Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνο ΔΕΝ lagαρει! Με την 4.2.2, ναι είχε θεματα. Με την 4.3 πάει άψογα.

Τώρα αν θεωρείται λαγκ το ότι κάνει 1sec να φορτώσει 600+ επαφές όταν ανοίγω τον κατάλογο, εγω δεν το θεωρώ.

 

Εν πάσει περιπτωση νομίζω ότι κάπου έχουμε αρχίσει να ψυριζουμε την μαϊμού μ' αυτό το θέμα. Το τηλέφωνο πάει πλέον παρά πολύ καλά με την 4.3. Έτσι όπως έπρεπε από την αρχή να πηγαίνει.

 

Μόνο αρνητικό, η ελαφρά τσιμπιμενη κατανάλωση σε σχέση με την 4.2.2 αλλά τίποτα το σοβαρό.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατι που παρατηρησα μολις.

 

Οταν ειναι κλειστο το κινητο και φορτισει πληρως δεν δονειτε για λιγο οπως κανουν καποια αλλα samsung.

Iσως γιατι εχει το λαμπακι που γινεται πρασινο οταν φορτιστει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα μολις.

 

Οταν ειναι κλειστο το κινητο και φορτισει πληρως δεν δονειτε για λιγο οπως κανουν καποια αλλα samsung.

Iσως γιατι εχει το λαμπακι που γινεται πρασινο οταν φορτιστει πληρως.

 

Ε και? Σου λείπει? :lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες και καλη χρονια ,

εχει προβλημα ενας φιλος μου και γραφω μπας και ειχε καποιος το ιδιο προβλημα.

εχει παρει το s4 απο το πλαισιο(αρα ελληνικο) και ολα ηταν μια χαρα,μεχρι την ωρα που ηρθε η αναβαθμηση 4.3 νομιζω.

Μολις εκανε εγκατασταση το κινητο αρχισε τα κουλα που εχουν αναφερθει.

το πηγε στην samsung στην θεσσαλονικη αλλα δεν βγαλανε ακρη και το στειλανε στα κεντρικα.

εκει τον πληροφορησαν οτι ειναι superuser και η πλακετα εχει προβλημα παιρνεις τηλ και ουτε ακους ουτε σε ακουνε.

Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου δεν ηξερε τi ειναι το superuser ουτε το root και απο θεσσαλονικη δεν του ειχαν πει οτι ειχε τετοιο προβλημα.

στην τελικη του ειπαν 250 καινουργια πλακετα,:confused:

μπορει να κανει κατι?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες και καλη χρονια ,

εχει προβλημα ενας φιλος μου και γραφω μπας και ειχε καποιος το ιδιο προβλημα.

εχει παρει το s4 απο το πλαισιο(αρα ελληνικο) και ολα ηταν μια χαρα,μεχρι την ωρα που ηρθε η αναβαθμηση 4.3 νομιζω.

Μολις εκανε εγκατασταση το κινητο αρχισε τα κουλα που εχουν αναφερθει.

το πηγε στην samsung στην θεσσαλονικη αλλα δεν βγαλανε ακρη και το στειλανε στα κεντρικα.

εκει τον πληροφορησαν οτι ειναι superuser και η πλακετα εχει προβλημα παιρνεις τηλ και ουτε ακους ουτε σε ακουνε.

Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου δεν ηξερε τi ειναι το superuser ουτε το root και απο θεσσαλονικη δεν του ειχαν πει οτι ειχε τετοιο προβλημα.

στην τελικη του ειπαν 250 καινουργια πλακετα,:confused:

μπορει να κανει κατι?

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έκανε ποτέ root ή ότι δεν του το έκανε κανένας φίλος του και απλώς δεν ήξερε τι είναι? Αν ναι τότε μάλλον δε θέλουν να το βάλουν στην εγγύηση και του λένε φούμαρα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρα τηλεφωνο την samsung hellas να ρωτησω με το θεμα του κιες που ανεφερα πιο πανω και μου λενε οτι το galaxy s4 i9505 χρησιμοποιει τωρα το κιες 3 και με το 3 δεν μπορεις να κανεις manage contacts ενω με το 2.6 μπορουσες. Με δουλευουνε? και τι στο καλο κανω τωρα αμα θελω να φτιαξω της επαφες μου αντι να καθομε δεκα ωρες πανω απο το κινητο αντι να το κανω απο το pc?
Link to comment
Share on other sites

ειχα προβλημα οπως και μερικοι αλλοι με την μπαταρια (ηταν φουσκωμενη και εσβηνε το τηλ.)πηγα στη σμαρτεκ και σε μιση ωρα ειχα παρει καινουρια.μπραβο τους
Link to comment
Share on other sites

@te_salat οταν ειναι σε αδράνεια και το σηκώνεις να βρεις μια επαφή, εκεί είναι αργο. Δεν ξέρω αν σου συμβαίνει αλλά εμένα μου συμβαίνει συχνά. Φταίει ο dialer γι' αυτό, δεν προσπαθω να το αναλυσω. Θα προτιμούσα να είχε την ταχύτητα του Nexus4 για παράδειγμα.

 

Φυσικά και δεν κατηγωρώ τη συσκευή. Ειναι κορυφή και είμαι ευχαριστημένος. Απλά κάποιοια σημεία καλό θα ηταν να προσεχθούν μιας και οι αναβαθμίσεις πλεον είναι συχνες.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρα τηλεφωνο την samsung hellas να ρωτησω με το θεμα του κιες που ανεφερα πιο πανω και μου λενε οτι το galaxy s4 i9505 χρησιμοποιει τωρα το κιες 3 και με το 3 δεν μπορεις να κανεις manage contacts ενω με το 2.6 μπορουσες. Με δουλευουνε? και τι στο καλο κανω τωρα αμα θελω να φτιαξω της επαφες μου αντι να καθομε δεκα ωρες πανω απο το κινητο αντι να το κανω απο το pc?

Με την τελευταία έκδοση του kies3 νομίζω ότι μπορείς να διαχειριστείς τις επαφές σου. Σε κάθε περίπτωση όμως μπορείς να τις επεξεργαστείς στο pc σου είτε στο outlook ή στο gmail και μετά να τις μεταφέρεις έτοιμες στο κινητό σου.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση.

Ενας φιλος μου με το galaxy note 2 μου ειπε οτι απο τη στιγμη που εγκατεστησε την εκδοση android 4.3 οποιος τον παιρνει τηλ. λεει και το ονομα του ενω πριν δεν το ελεγε.

 

Παιζει να ισχυει κατι τετοιο και σε εμας γιατι οποιος και να με παιρνει τηλ. τωρα δεν λεει το ονομα του.

 

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις που κανω κατα καιρους.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντυπώσεις απο την samsung smart που παρέλαβα σήμερα:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος σύνδεσης του S4 ή του note 8 με την tv για τους εξής λόγους: Για facebook/twitter δεν υπάρχει λόγος mirroring απ το smartphone ή tablet καθώς υπάρχουν ήδη οι εφαρμογές προσαρμοσμένες απόλυτα στην ανάλυση της tv. Δεν υπάρχει κανένας λόγος mirroring απο youtube καθώς το app youtube της tv είναι αψογο. Για φωτογραφίες υπάρχει εγκατεστημένο το dropbox, οπότε οτι τραβάω απο το S4 π.χ ανεβαίνει αυτόματα σε tablet/pc/smart tv ενώ το ήδη εγκατεστημένο spotify μου λύνει και το θέμα μουσική. Με λίγα λόγια εχω μείνω άφωνος με τις δυνατότητες της smart. H διαφορά λοιπόν είναι οτι όταν κάνει screen mirorring απλά μεταφέρει οτι βλέπεις λιγάκι πετσοκομένο στην tv και με χειρότερη ανάλυση, εν αντιθέσει με τις εφαρμογές της tv που είναι κομμένες και ραμμένες για 46'' οθόνη. Αλλο λοιπόν η μεταφορά οθόνης απο smartphone/tablet/pc σε smart tv κι άλλο να γίνονται απ ευθείας απο tv. Η εμπειρία είναι απίστευτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντυπώσεις απο την samsung smart που παρέλαβα σήμερα:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος σύνδεσης του S4 ή του note 8 με την tv για τους εξής λόγους: Για facebook/twitter δεν υπάρχει λόγος mirroring απ το smartphone ή tablet καθώς υπάρχουν ήδη οι εφαρμογές προσαρμοσμένες απόλυτα στην ανάλυση της tv. Δεν υπάρχει κανένας λόγος mirroring απο youtube καθώς το app youtube της tv είναι αψογο. Για φωτογραφίες υπάρχει εγκατεστημένο το dropbox, οπότε οτι τραβάω απο το S4 π.χ ανεβαίνει αυτόματα σε tablet/pc/smart tv ενώ το ήδη εγκατεστημένο spotify μου λύνει και το θέμα μουσική. Με λίγα λόγια εχω μείνω άφωνος με τις δυνατότητες της smart. H διαφορά λοιπόν είναι οτι όταν κάνει screen mirorring απλά μεταφέρει οτι βλέπεις λιγάκι πετσοκομένο στην tv και με χειρότερη ανάλυση, εν αντιθέσει με τις εφαρμογές της tv που είναι κομμένες και ραμμένες για 46'' οθόνη. Αλλο λοιπόν η μεταφορά οθόνης απο smartphone/tablet/pc σε smart tv κι άλλο να γίνονται απ ευθείας απο tv. Η εμπειρία είναι απίστευτη.

 

Πως πληκτρολογεις κείμενα στην Smart tv; διαθέτει πληκτρολόγιο το remote control;

Πάντως δεν έχει διαφορά αν έχεις συνδεδεμένο εναν υπολογιστή σε μια non smart samsung. Απλά χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου για να γίνει smart. Αν έχεις και το allshare στον υπολογιστή είσαι καλυμμένος.

Εγώ λόγο mac δεν εχω allshare αλλά μέσω dropbox η συνδέοντας το κινητό στο macbookμε καλώδιο παίρνει αμέσως τις φωτό στο iPhoto.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 4.3 από τέλος Οκτωβρίου. Η αυτονομία της συσκευής δεν έχει καμία σχέση με αυτή που είχα με την 4.2.2

Το στήσιμο της συσκευής μου είναι πολύ πιο lite τώρα αφού έχω πετάξει εφαρμογές που δεν χρησιμοποιουσα συχνά. Οι ρυθμίσεις παραμένουν ίδιες, το σήμα του παροχου δεν έχει διαφοροποιηθεί.

 

Για μένα είναι θέμα google η Google & Samsung, αν και αύξηση παρατηρείται και σε συσκευές άλλων κατασκευαστών που έχουν πάρει την 4.3

Δεν είναι δυνατόν στο Note8 3g που είναι με 4.2.2 να έχω κατανάλωση στα Υπηρεσίες Google, Λειτουργικο συστημα android μονοψήφια ποσοστά, ενώ στο S4 με την 4.3 να βλέπω ποσοστά που φτάνουν μέχρι και 33%. Το σύνηθες είναι λίγο κάτω από το 20%.

 

Αυτή η κατάσταση επηρεάζει την κατανάλωση όταν η συσκευή είναι με κλειστή οθόνη. Εκεί που με την 4.2.2 το βράδυ είχα 0.4% ανα ωρα, τώρα πάει 1,5%. (Δεν κλείνω τίποτα, συγχρονισμοί και 3g παραμένουν ανοιχτά όλο το 24ωρο ανεξάρτητα αν χρησιμοποιώ wifi). Εννοείται ότι έχω κάνει 2-3 φορές επαναφορά εργ. ρυθμίσεων και στήσιμο από την αρχή. Επίσης πάμπολλες φορές διαγραφή κασε και δεδομένων στις υπηρεσίες google και στο Google play.

 

Ελπίζω να διορθωθεί το θέμα από την Google με την 4.4

 

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα! Στην αρχή πίστευα ότι το προκαλεί το hangouts το οποίο κι απενεργοποίησα! Όμως είδα ότι και πάλι το google services κάποιες στιγμές έφτασε μέχρι και 23%. Τώρα έχω ξετικάρει στις υπηρεσίες εντοπισμού θέσης την χρήση ασύρματων δικτύων και προς το παρόν δεν εμφανίζεται καθόλου στην κατανάλωση μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος mirroring απο youtube καθώς το app youtube της tv είναι αψογο.

Ειναι αψογο το οτι δεν μπορεις να γραψεις στην αναζητηση ελληνικα?

Προσωπικα μπαινω απο το κινητο στο app του youtube για κινητα, βρισκω το βιντεο που θελω και μετα συνδεω το κινητο με την τηλεοραση καθως εχει πλεον δυνατοτητα το youtube να συνδεει κινητα με smart tv ασυρματα μεσα απο το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αψογο το οτι δεν μπορεις να γραψεις στην αναζητηση ελληνικα?

Προσωπικα μπαινω απο το κινητο στο app του youtube για κινητα, βρισκω το βιντεο που θελω και μετα συνδεω το κινητο με την τηλεοραση καθως εχει πλεον δυνατοτητα το youtube να συνδεει κινητα με smart tv ασυρματα μεσα απο το wifi.

 

Σε μενα έχει και ελληνικά κανονικά το πληκτρολόγιο της tv. Πάντως η σύνδεση youtube app της smart με smartphone/tablet/pc μέσω youtube/pair σε χαλάει;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα! Στην αρχή πίστευα ότι το προκαλεί το hangouts το οποίο κι απενεργοποίησα! Όμως είδα ότι και πάλι το google services κάποιες στιγμές έφτασε μέχρι και 23%. Τώρα έχω ξετικάρει στις υπηρεσίες εντοπισμού θέσης την χρήση ασύρματων δικτύων και προς το παρόν δεν εμφανίζεται καθόλου στην κατανάλωση μπαταρίας!

 

Νομίζω ότι όντως έχει σχέση με αυτές τις υπηρεσίες εντοπισμού, γιατί όταν μένω σπίτι όλη μέρα όπως χθες, δεν υπάρχει αυξημένη κατανάλωση και οι υπηρεσίες google μένουν σε μονοψήφιο ποσοστό.

Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το google maps και δεν μπορώ να τις απενεργοποιήσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη αν εχει ξαναγινει η ιδια ερωτηση αλλα ειναι πραγματικα πολλες οι σελιδες για να μπορεσω να τις διαβασω ολες...

Τα προβληματα που αντιμετωπιζα εγω ειναι τα εξης :

1)το κινητο πετουσε την καρτα μνημης οποτε ηθελε αυτο και την ξαναεβαζε ή εκανε επανακινηση μονο του

2)Το air gesture-γρηγορη ματια(quick glance) αλλωτε δουλευει και αλλοτε οχι...Για να προλαβω τυχον απαντησεις,εχω ενεργοποιημενη την επιλογη και το κινητο εχει πληρη επαφη απο την πισω πλευρα του!Απλα μερικες φορες δν θελει να δουλεψει.Και αν εκεινη την στιγμη απενεργοποιησω την επιλογη και την ξαναενεργοποιησω αρχιζει να δουλευει για ενα διαστημα παλι

 

Το εκανα hard reset.Το 1ο προβλημα εφτιαξε,το 2ο συνεχιζει κ επισης μου εμφανιστηκε ακομα ενα.Ενω παταω το κεντρικο κουμπι για επιστρογη στην αρχικη touchwiz,μου βγαζει και την επιλογη για την απλη αρχικη touchwiz.Προεπιλεγω (για παντα) την αρχικη και καποια στιγμη ειναι σαν να χανει την προεπιλογη μου...

Παω για 2o reset...

Μηπως φταιει η 4.3?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη αν εχει ξαναγινει η ιδια ερωτηση αλλα ειναι πραγματικα πολλες οι σελιδες για να μπορεσω να τις διαβασω ολες...

Τα προβληματα που αντιμετωπιζα εγω ειναι τα εξης :

1)το κινητο πετουσε την καρτα μνημης οποτε ηθελε αυτο και την ξαναεβαζε ή εκανε επανακινηση μονο του

2)Το air gesture-γρηγορη ματια(quick glance) αλλωτε δουλευει και αλλοτε οχι...Για να προλαβω τυχον απαντησεις,εχω ενεργοποιημενη την επιλογη και το κινητο εχει πληρη επαφη απο την πισω πλευρα του!Απλα μερικες φορες δν θελει να δουλεψει.Και αν εκεινη την στιγμη απενεργοποιησω την επιλογη και την ξαναενεργοποιησω αρχιζει να δουλευει για ενα διαστημα παλι

 

Το εκανα hard reset.Το 1ο προβλημα εφτιαξε,το 2ο συνεχιζει κ επισης μου εμφανιστηκε ακομα ενα.Ενω παταω το κεντρικο κουμπι για επιστρογη στην αρχικη touchwiz,μου βγαζει και την επιλογη για την απλη αρχικη touchwiz.Προεπιλεγω (για παντα) την αρχικη και καποια στιγμη ειναι σαν να χανει την προεπιλογη μου...

Παω για 2o reset...

Μηπως φταιει η 4.3?

 

Είσαι στην ελληνική 4.3 και αν ναι στην τελευταία αναβάθμιση? Το ζήτημα με το glance που λες το είχα και εγώ αλλά στην 4.2.2, με την αναβάθμιση στην 4.3 έφτιαξε (αν και δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα). Τώρα για το κεντρικό και τον launcher δοκίμασε να κάνεις clear cache και Clear data στις συγκεκριμένες εφαρμογές (αρχική touchwiz και απλή αρχική touchwiz) στη διαχείριση εφαρμογών μήπως διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην ελληνική 4.3 και αν ναι στην τελευταία αναβάθμιση? Το ζήτημα με το glance που λες το είχα και εγώ αλλά στην 4.2.2, με την αναβάθμιση στην 4.3 έφτιαξε (αν και δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα). Τώρα για το κεντρικό και τον launcher δοκίμασε να κάνεις clear cache και Clear data στις συγκεκριμένες εφαρμογές (αρχική touchwiz και απλή αρχική touchwiz) στη διαχείριση εφαρμογών μήπως διορθωθεί.

 

Απο οσο γνωριζω ειναι η τελευταια και ειναι ελληνικη.Κ εγω δν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα αλλα αν ειναι να φταιει η συσκευη,να το παω για service,τζαμπα εδωσα τοσα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να να μην τρέχει το προγραμμα μουσικής όταν πατάω το 3 κουμπί του hands-free που δίνουν μαζί με το κινητό. Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα έχει και ελληνικά κανονικά το πληκτρολόγιο της tv.

Δεν μιλαω για το πληκτρολογιο της tv αλλα για το πληκτρολογιο που βγαζει μεσα στο app του youtube που ειναι στην tv, εκει δεν εχει ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά εργοστασιακών σε ενός φιλου επειδή καταναλωνε παρα πολύ μπαταρια χωρις προφανη λογο και δεν μπορω να το κανω πατωντας το home button να δειχνει την κεντρικη σελιδα.

 

Την εχει μια "τελεια" πιο δεξια

 

Πατησα επεξεργασια σελίδας και την δειχνει με δυο οθονες πανω δυο κατω και από μια δεξια και αριστερα

 

Η εικονα είναι από το δικο μου κινητο

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά εργοστασιακών σε ενός φιλου επειδή καταναλωνε παρα πολύ μπαταρια χωρις προφανη λογο και δεν μπορω να το κανω πατωντας το home button να δειχνει την κεντρικη σελιδα.

 

Την εχει μια "τελεια" πιο δεξια

 

Πατησα επεξεργασια σελίδας και την δειχνει με δυο οθονες πανω δυο κατω και από μια δεξια και αριστερα

 

Η εικονα είναι από το δικο μου κινητο

 

Mήπως έχει οριστεί κάποια άλλη για κεντρική σελίδα;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε παιδες πως μπορουμε να καταργησουμε εντελως το music player & το προγραμμα που ανοιγει οταν εχεις για λιγη ωρα πατημενο το κουμπι(Οχι της αυξομειωσης της εντασης) του handsfree
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...