Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ΕΙΣΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι σημα 4g στη cosmote σπανια εχουμε και δεν φταιει το κινητο μου?

 

Οσο αφορα το φιλο μου μπορει να πηρε το s4 και να ειναι λιγο της τεχνολογιας αλλα σε καποια πραγματα κολλαει.

 

Ρε fits13 όλοι ανεξαιρέτως εταιρείας λένε ότι ακόμα το 4G έχει πολύ μικρή κάλυψη. Ξεκόλλα επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια το τηλ κολλησε στα κεφαλαια στην ελληνικη γλωσσα,μονο στα μηνυματα οταν γραφεις για επαφες,ιντερνετ ειναι οκ,μπορει καποιος να βοηθισει,στα αγγλικα δουλευει παντου ρολοι.(εχω την 4.3 πληκτρολογιο samsung
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ΕΙΣΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι σημα 4g στη cosmote σπανια εχουμε και δεν φταιει το κινητο μου?

 

Οσο αφορα το φιλο μου μπορει να πηρε το s4 και να ειναι λιγο της τεχνολογιας αλλα σε καποια πραγματα κολλαει.

 

Δεν ξερω σε ποια περιοχη μενεις αλλα σε κεντρικες πολεις εχει σιγουρα πολυ μεγαλη καλυψη .

Με το που το γυρισεις ομως σε 4g μην περιμενεις να κλειδωσει αμεσως , εμενα συνηθως μπορει να παρει απο 1 εως 5 λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή που είναι κεφαλάια;;

φιλε μου οταν γραφω μηνυμα στα ελληνικα γραφει μονο κεφαλαια και μονο τοτε δειχνει να εχει κολλισει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν γραφω μηνυμα στα ελληνικα γραφει μονο κεφαλαια και μονο τοτε δειχνει να εχει κολλισει.

 

Ετσι είναι και σε μένα. Δεν θυμάμαι εαν πριν την 4.3 είχε και μικρά αλλά τώρα είναι μόνο κεφαλαία. Απο την μέρα που βγήκε το hangouts χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό για sms οπότε δεν θυμάμαι καν πως ήταν παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν γραφω μηνυμα στα ελληνικα γραφει μονο κεφαλαια και μονο τοτε δειχνει να εχει κολλισει.

 

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων θα βγάλεις το gsm.

Link to comment
Share on other sites

 

φιλε ευχαριστω το εβαλα unicode και ολα καλα,καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστω το εβαλα unicode και ολα καλα,καλη χρονια

 

Έχε στο νου σου ότι σε αυτή τη λειτουργία το μέγεθος του μηνύματος από 160 μειώνεται σε 70 οπότε πρόσεχε μη σου φεύγουν τα μηνύματα χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου ότι σε αυτή τη λειτουργία το μέγεθος του μηνύματος από 160 μειώνεται σε 70 οπότε πρόσεχε μη σου φεύγουν τα μηνύματα χωρίς να το καταλαβαίνεις.

 

Σε ποία λειτουργία να το βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποία λειτουργία να το βάλω;

 

Αλφάβητο GSM. Αυτό σου δίνει 160 χαρακτήρες αλλά θα είναι στα κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει σύνδεση με τηλεόραση με καλώδιο mhl δηλαδή micro usb to hdmi.Εχω δει βίντεο στο YouTube και μάλιστα ο τύπος παίζει και παιχνίδια με τον ασύρματο μοχλό απο το ps3.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραλαμβάνω αυτήν εδώ την tv την παρασκευή http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/tileoraseis/tileorasi-samsung-ue46f6320-46-smart-3d-led-full-hd/prod5170140pp/ ..υποθέτω οτι η αλληλεπίδραση με S4/ Note 8 θα είναι άψογη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραλαμβάνω αυτήν εδώ την tv την παρασκευή http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/tileoraseis/tileorasi-samsung-ue46f6320-46-smart-3d-led-full-hd/prod5170140pp/ ..υποθέτω οτι η αλληλεπίδραση με S4/ Note 8 θα είναι άψογη.

 

Φίλε είμαι σίγουρος ότι θα την απολαύσεις, εγώ όμως δεν έχω smart tv εχω μια samsung led του 2009 θα μπορέσω να συνδέσω το τηλέφωνο μου με τον ανταπτορα mhl;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είμαι σίγουρος ότι θα την απολαύσεις, εγώ όμως δεν έχω smart tv εχω μια samsung led του 2009 θα μπορέσω να συνδέσω το τηλέφωνο μου με τον ανταπτορα mhl;

 

Αν έχει είσοδο hdmi ναι.

Μόνο τηλεόραση με hdmi θες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είμαι σίγουρος ότι θα την απολαύσεις, εγώ όμως δεν έχω smart tv εχω μια samsung led του 2009 θα μπορέσω να συνδέσω το τηλέφωνο μου με τον ανταπτορα mhl;

 

Με το κατάλληλο καλώδιο το οποιο πρέπει να ειναι συμβατό με το S4 θα κάνεις τα πάντα.

Εγώ περιμένω ενα που εχω παραγγείλει.

Εχω μια φθηνή HD TV την οποία εχω κάνει smart συνδεοντας την μονίμως με το Macbook μου το οποίο χειρίζομαι με remote mouse απο το s4 μου η απο ασύρματο πληκτρολόγιο που διαθέτει pad..

Μόλις μου έλθει το καλώδιο θα συνδέω στην δεύτερη HDMI το S4 για να βλέπω τα βίντεο και τις φωτογραφίες μου.

Βεβαίως με μια smart tv γίνεται ασύρματα αλλά να ξέρετε οτι αυτές οι εφαρμογές που κάνουν ασύρματο share τρώνε την μπαταρία.

Βεβαίως μπορώ να τα στέλνω ασύρματα και στο macbook και να προβαλονται μέσω αυτού στην TV. Δεν το εχω δοκιμάσει θα το προσπαθήσω απόψε και θα σας πω.

 

EDIT

Γίνεται και ασύρματα μεσω του macbook απλά καθυστερεί λίγο να γίνει η μεταφορά μέσω του wifi. Αλλά φαντάζομαι θα χρειάζεται ο ίδιος χρόνος μέσω All Share στην smart tv.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατον οταν εχω ενεργω το lte στο σπιτι μου με cosmote what's up να εχω σημα 1 στα 4 και οταν απλα απενεργοποιω το lte το σημα να πηγαινει τερμα 4 στα 4?

 

Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

 

Επισης το σημα lte για το wifi ειναι ανεξαρτητο απο το σημα της εταιριας που εισαι?

 

 

Για το πρωτο, πολυ απλα οταν το εχεις εντελως ελευθερο το κινητο, θα σου κλειδωσει σε 4g εφοσον βρει.

Ομως ενδεχεται ο σταθμος που θα κλειδωσει (και που εχει 4g μηχανηματα) να βρισκεται σε μεγαλυτερη αποσταση απο το σημειο που βρισκεσαι απο εναν αλλο κοντινοτερο που ομως εχει μονον 3g.

Μολις τωρα εσυ το γυρησεις σε εως 3g μεσα απο το μενου, τοτε το κινητο θα γινει hand over στον κοντινοτερο και ισχυροτερο 3g σταθμο.

Κατεβασε απο το market αυτο το προγραματακι

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.parizene.netmonitor

 

και τσεκαρε στην τριτη γραμμη την ενδειξη CID. Ειναι ενα 4ψηφειο ή 5ψηφειο νουμερο. Αυτο ειναι ο κωδικος του σταθμου που σε σερβιρει.

Κανε τις αλλαγες σου 4g/3g, θα το δεις και στην δευτερη γραμμη στο type οτι θα σου λεει αντιστοιχα lte/hspa. Παρατηρησε ομως οτι στην τριτη γραμμη, στο CID θα εχεις ενα τελειως διαφορετικο νουμερο. Αλλο οταν θα εισαι σε 4g και αλλο οταν θα εισαι σε 3g. Αυτο λοιπον σημαινει οτι σε αλλο σταθμο "κλειδωνεις" οταν εισαι σε 4g και σε αλλο οταν εισαι σε 3g.

Προσεχε ομως να σου λεει το προγραμμα στην δευτερη γραμμη το αναλλογο mode. Καμια φορα τρωει "μπλοκα" και δεν αλλαζει (σπανια βεβαια αλλα το κανει). Τοτε κανε exit και ξαναμπες για να ξαναδιαβασει το modem.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το wifi τα μπερδεψα.

 

Λοιπον οσο ειμαι σε lte το νουμερο cid που λες ειναι 10755 με singal -118db

Και οσο ειμαι σε 3g το νουμερο cid που λες ειναι 54812 με singal -83db

 

Αρα εχεις απολυτο δικιο και υποθετο ειναι λογικο να συνδεεσαι σε αλλη κεραια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το wifi τα μπερδεψα.

 

Λοιπον οσο ειμαι σε lte το νουμερο cid που λες ειναι 10755 με singal -118db

Και οσο ειμαι σε 3g το νουμερο cid που λες ειναι 54812 με singal -83db

 

Αρα εχεις απολυτο δικιο και υποθετο ειναι λογικο να συνδεεσαι σε αλλη κεραια.

 

Ωραια. Το πρωτο νουμερο, το 10755 ουσιαστικα ειναι ο σταθμος 1075(5) και μεσα στις παρενθεσεις ειναι το 5ο cell το οποιο ειναι 4g, με σταθμη λυψης απο το κινξτο σου τα -118dbm.

 

Ο δευτερος σταθμος ειναι ο 5481 και σε εχει κλειδωσει το 2ο cell με λυψη -83dbm. Προφανως, πολυ πολυ καλυτερη.

 

Και ναι συμβαινει σε περιπτωσεις με τοσο αδυναμη λυψη (-118dbm) να σε βγαζει ουσιαστικα εκτος δικτυου. Γι' αυτο πολυ σωστα δου λενε ολοι να το κλειδωσεις σε 2g/3g και οχι σε 4g.

 

EDIT: Συμπληρωματικα να σου πω οτι οταν η κοσμοτε βαλει 4g μηχανηματα στον 5481 τοτε με την αλλαγη που θα κανεις 4g/3g θα σου αλλαζει μονον το 5ο νουμερο, το cell δηλαδη. Το 5481 θα μενει σταθερο, ειτε 3g θα εισαι, ειτε 4g. Τοτε δεν θα βλεπεις πολυ μεγαλη διαφορα στο σημα.;)

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...