Jump to content

Sony Xperia ZR


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεν το χω νιώσει αυτο..στην αρχη ισως λιγο..αλλα επαιξα με ρυθμισεις οπως ειπα και ακουω τέλεια..ισως ειναο η εξάλειψη θορυβου στις ρυθμίσεις..Δεν θυμάμαι..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι την αγορα του ZR μιας και το Motorola μου εμφανισε για πολλοστη φορα βλαβη οποτε αντε γεια.

Ειναι καλυ προταση το ZR ? Το βρηκα στα 390 ευρω και νομιζω αξιζει στα λεφτα αυτα. Εναλλακτικα θα περιμενα για Nexus 5 με τους γνωστους τροπους εισαγωγης στη χωρα μιας και το Nexus 4 με 16 gb χωρις sd δεν παει πουθενα.

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπωντας τα φόρουμ του zr είδα ότι δεν υπάρχει μεγάλη κοινότητα στο myphone ούτε στο xda και αυτό με ανησυχεί και με στέλνει προς nexus μεριά.

Δηλαδή θέλω να υπάρχει δυνατότητα λειτουργικών rom μιας και το UI της Sony Το βρίσκω χάλια.

Αν ασχολήσε σε τέτοιο βαθμό ποια είναι η εντύπωση σου πάνω στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως σε ενδιαφέρουν τα mods δεν νομίζω ότι απέχει πολύ η εικόνα που έχεις από την πραγματικότητα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ίσως δικαιολογία είναι μόλις τρεις μήνες κυκλοφορίας του. Αλλά και είναι αποθαρρυντικό το αποτέλεσμα
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπωντας τα φόρουμ του zr είδα ότι δεν υπάρχει μεγάλη κοινότητα στο myphone ούτε στο xda και αυτό με ανησυχεί και με στέλνει προς nexus μεριά.

Δηλαδή θέλω να υπάρχει δυνατότητα λειτουργικών rom μιας και το UI της Sony Το βρίσκω χάλια.

Αν ασχολήσε σε τέτοιο βαθμό ποια είναι η εντύπωση σου πάνω στο θέμα?

 

Δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα σε πολλές χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, οπότε είναι λογικό να μην υπάρχει μεγάλη κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρώτες εντυπώσεις:

Ποιότητα κατασκευής απλά καλή, καμία σύγκριση με το motorola razr που είχα πριν. 1,5 χρόνο χωρίς θήκη, μόνο με προστασία οθόνης και δεκάδες πτώσεις, ούτε γρατζουνιά.

Οθόνη εξαιρετική. Μέγεθος πολύ καλό και βολικό, όχι παντόφλα. Μπαταρία φαίνεται καλή, αλλά αν κάνεις αρκετή χρήση τη μέρα οριακά τη βγάζει.

Ο ήχος από το ηχείο είναι όντως χαμηλός αλλά οκ. Σα συσκευή πολυμέσων εξαιρετική, η ποιότητα ήχου στα ακουστικα άριστη, τόσο σε ράδιο, όσο και σε Media player.

Το LTE πάει σφαίρα και σε σήμα γενικότερα είναι εξίσου καλό με το μοτορόλα αν όχι καλύτερο.

Το ui της SONY με δυσκολεύει λίγο στην αρχή, αλλά θα το συνηθίσω.

Στα 330 ευρώ, για κάποιον που θέλει αδιάβροχο και ανθεκτικό τηλέφωνο, που συνάμα είναι τετραπύρηνο, με 2gb ram, με άριστη οθόνη, το μέγεθος βολεύει, έχει εξωτερική κάρτα μνήμης και μπαταρία που αλλάζει... ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ

 

Επιδόσεις περίπου στο επίπεδο του xperia Z

 

Ξεκίνησε το επίσημο update σε 4.3 (Στο δικό μου δεν... )

http://www.gsmarena.com/android_43_rolling_out_to_xperia_z_zl_zr_and_xperia_tablet_z-news-7416.php

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς modding υπάρχει επίσημη Cyanogenmod 10.2 σε stable release.

Είναι ωραίο το άτιμο το ZR και πλέον είναι και προσιτό. Τα γλυκοκοιτάω από πέρυσι τα αδιάβροχα, αλλά είναι πολύ λίγα ακόμα και δεν ήταν και σε τιμές "λογικές".

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς modding υπάρχει επίσημη Cyanogenmod 10.2 σε stable release.

Είναι ωραίο το άτιμο το ZR και πλέον είναι και προσιτό. Τα γλυκοκοιτάω από πέρυσι τα αδιάβροχα, αλλά είναι πολύ λίγα ακόμα και δεν ήταν και σε τιμές "λογικές".

 

Γιατι να μην παρεις το Ζ στα ιδια λεφτα που στο xda εχει τα παντα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα σε ξένα συγκριτικά, καλύτερη οθόνη στο ZR, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, λίγο πιο γρήγορο και σαφώς πιο βολικό μέγεθος.

Καλά μην φανταστείς ότι με καίνε τα λεφτά στην τσέπη και θέλω τώρα να τα δώσω, απλά ψάχνω το επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη έκδοση 4.3 έφτασε στο δικό μου κινητό.

 

Για πες λεπτομεριες...

Τι "εθνικότητας"(nl,be,ru,hk) είναι το κινητο σου?

SI Number?

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το τσεκάρω, μα το πρωτο τεστ στο antutu δειχνει χειροτερα αποτελεσματα... Την προέλευση πως τη βλεπω; Αν και απο τις οδηγίες το κοβω για ρωσσικό!
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το τσεκάρω, μα το πρωτο τεστ στο antutu δειχνει χειροτερα αποτελεσματα... Την προέλευση πως τη βλεπω; Αν και απο τις οδηγίες το κοβω για ρωσσικό!

 

Στο κουτι,σε μορφη:si ****-****.* RU?;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχει προσθεσει βελτιωμενες δυνατοτητες στο ui.

Πιο πολλες εξυπνες επιλογές καμερας απο το z1.

Πιο βελουδινη εμπειρια αποκρισης.

Μαλλον λιγο καλυτερη διαρκεια μπαταριας.

Το antutu τελικα δειχνει ανεβασμενες επιδοσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και από μένα ! Κοιτάζοντας για κινητά, πέτυχα αυτό το εργαλείο, αλλά μου έκανε εντύπωση που στο σκρουτζ το έχει μόλις ένα κατάστημα, και η τιμή του είναι και μπόμπα. Γιατί πέρασε τόσο ξόφαλτσα απ τη χώρα μας το ZR ?
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τόσο το κινητό, όσο και η επίσημη αναβάθμιση σε 4.3 φυσάει.

(Τις πρώτες ημέρες -μέχρι να στρώσει;- μου έτρωγε πιο γρήγορα την μπαταρία).

Στη συνέχεια έστρωσε και με μερικές απλές κινήσεις καταφέρνω το βράδυ και έχω τη μπαταρία κοντά στο 50%.

Έχουμε και λέμε, ενεργοποιημένη stamina και εξοικονόμηση ενέργειας.

Φωτεινότητα οθόνης στο 50%.

Κλειστή η μεταφορά δεδομένων (εκτός αν κάτι χρειαστώ). Ανοιχτό wifi (ούτως ή άλλως ανοίγει μόνο όταν είναι σε σημεία με αποθηκευμένα δίκτυα) ανοιχτό το bluetooth.

Kατά τη διάρκεια της μέρας μιλάω αρκετά στο κινητό, στέλνω αρκετά μηνύματα και ακούω περίπου μισή με μία ώρα μουσική από το walkman.

Δεν παίζω παιχνίδια και δεν μπαίνω ίντερνετ, εκτός αν κάτι χρειαστεί.

Το βράδυ η μπαταρία κυμαίνεται μεταξύ 40 και 60%.

Με το μέγεθος έχω βολευτεί απίστευτα, όπως και από την ποιότητα κατασκευής.:)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αγορα του στα 325 ευρω το LTE τι λετε? Το Ζ εχει 375...
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Υπερτερεί στο πιο βολικό μέγεθος και στην αποσπώμενη μπαταρία. Σε επιδόσεις περιπου ιδια. Το Ζ εχει ομορφότερη εμφάνιση, αλλά λιγότερο ανθεκτική κατασκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ακόμα ένα από τα πολλά. Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό αλλά δεν βλέπω να διαφέρει σημαντικά πχ από το SP.

 

Το μόνο καλό είναι ότι από ότι φαίνεται η Sony πάει να μου αποδώσει τιμές για την συνεισφορά όλα αυτά τα χρόνια στο forum της!!!! Έβγαλε το Z, τώρα το ZR, το επόμενο θα το πει ZXR!!! :lol::lol::p

 

Υ.Γ.: alex έγινε μια μικρή τροποποίηση στο post σου για να συμβαδίζει με το format που έχουμε υιοθετήσει για όλα τα αρχικά post. :)

 

Αν βγαλει xperia zxr ομως οφειλεις να το αγορασεις ομως οτι χαρακτηριστικα κι αν εχει :lol:

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia ZR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...