Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θεωρείς ελληνικά τα παρακάτω τότε προτιμώ τα αγγλικά.

<string name="call_settings_summary">Ορισμ.αυτόμ.τηλεφ., προώθ.κλήσης, αναμ.κλήσης, αναγν.κλήσ.</string>
...
<string name="local_backup_password_title">Κωδ.πρόσβ.αντ.ασφ.επιφ.εργ.</string>
...
<string name="data_usage_auto_sync_on_dialog_title">Ενεργοπ. αυτόμ. συγχρ. δεδομ.;</string>

Ξέρω ότι αν δεν κόψουν τις λέξεις δεν θα χωράνε, αλλά μπορείς να μικρύνεις το μέγεθος των γραμμάτων και να φαίνονται ολόκληρες οι προτάσεις στα ελληνικά.

 

Ή να περάσεις κατευθείαν τα αγγλικά που είναι και σοβαρά.

 

Οι ελληνικοί όροι είναι απλά γελοίοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως υπερβάλεις λίγο; Δεν κάνουμε αντιπαράθεση γλωσσών αλλά οι αγγλικές συντομογραφίες, όπως auto-sync (automatic synchronisation = αυτόματος συγχρονισμός), δεν μπορούν να θεωρηθούν καλύτεροι όροι.

Ένα τηλέφωνο είναι για όλο τον κόσμο, ακόμα και αυτούς που δεν γνωρίζουν την αγγλική, οπότε θα πρέπει να είναι κατανοητή η πρόταση στη γλώσσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα το ανοιξουμε το recovery κατα την εκκινηση??? εχει συνδιασμο??? Εκανα Format system kai factory reset και τωρα δεν ανοιγει....Βοθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπερβάλεις λίγο; Δεν κάνουμε αντιπαράθεση γλωσσών αλλά οι αγγλικές συντομογραφίες, όπως auto-sync (automatic synchronisation = αυτόματος συγχρονισμός), δεν μπορούν να θεωρηθούν καλύτεροι όροι.

Ένα τηλέφωνο είναι για όλο τον κόσμο, ακόμα και αυτούς που δεν γνωρίζουν την αγγλική, οπότε θα πρέπει να είναι κατανοητή η πρόταση στη γλώσσα τους.

 

Δηλαδή σου φαίνεται σωστή μετάφραση το "εκκινητης" για το launcher;

 

Εγώ γελάω με τα ελληνικά....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου φαίνεται σωστή μετάφραση το "εκκινητης" για το launcher;

 

Εγώ γελάω με τα ελληνικά....

 

...καλά έτσι και αλλιώς η μετάφραση όρων πληροφορικής/τεχνολογίας είναι μια πονεμένη ιστορία σε όλους τους τομείς (πόσο δόκιμο είναι το "συμπαγής ή σύμπακτος δίσκος" για το CD; ). Προσωπικά προτιμώ να μη μεταφράζονται γιατί με δυσκολεύουν να καταλάβω τουλάχιστον τις μισές φορές σε τι αναφέρονται σε σχέση με τα αγγλικά.

Πάντως υπάρχει λογικά λύση για "βελτίωση" στην AOSP (και κάθε άλλη rom του G3S), χρησιμοποιώντας τα πακέτα μεταφράσεων που δημιούργησε και ανέφερε πρόσφατα μέλος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα το ανοιξουμε το recovery κατα την εκκινηση??? εχει συνδιασμο??? Εκανα Format system kai factory reset και τωρα δεν ανοιγει....Βοθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειλικρινά ειναι η πρωτη σκεψη που μου ηρθε μολις εγραψε πιο πανω ο φίλος για φορματ στο system.

θα πρεπει να περασεις με flashtool γνησια και μετα με mobileuncle tools το recovery. Αν δεν ειναι ροοταρισμενη η ρομ θα πρεπει να τη ρουταρεις πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασκα ψηθηκα τωρα να περασω την ρομ....Καταφερα κα μπηκα στο recovery (Για οποιον την ξαναπατησει USB συνδεδεμενο και ανοιξτε το τηλεφωνο μετα αφου βγαλει την ενδειξη οτι φορτιζει και πατηστε παρατεταμενα το πανω πληκτο της εντασης) Ειχα κανει ενα backup προσφατα και ανοιξα το τηλεφωνακι....Τωρα θα περασω την ρομ.....χεχεχχεχε
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος εκκίνησης του τηλεφώνου σε recovery mode έχει ειπωθεί αρκετές φορές. Συνδιασμός των πλήκτρων power και volume up με συνδεδεμένο το καλώδιο USB.
Link to comment
Share on other sites

...καλά έτσι και αλλιώς η μετάφραση όρων πληροφορικής/τεχνολογίας είναι μια πονεμένη ιστορία σε όλους τους τομείς (πόσο δόκιμο είναι το "συμπαγής ή σύμπακτος δίσκος" για το CD; ). Προσωπικά προτιμώ να μη μεταφράζονται γιατί με δυσκολεύουν να καταλάβω τουλάχιστον τις μισές φορές σε τι αναφέρονται σε σχέση με τα αγγλικά.

Πάντως υπάρχει λογικά λύση για "βελτίωση" στην AOSP (και κάθε άλλη rom του G3S), χρησιμοποιώντας τα πακέτα μεταφράσεων που δημιούργησε και ανέφερε πρόσφατα μέλος εδώ.

 

το πακέτο με τα ελληνικά που αναφέρεις το έχω

μπορώ δλδ να το περάσω ;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα, η ελληνική γλώσσα διανέμεται δωρεάν στο GitHub και μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε με όποιο τρόπο θέλετε.

Στις σελίδες που παραπέμπω στο GitHub μπορείτε να βρείτε έτοιμα πακέτα εγκαταστάσεων, τα οποία δεν έχουν τίποτα περισσότερο από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές του Jiayu G3S, οι οποίες περιλαμβάνουν την ελληνική γλώσσα.

Edited by nikan
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα, η ελληνική γλώσσα διανέμεται δωρεάν στο GitHub και μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε με όποιο τρόπο θέλετε.

Στις σελίδες που παραπέμπω στο GitHub μπορείτε να βρείτε έτοιμα πακέτα εγκαταστάσεων, τα οποία δεν έχουν τίποτα περισσότερο από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές του Jiayu G3S, οι οποίες περιλαμβάνουν την ελληνική γλώσσα. Αυτό σημαίνει ότι όποια rom και αν έχετε βάλει δεν επηρεάζεται από την εγκατάσταση αυτών των πακέτων.

 

Πήγα να περάσω τα ελληνικά φίλε μου και μάλλον η συγκεκριμένη ρομ που είναι 4.2.2 δεν τα υποστηρίζει, ενώ την πήρε κανονικά το τηλέφωνο δεν άνοιγε έκανε συνέχεια επανεκκίνηση

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο αρχείο framework-res.apk, το δικό σου είναι έκδοσης AOSP 4.2.3 και είναι το μοναδικό αρχείο συστήματος που περιέχει γλώσσες, γι'αυτό σου έκανε επανεκκινήσεις.

Οπότε το δικό μου πακέτο ελληνικής γλώσσας κάνει για την επίσημη rom 4.2.1 της Jiayu.

Μπορείς να κάνεις δικό σου πακέτο ελληνικών με το jBART, για την rom που έχεις τώρα ή για όποια rom θέλεις να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη συσκευή αλλά..

Η πρώτη συσκευή που πήρα ήταν το g3 . Στο μήνα το έστειλα πίσω γιατί μου είχε χαλάσει το jack του hands free και ο ήχος στα ακουστικά έβγαινε παραμορφωμένος. Μόλις το κινητό πάτησε Κίνα , φάνηκε δηλαδή το tracking να είναι Κίνα μου έστειλαν σε αντικατάσταση το g3s (Προς τιμή της banggood). 6 Μήνες μετά το g3s βγάζει αντίστοιχο πρόβλημα . Όταν πιέζεται ελαφρώς το βύσμα των ακουστικών προς τη μια κατεύθυνση ο ήχος βγαίνει παραμορφωμένος και πολύ χαμηλός. Αυτή τη φορά ελπίζω να μπορέσει να μου το φτιάξει κάποιος τεχνικός εδώ. Η αλήθεια είναι πως μίλησα με ένα φίλο μου ηλεκτρονικό που ΔΕΝ ειδικεύεται στα κινητά αλλά έχει μια μικρή εμπειρία σε αυτά και μου είπε πως είναι ψεύτικα. Δεν αναφερόταν στα κινέζικα αλλά σε όλα. Είχα ένα ΝΟΚΙΑ Ε52 παλιότερα και το συγκεκριμένο το παράτησα όταν άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις όταν χρησιμοποιούσα τα hands free.

Σκέφτομαι σα λύση και την αγορά Bluetooth με ραδιόφωνο.

Έχει συναντήσει κάποιος φίλος αντίστοιχο πρόβλημα ή τελικά τα καταστρέφω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι ειχα ενα προβλημα περιπου ιδιο με εσενα.οταν το παρηγγειλα το κινητο πηρα μαζι και hans free και bluetuth απο το ιδιο καταστημα το to2c.com και καλα αυτα που προτειναν αυτοι.αρχισα να τα χρησιμοποιω ενναλαξ.και για τα δυο μου παραπονιοντουσαν οι συνομιλητες μου οτι με ακουγαν βαθια και με βουλωμα.τα παρατησα και τα δυο.και εγω στην αρχη νομιζα οτι φταει το βυσμα αλλα στην συνεχεια οταν εβαλα τα hans free τι γυναικας μου που ειναι απο samsung καταλαβα πως οτι πληρωσεις παιρνεις.επισης ακριβως το ιδιο και για το μπλε δοντι....
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ τα ακουστικά της jiayu μαζί με το τηλέφωνο και παρόλο που είναι αρκετά ποιοτικά 10€ τα πήρα, και εμένα μου παράπονιονται ότι δεν με ακούν καλά.

Υπάρχει κάποιο tool που να δυναμώσει το μικρόφωνο;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ τα ακουστικά της jiayu μαζί με το τηλέφωνο και παρόλο που είναι αρκετά ποιοτικά 10€ τα πήρα, και εμένα μου παράπονιονται ότι δεν με ακούν καλά.

Υπάρχει κάποιο tool που να δυναμώσει το μικρόφωνο;;

 

Aρκετα ποιοτικα τα ακουστικα της Jiayu; Τα πηρες και 10€;

 

Το καταλαβαινω να μην εχεις απαιτησεις εσυ απο τον ηχο, αλλα πως μπορεις ρε αδερφε να τα χαρακτηριζεις και 'αρκετα ποιοτικα';

Μαπα, μαπα, μαπα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτιά μου τα ακούω καθαρά και με ωραίο μπάσο αν είναι ή όχι καλά δεν το γνωρίζω.

Γι αυτό που ρωτάω ξέρεις κάτι;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ τα ακουστικά της jiayu μαζί με το τηλέφωνο και παρόλο που είναι αρκετά ποιοτικά 10€ τα πήρα, και εμένα μου παράπονιονται ότι δεν με ακούν καλά.

Υπάρχει κάποιο tool που να δυναμώσει το μικρόφωνο;;

 

...μέσω Engineer mode (π.χ. μέσα από Mobileuncle tools) μπορείς να ορίσεις τιμές "ευαισθησίας" του μικροφώνου (headset mic λογικά; ), που ίσως βοηθήσει. Αν δεν λανθάνω, ορίζονται ανάποδα από ότι συνήθως (με φθίνουσα μορφή). Δες κάποιον ανάλογο οδηγό για παραδείγματα.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Αυτά από ότι βλέπω είναι για τον ήχο στις κλήσεις

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά από ότι βλέπω είναι για τον ήχο στις κλήσεις

 

...για όλες τις περιπτώσεις είναι, αλλά το θέμα είναι να βρεις τις τιμές που βελτιστοποιούν το κάθε κινητό. Αλλιώς μπορεί και να το χειροτερέψει κάποιος αν δεν κατανοεί τι πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα το ανοιξουμε το recovery κατα την εκκινηση??? εχει συνδιασμο??? Εκανα Format system kai factory reset και τωρα δεν ανοιγει....Βοθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παιδιά, υπάρχουν πουθενά απλές οδηγίες για το G3S για να ξεφύγουμε από το bootloop μετά από factory reset;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερθηκα σε προβλημα στα ακουστικά αλλά στο ίδιο το βύσμα πανω στην πλακετα της συσκευης. Πιθανο να εχουν αποκολληθεί οι επαφες του βυσματος.

Τα ακουστικα αυτα ειναι μοτορόλα και τα χρησιμοποιώ εδώ και καιρο και δουλευαν καλυτερα απο όλα οσα δοκίμασα. Με ακουγάν όλοι κανονικά και τους άκουγα και εγώ. Να πω επίσης πως τα περισσότερα που παρήγγειλα απο Κίνα είχαν μάπα μικρόφωνο. Τα γνήσια της jiayu είχαν μάπα μικρόφωνο αλλά ακουγόντουσαν καλά στα αυτιά μου. Δεν τίθεται ακουστικών πάντως στην περίπτωση μου αλλα hardware προβλημα στη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου ,πριν απο δυο μηνες παρελαβα ενα Lenovo Α850 αλλα ηθελα να αγορασω το Jiayu 3GS βεβαια δεν υπηρχε σε stock αλλα ειχα ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο κινητο,το ερωτημα μου ειναι λοιπον μετα απο αρκετους μηνες χρησης απο εσας ,τη γευση σας εχει αφησει το συγκεκριμενο κινητο ,τυχον προβληματα κτλ.Ευχαριστω πολυ ενδιαφερομαι να το αγορασω για τον αδελφο μου ,η γνωμη σας ειναι πολυτιμη για μενα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου ,πριν απο δυο μηνες παρελαβα ενα Lenovo Α850 αλλα ηθελα να αγορασω το Jiayu 3GS βεβαια δεν υπηρχε σε stock αλλα ειχα ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο κινητο,το ερωτημα μου ειναι λοιπον μετα απο αρκετους μηνες χρησης απο εσας ,τη γευση σας εχει αφησει το συγκεκριμενο κινητο ,τυχον προβληματα κτλ.Ευχαριστω πολυ ενδιαφερομαι να το αγορασω για τον αδελφο μου ,η γνωμη σας ειναι πολυτιμη για μενα.

 

Καλό γρήγορο ωραία οθόνη αλλά έχει αρκετά προβλήματα με το πιο γνωστό το digitizer εμένα στην πρώτη βδομάδα μου χάλασε. Εγώ θα το απέφευγα να το αγοράσω ξανά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...