Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντυπώσεις μπαταρίας σε κανα μήνα. Σίγουρα δεν θα φτάσει το G2 αλλά θα βελτιωθεί...

Επειδή τα είχα και τα 2 και μάλιστα από 3 φορές έκαστο κατά περιόδους, να πω πως η μπαταρία του 925 όσο και να βελτιωθεί δε θα ακουμπήσει καν τη μπαταρία του G2 η οποία απλώς είναι σε άλλο επίπεδο(κορυφή).

Απλά τα wp (και πιστεύω και το 925) με τα updates στα 8.1 έχει πολύ καλή διαχείριση σε stand bye αλλά επίσης ρουφάει για πλάκα τη μπαταρία(σε σχέση με G2, S5 etc) αν πας να το δουλέψεις για κατανάλωση περιεχομένου όπως έχω πει ξανά(browsing, vider, Facebook, messenger κ.α.).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μπαταρίας σε κανα μήνα. Σίγουρα δεν θα φτάσει το G2 αλλά θα βελτιωθεί...

 

Επειδή τα είχα και τα 2 και μάλιστα από 3 φορές έκαστο κατά περιόδους, να πω πως η μπαταρία του 925 όσο και να βελτιωθεί δε θα ακουμπήσει καν τη μπαταρία του G2...

 

Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό...

Εννοείται, ξέχασα να βάλω τη λέξη συμφωνώ :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

την Cyan εχει? Διοτι το δικο μου ειναι Τσεχιας απο τον Γερμανο και ειναι ακομα στην...Αmber

Αν εννοείς το δικό μου εξ Ουγγαρίας cyan έχει ναι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Πριν 4 μέρες αγόρασα κι εγώ το Nokia Lumia 925 και μπορώ να πω ότι το ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή!

Ήμουν πολύ επιφυλακτικός με το windows phone και τη nokia γενικότερα ύστερα από τις εξελίξεις των τελευταίων ετών. Έτσι είχα μείνει με το παλιό αλλά εξαιρετικό Nokia E90 μέχρι που χάλασαν τα ηχεία του οπότε και αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω.

Αρχικά έψαξα για κάποια συσκευή με android από τη samsung ή τη sony. Αυτό που δεν ήθελα όμως σε καμία περίπτωση ήταν μια συσκευή με χαμηλή ποιότητα κατασκευής ή ένα λογισμικό χαώδες και δύσκολο στη χρήση. Έτσι απέρριψα το android που προσωπικά το θεωρώ δύσχρηστο και χαώδες όπως και τα samsung στα οποία δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση και η κατασκευή τους. Έτσι έριξα μια ματιά στις προτάσεις της Nokia και η συσκευή που κέντρισε κατευθείαν το ενδιαφέρον μου ήταν το lumia 925. Και όχι αδικαιολόγητα.

Η συσκευή έχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής με περίγραμμα αλουμινίου που αφήνει μια υπέροχη αίσθηση στο χέρι και στο μάτι. Η οθόνη έχει φοβερή ευκρίνεια με ζωντανά χρώματα και το τέλειο μαύρο. Στην αφή με εντυπωσίασε επίσης! Είναι ελαφρύ, λεπτό και ταυτόχρονα στιβαρό! Ήρθε με την έκδοση windows phone 8 αλλά αμέσως μετά την πρώτη ενεργοποίηση η ενημέρωση για τα εκπληκτικά windows phone 8.1 ήταν έτοιμη.

Με τα windows phone 8.1 μόνο ενθουσιασμένος μπορώ να δηλώσω! Η καθαρότητα του λειτουργικού συστήματος, η ευκολία στη χρήση, η ταχύτητα και η απόκριση των εφαρμογών, η ομαλότητα κίνησης και εναλλαγής όπως και η οργάνωση των μενού είναι αυτά που με κέρδισαν από τη πρώτη στιγμή και με έκαναν να αγαπήσω ένα λειτουργικό για το οποίο αδιαφορούσα.

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση από την αρχή είναι η πληρότητα της συσκευής. Ότι δηλαδή από την πρώτη ενεργοποίηση αισθάνθηκα πως τα είχα όλα στα χέρια μου. Η υποστήριξη της Nokia με άφησε για ακόμη μία φορά απόλυτα ικανοποιημένο αφού μπόρεσα με μια απλή, πανεύκολη διαδικασία να μεταφέρω επαφές και μηνύματα από το παλιό μου Nokia στο Νοκια Lumia. Μία διαδικασία που μου είχε δημιουργήσει πονοκέφαλο στο παρελθόν όταν ήθελα να κάνω το ίδιο πράγμα σε μια συσκευή android. Το store των windows ακολουθεί την καθαρότητα του υπόλοιπου λογισμικού και προσφέρει τις απαραίτητες εφαρμογές και όχι μόνο. Μέχρι στιγμής αισθάνομαι πως έχω ένα υπερπλήρες κινητό τηλέφωνο και από το store έχω κατεβάσει μόλις 4 εφαρμογές. Έναν διαχειριστή αρχείων "Αρχεία" και ένα πρόγραμμα ηχογράφησης "Recorder pro" τα οποία ήταν δωρεάν όπως και ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινιών "CCPlayer Pro" και το "MetroTube" τα οποία επέλεξα να αγοράσω για να αποφύγω την εμφάνιση ενοχλητικών διαφημίσεων. Σε γενικές γραμμές μπορώ να μιλήσω για ένα πανέμορφο λειτουργικό σύστημα άριστα τοποθετημένο σε μία πανέμορφη συσκευή.

Ακόμη ένα δυνατό σημείο του nokia lumia 925 είναι σίγουρα η κάμερα που κρύβει στο πίσω μέρος του. Παρά το μικρό μέγεθος του αισθητήρα 1/3", η τεχνολογία που εφαρμόζεται με τη χρήση 6 οπτικών μερών της Carl Zeiss με έκανε να μείνω έκπληκτος με τις ικανότητες της κάμερας ιδιαίτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Η εφαρμογή Nokia Camera δίνει στο χρήστη προχωρημένες επιλογές τις οποίες πρώτη φορά βρίσκω στο μενού κάμερας ενός κινητού τηλεφώνου, όπως η ταχύτητα κλείστρου ή η χειροκίνητη εστίαση. Με τις σωστές ρυθμίσεις και το σωστό συνδυασμό επιλογών ο φακός του 925 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη λήψη ποιοτικών φωτογραφιών.

Από άποψη αυτονομίας είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιώ σε 2G δίκτυο για ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στη Nokia για την υποστήριξη και την άριστη ποιότητα κατασκευής που προσφέρει όπως επίσης να παροτρύνω ανθρώπους που κατηγορούν το λειτουργικό σύστημα της microsoft ή αδιαφορούν για αυτό, να το χρησιμοποιήσουν και σίγουρα θα εκπλαγούν. Το γεγονός ότι το android εκεί έξω κυριαρχεί δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο review εντυπώσεων περισσότερο.

Ως κάτοχος του Lumia 920 δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα ως προς το λειτουργικό και τις υλοποιήσεις του από την Nokia. Αυτή η εταιρεία ξέρει να φτιάχνει κινητά όσο καμία άλλη. Για άλλη μια φορά μιλάει η ιστορία και η εμπειρία που έχει στο χώρο και όχι τα πόσα λεφτά ξοδεύει στο marketing.

By the way είδα ότι έχεις και φωτογραφικές ανησυχίες... κάνε μια βόλτα από το αντίστοιχο thread με φωτο από lumia που ανεβάζουν τα μέλη, έχει αρκετό ενδιαφέρον...

Καλορίζικο το κινητό σου φίλε μου!

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φιλε b744pilot μου έμεινε μια απορία...:

 

Σ' άρεσε το κινητό; :lol:

 

Μεγεια σου, καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φιλε b744pilot μου έμεινε μια απορία...:

 

Σ' άρεσε το κινητό; :lol:

 

Μεγεια σου, καλώς ήλθες στην παρέα μας.

 

εμ πως να μην του αρεσει.και εγω απο lg g2 ερχομαι που ηταν απιστευτο αλλα αυτο ειναι ερωτας.το εχω διπλα και απλα το κοιταζω δεν το αγγιζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Είναι πραγματικά έρωτας το κινητό. Έχω χρόνια να εντυπωσιαστώ τόσο πολύ! Από το 2009 που είχα αγοράσει το Nokia N900! Πάντα αγαπούσα τη Nokia και θλίβομαι που ακούω πως θα χαθεί το brand name της από τα μελλοντικά lumia.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Πριν 4 μέρες αγόρασα κι εγώ το Nokia Lumia 925 και μπορώ να πω ότι το ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή!

Ήμουν πολύ επιφυλακτικός με το windows phone και τη nokia γενικότερα ύστερα από τις εξελίξεις των τελευταίων ετών. Έτσι είχα μείνει με το παλιό αλλά εξαιρετικό Nokia E90 μέχρι που χάλασαν τα ηχεία του οπότε και αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω.

Αρχικά έψαξα για κάποια συσκευή με android από τη samsung ή τη sony. Αυτό που δεν ήθελα όμως σε καμία περίπτωση ήταν μια συσκευή με χαμηλή ποιότητα κατασκευής ή ένα λογισμικό χαώδες και δύσκολο στη χρήση. Έτσι απέρριψα το android που προσωπικά το θεωρώ δύσχρηστο και χαώδες όπως και τα samsung στα οποία δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση και η κατασκευή τους. Έτσι έριξα μια ματιά στις προτάσεις της Nokia και η συσκευή που κέντρισε κατευθείαν το ενδιαφέρον μου ήταν το lumia 925. Και όχι αδικαιολόγητα.

Η συσκευή έχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής με περίγραμμα αλουμινίου που αφήνει μια υπέροχη αίσθηση στο χέρι και στο μάτι. Η οθόνη έχει φοβερή ευκρίνεια με ζωντανά χρώματα και το τέλειο μαύρο. Στην αφή με εντυπωσίασε επίσης! Είναι ελαφρύ, λεπτό και ταυτόχρονα στιβαρό! Ήρθε με την έκδοση windows phone 8 αλλά αμέσως μετά την πρώτη ενεργοποίηση η ενημέρωση για τα εκπληκτικά windows phone 8.1 ήταν έτοιμη.

Με τα windows phone 8.1 μόνο ενθουσιασμένος μπορώ να δηλώσω! Η καθαρότητα του λειτουργικού συστήματος, η ευκολία στη χρήση, η ταχύτητα και η απόκριση των εφαρμογών, η ομαλότητα κίνησης και εναλλαγής όπως και η οργάνωση των μενού είναι αυτά που με κέρδισαν από τη πρώτη στιγμή και με έκαναν να αγαπήσω ένα λειτουργικό για το οποίο αδιαφορούσα.

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση από την αρχή είναι η πληρότητα της συσκευής. Ότι δηλαδή από την πρώτη ενεργοποίηση αισθάνθηκα πως τα είχα όλα στα χέρια μου. Η υποστήριξη της Nokia με άφησε για ακόμη μία φορά απόλυτα ικανοποιημένο αφού μπόρεσα με μια απλή, πανεύκολη διαδικασία να μεταφέρω επαφές και μηνύματα από το παλιό μου Nokia στο Νοκια Lumia. Μία διαδικασία που μου είχε δημιουργήσει πονοκέφαλο στο παρελθόν όταν ήθελα να κάνω το ίδιο πράγμα σε μια συσκευή android. Το store των windows ακολουθεί την καθαρότητα του υπόλοιπου λογισμικού και προσφέρει τις απαραίτητες εφαρμογές και όχι μόνο. Μέχρι στιγμής αισθάνομαι πως έχω ένα υπερπλήρες κινητό τηλέφωνο και από το store έχω κατεβάσει μόλις 4 εφαρμογές. Έναν διαχειριστή αρχείων "Αρχεία" και ένα πρόγραμμα ηχογράφησης "Recorder pro" τα οποία ήταν δωρεάν όπως και ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινιών "CCPlayer Pro" και το "MetroTube" τα οποία επέλεξα να αγοράσω για να αποφύγω την εμφάνιση ενοχλητικών διαφημίσεων. Σε γενικές γραμμές μπορώ να μιλήσω για ένα πανέμορφο λειτουργικό σύστημα άριστα τοποθετημένο σε μία πανέμορφη συσκευή.

Ακόμη ένα δυνατό σημείο του nokia lumia 925 είναι σίγουρα η κάμερα που κρύβει στο πίσω μέρος του. Παρά το μικρό μέγεθος του αισθητήρα 1/3", η τεχνολογία που εφαρμόζεται με τη χρήση 6 οπτικών μερών της Carl Zeiss με έκανε να μείνω έκπληκτος με τις ικανότητες της κάμερας ιδιαίτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Η εφαρμογή Nokia Camera δίνει στο χρήστη προχωρημένες επιλογές τις οποίες πρώτη φορά βρίσκω στο μενού κάμερας ενός κινητού τηλεφώνου, όπως η ταχύτητα κλείστρου ή η χειροκίνητη εστίαση. Με τις σωστές ρυθμίσεις και το σωστό συνδυασμό επιλογών ο φακός του 925 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη λήψη ποιοτικών φωτογραφιών.

Από άποψη αυτονομίας είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιώ σε 2G δίκτυο για ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στη Nokia για την υποστήριξη και την άριστη ποιότητα κατασκευής που προσφέρει όπως επίσης να παροτρύνω ανθρώπους που κατηγορούν το λειτουργικό σύστημα της microsoft ή αδιαφορούν για αυτό, να το χρησιμοποιήσουν και σίγουρα θα εκπλαγούν. Το γεγονός ότι το android εκεί έξω κυριαρχεί δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο.

 

Καλώς ήρθες συnokiaκια...

Απαραίτητη εφαρμογή για κάθε Lumia είναι το rapdialer ώστε να έχεις τον μοναδικό τρόπο κλήσης που μας έμαθε πριν από αιώνες η Nokia.....

Πέρασε και από την ενότητα των εφαρμογών για wp8.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ στο 925

 

Και αυτο θα πάρει τα w10 αλλά και πάλι είμαστε εκτός......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο θα πάρει τα w10 αλλά και πάλι είμαστε εκτός......:)

 

ειμαστε μονιμα εκτος λογω του ενθουσιασμου για το κινητακι μας:lol:

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε μονιμα εκτος λογω του ενθουσιασμου για το κινητακι μας:lol:

 

Διαπιστώνω τον ενθουσιασμό σου από την στιγμή που σταμάτησαν τα "αχ Μανο"......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω τον ενθουσιασμό σου από την στιγμή που σταμάτησαν τα "αχ Μανο"......:lol:

 

ηθελα το 1020 εννοειται και οταν ο μανος αποφασισε να το κρατησει(αραγε για ποσο ακομη)προσπαθουσα να σκεφτω εναλακτικες λυσεις πλην android μιας και εχω και το motorola E.iphone δεν γινοταν μονο κανενα 4s οποτε μονοδρομος ηταν σε lumia και εφαγα φλασια για το 925 που ηξερα τα specs αλλα δεν ηξερα τιμη.μολις το σκρουτζαρα και ειδα οτι ειναι στο μπατζετ μου και ειδα οτι ειναι τοσο καλο ποιοτικα απο αλουμινιο κτλ ε δεν το σκεφτηκα αμεσως το αποφασισα και ειμαι ενθουσιασμενος.και οκ εχω αλλαξει πολλες συσκευες οπως λεει και η υπογραφη μου!και επειδη τραβαω φωτο ειδικα τα πιτσιρικια συχνα η καμερα του με καλυπτει.σιγουρα δεν ειναι 1020 εννοειται αλλα βγαζει μια χαρα!και ειναι τηλεφωνο!!!γιατι βασικα αυτο θελουμε.να ειναι και τηλεφωνο μην μας σπαει τα νευρα να κανουμε μια κληση η να στειλουμε ενα μηνυμα!και φυσικα αριστη ποιοτητα συνομιλιας gps τελειο!μολις κατεβασα και τον rap dialer,φοβερος!

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω τους κατόχους του 925 με 8.1 αν οταν πανε να δουνε ενα βιντεο youtube απο καποιο site το κινητό κανει κατι τρελα πραματα του τυπου: κλειδωμα - ξεκλειδωμα οθονης απο μονο του, να γινετε γκρι η μιση οθονη του βιντεο, να διχνει το μισο βιντεο (δλδ crop) και κανα δυο φορες μουχει κολλήσει κιολας και ηθελε ρεσετ. Εχει συμβει σε καποιον? Υπαρχει λυση? Εμενα μου συμβαινει 1 στις 3.

 

Εχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα από τότε που μπήκαμε στην 8.1 .ειναι απίστευτα ενοχλητικό και είναι ένας λόγος που θέλω να φυγω από τα WP.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα από τότε που μπήκαμε στην 8.1 .ειναι απίστευτα ενοχλητικό και είναι ένας λόγος που θέλω να φυγω από τα WP.

 

έμενα πάλι και σε άλλους τρείς που ξέρω με lumias δεν μας το έχει κάνει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

έμενα πάλι και σε άλλους τρείς που ξέρω με lumias δεν μας το έχει κάνει ποτέ

 

ουτε εμενα.ουτε καν στο 520 πιο παλια

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα.ουτε καν στο 520 πιο παλια

Και σε μένα παιδιά δεν το έκανε μέχρι τώρα καθόλου! Ίσως μια επαναφορά της συσκευής το διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...