Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα ειναι πως δεν τα ζητάει ο κόσμος. Δεν ειναι δηλαδή θέμα αν βολεύουν εσάς. Και αυτό έχει να κάνει με τους περιορισμούς πχ πολλά διαφορετικά πληκτρολόγια για πολλές χώρες. Qwerty κλπ. Φυσικά εμάς εδω μας βολεύει αλλα ρωτήστε πχ και τους Γερμανούς που έχουν αλλη διάταξη πληκτρολογίου. Αυτοί βολεύονται περισσότερο με ένα sw γιατί το αλλάζουν ή το παραμετροποιουν

Τα Blackberry πάντως συνεχίζουν με πληκτρολόγια και ίσως ανακάμψουν, τουλάχιστον έτσι δείχνουν τα δεδομένα. Τα chatphones μετά, έχω δει αρκετά σε γνωστούς και φίλους. Πιστεύω ότι ακόμη πουλάει το πληκτρολόγιο, έστω κι αν μια σημαντική μερίδα προτιμάει μόνο οθόνη αφής. Κι εγώ συνήθισα με αφής μόνο, αλλά ακόμη και το παλιό ταλαίπωρο Ν97 που έχω, όταν το παίρνω στα χέρια μου, το πληκτρολόγιο έχει άλλη χάρη! Πιστεύω όσοι ενδιαφέρονται για το Sailfish, ως πιο ψαγμένοι, θα τους αρέσει και το πληκτρολόγιο. Ας το τελειοποιήσουν και το hardware και το software και σιγά σιγά θα τους προτιμήσει ο κόσμος. Απλά θέλει δουλειά ακόμη...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτοί που έχουν τέτοια τηλέφωνα, χρησιμοποιούν Terminal.

Εκει χρειάζεται πληκτρολόγιο hardware. Επίσης κερδίζεις και χώρο στην οθόνη.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψήνεται: Χρησιμοποιώντας τον κωδικό DO-QP-8T στο online shop της Jolla έχει έκπτωση 100 € για αγορά κινητού Jolla! Μου έστειλαν τον κωδικό με email :)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψήνεται: Χρησιμοποιώντας τον κωδικό DO-QP-8T στο online shop της Jolla έχει έκπτωση 100 € για αγορά κινητού Jolla! Μου έστειλαν τον κωδικό με email :)

Θα ψηνόμουν στα 250 καινούργιο είναι πιο λογική τιμή, αλλά πρόσφατα πήρα το Lumia 1020 64 GB και δεν με παίρνει, εκτός κι αν το πουλήσω για το Jolla... Θα το σκεφτώ πάντως. Ευχαριστούμε για το κουπόνι! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ok έκανα λάθος! Δείτε ΑΥΤΟ:

http://i.imgur.com/1ekiAvZ.gif

 

ΈΧει απο όλα τα καλά. Μπράβο και στον φίλο για το voucher - Σκέφτομουνα να το παραγγείλω το κινητό :ninja:

 

http://reviewjolla.blogspot.gr/2014/10/jolla-offers-100-discount-as-community.html

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά γνώμη; Αξίζει να πουλήσω το 64άρι 1020 για το Jolla??? (Σαφώς όχι στην ίδια τιμή)

 

Εκτός από κάμερα, θα είμαι καλυμμένος σε εφαρμογές office, skype, email, HERE Maps κλπ? Το λυπάμαι επειδή το πήρα πρόσφατα, αλλά ψήνομαι και για λειτουργικό Sailfish... (Το πληκτρολόγιο ακριβό παίδες πάντως...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά γνώμη; Αξίζει να πουλήσω το 64άρι 1020 για το Jolla??? (Σαφώς όχι στην ίδια τιμή)

 

 

 

Εκτός από κάμερα, θα είμαι καλυμμένος σε εφαρμογές office, skype, email, HERE Maps κλπ? Το λυπάμαι επειδή το πήρα πρόσφατα, αλλά ψήνομαι και για λειτουργικό Sailfish... (Το πληκτρολόγιο ακριβό παίδες πάντως...)

 

 

Προσωπική μου άποψη, που μπορει και να ειναι τελείως διαφορετική απο τις απαιτήσεις σου ή/και τα θέλω σου:

Αν θέλεις την κάμερα όχι νομίζω πως δεν αξίζει. Αν όμως εισαι διατεθειμένος να κάτσεις να ασχοληθείς με ενα νέο και φρέσκο λειτουργικό πιστεύω πως αξίζει. Να μην φανώ κακός τωρα και πω τιποτα για τις εφαρμογές των windows phone (tiles phones μιας και δεν υπάρχουν παράθυρα ούτε καν η έννοια τους) χεχε

Πέρα απο την πλάκα εσυ ως προταιρεοτητα τι έχεις; Για τις εκάστοτε εφαρμογές θα σου πουν τα παιδια. Εγώ πάντως στο Ν9 δυσκολεύτηκα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, που μπορει και να ειναι τελείως διαφορετική απο τις απαιτήσεις σου ή/και τα θέλω σου:

Αν θέλεις την κάμερα όχι νομίζω πως δεν αξίζει. Αν όμως εισαι διατεθειμένος να κάτσεις να ασχοληθείς με ενα νέο και φρέσκο λειτουργικό πιστεύω πως αξίζει. Να μην φανώ κακός τωρα και πω τιποτα για τις εφαρμογές των windows phone (tiles phones μιας και δεν υπάρχουν παράθυρα ούτε καν η έννοια τους) χεχε

Πέρα απο την πλάκα εσυ ως προταιρεοτητα τι έχεις; Για τις εκάστοτε εφαρμογές θα σου πουν τα παιδια. Εγώ πάντως στο Ν9 δυσκολεύτηκα.

Το 808 δεν το αλλάζω με τίποτα και θαρρώ με εξαίρεση το OIS και τις νυχτερινές, εξακολουθεί να έχει την καλύτερη κάμερα. Το 1020 είναι κατώτερο στην κάμερα πλην των εξαιρέσεων που ανέφερα. Οπότε σαν συσκευή εργασίας, δεν με απασχολεί η κάμερα. Με νοιάζουν οι εφαρμογές που ανέφερα, π.χ. Office (pdf, txt, word, ppt κλπ), ίντερνετ (γρήγορη πλοήγηση και ασφαλής), χάρτες HERE Maps, με οδούς, δρομολόγια ΜΜΜ, email, skype και μετά κανένα λεξικό, εφαρμογές για καιρό, ταξίδια, πτήσεις κλπ. Αυτά είναι τα πιο σημαντικά, από εκεί και πέρα ό,τι άλλο υπάρχει καλό είναι! Θέλω να πετάει, να είναι γρήγορο, ομαλό και αξιόπιστο ως εργαλείο δουλειάς στην καθημερινότητα. Για φωτογραφία, μουσική, ψυχαγωγία κλπ έχω και το 808, αλλά υστερεί στο Office (αργεί πολύ) και σε εφαρμογές που στηρίζονται στο ίντερνετ (σταδιακά παύουν να λειτουργούν αρκετές π.χ. skype, dropbox κλπ, λόγω πολέμου της Μάικρο στο παλιό αγαπημένο Symbian).

 

Τα παραθυρα και την M$ τα αντιπαθώ αμφότερα, όμως είναι πολύ ομαλό λειτουργικό και μέχρι πρότεινος ό,τι πιο κοντά στην παλιά καλή Νόκια (χάρτες, καλή ανθεκτική κατασκευή και κάμερα). Οπότε το λυπάμαι μεν, αλλά θαρρώ πως μπορώ να το πουλήσω στην τιμή που το πήρα και να πάρω πιο κάτω το Jolla... Αν παίρνει τα πάνω του με χάρτες HERE, Office, Skype, κλπ το Sailfish, το ψήνω! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ότι είχες και το 808. Τωρα μπορείς να ξεφορτωθείς το 1020 άφοβα χάχαχα.

Πέρα απο την πλάκα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις το 1020 για το jolla όσον αφορά ΝΝ εργασία. Ειδικά όταν θέλεις office κλπ

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά γνώμη; Αξίζει να πουλήσω το 64άρι 1020 για το Jolla??? (Σαφώς όχι στην ίδια τιμή)

 

Εκτός από κάμερα, θα είμαι καλυμμένος σε εφαρμογές office, skype, email, HERE Maps κλπ? Το λυπάμαι επειδή το πήρα πρόσφατα, αλλά ψήνομαι και για λειτουργικό Sailfish... (Το πληκτρολόγιο ακριβό παίδες πάντως...)

 

Και βέβαια δεν αξίζει. Είναι πολύ "άγουρο" ακόμη. Αν ασχοληθεί μαζί του η Nokia (όταν της επιτραπεί να βγάλει smartphones) το συζητάμε.

Αλλα γιατί"τρώγεσαι" να αλλάξεις το 1020? Δεν σε καλύπτει? Δεν είναι απροβλημάτιστο και αρκετά γρήγορο? Και βέβαια μην ακούς τον aliengoa γιατί θα σε καταστρέψει......:lol:

Υ.Γ. Τον πολεμο στο symbian δεν τον κάνει η Ms. Άλλωστε δεν εχει κέρδος απο την εξαφάνισή του μιας και το 90% πάει αλλου και όχι στα WP. Η Nokia είναι ο ιδιοκτήτης του και αυτή είναι που σε εγκατέλειψε μιας και δεν εχει να πάρει ούτε ευρώ πλέον απο αυτό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες ότι είχες και το 808. Τωρα μπορείς να ξεφορτωθείς το 1020 άφοβα χάχαχα.

Πέρα απο την πλάκα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις το 1020 για το jolla όσον αφορά ΝΝ εργασία. Ειδικά όταν θέλεις office κλπ

Χαχα! Καλά το avatar μου με το 808 δεν το πρόσεξες? :p

 

Τώρα για το Jolla αν δεν με καλύπτει πλήρως για εφαρμογές γραφείου κλπ με φρενάρει... Είδα ότι παίρνει HERE Maps κι ότι ενημερώνεται συνεχώς, ενώ παράλληλα δίνουν κουπόνια έκπτωσης, οπότε σκέφτηκα να το δοκιμασω, αλλά χωρίς αξιόπιστο office, δεν με καλύπτει... Μάλλον θα του δώσω περισσότερο χρόνο να αρχίσει να ωριμάζει...

 

Μια ερώτηση όμως για το Sailfish. Ελληνικά υποστηρίζει ή όχι ακόμη; (μενού και πληκτρολόγιο εννοώ...)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και βέβαια δεν αξίζει. Είναι πολύ "άγουρο" ακόμη. Αν ασχοληθεί μαζί του η Nokia (όταν της επιτραπεί να βγάλει smartphones) το συζητάμε.

Αλλα γιατί"τρώγεσαι" να αλλάξεις το 1020? Δεν σε καλύπτει? Δεν είναι απροβλημάτιστο και αρκετά γρήγορο? Και βέβαια μην ακούς τον aliengoa γιατί θα σε καταστρέψει......:lol:

Υ.Γ. Τον πολεμο στο symbian δεν τον κάνει η Ms. Άλλωστε δεν εχει κέρδος απο την εξαφάνισή του μιας και το 90% πάει αλλου και όχι στα WP. Η Nokia είναι ο ιδιοκτήτης του και αυτή είναι που σε εγκατέλειψε μιας και δεν εχει να πάρει ούτε ευρώ πλέον απο αυτό.

Χαχα! Με πρόλαβες! Δεν ξέρω μωρέ... Αν δεν υπήρχε θέμα ρευστού το έπαιρνα και τώρα το Jolla για να παίξω! :p

 

Το 1020 το πήρα για τους λόγους που ανέφερα, ως εργαλείο δουλειάς κυρίως και για μια αξιόπιστη κάμερα εν κινήσει (παρόλα αυτά την θεωρώ κατώτερη του 808 στο σύνολο...)

 

Αν κρατήσω πάντως και το 808 και το 1020, ακόμη κι αν πουλήσω όλες τις άλλες συσκευές που έχω (πλην της κόκκινης ρεζέρβας) δεν φτάνουν για τα 250 του jolla! Οπότε θα περιμένω το comeback της Νόκια και την ωρίμανση του Jolla και βλέπουμε...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν το προσέχω το αβαταρ πλέον μια και πολλοί βάζουν ότι θέλουν και όχι ότι έχουν. Δες τον Montoya για παράδειγμα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν το προσέχω το αβαταρ πλέον μια και πολλοί βάζουν ότι θέλουν και όχι ότι έχουν. Δες τον Montoya για παράδειγμα.

Χαχα! Γιατί το Ν9 το έδωσε ο Montoya??? Σαν συσκευή πάντως δεν άξιζε και πολλά τότε το Ν9 πλην της διαφορετικής κατασκευής. Είχε και υψηλό Sar... Μόνο για το Meego ή το Sailfish άξιζε (για λειτουργικό δηλαδή...).

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανταλλάζουμε?

Χαχα! Καινούργιο το Jolla κάνει 250 με την έκπτωση, το 1020 64 πάνω από 400, οπότε αν μου δώσεις 150-200 ευρώ διαφορά το συζητάμε! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

340€ έχει το 1020...

Σιγά μην σου δώσει και τον ουρανό με τ' άστρα...

 

Ούτε να σκέφτεσαι να πας απ' το 1020 στο Jolla. Όχι ακόμα τουλάχιστον...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Καλά το avatar μου με το 808 δεν το πρόσεξες? :p

 

Τώρα για το Jolla αν δεν με καλύπτει πλήρως για εφαρμογές γραφείου κλπ με φρενάρει... Είδα ότι παίρνει HERE Maps κι ότι ενημερώνεται συνεχώς, ενώ παράλληλα δίνουν κουπόνια έκπτωσης, οπότε σκέφτηκα να το δοκιμασω, αλλά χωρίς αξιόπιστο office, δεν με καλύπτει... Μάλλον θα του δώσω περισσότερο χρόνο να αρχίσει να ωριμάζει...

 

Μια ερώτηση όμως για το Sailfish. Ελληνικά υποστηρίζει ή όχι ακόμη; (μενού και πληκτρολόγιο εννοώ...)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχα! Με πρόλαβες! Δεν ξέρω μωρέ... Αν δεν υπήρχε θέμα ρευστού το έπαιρνα και τώρα το Jolla για να παίξω! :p

 

Το 1020 το πήρα για τους λόγους που ανέφερα, ως εργαλείο δουλειάς κυρίως και για μια αξιόπιστη κάμερα εν κινήσει (παρόλα αυτά την θεωρώ κατώτερη του 808 στο σύνολο...)

 

Αν κρατήσω πάντως και το 808 και το 1020, ακόμη κι αν πουλήσω όλες τις άλλες συσκευές που έχω (πλην της κόκκινης ρεζέρβας) δεν φτάνουν για τα 250 του jolla! Οπότε θα περιμένω το comeback της Νόκια και την ωρίμανση του Jolla και βλέπουμε...

 

Ξέρω πως θα διαφωνήσεις αλλά μιλώντας καθαρά χωρίς συναισθηματισμούς, είναι προτιμότερο να δώσεις το 808 όσο ακομα βρίσκεις αγοραστές (υπάρχουν 1-2 αγγελίες ζήτησης). Και στη φωτογραφία θα έλεγα πως είναι προτιμότερο να έχεις το 1020 παρα το 808.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχα! Γιατί το Ν9 το έδωσε ο Montoya??? Σαν συσκευή πάντως δεν άξιζε και πολλά τότε το Ν9 πλην της διαφορετικής κατασκευής. Είχε και υψηλό Sar... Μόνο για το Meego ή το Sailfish άξιζε (για λειτουργικό δηλαδή...)

 

Το έδωσα κυρίως για την κωμικοτραγική μπαταρία του. Επίσης το λειτουργικό ήταν αρκετά ανώριμο και η αναγγελία θανάτου απέκλεισε το ενδεχόμενο βελτίωσης. Όμως σχεδιαστικά ήταν ότι καλύτερο έπιασα στα χέρια μου και είμαι ακόμη ερωτευμένος μαζί του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

340€ έχει το 1020...

Σιγά μην σου δώσει και τον ουρανό με τ' άστρα...

 

Το 64αρι????

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως θα διαφωνήσεις αλλά μιλώντας καθαρά χωρίς συναισθηματισμούς, είναι προτιμότερο να δώσεις το 808 όσο ακομα βρίσκεις αγοραστές (υπάρχουν 1-2 αγγελίες ζήτησης). Και στη φωτογραφία θα έλεγα πως είναι προτιμότερο να έχεις το 1020 παρα το 808.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το έδωσα κυρίως για την κωμικοτραγική μπαταρία του. Επίσης το λειτουργικό ήταν αρκετά ανώριμο και η αναγγελία θανάτου απέκλεισε το ενδεχόμενο βελτίωσης. Όμως σχεδιαστικά ήταν ότι καλύτερο έπιασα στα χέρια μου και είμαι ακόμη ερωτευμένος μαζί του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το 64αρι????

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε! Το 808 με το πέρασμα του χρόνου είναι όλο και πιο δυσεύρετο και ανεβαίνει η αξία του (το παρατηρώ καιρό σε ebay και amazon), επομένως και να δώσω κάποιο από τα 2, θα το δώσω αργότερα σε πιο υψηλή τιμή. Το 1020 εξήγησα γιατί το πήρα, είναι συσκευή all-in-one!!! Η κάμερά του και το φλας του είναι αντικειμενικά κατώτερα από το 808, αλλά ο BSI αισθητήρας μαζί με το μεγαλύτερο διάφραγμα, τη μείωση θορύβου και ο οπτικός σταθεροποιητής, το κάνουν καλύτερο για μια γρήγορη νυχτερινή φωτό (χωρίς φλας).

 

Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, θεωρώ τις δυνατότητες του 1020 πολύ ανώτερες από το Jolla, σύμφωνα από αυτά που βλέπω και σε περίπτωση "ανταλλαγής" σίγουρα η διαφορά στα μεταχειρισμένα θα ήταν της τάξης των 150 ευρώ (για το 64άρι πάντα). Αλλά από όσα μου λέτε, μάλλον θα περιμένω ένα δυο χρόνια και που ξέρεις μπορεί η Νόκια να κάνει καμιά ντρίπλα στο μέλλον με Sailfish!!! :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά που το βρήκαν αυτοί σε τέτοια τιμή??? Εμένα μεταχειρισμένο μου βγήκε εκεί γύρω, (μεταφορικά, προμήθεια ebay, αγορά ολοκαίνουριου ανταλλακτικού οθόνης, θήκη κλπ)... Τι να πεις, όσο πλησιάζει ο καιρός για διάδοχο του 1020, πέφτει η αξία του, σε αντίθεση με το 808 που είναι σταθερή και σταδιακά ανεβαίνει ξανά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Εμ βέβαια, αφού ειναι λευκό αναγκάζονται να το σκοτωσουν....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμ βέβαια, αφού ειναι λευκό αναγκάζονται να το σκοτωσουν....:lol:

Χαχα!!! Κι εμένα δεν θα μου άρεσε λευκό πάντως το 1020... Γούστα είναι αυτά βέβαια! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ερώτηση όμως για το Sailfish. Ελληνικά υποστηρίζει ή όχι ακόμη; (μενού και πληκτρολόγιο εννοώ...)

 

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο υπάρχει σε εναλλακτικό store (openrepos).

Για ελληνικό μενού υπάρχει project στο transifex, 61% completed!

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερο ειναι το 1020 σε σπεκς και μόνο ίσως και λόγο Nokia. Απο εκεί και πέρα και με εξαίρεση τις εφαρμογές του office το sailfish ειναι ανώτερο.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αν και σε ξέρω καιρό το συλλογισμό σου μοντογια περί εφαρμογών και store του Ν9 όταν πήρες το 920 είχες περισσότερες εφαρμογές;

Τοτε το είχες παρει λόγο Νοκια και το 9 και το 920. Και ούτως η άλλως ήταν πειραματικό project το meego.

 

Επειδή όμως ξεφύγαμε αρκετά, όπως προείπα καλό θα ειναι να εχει ο καθένας στο νου του ότι παίρνει ενα φρέσκο και σχετικά ιδιαίτερο λειτουργικό. Οποίος θέλει την ευκολία παει σε android και ίσως iOS. Τα "παράθυρα" δεν τα βάζω στο παζλ για ευνόητους λόγους και παρά την διετή προσπάθεια της τεράστιας Microsoft.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...