Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gps κανενα θεμα. το λογισμικο της καμερας ειναι παρα πολυ απλο και το zoe κανει παπαδες. η θηκη χαλαει οποιοδηποτε κινητο οχι μονο το one

 

ναι αυτό λέω και εγώ, οπότε το πλεονέκτημα εμφάνισης ή και ποιότητας κατασκευής (λέγε με αλουμίνιο) χάνεται σε αυτά ειδικά που υπερέχουν...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θεωρητικά ναι. τι να πω να βαζεις πλαστική θήκη σε πλαστικό κινητό ειναι σαν να βάζεις πιτόγυρο μέσα σε φρατζόλα ψωμί :p

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία διαφορά στο hardware, ούτε εξωτερική διαφορά στη συσκευή, ούτε στο κουτί.

 

Επίσης η πιθανότητα να έχουν hardware πρόβλημα δεν φαίνεται να συσχετίζεται με την τιμή αγοράς, αφού πολλοί για να πετύχουν μια σωστή στο Πλαίσιο που το δίνει €650 αναγκάστηκαν να αλλάξουν 5-6 συσκευές.

 

Αυτά όμως που πολλούν τα σκρουτζομάγαζα κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν firmware με Carrier ID κάποιου παρόχου όπως VODAFONE ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ή T-MOBILE, που σημαίνει (1) αυτό που αναφέρει ο kollatos παραπάνω (2) δεν θα παίρνεις OVER-THE-AIR update όταν βγάζει το update η HTC αλλά όταν το βγάζει ο πάροχος (αν το βγάζει)

 

Το (2) δεν είναι παράγοντας αν έτσι κι αλλιώς σκέφτεσαι να το ξεκλειδώσεις για να βάλεις κάποια Custom ROM.

Το (1) είναι λίγο περίεργο βάση του ότι σε όλα τα ευρωπαϊκά το hardware είναι το ίδιο, αλλά το HTC Service λέει ότι αν είναι ελληνική (HTC__N34) το service παίρνει 2-3 εβδομάδες, ενώ αν είναι ξένη, παίρνει 4-6 εβδομάδες.

 

 

 

Ναι, αλλά λόγω ARVATO πιο σύντομο είναι να στείλω το κινητό στο amazon Αγγλίας που σίγουρα θα μου το φτιάξουν/αντικαταστήσουν παρά να το στείλω εδώ και κατά 90% να μου το βγάλουν εκτός εγγύησης λόγω ΥΓΡΑΣΪΑΣ ή να μου το επισκευάσουν σε κάνα μήνα στην καλύτερη περίπτωση... Όσο υπάρχει arvato εγώ μόνο από έξω θα αγοράζω κινητά...

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα; Δεν έχει μεγάλη διαφορά;

Σκέφτομαι να πάρω το ΟΝΕ, αλλά φοβάμαι μην ζοριστώ με τη χαμηλή ανάλυση της κάμερας

 

Ας με διορθώσουν οι κάτοχοί του, αλλά αν θες να κάνεις παρουσίαση των φωτό σε μεγάλη οθόνη και δει τοπίων, για εκτυπώσεις σε 10Χ15 πορτραίτων δεν θα δεις καμιά διαφορά, ούτε και φυσικά σε uploads σε σελίδες κοινωνικής δυκτίωσης...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι κάτοχοί του, αλλά αν θες να κάνεις παρουσίαση των φωτό σε μεγάλη οθόνη και δει τοπίων, για εκτυπώσεις σε 10Χ15 πορτραίτων δεν θα δεις καμιά διαφορά, ούτε και φυσικά σε uploads σε σελίδες κοινωνικής δυκτίωσης...

 

Αν δεν έχεις σκοπό να βγάλεις τοπία με έμφαση στη λεπτομέρεια τότε θα σε καλύψει μια χαρά. Ούτως ή άλλως στα site κοινωνικών δικτύων συνήθως (πάντα) κατεβαίνει η ποιότητα για μείωση του μεγέθους. Αν το πάρεις κι αρχίσεις να ψάχνεις λεπτομέρειες θα απογοητευτείς. Η ταχύτητα και οι λειτουργίες είναι τα πλεονεκτήματα αυτής της υλοποίησης. Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ σπουδαία την δυνατότητα καταγραφής πριν το "κλικ".

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ σπουδαία την δυνατότητα καταγραφής πριν το "κλικ".

 

Λόγω του ότι δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα του ΟΝΕ τι εννοείς ακριβώς με αυτό?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα του ΟΝΕ τι εννοείς ακριβώς με αυτό?

 

Στο one υπάρχει μια λειτουργία της φωτογραφικής με το όνομα zoe. Αυτή σου δίνει τη δυνατότητα εγγραφής 3 δευτερολέπτων βίντεο σε full (φωτογραφική) ανάλυση. Τα 2 δευτερόλεπτα είναι μετά το κλικ ενώ το 1 πριν. Έτσι αν πχ θέλεις να πιάσεις κάτι δε χρειάζεται να προβλέψεις το ποτέ θα γίνει αλλά να πατήσεις το κουμπί λήψης αμέσως μετά. Η συσκευή "γράφει" και διαγράφει συνεχώς ούτως ώστε να μην χάνεις τη στιγμή.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην htc παιδια.Εχουμε καμια σημαντικη πληροφορηση στο τι ερχεται?Αξιζει να περιμενω τον διαδοχο του one η θα ειναι το ιδιο απλα με 800αρι επεξεργαστη και διαφορα παιχνιδακια.

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

και αυτο να ισχυει μια χαρα θα ειναι. με 800αρι καλη οθονη και μια καλη καμερα ακομα και με τον ιδιο σχεδιασμο δε θελεις κατι αλλο

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να βγάλεις τοπία με έμφαση στη λεπτομέρεια τότε θα σε καλύψει μια χαρά. Ούτως ή άλλως στα site κοινωνικών δικτύων συνήθως (πάντα) κατεβαίνει η ποιότητα για μείωση του μεγέθους. Αν το πάρεις κι αρχίσεις να ψάχνεις λεπτομέρειες θα απογοητευτείς. Η ταχύτητα και οι λειτουργίες είναι τα πλεονεκτήματα αυτής της υλοποίησης. Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ σπουδαία την δυνατότητα καταγραφής πριν το "κλικ".

 

Το G2 εχει κάτι παρόμοιο,βγάζει 5 δεύτερα (5 φώτο).Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εδώ που τα λέμε,μονο για να τεστάρω το τι ειναι...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην htc παιδια.Εχουμε καμια σημαντικη πληροφορηση στο τι ερχεται?Αξιζει να περιμενω τον διαδοχο του one η θα ειναι το ιδιο απλα με 800αρι επεξεργαστη και διαφορα παιχνιδακια.

 

Τον Φεβρουάριο λογικά θα παρουσιάσει την επόμενη γενιά του Μ7. Αντίθετα από άλλες εταιρίες χρειάζεται να βελτιώσει σημεία του Μ7 για να ξαναπάρει τα σκήπτρα. Δεν ξέρω τι έχεις σαν εναλλακτική μέχρι τότε αλλά η γνώμη μου είναι να περιμένεις. Αν η HTC κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα από όλους πρώτον (και αρνητικό) θα αργήσει αρκετά μέχρι να περάσει τη συσκευή της στην αγορά, αλλά συγχρόνως θα προσφέρει και το κάτι παραπάνω. Νομίζω πάντως για άμεση αγορά το G2 παίζει να είναι καλύτερο αν δεν σε απασχολεί η αίσθηση αυτού που θα κρατάς. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 2 συσκευές με έξι μήνες διαφορά.

Εγώ πάντως προσωπικά με βλέπω να ψωνίζω το Μ8 προς το τέλος του καλοκαιριού αφού δύσκολα θα δω κάτι καλύτερο από τους άλλους.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ηρθε η 4.3 και την πέρασα.

Ρε παιδια βλεπω να την καταπίνει τη μπαταρία μετα την ενημερωση.

Το εχει προσεξει κανεις αλλος?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορεί κάποιος αν το έχει στα χέρια του να μου πει αν υπερισχύει καπου το ONE google edition ή γενικά τι διαφορές στην απόδοση έχει πέρα απο to vanilla android?
Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι κάτοχοί του, αλλά αν θες να κάνεις παρουσίαση των φωτό σε μεγάλη οθόνη και δει τοπίων, για εκτυπώσεις σε 10Χ15 πορτραίτων δεν θα δεις καμιά διαφορά, ούτε και φυσικά σε uploads σε σελίδες κοινωνικής δυκτίωσης...

 

Το πιο απλο που μπορει να θελει καποιος παιρνοντας μια καλη συσκευη με τις συγχρονες πια καμερες, διναι να φωτογραφιζει την καθημερινοτητα (οικογενεια, δουλεια, κλπ.). Η πιο απλη εξελιξη μεχρι στηγμης ειναι να αρχειοθετει τις φωτο και να μπορει να τις προβαλει π.χ. σε μια τηλεοραση (δεν το εχω δοκιμασει ακομα, εχτες πηρα τη συσκευη). Αν η αναλυση του ΟΝΕ δεν καλυπτει αυτο ικανοποιητικα, τοτε το θεωρω αποτυχια για μια τοσο εξαιρετικη συσκευη (ειναι απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει) και δεν καταλαβαινω ειλικρινα τη λογικη της HTC με κανεναν τροπο. Δικαιολογια δεν ειναι η κοινωνικη δικτυωση που διαβαζω αρκετα, αυτο δεν το χρησιμοποιουν ολοι και εμενα που μου αρεσει η φωτογραφια μου ειναι αδιαφορο, ουτε η εκτυπωση π.χ. σε 10χ15 διοτι με τις εξελιξεις των media αυτο καταργειται σιγα σιγα...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο που μπορει να θελει καποιος παιρνοντας μια καλη συσκευη με τις συγχρονες πια καμερες, διναι να φωτογραφιζει την καθημερινοτητα (οικογενεια, δουλεια, κλπ.). Η πιο απλη εξελιξη μεχρι στηγμης ειναι να αρχειοθετει τις φωτο και να μπορει να τις προβαλει π.χ. σε μια τηλεοραση (δεν το εχω δοκιμασει ακομα, εχτες πηρα τη συσκευη). Αν η αναλυση του ΟΝΕ δεν καλυπτει αυτο ικανοποιητικα, τοτε το θεωρω αποτυχια για μια τοσο εξαιρετικη συσκευη (ειναι απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει) και δεν καταλαβαινω ειλικρινα τη λογικη της HTC με κανεναν τροπο. Δικαιολογια δεν ειναι η κοινωνικη δικτυωση που διαβαζω αρκετα, αυτο δεν το χρησιμοποιουν ολοι και εμενα που μου αρεσει η φωτογραφια μου ειναι αδιαφορο, ουτε η εκτυπωση π.χ. σε 10χ15 διοτι με τις εξελιξεις των media αυτο καταργειται σιγα σιγα...

 

Και ποιος σου είπε ότι δεν μπορεί να το κάνει αυτό που λες; Όλοι όσοι βγάζουν κακή τη φωτογραφική του one τραβάνε τοπία και κτίρια από μακρυά και κάνουν ζουμ στις λεπτομέρειες. Αν για σένα αυτή είναι η καθημερινότητα τότε δεν κάνει αυτή η συσκευή για σένα. Για μένα που η καθημερινότητα είναι ο καφές με τους φίλους, το παιχνίδι με τον ανηψιό μου, η βόλτα στην παραλία κτλ με καλύπτει μια χαρά, ίσως και καλύτερα από άλλες που σε οποιαδήποτε φωτογραφία μετά το σούρουπο ενεργοποιούν το φλας. Η ιδέα των ultrapixel ήταν σαφως καλύτερη από ακόμα μια αύξηση στα MP. Βλέπεις ότι και η Apple ακολούθησε (για μένα πολύ σπουδαίο, γιατί η Apple συνήθως δεν ασχολείται με αριθμούς αλλά με την εμπειρία του χρήστη) και σύντομα θα το κάνουν και οι υπόλοιποι.

Αυτό που ελπίζω στο Μ8 είναι ακριβώς την ίδια φιλοσοφία, τις ίδιες λειτουργίες (ούτε μια λιγότερη), την ίδια ταχύτητα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φακό αλλά χωρίς εξόγκωμα. Ας είναι και 4.5 ΜΡ...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

εδω και 5 μερες με την 4.3 και ολα μια χαρα.

Δεν παρατήρησα κατι με την μπαταρια. Το ιδιο μου φαινεται.....

Link to comment
Share on other sites

ουτε η εκτυπωση π.χ. σε 10χ15 διοτι με τις εξελιξεις των media αυτο καταργειται σιγα σιγα...

 

Και έτσι θα χαθούν οι αναμνήσεις.... Δεν ξέρω σε 50 χρόνια από τώρα αλλά μέχρι στιγμής, όταν με φίλους μαζευόμαστε και θέλουμε να δούμε φωτό από διάφορα γεγονότα, βγάζουμε τα albums...

Σίγουρα έχω άπειρες φωτό σε σκληρούς αλλά τις πιο σημαντικές τις εκτυπώνω....

Στην καθημερινότητά μας, όπως είπε και ο προλαλήσας, τραβάμε τις στιγμές των παιδιών μας, φίλων, κάποιο γεγονός σε εξέλιξη σε video, και όχι ένα κτίριο ή το φθινοπωρινό πάρκο σε όλη τη λεπτομέρειά του... (Που και αυτό για wallpaper το πολύ, με καλύπτουν και τα 4Mp). Αν πάω κανά ταξίδι, ακόμα θα παίρνω την ψηφιακή compact μου...

Βέβαια γούστα και υποκειμενικά είναι όλα τα πιο πάνω, για αυτό και υπάρχει και πληθώρα επιλογών...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα καλιμπράρισμα της μπαταρίας οπως πρότεινε ο kollatos. δεν επεσε στο 96 αλλα στο 99 μετα απο κανα 2 λεπτο. θα δειξει απο δω και περα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παντως η συσκευη εκτος την καμερα που δεν εχω αξιολογησει ακομα, ειναι απο τις (λιγες) εξαιρετικες συσκευες που εχω πιασει στα χερια μου.

Παρα πολυ καλη μεχρι στιγμης.

Για την μπαταρια, η οποια καλη μου φαινεται σε αποδοση, η εφαρμογη Snapdragon batteryguru κανει τιποτα;

Ακουσα οτι ειναι καλη για το ΟΝΕ.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παντως η συσκευη εκτος την καμερα που δεν εχω αξιολογησει ακομα, ειναι απο τις (λιγες) εξαιρετικες συσκευες που εχω πιασει στα χερια μου.

Παρα πολυ καλη μεχρι στιγμης.

Για την μπαταρια, η οποια καλη μου φαινεται σε αποδοση, η εφαρμογη Snapdragon batteryguru κανει τιποτα;

Ακουσα οτι ειναι καλη για το ΟΝΕ.

 

Οι γνώμες διίστανται. Υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι βοηθάει και κάποιοι που λένε ότι προκαλεί wakelocks. Προσωπικά δεν είδα διάφορα από το πρόγραμμα εξοικονόμησης που έχει η συσκευή.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Τείνω να συμφωνήσω για την batteryguru. Η όποια διαφορά στην αυτονομία εξαιτίας της, είναι αμελητέα σε ένα συνηθισμένο προφίλ χρήσης.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα έχει χειροτερέψει απίστευτα. Ακόμη και με 100 ISO έχω το μωβ πέπλο.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμη και Γερμανία με αρβατο θα μπλέξω

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά που πηρα και το g2 δεν το μετάνιωσα καθόλου. το μόνο που μου έλειψε είναι το αλουμίνιο του κινητού και τα ηχεία...

για αυτά που γράφεται πιο πάνω ότι το g2 ζεσταίνεται, όχι δεν ζεσταίνεται ακόμα και όταν παίζεις βαριά παιχνίδια, είναι απλά λίγο warm

για τη μπαταρία, όχι δεν εχουν καμία σχέση μου βγάζει 2 μέρες άνετα και το βασικοτερο απο όλα φορτίζει απο ξεφόρτιστο σε 2 ώρες και κάτι, ενώ με το htc ήθελε 4 ώρες!. και ήταν και η όλη υπόθεση με το soff που μου την έσπασε όπως και το ότι προτιμώ την μεγαλύτερη οθόνη....(ρούταρα σε 30 δευτερολεπτα με ενα απλο προγραμμα στο pc)

 

ναι έχω υπερκαταναλωτική μανία, αλλά είμαι αντικειμενικός σε αυτό.για κάμερα δεν μίλησα γιατί δεν χρησιμοποιώ, αλλά σε 1-2 βιντεάκια που τράβηξα με 1080p και 60fps το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.

 

στα κατά του κινητού θα έλεγα το support της lg (αλλά ακούγεται ότι θα πάρει 4.4 κατευθείαν χωρίς την 4.3) και το ότι τα 32άρια δεν έχουν έρθει ακόμα επίσημα στη χώρα μας. Προσοχή! αν έχει κάποιος htc one και του είναι καλό χωρίς προβλήματα δεν αξίζει προσωπική μου γνώμη βέβαια, να το δώσει και να αγοράσει καινούργιο το lg γιατι ούτος η άλλος η τιμή του θα πέσει

 

(τέλος το offtopic ας αφήσουμε το lg g2 και ας συνεχίσουμε με το htc one. είμαι ακόμα fan του κινητού και φυσικά παρακολουθώ)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εγώ παρήγγειλα και το g2. συγκρίσεις όταν καποια στιγμή το χω στα χέρια μου. το μαυρο One μου δεν το αλλαζω παντως..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο δεν παιρνω κανενα notification βασικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι τα email απο gmail ξερεται πως μπορει με καποιο τροπο να διορθοθει αυτο.

Ειμαι σε 4.3

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...