Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(bootloader) version: 0.5

(bootloader) version-bootloader: 1.55.0000

(bootloader) version-baseband: 4A.21.3263.04

(bootloader) version-cpld: None

(bootloader) version-microp: None

(bootloader) version-main: 3.62.401.1

(bootloader) version-misc: PVT SHIP S-ON

(bootloader) serialno:

(bootloader) imei:

(bootloader) meid: 00000000000000

(bootloader) product: m7_ul

(bootloader) platform: HBOOT-8064

(bootloader) modelid: PN0710000

(bootloader) cidnum: HTC__304

(bootloader) battery-status: good

(bootloader) battery-voltage: 4326mV

(bootloader) partition-layout: Generic

(bootloader) security: on

(bootloader) build-mode: SHIP

(bootloader) boot-mode: FASTBOOT

(bootloader) commitno-bootloader: dirty-bb768ae1

(bootloader) hbootpreupdate: 11

(bootloader) gencheckpt: 0

all: Done!

finished. total time: 0.049s

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον ότι περάσω πρέπει να γίνει με fastboot. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποια είναι η σωστή έκδοση και ποια ακριβώς η διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεκίνα από την αρχή, βεβαιώσου πως είσαι unlocked ή s-off, πέρνα σωστά το recovery (αν είσαι unlocked με fastboot flash recovery recovery_name.img), κάνε wipe cache (fastboot erase cache) και μετά δοκίμασε να μπεις στο recovery..

 

Αν δεν τα καταφέρεις στείλε μου pm να τα πούμε πιο αναλυτικά από κει..

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κατάφερα να μπω στο CWM.

Edited by APNEA30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες μόλις τσίμπησα το htc one dual sim από αγγλία.

Εκτός της εφαρμογής που να έχει ελληνικά΄στο πληκτρολόγιο υπάρχει κάποια άλλη τροποποίηση/βελτίωση που προτείνετε?

 

Για παράδειγμα το μενου με τις εφαρμογές δε μου αρέσει πολύ

Edited by john1987
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.Θελω την βοήθεια σας . Εχω βάλει viper rom στο τηλέφωνο και θέλω να γνρισω στην stock.Εχω κρατήσει back up της μαμάς του αλλά όταν γυρνάω μου δείχνει Οτι Εχω πρόβλημα με το root και επίσης όταν μου βγάζει τα updates δεν μτορει να μου τα περάσει. Δεν ξέρω πως να περάσω το recovery της μαμάς του γιατί λογικά αυτό φταίει του δεν κάνει τα updates.Το τηλ. το Εχω δώσει σε ενα φίλο και θέλω να του το φτιάξω σαν καινούργιο,όποιος μπορεί ας με ξεστραβώσει Edited by samy_roula7
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πρώτα ένα fastboot getvar all για να σου πούμε λεπτομέρειες..

ΥΓ. Σβήσε το imei σου μιας και δεν μας χρειάζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πρώτα ένα fastboot getvar all για να σου πούμε λεπτομέρειες..

ΥΓ. Σβήσε το imei σου μιας και δεν μας χρειάζεται.

 

? Τι να κάνω ακριβώς?

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να το ρωτήσω αλλιώς,έχω κρατήσει back up από την Stock rom τώρα εχω viper αν από recovery κάνω restore και κλειδώσω boot loader θα γυρίσω μαμά και θα παίρνω κανονικά τα updates n πρέπει να κάνω Kαι κάτι άλλο?thanks in advance
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω το τηλέφωνο μαζί μου. Αλλά αυτό που γράφω από πάνω γίνεται;
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω το τηλέφωνο μαζί μου. Αλλά αυτό που γράφω από πάνω γίνεται;

 

Όχι έτσι όπως το λες δεν γίνεται.. Το θέμα είναι όμως ότι χωρίς το τηλέφωνο δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τη σωστή διαδικασία.

Πχ. φοράς το σωστό firmware στη συσκευή ανάλογα με το backup που έχεις ή όχι? Είναι unbranded η συσκευή ή όχι?

Για να σου ζητάω το getvar all έχω λόγο, δεν το κάνω για πλάκα..

 

Κι ένα γενικό σχόλιο, σταματήστε πια να τα θέλετε όλα στο πιάτο, δεν γίνεται. Ή θα ψαχτείτε και μόνοι σας ή μην τα πειράζετε.

Δεν μπορούμε να γίνουμε μάντεις και να μαντεύουμε τι έχει κάνει ο καθένας στη συσκευή του για να απαντάμε έτσι αβίαστα.

Αν μετά brickάρετε τις συσκευές σας θα φταίει το myphone και οι moderators του που γράφουν, έτσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όκ. Καταρχήν σορυ αν σας βάζω σε μανούρα να με βοηθήσετε, μπορείτε απλά να μην το κάνετε. Κατά δεύτερον το έχω "πειραξει" τόσο ώστε να μην το brickαρω είμαι s-on ,δεν τα θέλω στο πιάτο και νομίζω ότι αυτό φαίνεται από τα ποστ μου. Τέλος δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ρίξει ευθύνες κανένας σε κανέναν γιατί νομίζω ότι είμαστε ενήλικες και άρα υπό λόγοι των πράξεων μας.

Το τηλ είναι unbranded,firmware δεν έχω πειράξει, το τηλ είναι με ελληνικό cid ,το τηλ απλά του είχα ξεκλειδώσει bootloader και του πέρασα την viper μέσω custom recovery. Αυτά. Ευχαριστώ.

Edited by samy_roula7
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εφαρμογή της HTC δεν υπάρχει απ'όσο γνωρίζω.

Μπορείς να αλλάξεις τα εικονίδια με την εξής https://play.google.com/store/apps/details?id=sg.ruqqq.IconThemer&hl=en αλλά δε ξέρω να σου πω τι ακριβώς χρειάζεται μιας και δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

Οι άλλες σου επιλογές είναι, είτε χρησιμοποιώντας κάποιον άλλον launcher π.χ nova/apex, είτε δοκιμάζοντας μία custom rom.

Δυο καλές custom rom βασισμένες στο sense που υποστηρίζουν από μαμά αλλαγή εικονιδίων είναι η Viper και η InsertCoin που χρησιμοποιώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινη λυση για το προβλημα του ηχου κλησεων μετα την αναβαθμιση του Υπηρεσιες google play εκδοση 6.5.99.

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ROOT KAI CUSTOM ROM

Κατεβαζουμε απο το store την εφαρμογη disable service https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice

Την ανοιγουμε -third party βλεπουμε το Yπηρεσιες google play το ανοιγουμε και βρισκουμε το checkinservice το ξετικαρουμε

μονο αυτο, reboot η επανεκινηση της συσκευης και εχουμε ηχο κανονικα στις κλησεις.

Edit αν δεν εχετε προβλημα με τον ηχο μην το κανετε

Για παν ενδεχομενο καντε nandroid back up πριν το δοκιμασετε.

Εκανα ολα τα update απο το store κανονικα και μεχρι στιγμης εχω ηχο στις κλησεις κανονικα.

Πηγη xda htc one.

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλο post

Οσοι ειστε με viper rom ,Το team venom εβγαλε fix για το προβλημα του ηχου

Aναζητηστε το στο venom hub -addons -hot fix- no sound during phone calls.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλες οι μεγάλες sense based custom roms, εκτός της Viper, αναβαθμίστηκαν σε lollipop 5.0.2.

Πέρασε καμία κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Κάτι μικροπροβληματάκια υπάρχουν από τα λίγα που βλέπω στο xda βέβαια.

Eγώ παραμένω SE 4.4.3 kitkat καθώς χρησιμοποιώ αρκετά το xposed framework, το οποίο δε λειτουργεί, ακόμα τουλάχιστον, σε ART.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μεγάλες sense based custom roms, εκτός της Viper, αναβαθμίστηκαν σε lollipop 5.0.2.

Πέρασε καμία κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Κάτι μικροπροβληματάκια υπάρχουν από τα λίγα που βλέπω στο xda βέβαια.

Eγώ παραμένω SE 4.4.3 kitkat καθώς χρησιμοποιώ αρκετά το xposed framework, το οποίο δε λειτουργεί, ακόμα τουλάχιστον, σε ART.

 

Εβαλα την Maximus & την Skydragon. Προβληματα δεν εχω αντιμετωπισει, μου κρασαρει καμμια φορα το Photo Studio (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kvadgroup.photostudio) αλλα δεν το θεωρω σοβαρο... Ισως τραβαει λιγο παραπανω μπαταρια...

Και κατι αλλο, ενημερωτικα: Χρησιμοποιησα αυτο: http://forum.xda-developers.com/htc-one/development/mod-modpack-htc-sense-rom-android-5-0-2-t3009257 το οποιο για καποιο λογο που δεν καταλαβα, μου "εξαφανισε" το partition \sdcard και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο... (διορθωθηκε περνωντας απο την αρχη αλλη rom)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε κάποια με lollipop δεν θα έχουμε το xposed δηλαδή;Θα αργήσω πολύ να περάσω όπως φαίνεται.

 

Οχι, δεν δουλευει προς το παρον... Κι εγω στην αρχη "χαλαστηκα", αλλα προτιμω μια ολοκαινουργια rom (εφ'οσον βεβαια ειναι και σταθερη, μια και μιλαμε για custom) παρα καποια utilities που καμμια φορα πιο πολλα προβληματα προκαλουν παρα λυνουν... Προσωπικα 2-3 mods χρησιμοποιουσα και μπορω να "ζησω" και χωρις αυτα! :lol: Ο καθενας βεβαια, οπως θελει... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για το sense 6 toolbox δεν...

Απορώ πως μπορείτε χωρίς αυτό.. :p

Μπαταρία είδες καμιά διαφορά;

Το θέμα είναι ότι είμαι S-ON και δε μπορώ να περάσω το τελευταίο firmware αν και είδα ότι και με το παλιό μια χαρά πέρασε σε αρκετούς.

Και κάτι άλλο η κάμερα με το προβληματικό βίντεο στα 1080p έφτιαξε με το lollipop;

Κανάς κέρνελ για wake gestures παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για το sense 6 toolbox δεν...

Απορώ πως μπορείτε χωρίς αυτό.. :p

Μπαταρία είδες καμιά διαφορά;

Το θέμα είναι ότι είμαι S-ON και δε μπορώ να περάσω το τελευταίο firmware αν και είδα ότι και με το παλιό μια χαρά πέρασε σε αρκετούς.

Και κάτι άλλο η κάμερα με το προβληματικό βίντεο στα 1080p έφτιαξε με το lollipop;

Κανάς κέρνελ για wake gestures παίζει;

 

Το 1080p video ειναι ΟΚ... Η μπαταρια ΙΣΩΣ "φευγει" λιγο πιο γρηγορα, ΙΣΩΣ ομως δουλευει λιγο καλυτερα το saver mode... (θελω ακομα λιγο χρονο για σιγουρη γνωμη)

Την περασα κατ'ευθειαν, χωρις να ασχοληθω με το firmware (ειμαι s-off)...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δοκίμασα για καμιά βδομάδα lollipop roms.

Συγκεκριμένα Maximus, ARHD και τις δύο με elementalx kernel.Με firmware της kitkat 6.09.... δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Λίγο πιο fluid μου φάνηκε όλο το σκηνικό.Εκτός ίσως από το άνοιγμα των recents tabs που παρατήρησα μία μικρή καθυστέρηση.

Βέβαια χρησιμοποιούσα το κλασικό grid view κι όχι το νέο στυλ με τις καρτέλες.

Στο θέμα μπαταρίας δεν είδα καμιά τεράστια διαφορά.

Πολύ καλύτερη αναμονή.Παράδειγμα 2-3% μείωση, την ώρα που κοιμόμουν ενώ πριν έχανα σίγουρα ένα 10%.

Όμως παρατήρησα μεγαλύτερη κατανάλωση όσο χρησιμοποιούσα το κινητό.Μία η άλλη δηλαδή.

Παρ'όλα αυτά η απουσία του xposed/sense6toolbox με οδήγησε πάλι σε kitkat.

Τα καλά νέα είναι πως σύντομα το xposed θα μας κάνει παρέα και στο lollipop. :D

 

http://www.androidpolice.com/2015/02/10/xposed-framework-android-5-0art-just-around-corner/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω στα χέρια μου μια συσκευή με 4.3 λειτουργικό.

Έρχεται ειδοποίηση για αναβάθμιση αλλά πάει να την κάνει και βγάζει σφάλμα και απο οτι διάβασα έχει αλλαγμένο cid

Όντως μπήκα bootloader και έχει cid μόνο άσους δηλαδη κάπως έτσι 111111

Πως μπορώ να βρω ποιο ειναι το cid της συσκευής να το ξαναπεράσω και να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω στα χέρια μου μια συσκευή με 4.3 λειτουργικό.

Έρχεται ειδοποίηση για αναβάθμιση αλλά πάει να την κάνει και βγάζει σφάλμα και απο οτι διάβασα έχει αλλαγμένο cid

Όντως μπήκα bootloader και έχει cid μόνο άσους δηλαδη κάπως έτσι 111111

Πως μπορώ να βρω ποιο ειναι το cid της συσκευής να το ξαναπεράσω και να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις;

Kαλημερα ριξε μια ματια σε αυτο το screenshot post #331 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=392017&page=23

εκτος απο το super cid 1111 που βλεπεις δες αν εχει και s off ωστε να γνωριζεις πια ειναι η κατασταση της συσκευης

Δεν γνωριζω πως θα ξανα περασεις το δικο του cid, αλλα δες αυτο το post # 6370 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364476&page=425

ωστε να δοκιμασεις να το επαναφερεις στην stock κατασταση ,η στειλε ενα pm στον kollato να σε κατατοπιση καλυτερα.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

ενδιαφερομαι να παρω ενα M7 και επειδη εχω το μικροβιο με τα custom roms σκεφτομαι να βαλω την evolution 91 οταν το παρω.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει τι ειναι το xposed?

Και τελευταιο,το προβλημα με την μωβ καμερα ειναι σιγουρο οτι θα το εμφανισει ή συμβαινει σε παλαιοτερες σειρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ενδιαφερομαι να παρω ενα M7 και επειδη εχω το μικροβιο με τα custom roms σκεφτομαι να βαλω την evolution 91 οταν το παρω.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει τι ειναι το xposed?

Και τελευταιο,το προβλημα με την μωβ καμερα ειναι σιγουρο οτι θα το εμφανισει ή συμβαινει σε παλαιοτερες σειρες?

Καλημερα για την καμερα ριξε μια ματια στο post #6463 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364476&page=431

To xposed σου δινει την δυνατοτητα να κανεις παραμετροποιηση αλλαγες στην ρομ πχ να αλλαξεις το χρωμα στα εικονιδια

στην status bar ,νομιζω πως θελει root η συσκευη για να δουλεψει δεν θυμαμαι ,και νομιζω πως δεν ειναι ακομα 100%

συμβατο με τις lolipop ρομ .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...