Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά το double tap, λειτουργεί πάντοτε και με την πρώτη φορά, απλώς για κάποιον λόγο θέλει περισσότερη δύναμη στο χτύπημα και όχι απλώς αφή. Γι' αυτό λέγεται double tap και όχι double touch.

Υποθέτω πως ταυτόχρονα με το digitizer, χρειάζεται και κάποια τιμή από το accelerometer.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και απο μένα, γνώμη μου είναι οτι το lumia 925 είναι πρώτα κινητό και μετά smart.

Όταν πριν χρόνια έφυγα απο το ios για android όλοι μου έλεγαν που πας δεν έχει εφαρμογές κλπ κλπ.

Το ίδιο και τώρα στο wp, όμως απο μεριάς android υπήρχε η κινητικότητα να το τρέξουν και να το αναβαθμίσουν γιαυτό ανέκαμψε και προσπέρασε το ios σε θέμα εφαρμογών και λογισμικού.

Με στεναχωρεί που η nokia (αγορασμένη πλέον απο την microsoft) θέλει να βγάλει κινητό android , καλό θα ήταν να κάτσει και να αναβαθμίσει το wp και ας αφήσει τα andrοid, γιατί όπως δεν πέτυχε το windows phone της samsung έτσι δεν θα πετύχει το android phone απο την nokia.

Δεν είναι πυρηνική φυσική να βάλει στο λογισμικό της εκτός απο "αντιγραφή" "επικόλληση" να έβαζε και "επιλογή όλων", δεν μιλώ για εφαρμογές που είναι πολύυυ πίσω, (βλ. youtube / facebook και δεκάδες άλλες) Ως προς το θέμα εφαρμογών οκ κάνω υπομονή αλλά με το θέμα λογισμικού ας κάνουν το επόμενο βήμα με τα 8.1.

Ας κοιτάξει να φτιάξει και το θέμα αυτονομίας γιατί είναι για κλάματα γιατί όσο και να λέμε μου κράτησε 1-2 μέρες οταν το πιάνεις στα χέρια σου και μιλήσεις με κανένα viber / facebook η μπαταρία γίνεται Κεντέρης.

Τέλος εγώ έχω θέμα με το wifi που το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα λογισμικού..

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα, γνώμη μου είναι οτι το lumia 925 είναι πρώτα κινητό και μετά smart.

Όταν πριν χρόνια έφυγα απο το ios για android όλοι μου έλεγαν που πας δεν έχει εφαρμογές κλπ κλπ.

Το ίδιο και τώρα στο wp, όμως απο μεριάς android υπήρχε η κινητικότητα να το τρέξουν και να το αναβαθμίσουν γιαυτό ανέκαμψε και προσπέρασε το ios σε θέμα εφαρμογών και λογισμικού.

Με στεναχωρεί που η nokia (αγορασμένη πλέον απο την microsoft) θέλει να βγάλει κινητό android , καλό θα ήταν να κάτσει και να αναβαθμίσει το wp και ας αφήσει τα andrοid, γιατί όπως δεν πέτυχε το windows phone της samsung έτσι δεν θα πετύχει το android phone απο την nokia.

Δεν είναι πυρηνική φυσική να βάλει στο λογισμικό της εκτός απο "αντιγραφή" "επικόλληση" να έβαζε και "επιλογή όλων", δεν μιλώ για εφαρμογές που είναι πολύυυ πίσω, (βλ. youtube / facebook και δεκάδες άλλες) Ως προς το θέμα εφαρμογών οκ κάνω υπομονή αλλά με το θέμα λογισμικού ας κάνουν το επόμενο βήμα με τα 8.1.

Ας κοιτάξει να φτιάξει και το θέμα αυτονομίας γιατί είναι για κλάματα γιατί όσο και να λέμε μου κράτησε 1-2 μέρες οταν το πιάνεις στα χέρια σου και μιλήσεις με κανένα viber / facebook η μπαταρία γίνεται Κεντέρης.

Τέλος εγώ έχω θέμα με το wifi που το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα λογισμικού..

 

Γιατί συμφωνώ σε αυτά που λες, ειδικά στη πρώτη παράγραφο!!! :-)

Και τα λέω βέβαια πολύ καιρό και εγώ.

Και στις εφαρμογές πάλι μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν είναι αυτό που πρέπει.

Το λέω και το ξαναλέω, κλασικό παράδειγμα εκτός αυτών που λες το tapatalk, μηδέν παραμετροποίηση.

Απαράδεκτο να μη μπορείς να ρυθμίσεις το μέγεθος της γραμματοσειράς με αποτέλεσμα να πρέπει να είσαι αετός να διαβάζεις αυτά που λέει πράγμα που σε κάθε περίπτωση κουράζει.

Όπως και στο μαμά internet explorer που μόνο σε wide κάνεις δουλειά.

Επίσης όποιος έχει μάθει σε swipe στο keyboard υποφέρει Όσο καλό και να είναι το μαμά πληκτρολόγιο σε prediction.

Και το battery drain με τα πολλά άσχετα κολλήματα σε άσχετες στιγμές που βγάζει με εφαρμογές που τρέχουν και κολλάνε στο background και άλλα τέτοια απλά κουράζει.

Είναι πάρα πολλά αυτά που μπορώ να γράφω αλλά δε χρειάζετε, όποιος έχει ιδία γνώση και εμπειρία από άλλα λειτουργικά τα βλέπει.

Δε λέμε να έχει έρθει από κάνα αρχαίο Sammy or Sony android γιατί τότε θα του φανούν λογικά τέλεια όλα.

Έχει και τα καλά τους για αυτό και εγώ έχω πάντα και Windows phone(περιμένω το 4ο 1020 αύριο απ'τη wind).

Αλλά εγώ πάντα τονίζω τις ελλείψεις και τα τυχόν θέματα που έχουν οι συσκευές που παίρνω μπας και ακούνε και αρχίζουν και διορθώνουν πράματα(και στο android τα ίδια κάνω) μιας και τα καλά υπάρχουν πάντα ευχαριστημένοι και ενθουσιώδεις που τα τονίζουν.

Άλλωστε Πριν κοντά 4 χρόνια που είχα πρωτοπάρει wp το είχα κάνει και εγώ :-)

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει κάποιος κάτοχος πιο πάνω με τη μη δυνατότητα χρήσης των hover down menu είναι πραγματικά αξιολύπητο για κινητό τέτοιου επιπέδου. Ήταν ένας από τους λόγους που αγόρασα κινητό με τέτοια διάσταση οθόνης και κατά το λαικόν ξενέρωσα,όταν πήγα να χρησιμοποιήσω 2 ιστοσελίδες που μου είναι απαραίτητες και διαπίστωσα ότι η χρήση τους ήταν αδύνατη. Ελπίζω να διορθωθεί ο ie με την επόμενη αναβάθμιση ,γιατί νομίζω είναι καθαρά θέμα browser. Δεν έχει φτιάξει και η opera έναν για wp.

Άλλο μικροπρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι το 25-30 % των φορών που χρησιμοποιώ το double tap,αυτό δεν αποκρίνεται,ιδιαίτερα όταν είναι εντελώς σβηστή η οθόνη κι όχι όταν δείχνει την ημερομηνία και την ώρα. Αυτό ίσως είναι απόρροια της vodafone rom,γιατί ακόμη και εκθεσιακά 925 που χρησιμοποίησα λίγο σε κάποια καταστήματα είχαν την ανάλογη ευαισθησία στο double tap. Το ίδιο ισχύει και με τη glance screen που αναφέρει και κάποιος άλλος.

Πάντως θα με ενδιέφερε εντόνως να απαλλαγώ από τα τερτίπια της vodafone,για να αποκτήσω και τη λειτουργία του data sense που είναι απαραίτητη,αλλά δεν ξέρω τί γίνεται με την εγγύηση.

όσον αφορά τη μπαταρία,κάποιες φορές μετά από φόρτιση τρώει σκαλώματα και χάνει αρκετή μπαταρία γρήγορα χωρίς να το πολυπειράξεις. Επειδή όλα αυτά δε μου φαίνονται και τόσο φυσιολογικά για καινούριο κινητό και μάλιστα αυτής της κατηγορίας,θεωρώ ότι η παρέμβαση της vodafone στη ρομ(χωρίς να είμαι ειδικός) είχε τα θεματάκια της.

 

Με ολο το θαρρος αλλα εισαι ο μονος που εχει προβλημα με τον ΙΕ. Ειναι μια κλαση επανω απο τον Chrome σε ορθοτητα χρησης, σχετικα τωρα με ειδικο περιεχομενο πχ flash, αυτο το ξεχναμε παντου. Επισης, να δοκιμαζεις και αλλες ιστολιδες οπου τα μενου δουλευουν σωστα ωστε να διαπιστωνεις πως ειναι θεμα της ιδιας της ιστοσελιδας μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το θαρρος αλλα εισαι ο μονος που εχει προβλημα με τον ΙΕ. Ειναι μια κλαση επανω απο τον Chrome σε ορθοτητα χρησης, σχετικα τωρα με ειδικο περιεχομενο πχ flash, αυτο το ξεχναμε παντου. Επισης, να δοκιμαζεις και αλλες ιστολιδες οπου τα μενου δουλευουν σωστα ωστε να διαπιστωνεις πως ειναι θεμα της ιδιας της ιστοσελιδας μερικες φορες.

 

Όχι, αυτο που λέει ο φίλος υπάρχει. Δεν ανοίγουν τα υπομενού (πχ στο e-shop κλπ). Δεν φταίει η σελίδα. Δεν σου λέω ότι ο ie δεν είναι σούπερ αλλα σε αυτο το κομμάτι πάσχει. Και στο flash βέβαια όπως όλοι αλλά στα wp8 δεν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΙΕ είναι σπαστικό αλλα όχι deal-breaker για μένα...

Το παράξενο είναι ότι το ίδιο πρόβλημα έχει και ο ΙΕ στα 8.1...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψες τα 8.1 ?

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε αυτή την παράμετρο του ie κι όχι στο όλον του θέματος. Αν διορθώσουν αυτό το πρόβλημα,που θέτει περιορισμούς σε κάποιες χρήσιμες ιστοσελίδες,τότε ο ie θα είναι πολύ καλός. Τώρα απλά είναι καλός. Απορώ,δεν τους έχει ενημερώσει κανένας στη microsoft? Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.

Επίσης άλλο απαράδεκτο από πλευράς εκδοτών εφαρμογών είναι ότι στην πλειοψηφία τους ζητάνε για να λειτουργήσουν μικρόφωνο τηλεφώνου,βιβλιοθήκες φωτογραφιών και βίντεο,gps κλπ. Είναι δυνατόν για φακό,παιχνίδια και διάφορα άλλα που δε σχετίζονται με τα προαναφερθέντα, να σου ζητάνε ουσιαστικά να μπαίνουν στο τηλέφωνό σου? it doesn't make any sense.

Υπάρχουν καλές εφαρμογές ,αλλά αρκετές από αυτές δεν τις έχω κατεβάσει γι'αυτό το λόγο. Η ίδια η microsoft πρέπει να βάλει φραγμούς.

Τώρα να μου πει κάποιος για εφαρμογή αθλητισμού,χαρτών να σου ζητάει gps,λογικό. Για εφαρμογή αστρονομική να σου ζητάει γυροσκόπιο λογικό.

το να θες,όμως,να βάλεις,εφαρμογή φακού και να θέλουν όλες το μικρόφωνο,ε,κάπου σε παραξενεύει. Ή να θες να κατεβάσεις μια απλή εφαρμογή ή παιχνίδι και να σου ζητάει πρόσβαση σε φωτογραφίες και βίντεο,ε,δεν είναι και πολύ λογικό να το αποδεχτείς.

Η τελική γενική εντύπωση χρήσης των wp,εδώ κι ένα μήνα, είναι αρκετά καλή μέχρι στιγμής.Ήθελα την απλότητα των τελευταίων symbian (πριν μας αφήσουν χρόνους) και τη βρήκα. Βέβαια,χρήζουν βελτίωσης,αλλά η ανά εξάμηνο αναβάθμισή τους,λογικά θα επιλύει κάποια από τα προβλήματα και θα προσθέτει ευκολίες.

Edited by batman007
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε λίγο off topic με αυτήν τη συζήτηση για εφαρμογές αλλά το πιο πιθανό είναι να σου ζητάνε πρόσβαση στις φωτογραφίες πχ γιατί υπάρχει η δυνατότητα για αποθήκευση στο άλμπουμ ενός στιγμιότυπου στο παιχνίδι ή download ενός wallpaper. Ή για τον φακό να υπάρχει φωνητική ενεργοποίηση πχ... Δεν γνωρίζω με σιγουριά αλλά υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θα είναι!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν είμαστε off topic αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι σε αυτήν την κοινότητα μπήκα και διάβασα τα καλύτερα οταν το αγόρασα και μετά τα έβλεπα ένα ένα τα προβλήματα.

Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά όπως είπα και νωρίτερα κινητό της microsoft να σε βάζει να αγοράσεις το remote desktop που?? σε windows phone?! tragic όπως έλεγε και η διαφήμιση. Δεν λέω έχει τα καλά του αλλά πρέπει να στοχεύσουμε και στα αρνητικά του που υπερισχύουν, οταν εμείς μιλάμε για σωστή εφαρμογή ie ή facebook κλπ οι άλλοι (ios - android) μιλούν για δαχτυλικά αποτυπώματα κλπ..

Θα μου πεις λογικό αφού αυτοί έχουν το 80% του μεριδίου της αγοράς, οκ αλλά ρε συ Nokia μην μου πουλάς τα κινητά του ισάξια τους..

Τεσπα, ίσως και να είμαι off topic μιας και ξεκίνησα την κουβέντα αλλά μην κάνουμε το καλό κινητό top smartphone.

Και κάτι ακόμα γνώμη μου είναι οτι ο chrome είναι γενιές μπροστά είτε σε θέμα κώδικα είτε σε θέμα απόδοσης και εξυπηρέτησης.

Edited by stakas86
Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτο που λέει ο φίλος υπάρχει. Δεν ανοίγουν τα υπομενού (πχ στο e-shop κλπ). Δεν φταίει η σελίδα. Δεν σου λέω ότι ο ie δεν είναι σούπερ αλλα σε αυτο το κομμάτι πάσχει. Και στο flash βέβαια όπως όλοι αλλά στα wp8 δεν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί.

 

φυσικα και φταει η σελιδα που δεν ακολουθει συγκεκριμενα προτυπα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος 925 10 μολις μερες.Μεχρι τωρα ολα καλα.Σημερα για πρωτη φορα αφου εβγαλα το κιν απο τη μπριζα στις 10 και μιση το πρωι στις 2 το μεσημερι ειχε κλεισει.Να πω οτι το μονο που ειναι συνδεδεμενο στο τηλ ειναι το mail μου και το car kit.Δεν μιλησα ουτε μια φορα σημερα με καποιον.ουτε wifi ουτε τιποτα.για δυο χρονια ειχα το 710 και τον τελευταιο καιρο το αλλαξα επειδη μου εκανε ακριβως το ιδιο.στην αρχη ειπα οτι τα παιξε η μπαταρια (στο 710)αλλα και με την καινουρια που πηρα τα ιδια μου εκανε.τωρα τα ιδια και στο 925.θα σκασω.το παλιο οταν το εκανα επανεκκινηση στις εργοστασιακες ρυθμισεις δουλευε για κανα δυο βδομαδες και μετα τα ιδια.σε αυτο δεν ξερω ακομα αλλα δεν θελω ειναι λυση το να μπω σε αυτο το τριπακι.καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει;;;;;;;:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξενερωσει απιστευτα απο την στιγμη που επιβεβαιωθηκε οτι η νοκια θα βγαζει αντροιντ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα, γνώμη μου είναι οτι το lumia 925 είναι πρώτα κινητό και μετά smart.

Όταν πριν χρόνια έφυγα απο το ios για android όλοι μου έλεγαν που πας δεν έχει εφαρμογές κλπ κλπ.

Το ίδιο και τώρα στο wp, όμως απο μεριάς android υπήρχε η κινητικότητα να το τρέξουν και να το αναβαθμίσουν γιαυτό ανέκαμψε και προσπέρασε το ios σε θέμα εφαρμογών και λογισμικού.

Με στεναχωρεί που η nokia (αγορασμένη πλέον απο την microsoft) θέλει να βγάλει κινητό android , καλό θα ήταν να κάτσει και να αναβαθμίσει το wp και ας αφήσει τα andrοid, γιατί όπως δεν πέτυχε το windows phone της samsung έτσι δεν θα πετύχει το android phone απο την nokia.

Δεν είναι πυρηνική φυσική να βάλει στο λογισμικό της εκτός απο "αντιγραφή" "επικόλληση" να έβαζε και "επιλογή όλων", δεν μιλώ για εφαρμογές που είναι πολύυυ πίσω, (βλ. youtube / facebook και δεκάδες άλλες) Ως προς το θέμα εφαρμογών οκ κάνω υπομονή αλλά με το θέμα λογισμικού ας κάνουν το επόμενο βήμα με τα 8.1.

Ας κοιτάξει να φτιάξει και το θέμα αυτονομίας γιατί είναι για κλάματα γιατί όσο και να λέμε μου κράτησε 1-2 μέρες οταν το πιάνεις στα χέρια σου και μιλήσεις με κανένα viber / facebook η μπαταρία γίνεται Κεντέρης.

Τέλος εγώ έχω θέμα με το wifi που το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα λογισμικού..

 

Όπως λες φίλε το κινητό (και τα προηγούμενα μου) το χρησιμοποιώ κυρίως σαν ...κινητό.

προφανώς και εκεμταλεύομαι και τα υπόλοιπα που προσφέρει, αλλά δεν είναι το κύριο εργαλείο για να σερφάρω, ή για να μιλάω με skype π.χ.

Η κατανάλωση περίμενα να είναι μικρότερη (να κρατάει περισσότερο η μπαταρία 2000 είν αυτά για όνομα), αλλά έχει παγιωθεί το διήμερο σε μένα.

Μιλάω πολύ, στέλνω - παίρνω αρκετά sms. Τουλάχιστον μια ώρα τη μέρα internet και περιοδικά αρκετά συχνά τσεκάρισμα μέιλς. Συν μουσική - ράδιο. Συν μερικές φωτογραφίες, κανα μισάωρο TuneIn Radio και λίγες κλήσεις viber - skype.

Η αυτονομία πέφτει στη μία μέρα στα ταξίδια, που χρησιμοποιώ το Drive. Αλλά γεμάτη μέρα.

Όλο και "παίζω" με τα διάφορα που προσφέρει, αλλά αυτά που προαναφέρω είναι η συνηθισμένη του χρήση.

Δεν είμαι χρήστης του fb (ναι υπάρχουν και τέτοιοι ακόμη :) ), επομένως νομίζω ότι κερδίζω αρκετά σε μπαταρία απ' αυτό.

Σκέφτομαι ότι αν το αγόραζα για χρήση τάμπλετ, μια μέρα θάβγαζε δεν θάβγαζε, αλλά μήπως τα τάμπλετ βγάζουν περισσότερο;

 

Μου λείπει το swype (ελπίζω έστω και σαν εφαρμογή στο store να το δούμε), σπαστικό το θέμα με το drop down menu και η έλλειψη flash, σπαστικότερο η μη ύπαρξη αυτόνομης ρύθμισης έντασης ήχου για τις διάφορες εφαρμογές, αυτά βλέπω σαν μεγάλα μείον προσωπικά.

Από την άλλη δεν τρώει κολλήματα (εκτός ενός που θα αναφέρω πιο κάτω :) ), είναι πανγρήγορο (στα πάντα), smooth, άψογο στις κλήσεις (πεντακάθαρα - δυνατά ακούω, μ ακούν), η κάμερά του είναι άριστη, δεν μου λείπουν ιδιαίτερα κάποιες εφαρμογές (που όλο και αυξάνονται - βελτιώνονται).

 

Αυτά μετά από ένα μήνα πάνω κάτω με το 925.

 

Και παω στο πρώτο σοβαρό πρόβλημα (?) που αντιμετώπισα σήμερα και θέλω τα φώτα σας.

Έψαχνα ενα δρόμο ανόίγω το Drive δεν έβρισκε το gps. Τσεκάρω Location την είχα on...

Θα κόλλησε το διακοπτάκι σκέφτομαι. Το κείνω το ξανανοίγω. Τίποτε.

Κλείνω ανοίγω το Drive τίποτε.

Περιμένω μερικά λεπτά τίποτε.

Κλείνω το κινητό το ξανανοίγω, τα ίδια.

Κι εδώ είδα τη διαφορά του soft reset με το κλείνω - ανοίγω, μέχρι τώρα τα θεωρούσα ίδια (κι ακόμη δεν καταλαβαίνω τι αλλα΄ζει δηλαδή :blink: ).

Volume Down - Power off δόνηση ανοίγει, ανοίγω το Drive κι είναι άμεσα (όπως μέχρι τώρα) συνδεδεμένο και με δείχνει στη θέση που βρίσκομαι.

Έχει τύχει σε κανένα σας;

Αύριο θα το πάω στο NokiaCare έτσι κι αλλιώς για να μου λύσουν και απορίες σε σχέση με το καθάρισμα του Vodafone λειτουργικού και θα ρωτήσω, αλλά αν είχε κάποιος παρόμοιο θέμα θα ήταν καλύτερα να ξέρω τι παίζει.

 

Συγγνώμην για το μεγάλο ποστ.

 

Υ.Γ.

Τώρα το πρόσεξα, κανένα θέμα δεν είχα με wi fi σε όσα router δοκίμασα, άμεση η σύνδεση

Edited by PagouroLand
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να ερθω στο 925 λογο καμερας πιο πολυ, αυτο με το να καθαρισεις το λογισμικο της Vodafone, τι εννοειται παιδια ? τι γινεται με αυτο το θεμα ?
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψες τα 8.1 ?

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε αυτή την παράμετρο του ie κι όχι στο όλον του θέματος. Αν διορθώσουν αυτό το πρόβλημα,που θέτει περιορισμούς σε κάποιες χρήσιμες ιστοσελίδες,τότε ο ie θα είναι πολύ καλός. Τώρα απλά είναι καλός. Απορώ,δεν τους έχει ενημερώσει κανένας στη microsoft? Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.

Επίσης άλλο απαράδεκτο από πλευράς εκδοτών εφαρμογών είναι ότι στην πλειοψηφία τους ζητάνε για να λειτουργήσουν μικρόφωνο τηλεφώνου,βιβλιοθήκες φωτογραφιών και βίντεο,gps κλπ. Είναι δυνατόν για φακό,παιχνίδια και διάφορα άλλα που δε σχετίζονται με τα προαναφερθέντα, να σου ζητάνε ουσιαστικά να μπαίνουν στο τηλέφωνό σου? it doesn't make any sense.

Υπάρχουν καλές εφαρμογές ,αλλά αρκετές από αυτές δεν τις έχω κατεβάσει γι'αυτό το λόγο. Η ίδια η microsoft πρέπει να βάλει φραγμούς.

Τώρα να μου πει κάποιος για εφαρμογή αθλητισμού,χαρτών να σου ζητάει gps,λογικό. Για εφαρμογή αστρονομική να σου ζητάει γυροσκόπιο λογικό.

το να θες,όμως,να βάλεις,εφαρμογή φακού και να θέλουν όλες το μικρόφωνο,ε,κάπου σε παραξενεύει. Ή να θες να κατεβάσεις μια απλή εφαρμογή ή παιχνίδι και να σου ζητάει πρόσβαση σε φωτογραφίες και βίντεο,ε,δεν είναι και πολύ λογικό να το αποδεχτείς.

Η τελική γενική εντύπωση χρήσης των wp,εδώ κι ένα μήνα, είναι αρκετά καλή μέχρι στιγμής.Ήθελα την απλότητα των τελευταίων symbian (πριν μας αφήσουν χρόνους) και τη βρήκα. Βέβαια,χρήζουν βελτίωσης,αλλά η ανά εξάμηνο αναβάθμισή τους,λογικά θα επιλύει κάποια από τα προβλήματα και θα προσθέτει ευκολίες.

 

H βελτιωση που θα ερθει με τα WP 8.1 θα ειναι επικη, οποτε βρισκομαστε εν αναμονη. Μεσω αυτης, θα βελτιωθουν κατα πολυ και οι εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξενερωσει απιστευτα απο την στιγμη που επιβεβαιωθηκε οτι η νοκια θα βγαζει αντροιντ.

Γιατί;

 

Επειδη σκεφτομαι να ερθω στο 925 λογο καμερας πιο πολυ, αυτο με το να καθαρισεις το λογισμικο της Vodafone, τι εννοειται παιδια ? τι γινεται με αυτο το θεμα ?

Τώρα... σώθηκες! Εμένα προσωπικά, δεν μου αρέσει η κάμερα του 925.

Πριν την Black ήταν λίγο καλύτερη αλλά...

Πάρε το 1020 καλύτερα, εγώ το μετάνιωσα που δεν το πήρα.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση υγρασιας;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Serrai:

Αν δεν είναι προβληματική η μπαταρία σου, πρέπει να είναι κάποια εφαρμογή που κολλησε.

Πήγαινε Ρυθμίσεις στο μενού εφαρμογές και στο "εργασίες στο παρασκήνιο" απενεργοποίησέ τες όλες.

Κάνε και μια επανεκκίνηση (Volume Down + Power πατημένα μαζί για μερικά δευτερόλεπτα) μήπως στρώσει.

Μπορεί το μέιλ σου να συγχρονίζει συνεχώς και να στην "καταπίνει". Κάθε πότε το έχεις βάλει να συγχρονίζει;

Edited by PagouroLand
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για μπαταρία, άκουσα ην συμβουλή του μέλους montoya και έβγαλα τις εφαρμογές μέτρησης μπαταρίας.

Η διαφορά στην κατανάλωση είναι αισθητή, με παρόμοια χρήση τέτοια ώρα είχα 45-50% μπαταρία, τώρα έχω 65.

Χρησιμοποιώ το Quick Settings που έχει ένδειξη μπαταρίας, αλλά δεν λειτουργεί στο παρασκήνιο.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξενερωσει απιστευτα απο την στιγμη που επιβεβαιωθηκε οτι η νοκια θα βγαζει αντροιντ.

 

Πότε επιβεβαιώθηκε? Inside info?

 

Υπαρχει περιπτωση υγρασιας;

 

Το πρωί είχε λίγο αλλά τώρα έβγαλε ήλιο και είναι οκ. Η ΕΜΥ λέει τα ίδια γι αύριο. Εξαρτάται και απ' την περιοχή σου... :shifty:

 

 

Εννοούσα Windows 8.1, όχι WP...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση! Δε με θέλει αυτό το κινητό στα 250 ευρώ! Όπως σας είχα πει το είχα παραγγείλει από wind unbranded το Σάββατο το πρωί δίνοντας προκαταβολή 20 ευρώ. Περνώντας τυχαία σήμερα από το κατάστημα μπήκα να δω μην τυχόν έχει έρθει ή σε τι φάση βρίσκεται η παραγγελία. Και τι μου λένε ρε παιδιά??

"Ααα θα σας παίρναμε τηλέφωνο! Είναι σε έλλειμμα τελικά!! Θέλετε να πάρετε κάτι άλλο ή την προκαταβολή σας πίσω?" Δηλ. όταν πήγα και το παρήγγειλα πως ήταν σε απόθεμα??

Και δεν τελειώνει εδώ! Μετά επειδή μου μπήκαν τα διαόλια και είχα όρεξη να κράξω, πάω σε ένα άλλο κατάστημα wind λίγα μέτρα από εκεί και τους λέω θέλω να το παραγγείλω, υπάρχει?

"Βεβαίως" μου λένε. "Έχει απόθεμα. Το παραγγέλνουμε, αφήνετε μια προκαταβολή και σε 2-3 εργάσιμες θα έχει έρθει." Δηλ. ακριβώς ότι μου είχαν πει και στην 1η wind!!

Αθάνατο Ελλαδιστάν...

Moυ φαίνεται θα βγάλω από το συρτάρι κανά 3310 και σταδιάλα και τα smartphone και όλα!

Απογοητεύτηκα πια!

Just because I rock Doesn't mean I'm made of stone...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση! Δε με θέλει αυτό το κινητό στα 250 ευρώ! Όπως σας είχα πει το είχα παραγγείλει από wind unbranded το Σάββατο το πρωί δίνοντας προκαταβολή 20 ευρώ. Περνώντας τυχαία σήμερα από το κατάστημα μπήκα να δω μην τυχόν έχει έρθει ή σε τι φάση βρίσκεται η παραγγελία. Και τι μου λένε ρε παιδιά??

"Ααα θα σας παίρναμε τηλέφωνο! Είναι σε έλλειμμα τελικά!! Θέλετε να πάρετε κάτι άλλο ή την προκαταβολή σας πίσω?" Δηλ. όταν πήγα και το παρήγγειλα πως ήταν σε απόθεμα??

Και δεν τελειώνει εδώ! Μετά επειδή μου μπήκαν τα διαόλια και είχα όρεξη να κράξω, πάω σε ένα άλλο κατάστημα wind λίγα μέτρα από εκεί και τους λέω θέλω να το παραγγείλω, υπάρχει?

"Βεβαίως" μου λένε. "Έχει απόθεμα. Το παραγγέλνουμε, αφήνετε μια προκαταβολή και σε 2-3 εργάσιμες θα έχει έρθει." Δηλ. ακριβώς ότι μου είχαν πει και στην 1η wind!!

Αθάνατο Ελλαδιστάν...

Moυ φαίνεται θα βγάλω από το συρτάρι κανά 3310 και σταδιάλα και τα smartphone και όλα!

Απογοητεύτηκα πια!

 

Φταις κι εσυ μεσα στη δικαιολογημενη αγνοια σου.

ΔΕΝ αφηνεις προκαταβολη σε κανεναν. Τι παει να πει η προκαταβολη ; Στο Πλαισιο και λοιπους, online παραγγελια κανεις κι αμα γουσταρεις στην τελικη το παιρνεις, οχι αμα γουσταρουν εκεινοι να στο δωσουν. Mε προκαταβολη που εδωσες εσυ επρεπε να σκιστουν να στο φερουν μεσα στα χερια, το συντομοτερο.

Στις επομενες συνεννοησεις, αν χρειαστουν να γινουν κι αλλες, τους λες οτι με προκαταβολη το θες σε 2 μερες γιατι εισαι επαγγελματιας και το χρειαζεσαι. Σε περιπτωση καθυστερησης, ζητας να μιλησεις με τα αφεντικα, οποια κι αν ειναι αυτα, και τους αναθεματιζεις οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Φταις κι εσυ μεσα στη δικαιολογημενη αγνοια σου.

ΔΕΝ αφηνεις προκαταβολη σε κανεναν. Τι παει να πει η προκαταβολη ; Στο Πλαισιο και λοιπους, online παραγγελια κανεις κι αμα γουσταρεις στην τελικη το παιρνεις, οχι αμα γουσταρουν εκεινοι να στο δωσουν. Mε προκαταβολη που εδωσες εσυ επρεπε να σκιστουν να στο φερουν μεσα στα χερια, το συντομοτερο.

Στις επομενες συνεννοησεις, αν χρειαστουν να γινουν κι αλλες, τους λες οτι με προκαταβολη το θες σε 2 μερες γιατι εισαι επαγγελματιας και το χρειαζεσαι. Σε περιπτωση καθυστερησης, ζητας να μιλησεις με τα αφεντικα, οποια κι αν ειναι αυτα, και τους αναθεματιζεις οπως πρεπει.

 

Έχεις δίκιο φίλε! όσο ζει κανείς μαθαίνει... Έπρεπε να καταλάβω πόσο ανίδεοι ερασιτέχνες ήταν από τη στιγμή που για απόδειξη (εγώ τη ζήτησα, αλλιώς δε θα έδιναν!) μου έγραψε χειρόγραφα σε ένα λευκό χαρτί Α4 ότι ο κύριος τάδε έδωσε το χ ποσό ως προκαταβολή κλπ κλπ.......

Αν είναι έτσι ας το κλείσουν κι ας δουλέψουν σε σουβλατζίδικο (δεν έχω τπτ με τον κλάδο!) εκεί στη wind :mad:

Αρκετά με τη χολή όμως, μη με πουν και κακό!

Το παρήγγειλα από τον γερμανό cosmote branded μέσω ίντερνετ -γιατί από το κατάστημα κι αυτοί ήθελαν προκαταβολή!- και ελπίζω να το πάρω επιτέλους!

Just because I rock Doesn't mean I'm made of stone...
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το Voadafone...

Σε ΝοκιαCare.

Είμαι στην επαναφορά των εφαρμογών τώρα, όλα δείχνουν ok.

DataSense έκανε την εμφάνισή του, μαζί και ένα Zinio (τι είναι αυτό ξέρει κανείς;)

Το πρόβλημά μου είναι ότι στο πορτοφόλι δεν υπάρχει πλέον το 20ρικο!

Υπάρχει τρόπος να ξαναμπεί; Κάποιος είχα διαβάσει ότι επικοινώνησε με τη microsoft (?) και του το ξαναέβαλαν.

Καμιά βοήθεια?

 

Διόρθωση:

Online chat μ εναν εκπρόσωπο της microsoft και τα ευρώ μπήκαν στη θέση τους σε 5 λεπτά.

Edited by PagouroLand
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...