Jump to content

myphone VERSUS: H μάχη των τετρακοσίων


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό Smartphone πιστεύετε ότι είναι καλύτερο  

369 members have voted

  1. 1. Ποιό Smartphone πιστεύετε ότι είναι καλύτερο

    • LG Optimus G
      159
    • Oppo Find 5
      210


Recommended Posts

Η μάχη των 400… ευρώ έχει φουντώσει για τα καλά. Μια κατηγορία σχετικά ακριβή, χωρίς όμως να φτάνουμε στα υπέρογκα ποσά κάποιων smartphone, έχει να παρουσιάσει συσκευές ιδιαίτερα ελκυστικές έτοιμες να ικανοποιήσουν κάθε ανάγκη του μέσου –και όχι μόνο- χρήστη.

 

Δυο από αυτές συμμετέχουν στο σημερινό versus του myphone.gr. H πρώτη είναι το LG Optimus G. H Ευρωπαϊκή ναυαρχίδα της κορεάτικης εταιρίας με την τιμή των 399 ευρώ να ξαφνιάζει για τα χαρακτηριστικά της, θα αναμετρηθεί με τον.. ψάρακλα της κατηγορίας το Oppo Find 5, μόλις χθες διαθέσιμο στην ευρωπαϊκή αγορά στην τιμή των 399 ευρώ. Πάμε να δούμε τα χαρακτηριστικά των δυο smartphone του σημερινού versus.

 

Στην μια γωνιά έχουμε το LG Optimus G. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Optimus G βρίσκουμε οθόνη 4,7 ιντσών ανάλυσης 720p, chipset Qualcomm Snapdragon Quad-core 1.5 GHz Krait, κάμερα 13 MP, 2GB RAM και Android 4.1.2. Αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής μπορείτε να τα δείτε στο αναλυτικό review του myphone.gr.

 

Στην άλλη γωνιά έχουμε το Oppo Find 5. Με τεχνικά χαρακτηριστικά αρκετά όμοια με αυτά του αντιπάλου έχουμε μια οθόνη 5 ιντσών ανάλυσης 1080p, chipset ίδιο με αυτό του Optimus G, κάμερα 13 MP, 2 GB RAM και Android 4.1. Περισσότερα για την συσκευή μπορείτε να δείτε στο hands-on του myphone.gr

 

Ήρθε λοιπόν η ώρα να επιλέξετε ποιο από τα δύο προτιμάτε, ποια συσκευή θέλετε εσείς να «κερδίσει» το σημερινό μας VERSUS, αναφέροντας φυσικά και με ένα σχόλιο σας το γιατί ψηφίζετε την εκάστοτε συσκευή.

Edited by vlachaquito
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα τι συγκρίνετε ? Βάλτε καλύτερα nexus 4 vs optimus g

 

400 ευρώ χωρίς καν 4.2.2

Προτιμώ αυτό που έχω αλλά μιας κ αναφέρετε αλλες συσκευές θα προτιμησω lg

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι εδω να πω,μιας και εχω δοκιμαση και τις 2 συσκευες,(εχω γραψει σε αλλο τοπικ το πως...)οτι το oppo απλα δεν εχει τον σωστο αντιπαλο το παρων vs.

Μονο χρηματικα ειναι στο ιδιο επιπεδο,πουθενα αλλου.Τωρα μην αρχισω να γραφω για υποστιριξη απο την lg σε επιπεδο soft....πραγματικα αστεια πραματα.....στα + του lg η 2ετης εγγυηση και μονο.....δεν λεω οτι ειναι κακο το κντ ετσι,απλα δεν εχεις τα ιδια προσοντα με τον αντιπαλο εδω,μην κριβομαστε...αλλα οκ στο 400αρι ειμαστε.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Oppo και τα μυαλά στα κάγκελα..με αυτή την τιμή είναι super!

(τουλάχιστον το Οppο θα πάρει αναβαθμίσεις..το LG θα πάρει λέτε..?) :cool:

Sent from my Galaxy S7 Edge..γιατί,μπορώ !!!
Link to comment
Share on other sites

LG vs έλα Αλέκο
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ψήφισα Oppo , γιατί ην LG με τις αναβαθμίσεις ποτέ δεν τις είχα εμπιστοσύνη . Δεν ξέρω βρε παιδί μου , αλλά την LG την έχω ταυτήσει με τις τηελοράσεις , :lol::lol::lol::lol:

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

Lg εννοειται το oppo ουτε ξέρουμε τ ισερβις θα έχει, εγγύηση κτλ. Είναι επιφοβο.. συν τοις άλλοις μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά το g και είναι και μικρότερο σε μέγεθος. Αυτά για τις αναβαθμίσεις τα ακούω βερεσέ σίγουρα θα παρει 4.2.2 το lg ενω και για το oppo δεν ξέρουμε πως θα κινηθεί σ αυτό το θέμα Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Ατοπη συγκριση. Το μονο κοινο που εχουν οι συσκευες ειναι η τιμη. Η κατηγορια ειναι διαφορετικη.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Oppo λόγω μεγαλύτερης οθόνης αλλά και υποστήριξης που θα έχει από την εταιρία, διάβασα για updates ανά 2μηνο. Η αλήθεια είναι ότι είδα το Optimus G σε ένα αεροδρόμιο πρόσφατα και έπαθα πλάκα κανονικά με την οθόνη του, ήταν όντως εντυπωσιακή. Απλά φοβάμαι λιγάκι την LG με αναβαθμισεις κτλ αλλιώς μάλλον εκεί θα πήγαινε η ψήφος :)
Link to comment
Share on other sites

Aυτος ο φοβος με αναβαθμισεις... Ειδαμε και τη Samsung που τις δινει αμεσως και προσθετει κι αλλα επιπλεον lags και bugs.

Δεν γνωριζω το Oppo αλλα εχω στην κατοχη μου ενα G, στα 400 παρα κατι ευρω που το βρισκεις πλεον ξεπερνα την εννοια value for money. Ειναι η απολυτη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ατοπη συγκριση. Το μονο κοινο που εχουν οι συσκευες ειναι η τιμη. Η κατηγορια ειναι διαφορετικη.

 

Τιμη. Και επεξεργαστη. Και ραμ. Και mp φωτογραφικης. Και σχεδον ιδιο μεγεθος οθονης. Ποιο ομοια κινητα δυσκολα μπορεις να βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε πριν λιγο να διαβαζω και να βλεπω απειρα reviews για το oppo 5. Και μολις τωρα ειδα το συγκεκριμενο thread !!

Επειδη λοιπον ειχα καταληξει στο lg g, με το που μπηκε στο παιχνιδι το oppo ειπα να ασχοληθω και με αυτο.

Τελικα διαλεγω το lg. Οι λογοι :

 

Καλυτερη μπαταρια (καλη και του oppo, αλλα του lg κραταει περισσοτερο λογω καλυτερου optimization)

Λιγοτερα software bugs (οχι ιδιαιτερα σοβαρα του oppo, αλλα υπαρχουν)

Επιβεβαιωμενα καλη ληψη σηματος (για το oppo δεν εχω γνωμη)

Υποστηριξη LTE (δε με ενδιαφερει προς το παρον, αλλα δεν ξερω για το μελλον - επομενους μηνες)

Πιο μαζεμενο μεγεθος που εμενα με ενδιαφερει. Επισης διαβασα review που ελεγε οτι το oppo ειναι καπως δυσχρηστο να το κρατας στο χερι.

Εγγυηση 2ετης (αντι 1 ετους του oppo) στη χωρα μου, χωρις να χρειαζεται να σταλει το τηλεφωνο στο εξωτερικο με οτι σημαινει αυτο.

Και τελος εφοσον κανενα απο τα 2 δεν παιρνει sd καρτα, θεωρω αυτονοητο οτι μιλαμε για την εκδοση των 32gb του oppo, η οποια ειναι 30 ευρω ακριβοτερη απο το lg.

 

Επιπλεον για τους ενδιαφερομενους να αγορασουν το oppo, να πω οτι προς το παρον δεν υποστηριζει ελληνικα στο μενου, αλλα προβλεπεται να υποστηριξει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη επιλογη, θα ελεγα το LG μιας και το UI της ειναι πολυ πιο ομορφο (για τα δικα μου γουστα) .Αλλα μη θελωντας να αδικησω το Oppo επειδη δεν μου αρεσει η λευκη λεπτομερεια googlαρα στις εικονες και το βρηκα σε μαυρο... εκει επαθα πλακα, το κινητο ειναι υπεροχο.

Αλλα αφου το oppo δεν εχει ελληνικα λοιπαμαι πολυ, θα κατεληγα στο Optimus G

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

θα προτιμήσω το oppo μόνο και μόνο για να μην μπλέκω με ελληνικές αντιπροσωπείες

αν και lg είναι ποιο μαζεμένο (μου αρέσει αυτό έχω τώρα για κάνα μήνα (μεχρι να το δώσω) το htc one και δεν μου χωράει στην τσέπη ένα κομμάτι φαίνεται απέξω...............)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη επιλογη...Το Oppo δεν το χω δει απο κοντa αλλα σε ολα τα reviews που εχω δει οι παρουσιαστες σταζουν μελι...Απο την αλλη το G ειναι το καλυτερο vfm κινητο που κυκλοφορει εδω και καιρο στην ελληνικη αγορα..Οι Κορεατες μετα το πειραμα με το Nexus είχαν τον χρονο να στησουν ενα εξαιρετικο τηλεφωνο σε ολους τους τομείς (ισως στην καμερα να μην ειναι πολυ δυνατο) και μ εχει βαλει σε πειρασμό να σας πω την αληθεια να το τσιμπήσω σε αυτή την τiμη που το βρισκεις τωρα..Θα επιλεξω λοιπον Optimus G..
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ψήφισα lg...για μένα καλύτερό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις γνωστές..."αδυναμίες" της LG, την προτιμώ! Στα λεφτά αυτά αποτελεί από τις κορυφαίες επιλογές VfM

Τα λιγοστά σημεία υπεροχής της Oppo δεν είναι αρκετά για να αλλαξοπιστήσω

Συν το γεγονός ότι με φοβίζει λίγο το όλο ιντερνετικό "στήσιμο" της Oppo, ας με συγχωρήσουν οι πιο προοδευτικοί χρήστες, και σίγουρα δεν επιθυμώ να αποτελέσω του κασίδη το κεφάλι για να βγάλει ο όποιος κατασκευαστής τις παιδικές του ασθένειες πάνω μου...(βλέπε ελληνικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

To LG Optimus G στα 399 ευρώ? Σε ποιό κατάστημα? Προσωπικά ψηφίζω το Oppo γιατί η LG και αναβαθμίσεις δεν πάνε μαζί!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου αρέσουν οι συσκευές τις lg η ίδια η εταιρεία τα αφήνει στην τύχη τους. Παρόλα αυτά lg για μένα είναι και πιο όμορφο μακράν.. .........

Περί ορέξεως :p

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

To LG Optimus G στα 399 ευρώ? Σε ποιό κατάστημα? Προσωπικά ψηφίζω το Oppo γιατί η LG και αναβαθμίσεις δεν πάνε μαζί!

 

τουλάχιστον 10 καταστήματα το έχουν στα 400

http://www.skroutz.gr/s/2992958/LG-Optimus-G-E975.html?from=most-popular&keyphrase=optimus+g

Link to comment
Share on other sites

Το LG Optimus G έχει LTE, διπλάσια εσωτερική μνήμη, ραδιόφωνο και καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το Oppo Find 5 (κάνει κυματάκια η οθόνη όταν πιέζεις το κάτω μέρος της! LOL).

 

To Oppo Find 5 έχει να αντιτάξει μονάχα τα 441ppi έναντι των (ήδη υπεραρκετών) 318ppi του G.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το oppo πέραν της εμφάνισης δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, αλλά όπως βλέπετε από το αβαταρ έχω για το G.

Αν δε το έχετε στην διάθεση σας για 1-2 ημέρες δεν μπορείτε να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε. Ταχύτατο με μηδέν κολλήματα και 4 ημέρες τώρα δεν το έχω καταφέρει να λαγκαρει πουθενά.

Στα συν το απίστευτο σέρβις της LG, το οποίο θεωρείται το καλύτερο αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.

Το μόνο μείον η μέχρι τώρα καλή υποστήριξη στις αναβαθμισεις, κάτι που δείχνει να το διορθώνει.

Βέβαια να πω ότι είχα πριν συσκευή με πιο πρόσφατη έκδοση νωρίτερα από του LG και είχε θέματα. Μιας λοιπόν και δεν είμαι αριθμολαγνος προτιμώ μια έκδοση πίσω και να δουλεύει άριστα η συσκευή μου, παρά να έχω θέματα. Τόσο απλά και σιγά τις διαφορές πλέον που έχει τώρα το Android εδώ που είναι.

Όποιος το πάρει δεν θα το μετανοιώσει και σίγουρα θα το απολαυσει. Και σας το λέει ένας υπεριδιοτροπος χρήστης. ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...