Jump to content

Motorola RAZR V3


valtrex
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει γίνει και παλαιότερα κάποια αναφορά σε όσα γράφω εδώ γι' αυτό ζητώ συγγνώμη αν έκανα double post αθελά μου.

 

Μακάρι να μην σας τύχει ποτέ, αυτή είναι η διαδικασία για ''αναστήσετε'' το V3 σας σε περίπτωση αποτυχημένου flash το οποίο μπορεί να προκλήθηκε κατά την αναβάθμιση firmware ή κατά την αλλαγή του bootsplash ή ακόμα και από κατα λάθος αφαίρεση της συσκευής από τη θύρα USB κατά τη διάρκεια του flash.

 

Για να έχουμε αποτελέσματα πρέπει το κινητό να εμφανίζεται στο MultiFlash Flex του Motorola PST ως Blank Neptune LTE δηλαδή να μην έχει πειραχτεί το PDS του κινητού. (Στην περίπτωσή που μου έτυχε άναβε το πληκτρολόγιο και το κινητό δεν παρουσίαζε καμία άλλη δραστηριότητα)

 

Για τη διαδικασία που ακολουθεί θα χρειαστούμε:

1.Ένα Motorola V3 που λειτουργεί κανονικά

2.Το πρόγραμμα FlashBackup που μπορείτε να βρείτε ελεύθερα στο net

3.Κ φυσικα το χαλασμένο V3.

 

Πρώτα συνδέουμε το V3 που λειτουργεί κ ανοίγουμε το Flashbackup. Στο πάνω μέρος επιλέγουμε τη λειτουργία Backup. Στο backup mode επιλέγουμε full Backup στο phone memory size επιλέγουμε auto ενώ δεν πειράζουμε καμμία άλλη ρύθμιση. Πατάμε create backup. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία συνδέουμε το ''νεκρό'' V3. Σιγουρευόμαστε ότι κάτω κάτω γράφει phone connected. Πρώτα κάνουμε backup to PDS του κινητού, επιλέγοντας στο backup Mode PDS Backup και στο phone memory size auto, αφήνοντας τις υπόλοιπες ρυθμίσεις ως έχουν.

 

Στη συνέχεια κάτω από το πλήκτρο restore επιλέγουμε backup from other phone. Παρατηρούμε ότι αριστερά εμφανίζεται μια δεύτερη μπάρα. Στην Πρώτη που λέει Restore Backup πατάμε το πλήκτρο με τις 3 τελείες και στη συνέχεια επιλέγουμε το backup από το 1ο V3. (Το τηλέφωνο που λειτουργεί). Από κάτω στο PDS backup of your phone πατάμε πάλι το πλήκτρο με τις 3 τελείες και επιλέγουμε το pds backup που κάναμε από το ''νεκρό'' V3. Στη συνέχεια πατάμε το πλήκτρο restore και η διαδικασία ξεκινά.

 

:!: ΠΡΟΣΟΧΗ :!:

Τόσο η διαδικασία backup όσο κ η διαδικασία Restore είναι χρονοβόρες. Μην αποσυνδέετε τη συσκευή από τη USB θύρα αν δεν ολοκληρωθούν και μην τρέχετε άλλα προγράμματα ταυτόχρονα.

 

Επίσης χρειάζεται προσοχή στην επιλογή του PDS backup. Πρέπει απαραίτητα το PDS να είναι της συσκευής που θέλουμε να επαναφέρουμε διαφορετικά η συσκευή θα αχρηστευτεί πλήρως.

 

Κάθε βήμα πρέπει να εκτελεστεί σωστά και με απόλυτη προσοχή διαφορετικά μπορεί να προκληθεί μεγαλύτερη βλάβη στη συσκευή η οποία δεν καλύπτεται από την εγγύηση.

 

Το παραπάνω παρέχεται για χρήση με απόλυτα δική σας ευθήνη.

 

Ζητώ εκ νέου συγγνώμη για το εκτενές post μου. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια φίλη μου πήρε το v3 ροζ (μπλιαχ).Η Φίλη μου άντε να είχε 20 μηνύματα στην κάρτα sim.Στο κινητό μηνύματα δεν υπήρχαν μια και είναι brand new.Η ρύθμιση είναι για αποθήκευση στο τηλέφωνο.Όποτε της έρχεται μήνυμα της βγάζει "Μνήμη σχεδόν πλήρης" Μάλιστα κάπου στα 18 μηνύματα τις τιγκάρει και δεν μπορεί να δεχτεί άλλα μηνύματα!Ο μετρητής μηνυμάτων δείχνει 6 ενώ στο κινητό είναι αποθηκευμένα ούτε 10 μηνύματα!Το ψαχνα τόση ώρα αλλά δεν κατέληξα πουθενά.Όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές.Το μόνο που θα μπρούσα να σκεφτώ ότι το προκαλεί (αν και το θεωρώ απίθανο) είναι ότι έχει καμιά 10αρια προεγκατεστημένα mms templates.Τα κατέβασα με P2K και είδα ότι πιάνουν 260kb (ελπίζω να θυμάμαι καλά) Δεν μπήκα στην διαδικασία να τα διαγράψω πρώτον γιατί μου φαίνεται απίθανο σε ολοκαίνουριο κινητό τα mms templates να καταλαμβάνουν όλη τη μνήμη μηνυμάτων του κινητού και δεύτερον η φίλη μου δεν ενδιαφέρεται για modding..Έχει τύχει σε κανά άλλον?Γιατί μπορεί η μνήμη των μηνυμάτων να είναι τιγκαρισμένη?Υπάρχει καμιά άλλη ρύθμιση που μπορεί να ξέχασα?αν όλα αποτύχουν θα της πω να κάνει εκαθάριση όλων των μηνυμάτων στην περίπτωση που κάποιο μήνυμα προκαλεί πρόβλημα στο κιν (απίθανο)
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

.Το μόνο που θα μπρούσα να σκεφτώ ότι το προκαλεί (αν και το θεωρώ απίθανο) είναι ότι έχει καμιά 10αρια προεγκατεστημένα mms templates.Τα κατέβασα με P2K και είδα ότι πιάνουν 260kb (ελπίζω να θυμάμαι καλά)

 

Σίγουρα είναι απίθανο καθώς τα mms templates αποθηκεύονται στην ίδια μνήμη που αποθηκεύονται οι εικόνες, οι ήχοι τα videos κλπ σε αντίθεση με τα sms που αποθηκεύονται είτε στη sim είτε στη μνήμη του τηλεφώνου με τη μορφή αρχείων seem. Η χωρητικότητα σε mb του κινητού για δεδομένα είναι ανεξάρτητη από τη χωρητικότητά του σε sms. Πάντως θα μπορούσες να τα διαγράψεις τα templates κρατώντας το πιο μικρό σε περίπτωση που θελήσει να τα επαναφέρει, για να αποφύγεις το flexing. Έτσι κ αλλιώς τσάμπα χώρο καταλαμβάνουν

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο bomber21 κανε.

Οι καρτες sim συνηθως χωρανε πολυ λιγα μηνυματα.

Η μνημη του τηλεφωνου χωραει χαλαρ πανω απο 70 sms :happy:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, που μπορώ να βρώ θέματα για το κινητό????
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια μικρή βοήθεια... πως θα τα περάσω στο κινητό??? Μου βγάζει αυτλα στον φάκελο που κατέβασα... Μπορώ να το στείλω από άλλο κινητο??? π.χ. το δικό μου(w800)??

 

http://img217.imageshack.us/img217/8243/mmmfh2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια μικρή βοήθεια... πως θα τα περάσω στο κινητό??? Μου βγάζει αυτλα στον φάκελο που κατέβασα... Μπορώ να το στείλω από άλλο κινητο??? π.χ. το δικό μου(w800)??

 

http://img217.imageshack.us/img217/8243/mmmfh2.th.jpg

Καλημερα.τα themes δεν ειναι ιδια για ολα τα κινητα.

επισης τα θεματα για motorola δεν φορτωνουν σε αλλα κινητα και το αντιστροφο,αρα μην καθεσαι και παιδευσαι γιατι δεν θα βγαλεις ακρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια μικρή βοήθεια... πως θα τα περάσω στο κινητό??? Μου βγάζει αυτλα στον φάκελο που κατέβασα... Μπορώ να το στείλω από άλλο κινητο??? π.χ. το δικό μου(w800)??

 

http://img217.imageshack.us/img217/8243/mmmfh2.th.jpg

Aπό εδώ κατεβάζεις τον οδηγό για εγκατάσταση skins. :)

Link to comment
Share on other sites

Aπό εδώ κατεβάζεις τον οδηγό για εγκατάσταση skins. :)

ναι ομως για κινητο μοτορολα ν3ι και οχι οτι αυτα τα themes κανουν και για sony ericsson w800i.ο φιλος παραπανω αναφερεται για το δικο του κινητο..απ'οτι καταλαβα..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ομως για κινητο μοτορολα ν3ι και οχι οτι αυτα τα themes κανουν και για sony ericsson w800i.ο φιλος παραπανω αναφερεται για το δικο του κινητο..απ'οτι καταλαβα..:cool:

Βέβαια,καμία σχέση τα skins των Moto με τα skins των SE! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτήν την στιγμή στο κινητό μου έχω flex SE8694AXXG10AB ΚΑΙ software R374_G_0E.42.0CR..Είναι ένα motorola v3 από τα πρώτα (ζήλεια έχω την αλουμινένια θήκη) αλλά δεν έχω video λήψη..Αν περάσω το τελευταίο software το οποίο τελειώνει σε ..17R αν θυμάμαι καλά θα έχω video λήψη ή όχι?

 

Επίσης τι είναι το dsp?!?:O :O

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτήν την στιγμή στο κινητό μου έχω flex SE8694AXXG10AB ΚΑΙ software R374_G_0E.42.0CR..Είναι ένα motorola v3 από τα πρώτα (ζήλεια έχω την αλουμινένια θήκη) αλλά δεν έχω video λήψη..Αν περάσω το τελευταίο software το οποίο τελειώνει σε ..17R αν θυμάμαι καλά θα έχω video λήψη ή όχι?

 

Επίσης τι είναι το dsp?!?:O :O

Για να έχεις βίντεο λήψη πρέπει ή να κάνεις seem editing (λίγο δύσκολο) ή να περάσεις ένα monsterpack σχετικά καινούριο.

 

http://grmoto.blogspot.com/2006/09/onsterpacks.html

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις βίντεο λήψη πρέπει ή να κάνεις seem editing (λίγο δύσκολο) ή να περάσεις ένα monsterpack σχετικά καινούριο.

 

http://grmoto.blogspot.com/2006/09/onsterpacks.html

 

Χχμμ..Αν περάσω monsterpack χάνω τα data από το κινητό σωστά?Και υπάρχει κίνδυνος να μην λειτουργήσει ή όχι?

 

Ρωτάω γιατί τώρα λέω να παίξω με το δικό μου κινητό..Μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη....:p

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Χχμμ..Αν περάσω monsterpack χάνω τα data από το κινητό σωστά?Και υπάρχει κίνδυνος να μην λειτουργήσει ή όχι?

 

Ρωτάω γιατί τώρα λέω να παίξω με το δικό μου κινητό..Μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη....:p

A νόμιζα ότι ήταν για το άλλο. :p

Ναι,χάνεις όλα τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια,καμία σχέση τα skins των Moto με τα skins των SE! :)

 

ναι ομως για κινητο μοτορολα ν3ι και οχι οτι αυτα τα themes κανουν και για sony ericsson w800i.ο φιλος παραπανω αναφερεται για το δικο του κινητο..απ'οτι καταλαβα..:cool:

 

Δεν λέω να βάλω θέματα του w800 στο V3... απλός να τα περάσω στο κινητό μου και να τα στείλω μετα στο αλλο κινητό

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Μου έφεραν ένα RAZR V3 από το εξωτερικό και δεν έχει ελληνικά. Βρήκα το αρχείο 0031 των ελληνικών αλλά δεν μπορώ να βρώ το πρόγραμμα που τα περνάει στο κινητό. Το site που προτείνετε δεν μου επιτρέπει δεύτερο download. Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει που μπορώ να το βρώ; είναι το PTS FlashFlex η κάποιο άλλο;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

A νόμιζα ότι ήταν για το άλλο. :p

Ναι,χάνεις όλα τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις.

 

Όχι για το δικό μου πρόκειται...Το άλλο είναι έτοιμο για παράδοση..Δουλεύει άψογα...

 

Δεν έχω πρόβλημα να χάσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις γιατί τα έχω κάνει back-up στο pc με το Mobile Phone Tools. Απλά ρωτάω αν το κάνω θα αποκτήσω σίγουρα video λήψη ή τζάμπα θα προσπαθήσω?!?:(

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Μου έφεραν ένα RAZR V3 από το εξωτερικό και δεν έχει ελληνικά. Βρήκα το αρχείο 0031 των ελληνικών αλλά δεν μπορώ να βρώ το πρόγραμμα που τα περνάει στο κινητό. Το site που προτείνετε δεν μου επιτρέπει δεύτερο download. Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει που μπορώ να το βρώ; είναι το PTS FlashFlex η κάποιο άλλο;

ευχαριστώ

Ψάξε για το RSD Lite στο google... ;)

 

 

Όχι για το δικό μου πρόκειται...Το άλλο είναι έτοιμο για παράδοση..Δουλεύει άψογα...

 

Δεν έχω πρόβλημα να χάσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις γιατί τα έχω κάνει back-up στο pc με το Mobile Phone Tools. Απλά ρωτάω αν το κάνω θα αποκτήσω σίγουρα video λήψη ή τζάμπα θα προσπαθήσω?!?

Aν βάλεις κάποιο νέο σχετικά monsterpack,ναι σίγουρα θα έχεις λήψη βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Μου έφεραν ένα RAZR V3 από το εξωτερικό και δεν έχει ελληνικά. Βρήκα το αρχείο 0031 των ελληνικών αλλά δεν μπορώ να βρώ το πρόγραμμα που τα περνάει στο κινητό. Το site που προτείνετε δεν μου επιτρέπει δεύτερο download. Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει που μπορώ να το βρώ; είναι το PTS FlashFlex η κάποιο άλλο;

ευχαριστώ

 

Συμφωνώ με τον bomber21 για το RSD lite...Google it..Θα το βρεις σίγουρα και επειδή το έκανα πρόσφατα και εγώ αυτό που θες το κινητό δουλεύει μετά μια χαρά..Στο λέω μην έχεις κανέναν φόβο...:rolleyes:

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το RSD Lite στο google... ;)

 

 

 

Aν βάλεις κάποιο νέο σχετικά monsterpack,ναι σίγουρα θα έχεις λήψη βίντεο.

 

 

Βρήκα το monsterpack από αυτό το site που είχες αναφέρει εσύ παραπάνω....

 

http://grmoto.blogspot.com/2006/09/onsterpacks.html

 

Το ΣΚ θα κάτσω να παίξω και θα πω τι ψάρια έπιασα...:p

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...

 

Βρήκα τα προγραμματάκια, λέτε εσείς όμως οτι θα έχω και λήψη βίντεο. Εγώ έχω βίντεο, μήπως το χαλάσω; ενδιαφέρομαι μόνο για τα ελληνικά, τίποτε άλλο. Εάν χρησιμοποιήσω είτε το PST flashflex είτε το RSD Lite, έχει μενού για προσθήκη μόνο του πακέτου των γλωσσών ή ανακατεύει όλο το firmware της συσκευής, πράγμα το οποίο φοβάμαι λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...

 

Βρήκα τα προγραμματάκια, λέτε εσείς όμως οτι θα έχω και λήψη βίντεο. Εγώ έχω βίντεο, μήπως το χαλάσω; ενδιαφέρομαι μόνο για τα ελληνικά, τίποτε άλλο. Εάν χρησιμοποιήσω είτε το PST flashflex είτε το RSD Lite, έχει μενού για προσθήκη μόνο του πακέτου των γλωσσών ή ανακατεύει όλο το firmware της συσκευής, πράγμα το οποίο φοβάμαι λίγο;

Aν θες να αλλάξεις μόνο τη γλώσσα,φλασάρεις μόνο το Ελληνικό πακέτο γλωσσών.Δεν αλλάζει τίποτα άλλο.

 

http://grmoto.blogspot.com/2006/09/e.html (Eλληνικά Πακέτα Γλωσσών)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR V3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...