Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμα και 5.5" να ήταν δεν θα με πείραζε καθόλου. Αν οι υπόλοιπες αναβαθμίσεις είναι αυτές που πρέπει να είναι τότε το συγκρατημένο μέγεθος στα πλαίσια του Note II θα είναι ένα ακόμα συν ώστε να σκεφτώ την αγορά του. Αν το μέγεθος ξεφύγει από αυτά τα πλαίσια τότε γίνεται απαγορευτικό για εμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με λένε ριζο και όπως θέλω τα γυρίζω....Από την μια το νοτε8 ήταν το σούπερ γουάου-εργαλείο-Θεός και τώρα είναι ένα σαν όλα τα άλλα με παιδικές και ανούσιες εφαρμογές....

 

Χαλαρώστε παιδια. το πρόβλημα είναι ότι απομονώνετε posts από συσκευες τις οποιες παιρνω για δοκιμη και είναι ειλημμενη αποφαση να παρουν ποδι πριν ακομα τις παραλαβω.

Το ιδιο εγινε και με το note 8, το ιδιο και πολύ προσφατα με το nexus 7. Αυτό δε σημαινει ότι δε θα αναδείξω τα θετικα στοιχεια της συσκευης αυτης και δεν θα καταδειξουμε τη χρησιμοτητα/χρηστικοτητα για αυτους που θα την αγορασουν. Οποιος δυσκολευεται να κατανοησει τι γραφω, μπορω να του δειξω και τα σχετικα posts μου (και για το note 8 και για οποια άλλη συσκευή θελει).

Τις επιλογες μου τις εχω κανει προ πολλου.

Εδώ και ένα χρονο συνδυάζω ένα tablet pc (απαραίτητα με Wacom digitizer) με ένα καλο smartphone με Wacom (Note 2) η μικροτερο (s4, one) αναμενοντας τα xperia zu, one max, note 3. Απλα φετος λογω πολλων επιλογων και λογω του ότι βαρεθηκα τα Samsung με τις ιδιοτροπίες της εταιριας (για τον ιδιο λογο που απομακρυνθηκα από την apple) θα δοκιμασω και κατι άλλο (one max, zu). Τα παιχνιδοταμπλετακια τυπου ipad, nexus 7,10, note 8 κλπ τα εχω απαξιωσει προ πολλου (για τις δικες μου και μονο ανάγκες ξαναλεω - το note 8 αποπειραθηκα να το χρησιμοποιησω σαν Filofax και μονο, σε καμια περιπτωση σαν εργαλειο δουλειας

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4683777#post4683777). Οποιος δεν πειθεται, μπορω να του παραθεσω ευκολα καμια 15αρια σχετικα μηνυματα μου τον τελευταιο χρονο, που γραφω ακριβως αυτό.

Τοσο απλα.

Κωλοτουμπες κλπ αθλοπαιδιες, στην παιδικη χαρα, δε με αφορουν ...

@ Te_Salat

Κωστα μου τα εχεις μπερδεψει λιγο και τα διαβαζεις όπως θελεις. Προσωπικα επιχειρηματολογω, περιμενω και τις δικες σου αποψεις επι του θεματος.

 

On topic:

Τρομερο εργαλειο το note III, ολοι περιμενουμε να το δουμε, να το αγοράσουμε, να το δοκιμάσουμε, εγω είμαι φανατικος της σειρας, αλλα δε μπορω να διαβαζω ότι είναι "business και εργαλειο δουλειας" και ότι με αυτό "περναω 7 ωρες από τη μερα μου".

Απλα δεν, κατι κανει λαθος αυτος ο χρηστης... Είναι ο,τι καλυτερο στην κατηγορια των smartphones (αν δεν εχεις πρόβλημα με το μέγεθος είναι πρακτικα ο,τι καλυτερο), λογω screen estate και Wacom digitizer σου επιτρεπει να κανεις 5 πραγματα παραπανω από ένα συμβατικο 4.7-5ιντσο και... μεχρι εκει.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αφορά τις φήμες για το Note III και όχι συγκρίσεις και επιλογές άλλως κινητών.

Ας επανέλθουμε στο θέμα λοιπόν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και 5.5" να ήταν δεν θα με πείραζε καθόλου. Αν οι υπόλοιπες αναβαθμίσεις είναι αυτές που πρέπει να είναι τότε το συγκρατημένο μέγεθος στα πλαίσια του Note II θα είναι ένα ακόμα συν ώστε να σκεφτώ την αγορά του. Αν το μέγεθος ξεφύγει από αυτά τα πλαίσια τότε γίνεται απαγορευτικό για εμένα.

Συμφωνώ απόλυτα. Και για μένα, όπως έχω ξαναγράψει, το μέγεθος του Note II είναι ουσιαστικά το άνω όριο.. Αν ξεφύγει, έχω την αίσθηση πως για αρκετό κόσμο, εκτός από εμάς, θα γίνει απαγορευτικό.

 

@@:

Ίσως είναι λίγο off topic αλλά με τα τελευταία ποστ μου θυμίσατε μια συνήθη εντύπωση που μου δημιουργείται σε διάφορα threads ναυαρχίδων και top συσκευών. Η προσπάθεια να αποδείξει ο καθένας πόσο businessman είναι και πόσο πιο business είναι η επιλογή του από του άλλου και τι είναι επαγγελματικό και τι δεν είναι. Δεν θα βγει κανένας ως businessman της χρονιάς επειδή έκανε την Α επιλογή αντί για την Β.

Μια συσκευή που δίνει κάποιες επιλογές παραπάνω τείνει να χαρακτηρίζεται πιο.. επαγγελματική επειδή δεν είναι mainstream και συνήθως - χωρίς αυτό να είναι δεδομένο - η πλειοψηφία των αγοραστών της ξέρει τι θέλει και έχει κάποιες παραπάνω απαιτήσεις από τον μέσο όρο.

Το να χρησιμοποιεί κάποιος το Note (το όποιο Note) ως εργαλείο δουλειάς δεν τον κάνει λιγότερο επαγγελματία όπως και το να χρησιμοποιεί κάποιος laptop δεν τον κάνει περισσότερο επαγγελματία. Γιατί κάθε δουλειά είναι διαφορετική κι έχει άλλες απαιτήσεις.

Γενικώς, δεν σε κάνει businessman η συσκευή που χρησιμοποιείς, όποια και αν είναι αυτή. Όπως και τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, ως γνωστόν.

Απλώς ήθελα να τα πω γιατί έχω βαρεθεί τις ίδιες 'business' συζητήσεις σε κάθε top συσκευή, κάθε χρόνο. Χωρίς καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@eltsele: Συμφωνώ στο 100%. Δυστυχώς είναι στην ανθρώπινη φύση να υπερασπιζόμαστε τις επιλογές μας και να προσπαθούμε να πείσουμε και τους άλλους να κάνουν τις ίδιες, κρίνοντας "εξ ιδίων τα αλλότρια"... Γιαυτό και πρέπει να φιλτράρουμε ό,τι διαβάζουμε και να κρατάμε μόνο τα αντικειμενικά σχόλια, λαμβάνοντας πάντα υπόψη μας και τις δικές μας ανάγκες.

 

Για το θέμα του Note II --> Note III, η λογική λέει ΟΧΙ ενώ το συναίσθημα ΝΑΙ. Συνήθως όλο και κάποιο ψεγάδι βρίσκω στις παλιές μου συσκευές που να δικαιολογεί την αναβάθμιση στο επόμενο μοντέλο. Στο Note II όμως δεν μπορώ ακόμα να το βρω... Το μόνο ψεγάδι που του βρίσκω είναι ότι έχει το insane chip και ενδέχεται να "πεθάνει" ξαφνικά και σε ανύποπτο χρόνο. Κατά τ' άλλα η συσκευή είναι τόσο χρηστική και απροβλημάτιστη που δεν μου κάθεται καλά να τη δώσω όταν δεν έχω ούτε καν κλείσει χρόνο μαζί της... Δεν θα νιώσω καλά με τον εαυτό μου. Δεν θέλω όμως να λέω μεγάλα λόγια. Ας περιμένουμε σε 9 μέρες να δούμε τι θα μας δώσει η Samsung και τα ξαναλέμε.

 

Για το σχήμα του, διαβάζω συνέχεια posts που κατηγορούν τη Samsung ότι μένει στο ίδιο design. Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ το σχήμα των Galaxy με τις στρογγυλεμένες γωνίες και τις καμπυλωτές επιφάνειες. Με φτιάχνει. Χτες έβγαλα το Νοτέλι απ' τη θήκη και το θαύμαζα στα χέρια μου. Καμία γωνία ή αιχμηρή περιοχή. Μοιάζει φυσικό, σαν σταγόνα. Για μένα είναι μια πολύ όμορφη σχεδίαση, που δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα στη σειρά και τη διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους. Αν εξαιρέσουμε το HTC One, όλοι οι άλλοι τι μας δίνουν; Παραλληλόγραμμα, ουδέτερα, σχεδόν αδιάφορα designs τύπου Sony Xperia, που τα ξεχνάς πριν καλά καλά βγουν. Όσο για τα premium υλικά κατασκευής, κάποτε ήμουν φανατικά υπέρ τους, αλλά πλέον το έχω ξεπεράσει και κοιτάζω την ουσία. Και το Note II/III τα έχει τα premium υλικά εκεί που χρειάζεται (Gorilla Glass στην οθόνη). Π.χ. το Galaxy S4 σε μαύρο το βρίσκω πανέμορφο κι ας είναι πλαστικό. Τελικά ίσως το θέμα των υλικών είναι απλά στο κεφάλι μας...

 

Για τις φυσικές διαστάσεις: size(Note III) <= size(Note II). Αν δεν ισχύσει αυτό, τότε για μένα το III απορρίπτεται. Το II είναι ήδη οριακό. Πιο μεγάλο και χάνουμε σε χρηστικότητα. Η Samsung τόλμησε/πειραματίστηκε με το Note I και βρήκε το sweet spot με το II. Ελπίζω να μην χαλάσει τη συνταγή με το III.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τις διάφορες "κωλοτουμπες' και το απίστευτο.."με λένε Ρίζο και γυρίζω"(έριξα το γέλιο μιλάμε :lol:) ας δούμε και πώς ίσως είναι από μπροστά το θηρίο μας!

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-note-3-ifa-2013-0213/

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile: Όπως τα λες είναι. Στο θέμα των διαστάσεων και της αγοράς τα ίδια σκέφτομαι. Βέβαια, όπως έχουν τα πράγματα είναι και οικονομικοί οι λόγοι που πιθανότατα θα με κρατήσουν στο 2.

Και μετά τις διάφορες "κωλοτουμπες' και το απίστευτο.."με λένε Ρίζο και γυρίζω"(έριξα το γέλιο μιλάμε :lol:) ας δούμε και πώς ίσως είναι από μπροστά το θηρίο μας!

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-note-3-ifa-2013-0213/

Μάνο αν είναι πραγματικές φαίνεται αρκετά πιο πλατύ αν δεις τις αποστάσεις πάνω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τις διάφορες "κωλοτουμπες' και το απίστευτο.."με λένε Ρίζο και γυρίζω"(έριξα το γέλιο μιλάμε :lol:) ας δούμε και πώς ίσως είναι από μπροστά το θηρίο μας!

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-note-3-ifa-2013-0213/

Ωχ, γιατί μου θυμίζει sii??

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τις διάφορες "κωλοτουμπες' και το απίστευτο.."με λένε Ρίζο και γυρίζω"(έριξα το γέλιο μιλάμε :lol:) ας δούμε και πώς ίσως είναι από μπροστά το θηρίο μας!

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-note-3-ifa-2013-0213/

Χμμμ... Δε μ' αρέσει και πάρα πολύ... Σαν κάτι να με χαλάει, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς. Ας το δούμε ολοκληρωμένο με το σασί του και κρίνουμε. Άσχετο, αλλά ρε παιδιά όσο βλέπω το S4 σε μαύρο με την original flip cover φτιάχνομαι... Τι όμορφη συσκευή είναι αυτή; Η μαύρη επιφάνεια με τα ασημί "μπιμπίκια" είναι πανέμορφη. Μακάρι το τελικό Note III να είναι ένα μεγεθυσμένο S4 σε εμφάνιση και πάντα <= απ' το II (σε μέγεθος). Σε 8 ΚΣ θα ξέρουμε.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λίγες μέρες πριν την παρουσίαση οργιάζουν οι φήμες, ορίστε άλλη μία.

Galaxy Note 3 to feature 4K video, high-quality audio, Korean press reports

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λίγες μέρες πριν την παρουσίαση οργιάζουν οι φήμες, ορίστε άλλη μία.

Galaxy Note 3 to feature 4K video, high-quality audio, Korean press reports

Τώρα τι να πει κανείς για αυτή τη φήμη; 4K video και 24-bit/192kHz ήχος. Ακούγονται ψαρωτικά, αλλά είναι; Φοβάμαι πως όχι (για μένα). Θα προτιμούσα μια κάμερα με OIS και high frame rate video (60, 120 και γιατί όχι παραπάνω fps). Το 4K τι να το κάνουμε; Ή μήπως θα καταλάβουμε τη διαφορά αναπαραγωγής του ήχου στα συμβατικά μας MP3s, χωρίς ειδικά αρχεία ήχου; Νομίζω ότι το 1080p video και o υπάρχων ήχος είναι υπέρ-αρκετά. Ποτέ δεν άκουσα κάποιον να παραπονεθεί για τον ήχο...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τις φωτογραφικές με 20-40MP που βάζουν τι να τις κάνουμε; Τα πάντα είναι θέμα εντυπωσιασμού και δικαιολόγησης των χρημάτων που θα μας ζητήσουν να πληρώσουμε για τη συσκευή! Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα 1 ειδηση που δειχνει ποσο μικρα θα ειναι τα bezels

 

http://www.digitallife.gr/new-galaxy-note-3-photos-115233

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν η φήμη για διατήρηση των διαστάσεων επιβεβαιωθεί μετά το s4 και στο note 3, αυτό σημαίνει αλλαγή πολιτικής από την Samsung στην σταθεροποίηση των διαστάσεων, μέτρο που ορίζει το target group κάθε μοντέλου.

 

... για αυτό άλλωστε πάντα μιλούσα για ψευδο-ανταγωνισμό Apple vs. Samsung, με την πρώτη να απευθύνεται σε αγοραστές που επιθυμούν σχετικά μικρές διαστάσεις και συσκευή status symbol και την δεύτερη να απευθύνεται σε αγοραστές που επιθυμούν μεγαλύτερες διαστάσεις και συσκευή στην αιχμή της τεχνολογίας. Ο ψευδο-ανταγωνισμός εξηγεί και γιατί το mini της Samsung πάντα υστερεί της ναυαρχίδας της, ώστε να μην χτυπάει το iphone. Επιπροσθέτως ενώ το iphone καθιστά απαραίτητο και το ipad, η Samsung με το note διαφοροποιήθηκε περαιτέρω απευθυνόμενη στο target group που θέλει μια μοναδική συσκευή phablet για όλα, είτε για λόγους ευχρηστίας, είτε γιατί δεν αντέχει οικονομικά και smartphone και tablet.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, δείτε κάτι ενδιαφέρον. Πήρα τη φωτογραφία του Note III που πρόσφατα δημοσιεύτηκε και την πέρασα στο CorelDRAW για να υπολογίσω τις φυσικές διαστάσεις της συσκευής, βάσει της διαγωνίου της οθόνης που τη θεωρούμε γνωστή και ίση με 5,68". Δείτε το αποτέλεσμα:

 

http://i41.tinypic.com/jqj410.jpg

 

Αν το παραπάνω απεικονίζει την πραγματικότητα, τότε το Note III θα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ σε μέγεθος από το Note II (151.1 x 80.5 mm), αλλά με λίγο μεγαλύτερη οθόνη! Τέλεια επιλογή κατά τη γνώμη μου.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας όμως πολύ μικρά περιθώρια στα πλάγια που δεν είναι και πολύ πρακτικό στην περίπτωση που θέλεις να βάλεις θήκη στο κινητό. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας πολύ μικρά περιθώρια όμως στα πλάγια που δεν είναι και πολύ πρακτικό στην περίπτωση που θέλεις να βάλεις θήκη στο κινητό.

Πράγματι αυτό που λες ίσως είναι ένα θέμα... Στο S4 πώς να είναι άραγε;

 

Μην ξεχνάτε το bezel.

Σωστή επισήμανση, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα είναι πολύ παχύ. Νομίζω στο S4 είναι κοντά στο χιλιοστό. Αν κρίνω απ' το Note II, το bezel είναι γύρω στο 1,5 mm, οπότε +3 mm στην κάθε διάσταση, που μας δίνει 151,6 x 80,0 mm. Δηλαδή πρακτικά ακριβώς ίδιο με το Note II.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έτσι είναι το είχα πει και δε άλλο νήμα, είμαι σίγουρος πως η Samsung θα διατηρήσει την αναλογία S3/S4 και στο νοτελι παρ όλο που θα έχει μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης όπως έχω πει πάλι πριν βγάλει το note 3 στη παραγωγή έβγαλε τα mega πιο πολύ σα δόλωμα να δει μέχρι που τσιμπάει ο κόσμος και βλέποντας τη μικρή ανταπόκριση σοφά επέλεξε να κρατήσει ίδιες περίπου τις ΦΥΣΙΚΈΣ διαστάσεις του νέου νοτε.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έτσι είναι το είχα πει και δε άλλο νήμα, είμαι σίγουρος πως η Samsung θα διατηρήσει την αναλογία S3/S4 και στο νοτελι παρ όλο που θα έχει μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης όπως έχω πει πάλι πριν βγάλει το note 3 στη παραγωγή έβγαλε τα mega πιο πολύ σα δόλωμα να δει μέχρι που τσιμπάει ο κόσμος και βλέποντας τη μικρή ανταπόκριση σοφά επέλεξε να κρατήσει ίδιες περίπου τις ΦΥΣΙΚΈΣ διαστάσεις του νέου νοτε.

Συμφωνώ Μάνο και νομίζω πως η επιλογή αυτή της Samsung είναι η σωστή. Αν το μεγάλωνε θα με έχανε γιατί το II είναι ήδη στα όρια το φορητού για το καλοκαίρι, που είναι η δυσκολότερη εποχή για να κουβαλάς κινητά μαζί σου.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ενμαι Κώστα και όσο για τα μικρά bezels να σου πω πως στο S4 που το έχω τώρα εδώ δε με ενοχλεί καθόλου καθώς όλα έχουν σχέση πως έχεις μάθει ή πως σε βολεύει να κρατάς τη συσκευή και εγώ τη κρατάω με τα δάχτυλα και όχι με τη παλάμη οπότε ο αντίχειρας φτάνει πρακτικά παντού άνετα.

Σε αυτό βοηθά τα μέγιστα βεβαίως η θήκη σιλικόνης που έχω πάντα σχεδόν στις συσκευές μουγιαάριστο γκριπ να μη γλγλιστράνε.

Όταν έχω πιο γλιστερες θήκες και αλλάζω το κράτημα έχω θέμα.

Πάντως εκτός του ότι δε με ενοχλεί το μικρό bezel στο S4 του δίνει και 1 πολύ όμορφη εμφανίσω ειδικά στο σκούρο που εν πάρει και σε συνδυασμό με το πλαϊνό.

Πιστεύω πως και το 3 από κοντά θα είναι Super!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, δείτε κάτι ενδιαφέρον. Πήρα τη φωτογραφία του Note III που πρόσφατα δημοσιεύτηκε και την πέρασα στο CorelDRAW για να υπολογίσω τις φυσικές διαστάσεις της συσκευής, βάσει της διαμέτρου της οθόνης που τη θεωρούμε γνωστή και ίση με 5,68". Δείτε το αποτέλεσμα:

 

http://i41.tinypic.com/jqj410.jpg

 

Αν το παραπάνω απεικονίζει την πραγματικότητα, τότε το Note III θα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ σε μέγεθος από το Note II (151.1 x 80.5 mm), αλλά με λίγο μεγαλύτερη οθόνη! Τέλεια επιλογή κατά τη γνώμη μου.

Νομίζω εχουμε βρεί το ίδιο.

Εγώ μετρώντας το bezzel και κάνοντας πολλαπλές επικαλύψεις, έβγαλα 149x77

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας όμως πολύ μικρά περιθώρια στα πλάγια που δεν είναι και πολύ πρακτικό στην περίπτωση που θέλεις να βάλεις θήκη στο κινητό.

 

 

 

 

 

 

 

Μην ξεχνάτε το bezel.
Παιδια εχω ξαναγραψει οτι το bezel στο note2 εινσι οριακο, το κινητο ειναι μεγαλο, δεν ειναι σαν το s4,ηδη τραβαμε μεγαλα ζορια στη λειτουργια με το ενα χερι, αν μικρυνει το bezel περισσότερο θα εχουμε πολλα ακουσια πατηματα στην οθονη απο την βαση του αντίχειρα κυριως.Σε αυτη τη περιπτωση θα το αποριψω εντελως. Σε δυο πραγματα ειμαι πολυ επιφυλακτικος στο note3,στο τι θα δουμε στο θεμα bezel και στον επεξεργαστη στο θεμα θερμοκρασιας-καταναλωσης.Προσωπικα κραταω μικρο καλαθι μεχρι να το δουμε
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα με θήκη σιλικόνης ουδέν πρόβλημα.

Θα ανεβάσω και 1 μικρό videaki με 1η ευκαιρία να δείτε τι εύκολα και απλά δουλεύω τα πάντα στο noteli μου σε σημείο να μου φαίνεται mini το.. S4! !:)

Λοιπόν αυτό είναι το 1ο μήνυμα που γράφω με tapatalk μιας και δεν το χρησιμοποιουσα ποτέ καθώς δε το χρειαζόμουν αλλά ως ενδιάμεση λύση ελπίζω να με καλύψει!

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να συνεννοηθούμε, bezel είναι το ασημί πλαστικό γύρω απο το κινητό. Αυτό που φαίνεται στην εικόνα να έχει μέγεθος 2,2 χιλιοστά ας το λέμε αλλιώς. Ας το λέμε κάδρο πχ. Οταν έγραψα μην ξεχνάμε το bezel εννοούσα λοιπόν το πλαστικό στεφάνι το οποίο δίνει και αυτό κάποια διάσταση στο κινητό (για να το λάβει υπόψη του ο drMobile) και επίσης είναι το σημείο που πολλές θήκες "πιάνουν" (σαν απάντηση στον Superuser)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...