Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άργησα γιατί περίμενα να τελειώσει η μπαταρία. :) Ορίστε λοιπόν και τα δικά μου στατιστικά από το Better Battery Stats με custom ROM αλλά stock kernel. Να σημειώσω ότι έχω πάντα ανοιχτά wifi και 3g, αυτόματο συγχρονισμό, αυτόματη φωτεινότητα οθόνης και δε χρησιμοποιώ ποτέ την εξοικονόμηση ενέργειας. Σίγουρα θα έβγαζε και παραπάνω αλλά μίλησα αρκετά στο τηλέφωνο αυτή τη φορά.

 

xtg.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άργησα γιατί περίμενα να τελειώσει η μπαταρία. :) Ορίστε λοιπόν και τα δικά μου στατιστικά από το Better Battery Stats με custom ROM αλλά stock kernel. Να σημειώσω ότι έχω πάντα ανοιχτά wifi και 3g, αυτόματο συγχρονισμό, αυτόματη φωτεινότητα οθόνης και δε χρησιμοποιώ ποτέ την εξοικονόμηση ενέργειας. Σίγουρα θα έβγαζε και παραπάνω αλλά μίλησα αρκετά στο τηλέφωνο αυτή τη φορά.

 

xtg.png

 

πότε έκανες τελευταία φόρτιση??

με 1 μέρα και 13 ώρες αυτονομία δεν είναι δυνατόν να είναι deep sleep 3 μέρες και 9 ώρες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα με τα στατιστικα της εφαρμογης (οχι οτι με παραξενευει, μιας και ειχα διαφορα θεματα με το BBS)?Δες τη πρωτη διαρκεια,3 μερες 9 ωρες?

 

 

Edit με προλαβε ο υποπτος :D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

πότε έκανες τελευταία φόρτιση??

με 1 μέρα και 13 ώρες αυτονομία δεν είναι δυνατόν να είναι deep sleep 3 μέρες και 9 ώρες

 

Τελευταία φόρτιση έγινε πριν 1 μέρα και 13 ώρες. Έχω να το κάνω restart πολλές μέρες και μάλλον μετράει συνολικό deep sleep απο τότε που ξεκίνησε. Αυτό είναι το λάθος

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φόρτιση έγινε πριν 1 μέρα και 13 ώρες. Έχω να το κάνω restart πολλές μέρες και μάλλον μετράει συνολικό deep sleep απο τότε που ξεκίνησε. Αυτό είναι το λάθος

 

μόνο το deep sleep μετράει συνολικά ή και τα υπόλοιπα??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δυστυχώς δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να γράψω έναν οδηγό για Unlocked Bootloader > Custom Recovery > Flash ROM.

Ωστόσο, οι οδηγίες που υπάρχουν στο XDA είναι αναλυτικές κι αν τις ακολουθήσετε κατά γράμμα δε θα'χετε κανένα πρόβλημα. Εμένα ήταν το πρώτο φλασάρισμα στο Android.

 

Όσον αφορά την Android Revolution HD 11.0, δεν καταλαβαίνεις ότι το κινητό έχει Custom ROM. Είναι τόσο smooth και stable όσο η stock 4.1.2.

Firmware δεν έχει πειραχτεί, όπως και ο Kernel έχει μείνει ο stock γιατί είναι ο πιο σταθερός.

Τα επιπλέον πραγματάκια της ROM είναι πολύ βολικά, ωστόσο δεν πέρασα το Xpose (νομίζω έτσι πρέπει να λέγεται), μήπως έπρεπε να το κάνω;

 

Το βασικό πλέον είναι ότι εγκατέστησα το Greenify - τ'οποίο είναι υπερβολικά απλό στη λειτουργία του - κι έβαλα το Maps εκεί γιατί πολλοί γράφουν στο XDA ότι επειδή τρέχει στο background καταναλώνει πολύ μπαταρία χρησιμοποιώντας το GPS και κάνει πολλά wakelocks.

Actually maps is the only application I have greenified. A number of programs call it and combined with the use of GPS there is too much unnecessary battery drain. Install Greenify and add Maps to the list to be greenified.

 

Στο θέμα μπαταρίας μόλις έβγαλα το One απ'την πρίζα με full φόρτιση. Θα δείξει μέχρι το βράδυ.

 

Κάτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω με το backup, έφαγα 3 ώρες χθες για να στήσω πάλι τη συσκευή!

Τί προτείνετε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

μόνο το deep sleep μετράει συνολικά ή και τα υπόλοιπα??

 

Μόνο το deep sleep. Τα υπόλοιπα είναι κανονικά απο την τελευταία φόρτιση. 3 ώρες και 35 λεπτά screen on και 2 ώρες και 12 λεπτά τηλεφωνήματα

Link to comment
Share on other sites

μόνο το deep sleep μετράει συνολικά ή και τα υπόλοιπα??

 

Μόνο το deep sleep βέβαια, αν ήταν και τα υπόλοιπα θα ανησυχούσα :lol:. Τα υπόλοιπα είναι κανονικά απο την τελευταία φόρτιση. 3 ώρες και 35 λεπτά screen on και 2 ώρες και 12 λεπτά τηλεφωνήματα.

 

 

Κάτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω με το backup, έφαγα 3 ώρες χθες για να στήσω πάλι τη συσκευή!

Τί προτείνετε;

 

Τώρα που είσαι root και έχεις custom recovery η καλύτερη και πιο πλήρης μέθοδος για backup είναι το nandroid backup το οποίο είναι φαντάσου σα να παίρνεις image το δίσκο στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω με το backup, έφαγα 3 ώρες χθες για να στήσω πάλι τη συσκευή!

Τί προτείνετε;

 

Τώρα που είσαι root δοκίμασε Titanium Backup

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω με το backup, έφαγα 3 ώρες χθες για να στήσω πάλι τη συσκευή!

Τί προτείνετε;

Ε, τωρα που εισαι ρουτ ειναι απλο: titanium backup απο μαρκετ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το βραδυ θα εχω ανεβασει ενα οδηγο με βαση το xda .

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

Μια αρχή για το ξεκλείδωμα . Μέχρι το βράδυ θα το έχω ολοκληρώσει! Ελπίζω να τα λέω αναλυτικά!

 

Ο οδηγος κατεβηκε γτ ηταν με S-ON htcdev υπαρχει καλυτερος τροπος:

 

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό τον οδηγο που βασίζεται στο revone soff και δεν τον έχω τελειώσει ακόμα https://docs.google.com/document/d/1iQJiDeb8Li3Q5oe8IvYKIHKlQU3d9xior24Y2sT7Y58/edit?usp=sharing
Edited by aegina24

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είσαι root και έχεις custom recovery η καλύτερη και πιο πλήρης μέθοδος για backup είναι το nandroid backup το οποίο είναι φαντάσου σα να παίρνεις image το δίσκο στο pc σου.

Αυτό με το Nandroid Backup το είδα και στον οδηγό πριν κάνω το custom recovery.

Υπάρχει κανά guide για το Nandroid;

Μ'αυτό όμως αφού είναι σαν image του σκληρού δε θα μου πάρει και τα αρχεία συστήματος; Αυτό δε το θέλω, γιατί όταν περάσω μια καινούρια ROM θα περαστούν και τα κατάλοιπα της προηγούμενης.

Θέλω μόνο να παίρνει backup τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει από το Play Store για να μη τις ξανακατεβάζω μία-μία, τις ρυθμίσεις αυτών των εφαρμογών, να έχει έτοιμους τους λογαριασμούς e-mail (μαζί με τον POP3 εταιρικό μου), να κρατάει τα Wi-Fi με τα passwords τους.

 

Τώρα που είσαι root δοκίμασε Titanium Backup

 

Ε, τωρα που εισαι ρουτ ειναι απλο: titanium backup απο μαρκετ.

Πολλοί το προτείνουν, θα το αγοράσω το βραδάκι και θα το τσεκάρω.

Το προγραμματάκι αυτό, κάνει τα παραπάνω που ζητώ;

 

Μια αρχή για το ξεκλείδωμα . Μέχρι το βράδυ θα το έχω ολοκληρώσει! Ελπίζω να τα λέω αναλυτικά!

 

Ξανα λεω η ευθυνη ειναι δικη σας σε εμενα πετυχε αν δε κανετε κατι σωστα μπορει να χαλασετε τη συσκευη σας!!!

Το link σου δε λειτουργεί φίλε μου.

 

 

Τέλος η μπαταρία με την Android Revolution HD 11.0 είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!! Mε την stock rom τέτοια ώρα κάθε μέρα φόρτιζα!!

Δύο screenshot με την πρώτη φόρτιση ενώ είμαι με custom rom!!

 

http://s8.postimg.org/ynp1gnnt1/Screenshot_2013_06_26_17_50_00.png

 

http://s8.postimg.org/dfbcz89c5/Screenshot_2013_06_26_17_50_17.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

@ bill_viper

To nadroid backup το παίρνεις πάντα οταν είναι να περάσεις custom rom /mods.kernel έτσι ώστε όποτε θελήσεις ή κάτι πάει στραβά να μπορέσεις να γυρίσεις πίσω εύκολα και "ανώδυνα " .

Οδηγοί υπάρχουν αρκετοί με λιγο ψάξιμο στο google .

Όσο για το titanium ειναι το απόλυτο εργαλείο για κάποιον που ειναι root , και κάνει όλα αυτά που ζητάς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@ bill_viper

To nadroid backup το παίρνεις πάντα οταν είναι να περάσεις custom rom /mods.kernel έτσι ώστε όποτε θελήσεις ή κάτι πάει στραβά να μπορέσεις να γυρίσεις πίσω εύκολα και "ανώδυνα " .

Οδηγοί υπάρχουν αρκετοί με λιγο ψάξιμο στο google .

Όσο για το titanium ειναι το απόλυτο εργαλείο για κάποιον που ειναι root , και κάνει όλα αυτά που ζητάς .

 

Φίλε bill_viper περιμένω τις εντυπώσεις σου από την custom για να φλασαρω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό τον οδηγο που βασίζεται στο revone soff και δεν τον έχω τελειώσει ακόμα https://docs.google.com/document/d/1iQJiDeb8Li3Q5oe8IvYKIHKlQU3d9xior24Y2sT7Y58/edit?usp=sharing

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό τον οδηγο που βασίζεται στο revone soff και δεν τον έχω τελειώσει ακόμα https://docs.google.com/document/d/1iQJiDeb8Li3Q5oe8IvYKIHKlQU3d9xior24Y2sT7Y58/edit?usp=sharing

 

Ωραιος αδερφε :) :up:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αδερφε :) :up:

 

Έχει επιλογή για να κάνετε τα σχόλια σας (comments).Επίσης αν κανένα παιδί έχει κάποια καλύτερη ιδέα μπορεί να το πάρει, να το φτιάξει όπως θέλει και να το ανεβάσει...no problem at all...ούτως ή άλλως μια απλή μετάφραση έκανα,τα credits στον Καίσαρα :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

@ bill_viper

To nadroid backup το παίρνεις πάντα οταν είναι να περάσεις custom rom /mods.kernel έτσι ώστε όποτε θελήσεις ή κάτι πάει στραβά να μπορέσεις να γυρίσεις πίσω εύκολα και "ανώδυνα " .

Οδηγοί υπάρχουν αρκετοί με λιγο ψάξιμο στο google .

Όσο για το titanium ειναι το απόλυτο εργαλείο για κάποιον που ειναι root , και κάνει όλα αυτά που ζητάς .

Ουπς, δηλαδή έκανα μ@λ@κί@ που ΔΕΝ πήρα Nandroid backup πριν περάσω το custom recovery?

 

Φίλε bill_viper περιμένω τις εντυπώσεις σου από την custom για να φλασαρω και εγώ...

Απείρως καλύτερη απ'τη stock 4.1.2, μέχρι στιγμής μηδέν κολλήματα, απόλυτο smooth, προστιθέμενες λειτουργίες (toggles στο Notication center, Instagram στο Blinkfeed, τα notifications είναι updated δηλαδή π.χ. στα mails σου εμφανίζει κείμενο κι επιλογές για reply/delete), επιλέγεις στην εγκατάσταση της ROM ποιες εφαρμογές θέλεις κι έτσι μένει έξω πολύ σαβούρα, Greenify, και γενικά εξεπλάγην ευχάριστα!!

Και το τελειότερο όλων, επιτέλους έχω μπαταρία που διαρκεί!! Πρώτη φορά μέσα σε 3 εβδομάδες που'χω το κινητό που θα δω κατανάλωση μπαταρίας το βράδυ...όλες τις προηγούμενες μέρες ήταν για 2η φορά στην πρίζα..!!

Για εμένα, πέρασε την χθες!!

 

http://s18.postimg.org/yiktnm7cp/Screenshot_2013_06_27_00_02_59.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας ροοτ το κινητο μπορει να δημιουργησει μονιμο προβλημα;με την αποψη οτι μπορεις παντα να κανεις κατι για να το επαναφερεις;Τοσο καιρο ειχα το lgo2x και οταν μου εβγαζε προβλημα,κολλουσε παντα υπηρχε τροπος να το αντιμετωπισεις και να σταματησει να υπαρχει...Γινεται και σε αυτο το ιδιο;
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, δηλαδή έκανα μ@λ@κί@ που ΔΕΝ πήρα Nandroid backup πριν περάσω το custom recovery?

 

Δε μπορείς να πάρεις Nandroid backup χωρίς custom recovery γιατί το nandroid backup γίνεται ΜΕΣΑ απο το custom recovery (CWM η TWRP).

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας ροοτ το κινητο μπορει να δημιουργησει μονιμο προβλημα;με την αποψη οτι μπορεις παντα να κανεις κατι για να το επαναφερεις;Τοσο καιρο ειχα το lgo2x και οταν μου εβγαζε προβλημα,κολλουσε παντα υπηρχε τροπος να το αντιμετωπισεις και να σταματησει να υπαρχει...Γινεται και σε αυτο το ιδιο;

 

Το root από μόνο του δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα .Τα προβλήματα δημιουργούνται απο εφαρμογές (κακογραμμένες ) ή γενικά οτιδήποτε βάζουμε /φλασαρουμε στο τηλέφωνο μας χωρίς να προσέχουμε .

Από την στιγμή που υπάρχει s-off /root υπάρχει και τρόπος για επιστροφή σε stock κατάσταση ,και υπενθυμίζω οτι το πρώτο πράγμα που κανουμε έχοντας περάσει cwm είναι ένα nadroid backup της rom που είμαστε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...