Jump to content

Penalty αλλαγής παρόχου.Ισχύει ή όχι;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Η κοπέλα μου έχει στο όνομα της 2 τηλεφωνικές γραμμές στον ΟΤΕ, μια επαγγελματική και μια στη κατοικία, και είχε στα σχέδιά της να αλλάξει εταιρία.Αυτο που τη καθυστερούσε ήταν ότι τα συμβόλαια στον ΟΤΕ λήγουν Ιούνιο και Νοέμβριο αντίστοιχα.

Τις προάλλες πέρασαν 2 εξωτερικοί συνεργάτες της HOL από τη δουλειά της,κουστουματοι, προσφέροντας ένα ομολογουμένως συμφέρον πακέτο και για τις 2 γραμμές.

Το θέμα επικεντρώθηκε λοιπόν στο εν ενεργεία συμβόλαιο του ΟΤΕ...Οι κύριοι (η μία ήταν κύρια), όχι μόνο ήταν κάθετοι ότι το penalty δεν ισχύει βάση νόμου(να τονίσω ότι μιλούσαμε για τηλεφωνική ανανέωση συμβολαίου που είχε γίνει με τον ΟΤΕ και όχι σε υπογεγραμμένο συμβόλαιο) αλλά της έδωσαν κι ένα χαρτί με όσα θα πει στον ΟΤΕ όταν την καλέσουν και της πουν για το penalty!

Σήμερα λοιπόν επικοινώνησαν οι κύριοι του ΟΤΕ....Στη τηλεφωνική συνομιλία που είχαν μαζί της, ήταν κι εκείνοι κάθετοι από τη μεριά τους, ότι το penalty ισχύει κανονικά και δεν υπάρχει κανένας νόμος για το αντίθετο!

 

Τελικά τι ισχύει από τα παραπάνω;

Να πιστέψω τον ΟΤΕ και να προχωρήσουμε στο νέο πακέτο που μας πρότεινε για δυσαρεστημένους πελάτες (ήταν δυνατόν να μην;) ή να πιστέψω τη HOL και μετά να τρέχω να διεκδικώ στο συνήγορο του πωλητή η την ΕΕΤΕ (αν τη λέω σωστά);

 

Ευχαριστώ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, ανανεώσης συμβολαίου, μπόρεσα και πήρα μετά από έξη μήνες πίσω τα λεφτά.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Χμ....μάλιστα....Κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ...Ευχαριστώ.

Αλλά για να τα πήρες πίσω σημαίνει ότι τα πλήρωσες.Αν δε τα πληρώσεις όμως; δε δίνει άραγε το οκ ο ΟΤΕ για τη μεταφορά;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το χαρτί , που της δώσανε, ποιόν νόμο επικαλούνται ;

Γιατί αυτό το "βάση νόμου" , είναι εντελώς αόριστο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το χαρτί , που της δώσανε, ποιόν νόμο επικαλούνται ;

Γιατί αυτό το "βάση νόμου" , είναι εντελώς αόριστο

 

Δεν υπήρχε κανένας νόμος γραμμένος επάνω.Υπήρχε μόνο ένα σχεδιάγραμμα, καλοφτιαγμένο, με πίνακες των παρόχων που κατέληγαν στην αρμόδια επιτροπή τηλεπικοινωνιών, και έγραφε λέξη-λέξη τι πρέπει να πει όταν τη καλέσει ο ΟΤΕ.Το συμπέρασμα ήταν ότι όλες οι τηλεφωνικές ανανεώσεις συμβολαίων είναι άκυρες από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπογραφή! Και νομίζω ότι ισχύει γενικά και αόριστα, αλλά δε ξέρω συγκεκριμένα.

Δυστυχώς ήταν εύκολο να κοροϊδέψουν μια κοπέλα που δε ξέρει και πολλά για το θέμα και δυστυχώς δεν ήμουν μπροστά εγώ για να μου εξηγήσουν...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, αυτό επικαλέστηκα και εγώ. Ότι δεν υπάρχει υπογραφή μου.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα ήταν ότι όλες οι τηλεφωνικές ανανεώσεις συμβολαίων είναι άκυρες από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπογραφή! Και νομίζω ότι ισχύει γενικά και αόριστα, αλλά δε ξέρω συγκεκριμένα.

 

Μπράβο, αυτό επικαλέστηκα και εγώ. Ότι δεν υπάρχει υπογραφή μου.

 

οι συμβάσεις διακρίνονται σε συμβάσεις με τύπο (έγγραφο ή ακόμη πιο επίσημα συμβολαιογραφικό) και άτυπες δηλ. χωρίς έγγραφο όπως οι προφορικές. Πουθενά ο νόμος δε λέει ότι για την τηλεφωνία απαιτείται έγγραφος τύπος. Αν λοιπόν υπάρχει η μαγνητοφωνημένη συνομιλία τότε κατά τη γνώμη μου η σύμβαση είναι έγκυρη και κακώς την πληροφόρησαν από τη HOL.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέν ότι κάτι δεν ισχύει βάσει νόμου , τουλάχιστον θα έπρεπε να δίνουν τον αριθμό του νόμου .

Αλλιώς ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

οι συμβάσεις διακρίνονται σε συμβάσεις με τύπο (έγγραφο ή ακόμη πιο επίσημα συμβολαιογραφικό) και άτυπες δηλ. χωρίς έγγραφο όπως οι προφορικές. Πουθενά ο νόμος δε λέει ότι για την τηλεφωνία απαιτείται έγγραφος τύπος. Αν λοιπόν υπάρχει η μαγνητοφωνημένη συνομιλία τότε κατά τη γνώμη μου η σύμβαση είναι έγκυρη και κακώς την πληροφόρησαν από τη HOL.

 

Και τι γίνεται στη περίπτωση που κάποιος ανανεώσει/αλλάξει ένα συμβόλαιο σταθερής ενώ η γραμμή δεν είναι στο όνομα του;

Βασικά τώρα που γράφω θυμήθηκα ένα σχετικά πρόσφατο παράδειγμα στην οικογένεια μου....

Η γραμμή στο πατρικό έχει το όνομα του πατέρα μου και η forthnet είχε θεωρήσει καλό να αλλάξει πακέτο μιλώντας τηλεφωνικά με τη μητέρα μου!

Έτσι λοιπόν, οι επόμενοι μήνες ήταν φουσκωμένοι (οι λογαριασμοί) χωρίς να γνωρίζουμε κάτι...Μετά από επικοινωνία και φυσικά "γκαζια" έστειλαν σπίτι μου άτομα για να υπογράψει ο πατέρας μου την ανανέωση συμβολαίου με καλύτερους όρους...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται στη περίπτωση που κάποιος ανανεώσει/αλλάξει ένα συμβόλαιο σταθερής ενώ η γραμμή δεν είναι στο όνομα του;

 

Ότι έγινε και στην περίπτωσή σου. Ο πατέρας σου δε δεσμευόταν και η σύμβαση δεν ίσχυε. (Σύμβαση σε βάρος τρίτου δεν ισχύει). Αν τους είχε κοροϊδέψει η μητέρα σου ευθυνόταν αυτή. Από τη στιγμή που διέκριναν ότι η σύμβαση ήταν με άντρα και μιλούσαν με γυναίκα τότε η ευθύνη είναι δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγινε και στην περίπτωσή σου. Ο πατέρας σου δε δεσμευόταν και η σύμβαση δεν ίσχυε. (Σύμβαση σε βάρος τρίτου δεν ισχύει). Αν τους είχε κοροϊδέψει η μητέρα σου ευθυνόταν αυτή. Από τη στιγμή που διέκριναν ότι η σύμβαση ήταν με άντρα και μιλούσαν με γυναίκα τότε η ευθύνη είναι δική τους.

 

Πιστεύω ότι γενικά κάτι μεμπτό υπάρχει, αλλά ως χώρα πολλοί νόμοι κρύβουν πολλά παράθυρα όπως γνωρίζουμε.

Θα σας πω μια προσωπική ιστορία, περίπου ανάλογη.

Πριν χρόνια δούλευα σε ένα κατάστημα ρούχων και πέρασαν κάποια άτομα να μας προσφέρουν μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και δώρο μια ετήσια συνδρομή με πολλές δωρεάν εξετάσεις σε ένα μεγάλο και γνωστό ιατρικό Κέντρο.Μάλιστα είχαν μαζί και ένα υπερπολυτελές φυλλάδιο με τη προσφορά.

Μιας που ήθελα μια τέτοια εγκυκλοπαίδεια, αλλά επίσης βρήκα πολύ ενδιαφέρον την ιατρική κάρτα, την αγόρασα.

Υπέγραψα λοιπόν εκείνη την ώρα τις δόσεις του ποσού και μου παρέδωσαν μόνο την εγκυκλοπαίδεια λέγοντας μου ότι την επόμενη που θα ερχόντουσαν στη περιοχή να φέρουν κι άλλες εγκυκλοπαίδειες από παραγγελίες, θα μου έφερναν και την ιατρική κάρτα.

Την επόμενη μέρα όντως ήρθαν, αλλά όταν ζήτησα τη κάρτα έκπληκτοι μου είπαν ότι την ξέχασαν και μετά από τηλέφωνο τους στην εταιρία τους μου υποσχέθηκαν ότι θα μου την έφερνε ο εισπράκτορας.

Να μη πολυλογώ λοιπόν,η κάρτα, μετά από συνεχείς δικαιολογίες τους, δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μου, κι έτσι όταν ήρθαν να πάρουν τη 2η δόση, έστειλα τον εισπράκτορα πίσω με άδεια χέρια, λέγοντας ότι αν δε φέρει τη κάρτα, δε θα πάρει ούτε ευρώ.

Άρχισαν οι απειλές από την εκδοτική με πολλά τηλεφωνήματα και σκληρές κουβέντες μεταξύ μας, μέχρι που επικοινώνησα με την ΕΚΠΟΙΖΩ που ήμουν μέλος(μη κυβερνητική οργάνωση με δικηγόρους που ασχολείται με τέτοια) και ξάφνου δε με ενόχλησαν ποτέ ξανά!

Αυτο που μου είπε η ΕΚΠΟΙΖΩ ήταν ότι κανένα συμβόλαιο που υπογράφεται εκτός εταιρίας δεν είναι έγκυρο!

 

Τώρα για τη περίπτωση εδώ, ακυρωσαμε χθες την αίτηση της hol (πιστεύω όπως στο φιλο παραπάνω ότι θα παίρναμε τα λεφτά του πέναλτι πίσω, αλλά θα μπλέκαμε), και ελπίζω να έρθουν γρήγορα να πάρουν τον εξοπλισμό που μας έφεραν και να ξεμπερδεύουμε!

 

υ.γ.: άσχετο, αλλά η hol ακόμα με παίρνει να της στείλω πίσω το router από όταν είχαμε μαζί συμβόλαιο στο σπίτι μου, πριν 4 χρόνια δηλαδή...ήμαρτον...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Τελικά τι ισχύει; πρέπει να το πληρώσεις ή όχι

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει; πρέπει να το πληρώσεις ή όχι

 

Πρέπει. Και στην κινητή και στην σταθερή.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει. Και στην κινητή και στην σταθερή.

 

 

κριμα,σε ευχαριστω παντως

 

αυτο με τον λογαριασμο δεν καταλαβα αλλα οκ(οτι εχεις προπληρωσει μερικα κλπ)

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Παιδιά να σας ρωτήσω, μου έκαναν αυτόματη ανανέωση πριν περίπου 6 μήνες και τώρα άλλαξα πάροχο και ο παλιός πάροχος μου έστειλε 190 ευρώ γιατί έσπασα το συμβόλαιο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να το πληρώσω?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τον όρο "αυτόματη ανανέωση" ;

 

Ισχυρίζονται ότι μίλησαν μαζί μου και ανανέωσα για 2 ακόμα χρόνια. Αυτό όμως δεν έγινε και τώρα με έστειλαν πέναλτυ επειδή έσπασα το συμβόλαιο και πήγα στην forthnet

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητπησεις να ακούσεις την ομιλία. Και ταυτόχρονα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ζητπησεις να ακούσεις την ομιλία. Και ταυτόχρονα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.

 

Για να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ παίρνω τηλέφωνο λογικά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα γραπτά μένουν , ο καλύτερος τρόπος είναι FAX αλλά έχει στο site διαδικασία καταγγελίας

δες εδώ : http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...