Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά για να συνεννοηθούμε, bezel είναι το ασημί πλαστικό γύρω απο το κινητό. Αυτό που φαίνεται στην εικόνα να έχει μέγεθος 2,2 χιλιοστά ας το λέμε αλλιώς. Ας το λέμε κάδρο πχ. Οταν έγραψα μην ξεχνάμε το bezel εννοούσα λοιπόν το πλαστικό στεφάνι το οποίο δίνει και αυτό κάποια διάσταση στο κινητό (για να το λάβει υπόψη του ο drMobile) και επίσης είναι το σημείο που πολλές θήκες "πιάνουν" (σαν απάντηση στον Superuser)

Συμφωνούμε στο 100%. Αυτό εννοώ κι εγώ ως bezel. Αυτό που φαίνεται στην εικόνα να έχει μέγεθος 2,2 mm συμπεριλαμβάνεται στις διαστάσεις που υπολόγισα (148,6 x 77,0 mm). Δες τα όρια των διαστάσεών μου στην εικόνα (μπλε γραμμές). Για το bezel (το ασημί πλαστικό περιμετρικά) ας προσθέσουμε από 1,5 mm σε κάθε πλευρά, οπότε έχουμε 151,6 x 80,0 mm. Δηλαδή πρακτικά ακριβώς ίδιο με το Note II.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να συνεννοηθούμε, bezel είναι το ασημί πλαστικό γύρω απο το κινητό. Αυτό που φαίνεται στην εικόνα να έχει μέγεθος 2,2 χιλιοστά ας το λέμε αλλιώς. Ας το λέμε κάδρο πχ. Οταν έγραψα μην ξεχνάμε το bezel εννοούσα λοιπόν το πλαστικό στεφάνι το οποίο δίνει και αυτό κάποια διάσταση στο κινητό (για να το λάβει υπόψη του ο drMobile) και επίσης είναι το σημείο που πολλές θήκες "πιάνουν" (σαν απάντηση στον Superuser)

 

Το έχω στα υπόψιν μου το bezel αλλά αν το κάδρο είναι τόσο στενό όταν θα μπει η θήκη που θα δώσει ύψος σε αυτό το σημείο το δάκτυλο θα είναι δύσκολο να πιάσει την άκρη της οθόνης. Επίσης αν πας να χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι το κινητό σίγουρα η παλάμη σου θα ακουμπά την οθόνη πολλές περισσότερες φορές απ' ότι γίνεται τώρα με το Note II.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα υπόψιν μου το bezel αλλά αν το κάδρο είναι τόσο στενό όταν θα μπει η θήκη που θα δώσει ύψος σε αυτό το σημείο το δάκτυλο θα είναι δύσκολο να πιάσει την άκρη της οθόνης. Επίσης αν πας να χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι το κινητό σίγουρα η παλάμη σου θα ακουμπά την οθόνη πολλές περισσότερες φορές απ' ότι γίνεται τώρα με το Note II.

 

Ετσι ειναι Νικο και εκει εχω την μεγαλυτερη επιφυλαξη στην σωστη ευχρηστια του note 3.Αν γινει ετσι θα εχουμε θεμα, ειναι μεγαλο το νοτελι, δεν ειναι s4...

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγεται για 5,9 ίντσες. Μακάρι για μένα, καθώς θα διευκολύνει πολύ το browsing και θα είναι ιδανικότερη απο τις 5,7.
Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγεται για 5,9 ίντσες. Μακάρι για μένα, καθώς θα διευκολύνει πολύ το browsing και θα είναι ιδανικότερη απο τις 5,7.

Δεν πρόκειται να είναι 5,9.. Ξεφεύγει αρκετά το μέγεθος και δεν νομίζω να το θέλουν αυτό στην Samsung. Υπάρχουν αγορές που βλέπεις παντού γυναίκες (μεταξύ άλλων) στο ύψος της Madonna με ένα noteli στο χέρι και το "παντού" δεν είναι υπερβολή αλλά κανόνας ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ανάλογα και με το πόσο καλή δουλειά έχουν κάνει με το bezel, κάτι τέτοιο δεν νομίζω πως είναι απίθανο, μεγαλώνοντας ελάχιστα το μέγεθος του τηλεφώνου. Άντε 3 μέρες έμειναν! :p
Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόσο μεγάλα περιθώρια προς εκμετάλλευση αν προσέξεις το note2. Για 5,7 έχει όχι για παραπάνω.. Κοντός ψαλμός λοιπόν, αν και είναι λιγάκι αναμενόμενο το πως θα δείχνει και τι θα φέρει σαν specs
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγεται για 5,9 ίντσες. Μακάρι για μένα, καθώς θα διευκολύνει πολύ το browsing και θα είναι ιδανικότερη απο τις 5,7.

 

Συμφωνώ και ελπίζω για 5.9 φίλε μουυυ!!!!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, και εγώ 5.9 το θέλω....

 

Μωρε δεν είναι αμαρτία πες το!!! Αλλα πολυ φοβάμαι ότι θα μείνουμε με την αμαρτία!!!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα υπόψιν μου το bezel αλλά αν το κάδρο είναι τόσο στενό όταν θα μπει η θήκη που θα δώσει ύψος σε αυτό το σημείο το δάκτυλο θα είναι δύσκολο να πιάσει την άκρη της οθόνης. Επίσης αν πας να χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι το κινητό σίγουρα η παλάμη σου θα ακουμπά την οθόνη πολλές περισσότερες φορές απ' ότι γίνεται τώρα με το Note II.

Flipcase.

Κλείνω ένα χρόνο χρήσης σε ένα μηνα και το συμπέρασμα μου ειναι ότι τελικά η flip case (η οriginal της Samsung) ειναι ότι καλύτερο.

 

Επίσης το κινητό ειναι φτιαγμένο για χρήση με το stylus. Κακά τα ψέματα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Flipcase.

Κλείνω ένα χρόνο χρήσης σε ένα μηνα και το συμπέρασμα μου ειναι ότι τελικά η flip case (η οriginal της Samsung) ειναι ότι καλύτερο.

 

Επίσης το κινητό ειναι φτιαγμένο για χρήση με το stylus. Κακά τα ψέματα.

 

Και στο S4 η ορίτζιναλ flip s-view είναι ότι καλύτερο.

Αφήνει να χαίρεσαι την συσκευή σου χωρίς να κρύβεται σε κάποια χονδροειδεστατη θηκη.

Μπορεί να μην προσφέρει ουσιαστική προστασία περα απο την οθόνη που την προφυλάσσει απο γρατσουνιές αλλά δίνει καλο πιάσιμο και αποκλείει την περίπτωση πτώσης απο γλυστριμα.

 

Παρόλο που έχω και άλλες θήκες χρησιμοποιώ μόνο αυτή. Κρατά πάντα καθαρή την οθόνη και δεν χρειάζεται screen protector.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχει 2 μεγάλα μείον. Πρέπει οπωσδήποτε να τη διπλωσεις για να το δουλέψεις κάποια ώρα το τηλέφωνο, στη κάμερα επίσης δε βοηθά όταν τραβάς και μετά απ το δίπλωμα δε κλείνει καθόλου καλά. Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι είναι eye candy και του δίνει πολλούς πόντους

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και στο S4 η ορίτζιναλ flip s-view είναι ότι καλύτερο.

Αφήνει να χαίρεσαι την συσκευή σου χωρίς να κρύβεται σε κάποια χονδροειδεστατη θηκη.

Μπορεί να μην προσφέρει ουσιαστική προστασία περα απο την οθόνη που την προφυλάσσει απο γρατσουνιές αλλά δίνει καλο πιάσιμο και αποκλείει την περίπτωση πτώσης απο γλυστριμα.

 

Παρόλο που έχω και άλλες θήκες χρησιμοποιώ μόνο αυτή. Κρατά πάντα καθαρή την οθόνη και δεν χρειάζεται screen protector.

Συμφωνώ απόλυτα. Πρώτη μέρα σήμερα με την flip στη δουλειά και χαίρομαι το Νοτέλι όσο ποτέ άλλοτε. Η original flip δίνει άλλον αέρα στη συσκευή. Μένει να φανεί το κατά πόσο θα αντέξει στη χρήση.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε νεα έκδοση βελτιώνεται. Του Note2 ήταν καλύτερη απο του S3 και του S4 απο του Note2.

Παρόλα αυτά τα πρώτα σημάδια κόπωσης φαίνονται στους 6 μήνες. Ελπίζω αυτή που έχω τωρα να κρατήσει πιο πολύ από του Note.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω η παρουσίαση του Note 3 τι ώρα Ελλάδος θα γίνει, 8 το απόγευμα;

Nαι!

 

Συγκεκριμένα θα γίνει σε 2 ημέρες, 1 ώρα και 10 λεπτά απο τώρα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσει αυτό το design κατά την γνώμη μου θα κάνει μεγάλο λάθος. Χωρίς καθόλου φαντασία, πιθανών το 2 να είναι ομορφότερο... :worry: Φέρνει σε Gs2.
Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσει αυτό το design κατά την γνώμη μου θα κάνει μεγάλο λάθος. Χωρίς καθόλου φαντασία, πιθανών το 2 να είναι ομορφότερο... :worry: Φέρνει σε Gs2.

Συμφωνώ. Δεν μου αρέσει. Πολύ τετραγωνισμένο και πράγματι φέρνει σε S2... Το Note II το βρίσκω μακράν ομορφότερο. Ο ομαλός τρόπος που "κουρμπάρουν" περιμετρικά τα Note II, S4 και S3 δίνει για μένα ένα πολύ όμορφο και ελκυστικό design. Αντίθετα, τα "τουβλέ" designs τύπου Sony, LG κ.α. με απωθούν. Μιλάω πάντα για τις μεγάλου μεγέθους συσκευές, που όσο τετραγωνισμένες είναι, τόσο μεγαλύτερες φαίνονται.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που τα πιστεύει αυτά.

Θεωρώ πανέμορφο το note 2 και την μόνη αλλαγή θα την ήθελα στα υλικά, οχι οτι χαλιέμαι στα πλαστικά αλλα για αλλαγή.

Επίσης θεωρώ μεγάλο λάθος το μικρό περιθώριο μιας και θα ακουμπά η παλάμη μας στην οθόνη και στα κουμπιά αφης.

Επειδή δεν εχω δει. Οθόνη θα είναι ίδιας τεχνολογίας;

Φέτος το καλοκαίρι αρκετές φορές δυσκολεύτηκα κάτω από τον ήλιο

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι να είναι, το design απο μόνο του δεν θα με απέτρεπε απο το να το αγοράσω πάντως, παρά τις διαφωνίες μου για το αν θα έπρεπε να είναι έτσι. Ειδικά αν δούμε βελτίωση στην ποιότητα των πλαστικών.

Το μεγάλο χαρτί της Sammy θέλω να πιστεύω πως θα είναι το software στο note 3, καθώς και οι όποιες έξτρα λειτουργίες του stylus.

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που τα πιστεύει αυτά.

Θεωρώ πανέμορφο το note 2 και την μόνη αλλαγή θα την ήθελα στα υλικά, οχι οτι χαλιέμαι στα πλαστικά αλλα για αλλαγή.

Επίσης θεωρώ μεγάλο λάθος το μικρό περιθώριο μιας και θα ακουμπά η παλάμη μας στην οθόνη και στα κουμπιά αφης.

Επειδή δεν εχω δει. Οθόνη θα είναι ίδιας τεχνολογίας;

Φέτος το καλοκαίρι αρκετές φορές δυσκολεύτηκα κάτω από τον ήλιο

 

Το Note 3 όπως και το S4 δεν θα έχει πρόβλημα στον ήλιο.

Μην κοιτάς τις μετρήσεις στην πράξη θα το δεις.

Η Samsung με κάποιο τρόπο το έλυσε και μπορείς να κάνεις ακόμα και browsing.

Δεν λέω υπερβολές. Σε άλλο θέμα είχα ανεβάσει φωτο με το Nexus4 δίπλα στο S4 όπου το δεύτερο τα πηγαίνει καλύτερα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το Note 3 όπως και το S4 δεν θα έχει πρόβλημα στον ήλιο.

Μην κοιτάς τις μετρήσεις στην πράξη θα το δεις.

Η Samsung με κάποιο τρόπο το έλυσε και μπορείς να κάνεις ακόμα και browsing.

Δεν λέω υπερβολές. Σε άλλο θέμα είχα ανεβάσει φωτο με το Nexus4 δίπλα στο S4 όπου το δεύτερο τα πηγαίνει καλύτερα.

 

Έτσι είναι, το S4 είναι ικανοποιητικό κάτω απ το ήλιο και σχεδόν ποτέ δεν έχεις θέμα όπως π.χ. με το S3 που δεν έβλεπες τη μύτη σου. Απ όταν το είχα δει το είχα πει εδώ στο φόρουμ αλλά τότε μου έλεγαν μερικοί ότι είναι ίδιο με το νοτε σε αυτό το θέμα κάτι που βέβαια τώρα το περνούν πίσω.

Έτσι θα είναι και το νοτε 3. Και θέλω να πιστεύω ότι ο snap 800 θα του δώσει την ώθηση να κάνει κουμάντο πιο άνετα τη full hd

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/2013/09/04/fingerprint-sensor-present-in-galaxy-note-iii-claims-samsung-insider/

 

Θα εχει και αισθητηρα δακτυλικων αποτυπωματων καλα διαβαζω??

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...