Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αρα δεν υπαρχει καπου αυτη η επιλογη οπως στο ταμπλετ που εχω... καποιο καλο battery saver?

 

 

θελω ενα προγραμμα που να κλεινει το wifi οταν βαζω σε stand by το κινητο... υπαρχει?

Edited by kost1980
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρυθμίσεις WiFi δεξί Μπουτον συνθετα

να παραμείνει ενεργοποιημένο το wifi

και επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις WiFi δεξί Μπουτον συνθετα

να παραμείνει ενεργοποιημένο το wifi

και επιλέγεις.

 

 

σε ευχαριστω αυτο εψαχνα.... να σε καλα....

Link to comment
Share on other sites

σαν να μην δουλευει η επιλογη οταν το βαζω σε επιλογη ποτε και το βαζω σε stand by πατωντας το power button μια φορα... οταν το ανοιξω παλι το βλεπω να δουλευει... τι μπορει να φταιει ? δεν μπορω να καταλαβω...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα προ ολίγου το unboxing [το videoσκόπησα κιόλας για παν ενδεχόμενο, aka accessories και γενικώς παρελκόμενα που θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο, αλλά μυστηριωδώς «λείπουν» κλπ], και θέλω σαν πρώτη κίνηση να διασφαλίσω την μέγιστη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Διαβάζοντας το σχετικό pdf «Τεχνικά Θέματα» [παρεμπιπτόντως, θερμές ευχαριστίες προς τον Longmire, συντάκτη του οδηγού], προτείνεται στις 3 πρώτες χρήσεις να αφήσουμε την μπαταρία να φτάσει στα επίπεδα του 10% προτού φορτίσουμε την συσκευή.

Υπέπεσα ήδη σε σφάλμα συνδέοντας, άθελα μου, το ZTE με το PC.

[Ελπίζω να μην επηρεάσει σε σημαντικό βαθμό την ομαλή λειτουργία της μπαταρίας, διήρκεσε άλλωστε για διάστημα μικρότερο του ενός λεπτού]

 

Το ερώτημα μου:

Υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσουμε να αποφορτίσει εντελώς; Να κάνει shut-down δηλαδή.

Ή έστω σε κάποιο ποσοστό λίγο μικρότερο/μεγαλύτερο του προτεινόμενου, ας πούμε 5% ή 15% αντίστοιχα.

Ιδανικά όμως, πλήρη αποφόρτιση αφήνοντας το unattended.

Ο λόγος προφανής:

Δεν μπορώ να το παρακολουθώ συνεχώς & αδιαλείπτως περιμένοντας πότε (πότε άραγε[noparse];)[/noparse] θα φτάσει στο επιθυμητό ποσοστό.

Μπορεί αυτό να συμβεί όταν θα κοιμάμαι λόγου χάρη...

 

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

 

Συγνώμη αν η ερώτηση θεωρείται newbie-κη, αλλά πρόκειται για το 1ο smartphone που αποκτώ.

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα ένα Sony Ericsson W300i (του 2006!) το οποίο και φορτίζω μια φορά ανά 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει τίποτα, μην ανυσηχείς. Προσωπικά δεν έκανα τους 3 κύκλους φόρτισης-ξεφόρτισης. Το φορτίζω συνεχώς μέχρι το 100%, πριν καλά καλά πέσει κάτω απο 50-60%.

 

Το πιο σημαντικό είναι, να μην αφήσεις να ξελιγωθεί η μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος κατοχος της Max smart να πει αν μπορουμε και στις 2 σιμ οταν δεν ειναι χρησιμο να κελινουμε το 3g και να δουλευουν και οι 2 sim 2g?και επισης αν υπαρχει καποιο bug?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει τίποτα, μην ανησυχείς. Προσωπικά δεν έκανα τους 3 κύκλους φόρτισης-ξεφόρτισης.

Το φορτίζω συνεχώς μέχρι το 100%, πριν καλά, καλά πέσει κάτω από 50-60%.

Το πιο σημαντικό είναι, να μην αφήσεις να ξελιγωθεί η μπαταρία του.

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας «ξελιγωθεί»;

Ποιος ο λόγος να φορτίσεις την -οποιαδήποτε- συσκευή με τον δείκτη μπαταρίας στο ~50% αν δεν πρόκειται να κάνεις *εντατική* χρήση για μεγάλο διάστημα;

Αφού δεν πρόκειται να ξεμείνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά του bluetooth αυτοκινήτου απο ένα κανονικό bluetooth στερεοφωνικό ακουστικό; Απαιτεί κάποιο εξειδικευμένο πρωτόκολλο η σύνδεση; Με bt ακουστικό (sony mw600) το χρησιμοποιώ καθημερινά και δουλεύει άψογα

 

Το λεω επειδή κάποια λειτουργούν σωστά κ κάποια όχι. Έχω ακριβώς αυτό το ακουστικο κ χαίρομαι που δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Για να παρετε το μεγιστο απο την μπαταρια σας,σε οτι αφορα διαρκεια ζωης της,αλλα και χρονο χρησης της σε ρεαλιστικες συνθηκες,καλο ειναι να κανετε τις 3 πρωτες φορτισεις αποφορτισες οπως αναφερετε στον οδηγο.:)

Κια καλο επισης θα ηταν να φορτιζεται οταν εισται στο 15-30% τις μπαταριας,οχι βεβαια θα παθει κατι εαν εισται στο 60% ας πουμε και το βαλετε για φορτιση,απλα να παρει μαι σειρα,οσο ειναι αυτο δυνατον βεβαια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος κατοχος της Max smart να πει αν μπορουμε και στις 2 σιμ οταν δεν ειναι χρησιμο να κελινουμε το 3g και να δουλευουν και οι 2 sim 2g?και επισης αν υπαρχει καποιο bug?

Μονο η μια sim μπορει να εχει 3g (μπορεις να επιλεξεις εσυ ποια καρτα θα εχει 3g) η αλλη μενει στο 2g.

Ναι, μπορεις να εχεις και της δυο καρτες sim σε 2g.

Το μονο θεμα, που προσωπικα δεν το θεωρω προβλημα, ειναι οτι βγαζει λαθος στατιστικα για χρηση bluetooth.

Η rom Max smart για οσους θελουν να επιλεγουν 3g και απο της δυο καρτες (οχι ταυτοχρονα) ειναι μονοδρομος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για να παρετε το μεγιστο απο την μπαταρια σας,σε οτι αφορα διαρκεια ζωης της,αλλα και χρονο χρησης της σε ρεαλιστικες συνθηκες,καλο ειναι να κανετε τις 3 πρωτες φορτισεις αποφορτισες οπως αναφερετε στον οδηγο.:)

Κια καλο επισης θα ηταν να φορτιζεται οταν εισται στο 15-30% τις μπαταριας,οχι βεβαια θα παθει κατι εαν εισται στο 60% ας πουμε και το βαλετε για φορτιση,απλα να παρει μαι σειρα,οσο ειναι αυτο δυνατον βεβαια.

 

Εγώ προσωπικά σε όποια συσκευή έχω πάρει τις πρώτες φορτίσεις το αφήνω κοντά στο 0 % δλδ , 2-3 % , και μετά πλήρης φόρτιση.

Αφού αδειάσει όλη και φορτίσει μέχρι το 100% θα πάρει τη ''φόρμα'' της.

Με τη πρώτη φόρτιση μου κράτησε 2 μερες. Σημερα το έβγαλα απο τη φόρτιση στις 7 το πρωί και έχω 81 % μπαταρία με χρήση τηλ. και what up κυρίως. Πάντα με mobile data ενεργοποιημένη.

 

Εγκατέστησα το Smart Cover Lite.

Μέχρι ώρας μια χαρά δουλεύει. Παρουσίασε τπτ κακό κανείς στο πρόγραμμα αυτό ????

Νομίζω κάπου είδα για αυξηση της μπαταρίας ? Χαλάει πιο εύκολα μπαταρία ???

Ή ακυρο ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας «ξελιγωθεί»;

Ποιος ο λόγος να φορτίσεις την -οποιαδήποτε- συσκευή με τον δείκτη μπαταρίας στο ~50% αν δεν πρόκειται να κάνεις *εντατική* χρήση για μεγάλο διάστημα;

Αφού δεν πρόκειται να ξεμείνεις...

 

Να μην "ξελιγωθεί" - Να μην αδειάσει τελείως και σου κλείσει το κινητό. Το χειρότερο πράγμα για μια μπαταρία λιθίου είναι να την αφήσεις να αδειάσει παντελώς. Χάνει κάποιο ποσοστό απο την χωρητικότητά της αφού καταστρέφονται κάποια απο τα στοιχεία της.

 

Δεν υπάρχει λόγος που το φορτίζω συχνά και χωρίς να έχει αδειάσει ιδιαίτερα η μπαταρία. Απλά λόγω φύσης της δουλειάς μου, το συνδέω στον Η/Υ και φορτίζει. Δεν το κάνω επειδή φοβάμαι μήπως ξεμείνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σε όποια συσκευή έχω πάρει τις πρώτες φορτίσεις το αφήνω κοντά στο 0 % δλδ , 2-3 % , και μετά πλήρης φόρτιση.

Αφού αδειάσει όλη και φορτίσει μέχρι το 100% θα πάρει τη ''φόρμα'' της.

Με τη πρώτη φόρτιση μου κράτησε 2 μερες. Σημερα το έβγαλα απο τη φόρτιση στις 7 το πρωί και έχω 81 % μπαταρία με χρήση τηλ. και what up κυρίως. Πάντα με mobile data ενεργοποιημένη.

 

Εγκατέστησα το Smart Cover Lite.

Μέχρι ώρας μια χαρά δουλεύει. Παρουσίασε τπτ κακό κανείς στο πρόγραμμα αυτό ????

Νομίζω κάπου είδα για αυξηση της μπαταρίας ? Χαλάει πιο εύκολα μπαταρία ???

Ή ακυρο ?

Φιλε μου το παραπανω σχολιο μου σχετικα με τις 1ες φορτισεις και πως μπορω να παρω το μεγιστο δυνατον απο την εκαστοτε μπαταρια,εγινε μετα απο πολλες επαφες και ανταλλαγες αποψεων και email με διαφορους κατασκευαστες μπαταριων,οπως και επωνυμων κατασκευαστων κντ χρονια τωρα.Και για το πιο ειναι το σωστο σεταρισμα απο μοι εργοστασιακη μπαταρια.Λογο δουλειας χρειαζομαι παντα το μεγιστο δυνατον απο την εκαστοτε μπαταρια.Το μονο σιγουρο ειναι,απο οτι μου ειπαν να μην αφηνω την μπαταρια να φτανει στο 0%.Μιλαω παντα για ολες τις συνχρονες μπαταριες Li-ion.

Εαν δεν κανω καποιο λαθος,ο τροπος που αναφερεις παραπανω ειναι για παλαιοτερης γενιας μπαταριες.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λοιπόν ταύτιση απόψεων/ομοφωνία για το εν λόγω ζήτημα:

Δεν πρέπει επ' ουδενί (είτε στους 3 πρώτους κύκλους φορτίσεων, είτε αργότερα) να φτάσει σε μηδενικό επίπεδο.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

 

Ευκαιρίας δοθείσης, υπάρχει ανάλογο πρόβλημα αν ξεχάσουμε την συσκευή στην πρίζα για κάποια ώρα ενώ η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λοιπόν ταύτιση απόψεων/ομοφωνία για το εν λόγω ζήτημα:

Δεν πρέπει επ' ουδενί (είτε στους 3 πρώτους κύκλους φορτίσεων, είτε αργότερα) να φτάσει σε μηδενικό επίπεδο.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

 

Ευκαιρίας δοθείσης, υπάρχει ανάλογο πρόβλημα αν ξεχάσουμε την συσκευή στην πρίζα για κάποια ώρα ενώ η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί;

Απολυτως κανενα φιλε μου.με το που φτασει στο 100% απλα σταματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το παραπανω σχολιο μου σχετικα με τις 1ες φορτισεις και πως μπορω να παρω το μεγιστο δυνατον απο την εκαστοτε μπαταρια,εγινε μετα απο πολλες επαφες και ανταλλαγες αποψεων και email με διαφορους κατασκευαστες μπαταριων,οπως και επωνυμων κατασκευαστων κντ χρονια τωρα.Και για το πιο ειναι το σωστο σεταρισμα απο μοι εργοστασιακη μπαταρια.Λογο δουλειας χρειαζομαι παντα το μεγιστο δυνατον απο την εκαστοτε μπαταρια.Το μονο σιγουρο ειναι,απο οτι μου ειπαν να μην αφηνω την μπαταρια να φτανει στο 0%.Μιλαω παντα για ολες τις συνχρονες μπαταριες Li-ion.

Εαν δεν κανω καποιο λαθος,ο τροπος που αναφερεις παραπανω ειναι για παλαιοτερης γενιας μπαταριες.:)

 

Τλπ.. Ίδωμεν ...

 

Για το Smart Cover Lite τι λέτε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την ετρωγε την μπαταρια αερας!!

 

Το είδες απο κάποιο πρόγραμμα ? Πως το κατάλαβες ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την beta της Max flavour και απο οτι βλεπω η μεταφραση της ειναι πιο ολοκληρωμενη απο οτι ηταν στην 3.4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εχει δοκιμάσει κανεις να το συνδέσει με Bluetooth αυτοκινήτου; (Εξειδικευμένη ερώτηση, αλλα σαν λειτουργία βολεύει πολύ!)

 

Σε εμένα λειτουργεί μεν με το bluetooth του αυτοκινήτου (εργοστασιακό Toyota yaris) αλλά η ποιότητα της φωνής που ακούω δεν είναι καλή. Κάνει κατι σαν παράσιτα (με Samsung κινητό λειτουργεί άψογα).

Link to comment
Share on other sites

Viber με 2 κάρτες μέσα δεν μου ήρθε ποτέ SMS ενεργοποίησης (πιθανότατα φταίει η υπηρεσία).

Δηλαδή μονή λύση για 160 χαρακτήρες σε SMS ειναι να βάλουμε το χαζο πληκτρολόγιο που λέει ο οδηγός??? Το mms.apk δεν φορτωνει.

Επίσης όπως ρωτησα και πριν τι μπορεί να φταίει που κολλάει όταν ζητάω reboot to recovery στο mobileuncle?

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε κανονικά μήνυμα ενεργοποίησης του viber και λειτουργεί άψογα.Για τα sms η πλέον ενδεδειγμένη λύση χωρίς αλλαγή του mms.apk ή χρήση ειδικών πληκτρολογίων ειναι το gravitybox.Κολλάει στο σήμα zte όταν πας να μπεις στο recovery; Εχεις φλασάρει το αγγλικό recovery;
Link to comment
Share on other sites

Viber με 2 κάρτες μέσα δεν μου ήρθε ποτέ SMS ενεργοποίησης (πιθανότατα φταίει η υπηρεσία).

Δηλαδή μονή λύση για 160 χαρακτήρες σε SMS ειναι να βάλουμε το χαζο πληκτρολόγιο που λέει ο οδηγός??? Το mms.apk δεν φορτωνει.

Επίσης όπως ρωτησα και πριν τι μπορεί να φταίει που κολλάει όταν ζητάω reboot to recovery στο mobileuncle?

δοκίμασε για πληκτρολογιο swiftkey3 και για μυνηματα το gosms.Αυτα χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...