Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν δεν κάνεις κάτι σωστά,μην ψάχνεις αμέσως για παραπλάνηση!

πας εφαρμογές/άτομα/μενού/εισαγωγή-εξαγωγή/phone/επόμενο/κάρτα SD/επιλογή όλων/OK και έχεις το .vcf αρχείο στο root της SD.

Σε περίπτωση που σου διέφυγε, εξέφρασα τις επιφυλάξεις μου για την ορθότητα των όσων παρέθεσα, συμπληρώνοντας στο αρχικό
Να επισημάνω σε αυτό το σημείο πως το Import/Export -όπως θα περίμενε κανείς- είναι παραπλανητικό και ΔΕΝ καταλήγει σε δημιουργία αρχείου τύπου vcf
το
Ή τουλάχιστον αν το κάνει, εγώ δεν το βρήκα πουθενά :confused:

Ε, τι να κάνουμε τώρα, αφού προέκυπτε το παράδοξο να ταυτίζεται η πηγή με τον αποδέκτη!

Copy from / copy to ήταν ένα και το αυτό (το phone)

Υποπτεύομαι πως είχε να κάνει με τον τρόπο εμφάνισης (Contacts to display), δηλ. το μέσο απ' το οποίο αντλούσε τις επαφές (που μπορεί να είναι η κάρτα SIM, το τηλέφωνο κλπ)

Αλλάζοντας κάποιες απ' τις παραμέτρους -προτού προχωρήσω σε import/export-, αλλάξαν αντίστοιχα και οι διαθέσιμες επιλογές.

Αφού πήρα backup προστέθηκε ακόμη μία «πηγή», η "Phone Storage" (αντί για «σκέτο» Phone)

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα είναι ότι η μέθοδος "share via blutooth" ήταν -συγκριτικά- πιο *straight-forward* (λιγότερα clicks κλπ)

 

Επιστρέφοντας στο κύριο θέμα, αναφέρω πως το restore επέφερε τελικά την πολυπόθητη λύση παρότι χρειάστηκε να flashάρω την ROM δις καθότι την 1η φορά έκανα μεν wipe "data/factory reset" & "cache partition" αλλά δεν έβρισκα το "dalvink cache" (είναι στα advanced options)

Εφάρμοσα, επ' ευκαιρία, και το repartitioning της εσωτερικής μνήμης που προτείνεται στον οδηγό του Longmire.

Πολλά reboots ρε παιδί μου, πολλά reboots!

Η πλάκα είναι πως ενώ έγινε πράγματι reset to factory defaults, αντιμετώπισα ΞΑΝΑ το ίδιο πρόβλημα με το GravityBox (“GravityBox system framework not responding. Exiting”)

Και τότε ήταν που συνειδητοποίησα πως το Default Write Disk και το Preferred Install Location αποτελούν δύο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα.

Με το που επέλεξα "Internal Device Storage" για το τελευταίο, το πρόβλημα λύθηκε.

Εκ των υστέρων θα μπορούσα να πω, πως η όλη διαδικασία ROM flash/Restore κλπ ίσως και να ήταν περιττή αν το είχα παρατηρήσει εξ αρχής...

«Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα» κλπ.

 

Παραμένει πάντως η απορία μου σχετικά με το *που* εγγράφονται τα (όποια) δεδομένα.

Στο PC π.χ. έχω εγκατεστημένο τον Firefox στον SSD © αλλά τα profiles, η cache κλπ. βρίσκονται σε μηχανικό σκληρό (D).

Για το ZTE και τα smartphones γενικότερα, δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Ας το ξεκαθαρίσει κάποιος που γνωρίζει με βεβαιότητα.

Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει μέχρι στιγμής είναι ότι με το υπάρχον App configuration [Preferred Install Location: Internal Device Storage / Default Write Disk: SD Card], τα apk εγγράφονται στην εσωτερική μνήμη και τα δεδομένα των apps στην SD κάρτα.

Ελπίζω δηλαδή, γιατί διαφορετικά ΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ την επιπλέον κάρτα αν *όλα* καταλήγουν στην ενσωματωμένη μνήμη;

 

Τέλος, αν δεν σας κάνει κόπο, προτείνετε και κάποιο app με λεπτομερείς ενδείξεις (υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές στο PlayStore και δεν ξέρω τι να διαλέξω!) που αφορούν την μπαταρία γιατί νομίζω πως η περιπέτεια αυτή άφησε κουσούρια στο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Υπάρχει κάπου ρύθμιση ώστε αν η σιμ 1 δεν έχει σήμα, η κλήση να προωθείται στη σιμ 2;

Ρομ μινιντιλ 105

Ευχαριστώ :)

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε ολα τα data και τις εφαρμογες να γραφονται στην Internal. Αν κρασαρει ποτέ η sd το κινητο κ οι εφαρμογες θα μεινουν ανεπηρεαστες.

Για τη μπαταρια, κανε ενα battery calibration με τις οδηγιες στο pdf και μετα θα παρακολουθεις τα volt με την εφαρμογη battery voltage free2. Στα 4.2v ειναι πληρως φορτισμενη ενω στα 3.5-3.6v αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Πανακριβο το ZTE V967S αφου με τα ιδια λεφτα αγοραζουμε το HUAWEI Honor 3C απο ali( και πολυ υποδιεστερο το 967S),η τιμη του θα επρεπε να ειναι κοντα στα 100-120$ μαξ. πια!

 

 

Πραγματικα πολυυυυυυυυ καλη τιμη ......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι,ετσι δεν ειναι?

Με 169,90$ επισης αγοραζεις και το inew V3 που απο χαρακτηριστηκα σε σχεση με το V967S ειναι τουμπανο,γιάυτο λεω οτι ειναι πια πανακριβο το V967S,αν δεν το ριξουν τουλαχιστον 40-50$ κατω apo αυτα τα λεφτα που πουλιετε σημερα ειναι πλεον κακο buy!

Link to comment
Share on other sites

Guys μετα απο 2 βδομαδες (και παραπανω) εκανα reboot την συσκευη. Εβγαλα και μπαταρια για κανα 2λεπτο.

 

ΑΛΛΗ αισθηση! Ρολλαρει ακομη καλυτερα! Μια φορα την εβδομαδα θα το κλεινω να ξεκουραζεται λιγακι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε.... ποτε το παρατηρησες? Απο κεινη τη στιγμη και μετα ξεκινα να σβηνεις οσες εφαρμογες εβαλες :lol:

99% εφαρμογη στην κανει την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια ερωτηση απο μενα, στην μπαρα (σε μια απο τις κεντρικες οθονες) που εχει την φωτεινοτητα, το wifi κτλ μπορουμε να προσθεσουμε συντομευσεις δικες μας? κ αν ναι, πως? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια ερωτηση απο μενα, στην μπαρα (σε μια απο τις κεντρικες οθονες) που εχει την φωτεινοτητα, το wifi κτλ μπορουμε να προσθεσουμε συντομευσεις δικες μας? κ αν ναι, πως? ευχαριστω

 

Σε αυτή δεν μπορείς.. αν θέλεις όμως βάλε το elixir και το elixir widgets και φτιάχνεις ότι θες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σ όλους….

Εγώ ρε παιδιά με το τηλέφωνο μας έχω να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος… το έχω δύο μήνες τώρα, φοράω την 1 0 5 to2c και το μόνο που του έχω κάνει είναι ενοποίηση χώρου.

Από μπαταρία κρατάει 2-3 μέρες χωρίς τα προβλήματα που έχω διαβάσει εδώ από μερικούς ότι παρουσιάζει, από ταχύτητα σφαίρα και γενικά όλα δουλεύουν ρολόι…

Από φωτογραφία θεωρώ ότι είναι σε ικανοποιητικά πλαίσια gps και τα σχετικά άψογα.

Απροβλημάτιστα λοιπόν μέχρι στιγμής και προσωπικά θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές για την ποιότητα και τις δυνατότητες που σου δίνει το τηλέφωνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια καλή θήκη για το τηλ. σε στυλ πορτοφολιού; δηλαδή να διπλώνει και να καλύπτει ολόκληρη τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Υπάρχει κάπου ρύθμιση ώστε αν η σιμ 1 δεν έχει σήμα, η κλήση να προωθείται στη σιμ 2;

Ρομ μινιντιλ 105

Ευχαριστώ :)

 

όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορείς να προωθήσεις κάτι που δεν έχεις (λόγω έλειψης σήματος).Αυτό μπορεί να το κάνει η εταιρία κινητής(εκτροπή όταν η κλήση αδύνατη),αλλά λογικά με χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Δες την θηκη της νιλκιν

Τσεκαρε στο ebay zte v987 nillkin case και θα την βρεις. Υπαρχει σε 4 5 χρωματα.

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου! αυτές που είναι για το 987 κάνουν και για το δικό μας το 967; τα δυο τηλέφωνα έχουν τις ίδιες διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου! Γενικά όσον αφορά και τα υπόλοιπα αξεσουάρ όπως βάσεις αυτ/του,κάνει για το τηλεφωνό μας οτιδήποτε προορίζεται για το 987 ή ταιριάζει η συσκευή μας σε διαστάσεις με κάποιο άλλο zte;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου! αυτές που είναι για το 987 κάνουν και για το δικό μας το 967; τα δυο τηλέφωνα έχουν τις ίδιες διαστάσεις;

 

Το 987 είναι πιο λεπτό δεν ταιριάζουν ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Εδώ και λίγες μέρες παρέλαβα κι εγώ αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Το κινητό έχει σήμα μόνο όταν υπάρχει δύκτιο 3G. Σε 2G: GSM/GPRS/EDGE δεν δουλεύει με καμία κάρτα και σε καμία υποδοχή. Δεν είναι θέμα ρύθμισης. Τα δοκίμασα όλα.

Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...