Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια, πηρα πριν λιγο καιρο (3-4 μερες) το G3S και, αν και δεν εχω θεμα γλωσσων και κατανοησης του interface ενος κινητου (20 χρονων ειμαι), με ξενισε ιδιαιτερα η rom που ειχε μεσα.... :confused::wacko:

Το πηρα απο to2c....

Πιθανοτατα ηταν καποια aosp/vanilla rom με προεγκατεστημενο τον lewa home αντι του κλασσικου launcher.

 

για οσους δεν γνωριζουν τους ορους aosp και vanilla, μιας που κι εγω προσφατα τους εμαθα, 
ειναι οι rom που εχουν ως βαση το αρχικο προτζεκτ της google με ελαχιστες μορφοποιησεις.... 
ειναι δηλαδη σχεδιασμενες απ το μηδεν πανω στην αυθεντικη "αρχιτεκτονικη" της google

Συγχωρεστε μαι και διορθωστε με αν κανω λαθος!

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την καινουρια MIUI για το συγκεκριμενο κινητο απο το ιδιο το site της miui. (που με καθε αναβαθμιση της miui αναβαθμιζεται και η συγκεκριμενη).

Παιδια ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ! Καταενθουσιασμενος! σε ταχυτητα, το THL W200 (ειτε με aosp rom ειτε με την αντιστοιχη miui) που ειχα πριν το g3s και το xiaomi red rice (που ειναι της μαμας εταιριας του miui και βγαινει με προεγκατεστημενη miui rom) που εχει ο πατερας μου ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΙΑ μπροστα στο g3s/g3t!!

 

1ον λυθηκε το θεμα των ελληνικων διοτι ακομα και απ την rom του του Red Rice εχει πολυ καλυτερη μεταφραση.

2ον μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως προβλημα στην λειτουργια του, σε αντιθεση με την προεγκατεστημενη rom που ειχε πολλα προβληματα κυριως στην αναπαραγωγη μουσικης. :cry:

3ον εχει το Viper4android που πραγματικα παει σε αλλη διασταση τον ηχο!

4ον ηταν ΠΟΛΥ ευκολο να το εγκαταστησω!

 

Τα βηματα ηταν τα εξης:

 

Περασα το καινουριο cwm recovery (μεσω flashtools γιατι δεν μπορουσα να το κανω απο το κινητο με MTK tools)

 

εβαλα το zip του MIUI στην SD και ανοιξα το κινητο μου σε recovery mode

 

καθαρισα τα δεδομενα (data, cache, davlink cache)

 

εγκατεστησα την MIUI rom

 

καθαρησα παλι davlink cache

 

επανεκκινηση

 

ΤΕΛΟΣ!

 

Αν καποιος θελει links και πιο αναλυτηκες οδηγειες ας ποσταρει να ανεβασω εναν αναλυτικο οδηγο :)

 

Προβλημα μεχρι στηγμης δεν εχω βρει ουτε στο wifi, ουτε στο gps (στο 1:10 με 1:30 εχω δορυφορους, και μαλιστα διχως fixes).

 

Μπαταρια, επιδη συνηθως το ξεπατωνω στα δεδομενα, wifi και κυριως μουσικη, το πρωι το φορτιζω και το βραδυ εχει πεσει στο 15% αλλα το θεωρω ΘΕΪΚΟ σε σχεση με τις 2-3 φορες την ημερα που φορτιζα καθε αλλο μου κινητο :P

Σημερα που δεν εχει φαει πολυ ζορι, αν και χρησιμοποιησα και δεδομενα και wifi και μουσικη, απλα λιγοτερο, ειναι στο 80% και το εβγαλα το πρωι στις 8μισι

 

Περιττο να πω πως σε αποκριση πλησιαζει iphone (κυριως με την MIUI) και πραγματικα ειναι κατι που ακομα και σε samsung s3, s4 και core δεν το χω δει τοσο εντονα.

 

Οτι αλλο θελετε, ποσταρετε!

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, πηρα πριν λιγο καιρο (3-4 μερες) το G3S και, αν και δεν εχω θεμα γλωσσων και κατανοησης του interface ενος κινητου (20 χρονων ειμαι), με ξενισε ιδιαιτερα η rom που ειχε μεσα.... :confused::wacko:

Το πηρα απο to2c....

Πιθανοτατα ηταν καποια aosp/vanilla rom με προεγκατεστημενο τον lewa home αντι του κλασσικου launcher.

 

για οσους δεν γνωριζουν τους ορους aosp και vanilla, μιας που κι εγω προσφατα τους εμαθα, 
ειναι οι rom που εχουν ως βαση το αρχικο προτζεκτ της google με ελαχιστες μορφοποιησεις.... 
ειναι δηλαδη σχεδιασμενες απ το μηδεν πανω στην αυθεντικη "αρχιτεκτονικη" της google

Συγχωρεστε μαι και διορθωστε με αν κανω λαθος!

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την καινουρια MIUI για το συγκεκριμενο κινητο απο το ιδιο το site της miui. (που με καθε αναβαθμιση της miui αναβαθμιζεται και η συγκεκριμενη).

Παιδια ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ! Καταενθουσιασμενος! σε ταχυτητα, το THL W200 (ειτε με aosp rom ειτε με την αντιστοιχη miui) που ειχα πριν το g3s και το xiaomi red rice (που ειναι της μαμας εταιριας του miui και βγαινει με προεγκατεστημενη miui rom) που εχει ο πατερας μου ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΙΑ μπροστα στο g3s/g3t!!

 

1ον λυθηκε το θεμα των ελληνικων διοτι ακομα και απ την rom του του Red Rice εχει πολυ καλυτερη μεταφραση.

2ον μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως προβλημα στην λειτουργια του, σε αντιθεση με την προεγκατεστημενη rom που ειχε πολλα προβληματα κυριως στην αναπαραγωγη μουσικης. :cry:

3ον εχει το Viper4android που πραγματικα παει σε αλλη διασταση τον ηχο!

4ον ηταν ΠΟΛΥ ευκολο να το εγκαταστησω!

 

Τα βηματα ηταν τα εξης:

 

Περασα το καινουριο cwm recovery (μεσω flashtools γιατι δεν μπορουσα να το κανω απο το κινητο με MTK tools)

 

εβαλα το zip του MIUI στην SD και ανοιξα το κινητο μου σε recovery mode

 

καθαρισα τα δεδομενα (data, cache, davlink cache)

 

εγκατεστησα την MIUI rom

 

καθαρησα παλι davlink cache

 

επανεκκινηση

 

ΤΕΛΟΣ!

 

Αν καποιος θελει links και πιο αναλυτηκες οδηγειες ας ποσταρει να ανεβασω εναν αναλυτικο οδηγο :)

 

Προβλημα μεχρι στηγμης δεν εχω βρει ουτε στο wifi, ουτε στο gps (στο 1:10 με 1:30 εχω δορυφορους, και μαλιστα διχως fixes).

 

Μπαταρια, επιδη συνηθως το ξεπατωνω στα δεδομενα, wifi και κυριως μουσικη, το πρωι το φορτιζω και το βραδυ εχει πεσει στο 15% αλλα το θεωρω ΘΕΪΚΟ σε σχεση με τις 2-3 φορες την ημερα που φορτιζα καθε αλλο μου κινητο :P

Σημερα που δεν εχει φαει πολυ ζορι, αν και χρησιμοποιησα και δεδομενα και wifi και μουσικη, απλα λιγοτερο, ειναι στο 80% και το εβγαλα το πρωι στις 8μισι

 

Περιττο να πω πως σε αποκριση πλησιαζει iphone (κυριως με την MIUI) και πραγματικα ειναι κατι που ακομα και σε samsung s3, s4 και core δεν το χω δει τοσο εντονα.

 

Οτι αλλο θελετε, ποσταρετε!

 

Καλα, κοψε κατι.

Η MIUI ειναι πιο βαρια απο την μαμα του Jiayu G3S. Και φαινεται στο smoothness. Λιγο, αλλα φαινεται.

 

Το THL και το Red Rice δεν πιανουν μια; Με ακριβως τα ιδια specs; Με τιποτα.

 

Εχω και jiayu G3S (εγω) και το THL W200 (ξαδερφος που μενει απο πανω) και ειναι και τα 2 μια χαρα τηλεφωνα.

 

Εννοειται φυσικα οτι και τα 2 πανε σφαιρα σε στοκ κατασταση. MIUI εδω ουτε λογος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την εβηαλα τη miui. Πολύ βαριά , η Ραμ γέμιζε εύκολα, το τηλέφωνο ζεστενοταν αρκετά, το gravity box δε δούλευε σωστά.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

παντως το smoothness του εμενα μου φαινεται προσωπικα καλυτερο του red rice (μπορω να τραβηξω και βιντεο).. Μπορει να φταιει και το οτι το rom του g3s ειναι βασισμενο στο Android 4.2.1..... την 4.2.23 εκδοση του miui του φοραω...

Το W200 μια χαρα τηλεφωνο ηταν αλλα πολυ ευθραυστο. Με χτυπησε αυτοκινητο και, αν και μεσα στην τσεπη μου και μεσα σε θηκη, εσπασε το γυαλι της οθονης..... Και δυστυχως δεν πουλανε σκετα digitizer και το σετακι μαζι με LCD Παει 60αρι και πανω... Ουτε λογος :P

 

ισχυει οτι το stock rom ειναι γρηγορο αλλα ΠΟΛΥ δυσχρυστο, δεν εχει ελληνικα και οχι μονο αυτο, αλλα πολλα πραγματα τα βγαζει και στα κινεζικα :S απο την αλλη, με miui, το w200 ειχε αρκετα γκλιτσακια... μπορει να φταιει το porting, μπορει και η εκδωση....

 

edit:

ως αναφορα την μνημοφαγια του MIUI, δεν εχει χρειαστει ουτε μια φορα να χρησιμοποιησω την "λειτουργια καθαρισμου μνημης" του miui...... για καποιον που θελει βασικες λειτουργιες οπως wifi, gps, μουσικη και δεν προσεχει ιδιαιτερα, ειναι μια χαρα..... αν και παντα ημουν του cyanogen mod, και το χρησιμοποιουσα ιδιαιτερως σε Froyo, GB Και ICS, με μονταρισματα κινητων οπως S mini, E10i (x10 mini), htc desire c, Ace και διαφορα αλλα (καλα οκ, αναλογως παντα τις rom που υπηρχαν) μπορω να πω πως με κερδισε η ευχριστοτητα του miui.... ειδικα για τον πατερα μου που, ουσιαστικα ειναι το 1ο του smartphone, μπορω να πω πως οι καταστασεις τυπου "Να σου πω, πως γινεται αυτο; Πως το κανεις εκεινο; αυτο εδω τι λεει; ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΑΠ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!" Εχουν μειωθει δραματικα :P

Edited by thelegr
Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρα το ποστ και μπορω να πω πως ειμαι εντυπωσιασμενος. Ειχα κανει κι εγω μια καπως πιο προχειρη μεταφρααση (μονο των frameworks) αλλα μπορω να πω πως δεν εμεινα ευχαριστημενος, αλλα αυτο μαλιστα!

Την μνημοφαγια του miui δεν μπορω να την επικυρωσω γιατι δεν βρηκα κανενα τετοιο προβλημα. Απο την αλλη εχει καποιες ευκολιες που, ακομα και να δημιουργγουν καποια καθυστεριση που εγω δεν παρατηρω, αξιζουν τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

παντως το smoothness του εμενα μου φαινεται προσωπικα καλυτερο του red rice (μπορω να τραβηξω και βιντεο).. Μπορει να φταιει και το οτι το rom του g3s ειναι βασισμενο στο Android 4.2.1..... την 4.2.23 εκδοση του miui του φοραω...

Το W200 μια χαρα τηλεφωνο ηταν αλλα πολυ ευθραυστο. Με χτυπησε αυτοκινητο και, αν και μεσα στην τσεπη μου και μεσα σε θηκη, εσπασε το γυαλι της οθονης..... Και δυστυχως δεν πουλανε σκετα digitizer και το σετακι μαζι με LCD Παει 60αρι και πανω... Ουτε λογος :P

 

ισχυει οτι το stock rom ειναι γρηγορο αλλα ΠΟΛΥ δυσχρυστο, δεν εχει ελληνικα και οχι μονο αυτο, αλλα πολλα πραγματα τα βγαζει και στα κινεζικα :S απο την αλλη, με miui, το w200 ειχε αρκετα γκλιτσακια... μπορει να φταιει το porting, μπορει και η εκδωση....

 

edit:

ως αναφορα την μνημοφαγια του MIUI, δεν εχει χρειαστει ουτε μια φορα να χρησιμοποιησω την "λειτουργια καθαρισμου μνημης" του miui...... για καποιον που θελει βασικες λειτουργιες οπως wifi, gps, μουσικη και δεν προσεχει ιδιαιτερα, ειναι μια χαρα..... αν και παντα ημουν του cyanogen mod, και το χρησιμοποιουσα ιδιαιτερως σε Froyo, GB Και ICS, με μονταρισματα κινητων οπως S mini, E10i (x10 mini), htc desire c, Ace και διαφορα αλλα (καλα οκ, αναλογως παντα τις rom που υπηρχαν) μπορω να πω πως με κερδισε η ευχριστοτητα του miui.... ειδικα για τον πατερα μου που, ουσιαστικα ειναι το 1ο του smartphone, μπορω να πω πως οι καταστασεις τυπου "Να σου πω, πως γινεται αυτο; Πως το κανεις εκεινο; αυτο εδω τι λεει; ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΑΠ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!" Εχουν μειωθει δραματικα :P

 

Tην εβαλα παλι την Μiui με αφορμη το ποστ σου.

 

Πολυ Bloat της Miui, swipepad και συναφη δε δουλευουν, πολυ μνημη και... πολυ lag.

Aλλο το "δουλευει τελεια" που ειπες και αλλο το "λαγκαρει σαν διαολος αλλα δεν κρασαρει"

 

Κατεβασε και περασε μονος σου την τελευταια επισημη με Αγγλικα ή την τελευταια απο jiayu.es

H διαφορα σε σχεση με την MIUI ειναι χαωδης.

 

Αν θες οπωσδηποτε τα αθλια Ελληνικα στο κινητο, βαλε οτιναναι. Διαφορα δεν θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα πολλές φορές να πάω σε άλλη ρομ, πάνω από 2με 3 μέρες δεν άντεξα και ξαναγύρισα στη miui τι να λέμε για μένα είναι η καλύτερη και πιο πλήρης

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Την μνημοφαγια του miui δεν μπορω να την επικυρωσω γιατι δεν βρηκα κανενα τετοιο προβλημα. Απο την αλλη εχει καποιες ευκολιες που, ακομα και να δημιουργγουν καποια καθυστεριση που εγω δεν παρατηρω, αξιζουν τον κοπο

 

Εγώ δοκίμασα πολλές φορές να πάω σε άλλη ρομ, πάνω από 2με 3 μέρες δεν άντεξα και ξαναγύρισα στη miui τι να λέμε για μένα είναι η καλύτερη και πιο πλήρης

 

Τι εχει δηλαδη που δεν το εχουν οι αλλες;

Σε αυτα που κανω εγω, περισσοτερα προβληματα μου δημιουργει και ετρωγε μονη της, οση μνημη μου ετρωγε η εργοστασιακη με 100+ εφαρμογες.

 

Ασε που δεν μπορεις να βαλεις και gravitbox, πεθαινεις στα κινεζο-miui apps κλπ

Link to comment
Share on other sites

παιδες problem...εδω και δυο εβδομαδες μου κανει νερα με φορτηση.λοιπον: το βαζω ενα βραδυ κλειστο να φορτισει και οταν ξυπναω το πρωι ειχε φορτισει μονο 87%.ε απο εκεινη την ημερα κανει οτι ναναι μια κολλαει στο30%,μια στο 54%...και γενικα οπου του ερθει.και κλειστο και ανοιχτο μου το κανει αυτο.αν βγαλω τον φορτιστη και τον ξαναβαλω κανα 3-4 φορες ξακολαει για λιγο και να ξανακολαει οπου του ερθει παλι.να τονισω οτι επειδη απο τις πρωτες μερες μου χαλασε ο ανταπτωρας του φορτιστη χεισιμοποιω εναν zte που ειχα 5.0v-700mA.σας εχει συμβει κατι παρομοιο?τι λετε να φταει?να αρχησω μηπως να ψαχνωμαι για μπαταρια??

 

Έχω κι εγώ παρόμοια θέματα με τη φόρτιση, γενικά η μπαταρία κατά καιρούς κάνει τα δικά της, μέχρι που μου σβήνει και το κινητό νομίζοντας ότι έχει αδειασει αλλά αν το ξανανοιξεις έχει πάνω από 50%. Θα δοκιμάσω άλλη μπαταρία. Το έχω από τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ παρόμοια θέματα με τη φόρτιση, γενικά η μπαταρία κατά καιρούς κάνει τα δικά της, μέχρι που μου σβήνει και το κινητό νομίζοντας ότι έχει αδειασει αλλά αν το ξανανοιξεις έχει πάνω από 50%. Θα δοκιμάσω άλλη μπαταρία. Το έχω από τον Αύγουστο.

 

Εγω σχεδον ειμαι πεπισμενος οτι φταιει η πλακετα του usb πανω στο τηλεφωνο.δεν ξερω τι να κανω σημερα το τηλεφωνο τερματισε η μπαταρια δεν παει με τιποτα πανω απο 5%.να φανταστεις αυτην την ωρα που γραφω εχω ανοιξει το κινιτο και εχω την πλακετα της κατω μεριας στα χερια μου.στο aliexpress βρηκα καινουργια πλακετα με 7ευρω.παιζει να την παραγγειλω και μαζι να παρω και μια μπαταρια αλλα 10ευρω και να τελειωνω.δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω απελπιστει!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να φορτίσεις την μπαταρια σε έναν "εξωτερικό" φορτιστή (υπάρχουν αρκετοι, γύρω στα 10 ευρώ) ωστε να βεβαιωθείς οτι δεν φταίει η μπαταρία...

 

δειγμα1, δείγμα2

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

το δικό μου τηλέφωνο βγήκε προβληματικό, καλά ίσως φταίω και εγώ... Καταρχάς χάλασε το πίσω led σχεδόν αμέσος, μετά χάλασε η κάμερα, μετά έσπασε η οθόνη, μετά το digitizer... Και σήμερα που έβαλα το νέο digitizer τα κατάφερα και έσπασα και την υποδοχή του καλωδίου της κεραίας πάνω στο mainboard οπότε τώρα δουλεύει αλλά δε πιάνει τίποτα... Να μην ξεχάσω ότι μου το είχαν στείλει και χωρίς μπαταρία οπότε περίμενα άλλο πόσο καιρό να έρθει η μπαταρία... και φυσικά το πρόβλημα με την Cosmote και το bluetooth! Και για να κάνω τη σούμα έχω πληρώσει όλα μαζί μέχρι στιγμής 230 Ευρώ...

 

Τώρα για το υπάρχον πρόβλημα καμιά λύση κανείς;

Link to comment
Share on other sites

παιδια 99%λυθηκε το προβλημα μου.λοιπον ακουστε τι εγινε:εκει που καθομουν και εβριζα τη μοιρα μου τρωω φλασια να παω την πλακετα στον ηλεκτρολογο της γειτονιας που ειναι τρελο μαγκακι και φτιαχνει τηλεορασης.αλλα ξερετε απο τους παλιους πεχτες της δυσης(να φανταστειτε στην γειτονια τον φωναζουμε σεριφη,αληθεια αυτο!).λοιπον που λετε για καλη μου τυχη τεταρτη και ο τυπας ειναι μεσα...του δειχνω την πλακετα κα τον ρωταω αν μπορω να βρω το Mini usb που εχει η πλακετα σε κανενα μαγαζι και να μου ξεκοληση το παλιο και να κολλησει το καινουργιο.μου λεει ναι υπαρχει στην θεσσαλονικη ενα μαγαζι πανω στην δωδεκανησου που εχει απο ολα αυτα τα πραγματα.του λεω οκ!και κανω να φυγω για να παω αυριο να παρω.οπτε μου λεει ο τυπας για φερε να την χαζεψω λιγο.την κοιταει λοιπον που λετε σε εκεινο τον τεραστιο μεγενθυτικο φακο που εχει και τι να δει:εχει ξεκολισει αυτο το ματζαφλαρι απο την πλακετα απο την πισω μερια ομως.το κοιταω του λεω εχει φαση.παιρνει λιγο καλαι το κολαει.μετα βλεπει οτι εχει ξεκολισει και το ενα ποδαρακι απο το usb.τα παταει ολα ενα κολημα..ποσο??τον ρωταω τιποτα μου λειε ρε γειτονα!!!την κουμπωνω την πλακετα τα βιδωνω ολα και βαζω μπαταρια....ε ναι λοιπον αυτην την ωρα που γραφω το κινιτο φορτηζει κανονηκοτατα και ηδη εχει φτασει στο 40% απροβληματιστα.ε ναι λοιπον πιστυεω στα παλια μαστορια εχουν ενα αλλο κυρος βρε αδερφε.:lol:D
Link to comment
Share on other sites

Tην εβαλα παλι την Μiui με αφορμη το ποστ σου.

 

Πολυ Bloat της Miui, swipepad και συναφη δε δουλευουν, πολυ μνημη και... πολυ lag.

Aλλο το "δουλευει τελεια" που ειπες και αλλο το "λαγκαρει σαν διαολος αλλα δεν κρασαρει"

 

Κατεβασε και περασε μονος σου την τελευταια επισημη με Αγγλικα ή την τελευταια απο jiayu.es

H διαφορα σε σχεση με την MIUI ειναι χαωδης.

 

Αν θες οπωσδηποτε τα αθλια Ελληνικα στο κινητο, βαλε οτιναναι. Διαφορα δεν θα δεις!

 

Lag!;!;!;!;!;

Ουτε μισο glitch δεν μου κανει! Πραγματικα αν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη τραβα ενα βιντεο γιατι ειμαι πολυ περιεργος να δω τι εννοεις! Η κατασταση που περιγραφεις μου θυμιζει thl w200 με μαμισια ρομ (ετρωγε ωρες ωρες κατι τρελα λαγκαρισματα)

 

Οταν λες "λαγκαρει" εννοεις πως αργει να ανταποκριθει σε ορισμενες περιπτωσεις, εχει μονιμα μικρη καθυστερηση η οτι τα animations του τα κανει τελειως βηματικα;

Edited by thelegr
Link to comment
Share on other sites

Lag!;!;!;!;!;

Ουτε μισο glitch δεν μου κανει! Πραγματικα αν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη τραβα ενα βιντεο γιατι ειμαι πολυ περιεργος να δω τι εννοεις! Η κατασταση που περιγραφεις μου θυμιζει thl w200 με μαμισια ρομ (ετρωγε ωρες ωρες κατι τρελα λαγκαρισματα)

 

Οταν λες "λαγκαρει" εννοεις πως αργει να ανταποκριθει σε ορισμενες περιπτωσεις, εχει μονιμα μικρη καθυστερηση η οτι τα animations του τα κανει τελειως βηματικα;

 

Να τραβηξεις εσυ βιντεο ρε :p

To THl το εχω εδω και αυτο, και ειναι ακομα καλυτερο και απο το jiayu.

 

H MIUI πχ σκαλωνει αγρια οταν πας στo preview screens στο desktop.

Αλλα και η κυλιση δεν ειναι ομαλη, πχ εχει κατι σπασιματακια που ειναι ενοχλητικα. Το ιδιο και οταν ανοιγεις φακελο με αρκετα εικονιδια.

 

Αλλα πραγματικα το χειροτερο μου ειναι η μνημη, ξεκινας και εχεις..... 250-300 ελευθερα. Δηλαδη αν την φορτωνα κιολας ετσι οπως την θελω, τι θα εκανε; Θα αδειαζε-γεμιζε ολη την ωρα.

 

Και φυσικα τρελαινομαι με το bloat της Xiaomi, παρα πολλες αχρηστες υπηρεσιες xiaomi-miui.

Tις οποιες στο τελος αφαιρεσα απο το rom toolbox, πηρε τεραστιο μπρος το κινητο, αλλα δεν δουλευε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Απευθύνομαι στον φίλο apollo_el, αλλά και όλους όσους ενδιαφέρονται. Είχα όντως το παραπάνω πρόβλημα και για αρκετό καιρό σταμάτησα να ψάχνω τη λύση. Εδώ και 10 ημέρες εντελώς τυχαία ξαναείδα το ζήτημα και συνειδητοποίησα πως απενεργοποιώντας το Fast Boot το πρόβλημα σταμάτησε να υφίσταται. Είναι λίγες οι μέρες για να το πω με σιγουριά, αλλά κατά 99,5% αυτό έφταιγε.

Μπορεί κάποιος να το βρει πηγαίνοντας Settings -> Accessibility -> Enable Quick Boot.

Και φυσικά το κινητό εξακολουθεί και κάνει γρήγορα boot. Δηλαδή δεν ξέρω τελικά σε τι εξυπηρετεί αυτή η επιλογή.

Την ιδέα την βρήκα σε κάποια forums που ασχολούνται με τα HTC και εχω σχηματίσει την εντύπωση πως τα Jiayu έχουν πολλές ομοιότητες όσον αφορά την αρχιτεκτονική τους (ή και τα προβλήματά τους!!) με τα HTC.

(Παρεπιμπτόντως την ανάρτηση στο http://forum.xda-developers.com/ εγώ την είχα κάνει.)

 

Εύχομαι να βοήθησα.

 

Όντως, λειτούργησε άψογα και με άμεσα αποτελέσματα (πρόβλημα εντοπισμού θέσης στους χάρτες της Google). Ευχαριστώ το φίλο koufonissiwti.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά!

Όπως προείπα το Jiayu 3s Turbo μου έχει πρόβλημα (μάλλον) με το digitizer αλλά προτού αγοράσω καινούργιο θέλω να δοκιμάσω καμιά καινούργια ROM μπας και ελαχιστοποιηθούν τα τυχαία πατήματα. Τώρα έχω την μαμα JY-G3 20130515-182923. Στο jiayu.es βλέπω ότι η τελευταία είναι η 20131203-000001. Να βάλω αυτήν ή προτείνεται κάποια άλλη;

Επίσης κανα link με οδηγίες για flashαρισμα;

Edited by Megadime

Mlais M52 με Android 4.4.4 :up:

Jiayu G3S με Android 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4975192#post4975192

Η τελευταια ρομ απο jiayu.es δεν έχει Ελληνικά. Αν θες ελληνικά κοιτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5197694#post5197694

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, επιδη εχει φαει ενα κολλημα με το καινουριο update της miui, και δεν διαβαζει την sd μου μονο (ενω αλλα κινητα το κανουν, ακομα και το ιδιο το κινητο σε recovery το κανει και την κανει mount στο pc) αποφασισα να βαλω καποια στοκ. υπαρχει καμια η οποια να ΜΗΝ εχει τον lewa και να εχει ελληνικα;

 

=> αν οχι, τα ελληνικα που ειπατε πιο πανω, πως τα περναω μεσα; γιατι στο github ειδα μονο τα decompiled APKs με τις μεταφρασεις... <=

ακυρο, απλα ειμαι τυφλος

Edited by thelegr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, επιδη εχει φαει ενα κολλημα με το καινουριο update της miui, και δεν διαβαζει την sd μου μονο (ενω αλλα κινητα το κανουν, ακομα και το ιδιο το κινητο σε recovery το κανει και την κανει mount στο pc) αποφασισα να βαλω καποια στοκ. υπαρχει καμια η οποια να ΜΗΝ εχει τον lewa και να εχει ελληνικα;

 

=> αν οχι, τα ελληνικα που ειπατε πιο πανω, πως τα περναω μεσα; γιατι στο github ειδα μονο τα decompiled APKs με τις μεταφρασεις... <=

ακυρο, απλα ειμαι τυφλος

 

 

Περνα την τελευταια απο jiayu.es, την εχω πολυ καιρο και δεν εχω προβλημα μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλέ αυτή βάλε και τα Ελληνικά και δε χρειαζεται να ξαναασχοληθεις. Αν βάλεις και gravity box είσαι άρχοντας. :)
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4975192#post4975192

Η τελευταια ρομ απο jiayu.es δεν έχει Ελληνικά. Αν θες ελληνικά κοιτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5197694#post5197694

 

Ευχαριστώ πολύ! Τα έβαλα όλα αλλά το patch (Parche2 20131203-000003) πως το εγκαθιστώ;

Mlais M52 με Android 4.4.4 :up:

Jiayu G3S με Android 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...