται ......

ευχαριστώ

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκει στο RECOVERY τον εσωτερικό δίσκο ούτε την SD και κολλάει στο λογότυπο της SAMSUNG :cry::cry:

πώς το επαναφέρω τώρα;;

 

φόρτωσα στην samsung rom το philz_touch_6.00.8-p3110-blackhawk και το blackhawk-next-kernel-2.1.6-p31xx

και απο εκεί και ύστερα τα έπαιξε

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το επανέφερα τελικά, καταλάθος μέσα απο το Recovery

τώρα πάνω στο official rom ποιον κερνελ μπορώ να βάλω για dual boot

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πέρασα εχθες CWM 6.0.4.5 kai AOKP_p3110_unofficial_2013-12-24 και έγινε τον tab 4.4.2 KitKat είναι τέλειο το προτείνω και είναι και πολύ ελαφρι για την συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πέρασα εχθες CWM 6.0.4.5 kai AOKP_p3110_unofficial_2013-12-24 και έγινε τον tab 4.4.2 KitKat είναι τέλειο το προτείνω και είναι και πολύ ελαφρι για την συσκευή

 

Είναι σταθερό ?Εχει κάποιο bag?Δουλεύουν όλα?

Letv Le1 Pro X800.

When The smoke is going down

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πρώτη stable KitKat rom είναι πλέον διαθέσιμη...

 

SlimKat Stable 3.0

 

Και οι υπόλοιπες που κυκλοφορούν είναι αξιόλογες, αλλά η slimKat είναι η πλέον ολοκληρωμένη...

 

Προσοχή... Χρειάζεστε πρόσφατο custom recovery για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε οποιαδήποτε kitkat rom...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μου έδωσε το ταμπλετάκι ενας ξάδερφος να του το ρουτάρω κτλ για να του βάλω μια πιο ελαφριά εκδοση..

 

Κατέληξα μετά απ ψάξιμο στην SlimCat 3 Stable, του εβαλα πρώτα Philz Touch Recovery, μετά τον Kernel του blackhawk 2.1.6+Proprietary Samsung Vendor και τέλος την ROM.

 

Πάει καλα πιστεύω, απλά δε μπορώ να βρώ τις επιλογες για Overclocking, Governors του κερνελ, μου τον γράφει κανονικα στο Σχετικα Με αυτο το Tablet τον Kernel.. Που ειναι αυτες οι επιλογες?? εχω κανει κατι λάθος??

 

Μήπως κάτι σε σχέση με το blob του Kernel?

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά..!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Μου έδωσε το ταμπλετάκι ενας ξάδερφος να του το ρουτάρω κτλ για να του βάλω μια πιο ελαφριά εκδοση..

Κατέληξα μετά απ ψάξιμο στην SlimCat 3 Stable, του εβαλα πρώτα Philz Touch Recovery, μετά τον Kernel του blackhawk 2.1.6+Proprietary Samsung Vendor και τέλος την ROM.

Πάει καλα πιστεύω, απλά δε μπορώ να βρώ τις επιλογες για Overclocking, Governors του κερνελ, μου τον γράφει κανονικα στο Σχετικα Με αυτο το Tablet τον Kernel.. Που ειναι αυτες οι επιλογες?? εχω κανει κατι λάθος??

Μήπως κάτι σε σχέση με το blob του Kernel?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά..!! :)

Εφοσον έχεις τον Kernel του blackhawk σου συνιστώ να εγκαταστήσεις το προγραμμα STweaks για το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Πιστεύω οτι δεν διαφέρει η slimcaτ,οποτε για να έχεις τις επιλογές που θέλεις στις ρυθμίσεις πηγαινε στο σχετικά με το ταμπλετ και χτύπα επτά(7) φορές :cool: στον αριθμό έκδοσης για να γίνεις προγραμματιστής (μιά φορα το κάνεις και παραμένει). Παντως κι η ΑΟΚΡ Kitkat δεν το έχει.

Edited by tsatomas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...