Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη συσκευή με τέτοια αυτονομία.

Η χρήση ήταν τα πάντα εκτός games.

Μισή μισή 3g και wifi. Με όλους τους συγχρονισμους ανοικτούς.

Αυτή είναι μια πλήρης μέρα σκληρής επαγγελματικης χρήσης. Φαίνεται άλλωστε από τις ώρες οθόνης.

http://img4.imageshack.us/img4/1497/i528.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη συσκευή με τέτοια αυτονομία.

Κωστα εχουμε φτασει στο να θεωρουμε της ~5 ωρες οθονης σουπερ :(, δεν αναφερομαι μονο στη samsung ;)

Παντος βγαζουν και αλλες ναυαρχι δες τους ιδιους χρονους σε οθονη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχουμε φτασει στο να θεωρουμε της ~5 ωρες οθονης σουπερ :(, δεν αναφερομαι μονο στη samsung ;)

Παντος βγαζουν και αλλες ναυαρχι δες τους ιδιους χρονους σε οθονη.

 

Δεν έχω δει πουθενά στα νήματα άλλων συσκευών 5 ώρες οθόνη σε 15 ώρες λειτουργια και μάλιστα οι μισές με χρήση 3g και σε κίνηση.

Οι περισσότερες πιάνουν τις 5 ώρες μόνο με WiFi και την συσκευή καρφωμενη στο σπίτι συν οτι έχουν κλείσει το 3g.

Έτσι πιάνω 7 ώρες. Αρκεί να σου πω οτι το βράδι με WiFi χάνω 0,25% ανα ωρα και με 3g 0,5. Η συσκευή όμως είναι καρφωμενη.

Όταν είμαι σε κίνηση χάνει 2-2.5% την ώρα λογο εναλλαγής κεραιών κλπ.

 

Για μένα μια συσκευή με 5" FHD οθόνη όταν στις 15 ώρες που είμαι ξύπνιος μου δίνει 5 ώρες οθόνη συν τόσες άλλες διεργασίες που εκτελούνται στο παρασκήνιο όταν η οθόνη είναι κλειστή και σε συσκευές όπως το iPhone καταγράφονται σαν ώρες χρήσης, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Θεωρώ υπερβολή να περνά κάποιος 5 ώρες μπροστά σε μια οθόνη smartphone. Αναγκάζομαι όμως να το κάνω γιατί δεν υπάρχει WiFi εκεί που είμαι και το tablet μου δεν έχει 3g.

Σε λίγες μέρες θα το αντικατέστησω με 3g tablet και δεν πρόκειται να ξανά αγοράσω σκέτο wifi,.

Συνεπώς με μια φυσιολογική χρήση smartphone που είναι 2 ώρες το πολύ χρηση οθόνης το 24ωρο δίνει άνετα 2 μέρες.

Θα μου πεις γιατί να έχεις 5" οθόνη αν θες μόνο 2 ώρες χρηση?

Απλούστατα γιατί δεν θέλω να βγάζω τα μάτια μου αυτές τις 2 ώρες και να μπορώ σε έκτακτες περιπτώσεις να κάνω αξιοπρεπώς την δουλειά μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια διαβαζω για το s4 το παρων τοπικ και το Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S4, το επισημο θεμα δεν μπορω να το παρακολουθησω γιατι ''τρεχει/ετρεχε'' πολυ γρηγορα τουλαχιστον στην αρχη οταν εγινε διαθεσιμο στην αγορα. Επισης παρακολουθω το xperia z και το lg optimus g.

Ελπιζω να μην θεωρηθει τρολ, δες προσφατο ss απο το xperia στο ποστ 5264 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346792&page=351 , φυσικα εκει το παλικαρι δεν γραφει τι χρηση εκανε πραγμα που πολυ σωστα κανεις παντα εσυ, δεν νομιζω να κανει την ιδια χρηση με εσενα αλλα εχει 37:30 ωρες αναμονη. Στο lg θυμαμαι οτι εχουν ~5 ωρες αλλα εκει με τον μισω επεξεργαστη ;), εχουν καιρο να βαλουν ss και δεν το θυμαμαι ακριβος.

Ξερω οτι εχεις απαιτησεις απο το τηλεφωνο σου σε 3g-mail-συγχρονισμους κ.α λογο της δουλεια σου, αφου εισαι ευχαριστημενος δεν μου πεφτει λογος απλα ξερω οτι μπορεις να κανεις υγιει διαλογο για αυτο και συζητω μαζι σου.

 

Στο τευλευταιο που εγραψες (Απλούστατα γιατί δεν θέλω να βγάζω τα μάτια μου αυτές τις 2 ώρες και να μπορώ σε έκτακτες περιπτώσεις να κάνω αξιοπρεπώς την δουλειά μου) <<εγραψες>> :lol::lol::) +1000 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό και αρκετές συσκευές μπορώ να καταλάβω με μια μάτια στο status τι χρήση έχει κάνει κάποιος.

Μπορώ να βγάλω και 48 ώρες αναμονή αλλά όταν η οθόνη είναι το 20% της κατανάλωσης δεν θεωρείται χρήση smartphone.

Την μπαταρία την θέλω όχι για να φορτιζω καθέ 3 μέρες, αλλά για να μου βγάζει την μέρα όταν πχ ταξιδεύω η όταν βρεθώ κάπου σε κίνηση χωρίς δικό μου αυτοκίνητο. Άλλωστε τώρα με τους ασύρματους φορτιστες είναι απλό.

 

Σε Νορμάλ χρήση φεύγω από το εργοστάσιο με 60%. Ώσπου να πάω σπίτι το βάζω στον φορτιστη του αυτοκινήτου και φτανω στο 80% ακούγοντας παράλληλα μουσική μέσω ΒΤ από το στερεο.

Όταν όμως έχω ταξίδι με αεροπλάνο, το Nexus4 της συζύγου μου τα έχει παίξει φτάνοντας, ενώ το S4 έχει 35%+ ακόμα.

 

Όσοι παίζουν games με οποιοδήποτε smartphone είναι αναγκαστικά με τον φορτιστής στο χέρι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση του ΜΗΒ παρατηρησα οτι η μπαταρια αδειαζει γρηγοροτερα σε σχεση με πριν.

Εχει παρατηρησει κανεις αλλος το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

 

Όσοι παίζουν games με οποιοδήποτε smartphone είναι αναγκαστικά με τον φορτιστής στο χέρι.

 

Όχι απόλυτα ..;-)

 

Πήρα δύο μπαταρίες ακόμα της Zero Lemon και καθάρισα ότι και να γίνει βάζω την δεύτερη (την τρίτη σε μια μέρα δεν χρειάστηκε ακόμα να την βάλω ) και είμαι κομπλέ ...;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε για καλη ποιοτητα(γνησια)ΚΑΙ με εξωτερικο φορτιστη....αργα η γρηγορα αν κι εχεις δικιο θα καταλαβουμε πως τελικα ειναι καλη λυση

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

για κάποιο λόγο το google services τρώει πολύ μπαταρία. Έβγαλα επίτηδες να ανιχνεύει το location από wifi ή 3G γιατί παρατήρησα ότι όταν βάζω 3G τότε ανεβαίνουν τα ποσοστά του full. Τσέκαρα το wakelock μου έβγαλε 7 ωρες χρήση το NIpWakelock. Τι είναι αυτό ξέρουμε;

Θέλω να πιστεύω ότι με την 4.3 (άντε να έρθει) ότι θα λυθεί απλά ήθελα την συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επιπλέον. Η μπαταρία αυτή τη στιγμή είναι περίπου στο 32% με χρήση οθόνης 2 ώρες (50%περίπου), wif όλη μέρα, spotify περίπου 20λεπτά να ακούσω 20 λεπτά κλήσεις. Γενικά μου κρατάει περίπου 2-3 ώρες οθόνη. Επειδή βλέπω κάτι 4 -6 ώρες εδώ μέσα να ανησυχήσω ή είμαι καλά? Να πω ότι αν δεν είμαι σε wifi μπαίνω σε 3g όλη μέρα συνδεδεμένος δηλαδή και δεν έχω power saving.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επιπλέον. Η μπαταρία αυτή τη στιγμή είναι περίπου στο 32% με χρήση οθόνης 2 ώρες (50%περίπου), wif όλη μέρα, spotify περίπου 20λεπτά να ακούσω 20 λεπτά κλήσεις. Γενικά μου κρατάει περίπου 2-3 ώρες οθόνη. Επειδή βλέπω κάτι 4 -6 ώρες εδώ μέσα να ανησυχήσω ή είμαι καλά? Να πω ότι αν δεν είμαι σε wifi μπαίνω σε 3g όλη μέρα συνδεδεμένος δηλαδή και δεν έχω power saving.

Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανησυχείς!

Το δικό μου βγάζει 1,5 μέρα με wifi συνέχεια ανοιχτό και περίπου 2 ώρες κλήσεις. Η οθόνη περίπου στις 4 ώρες φτάνει. Εξαρτάται βέβαια και τι χρήση εφαρμογών κάνεις. Μου έτυχε να μου βγάλει και μία μέρα με το ζόρι όταν κατέβαζα torrent από το μεσημέρι ως το βράδυ και το δούλευα και ταυτόχρονα. Αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνε έναν οπτικό έλεγχο την μπαταρία μήπως έχει φουσκώσει γιατί έχει αναφερθεί αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

εχω battery drain 12-14,το βραδυ,δεν θα επρεπε να μπαινει σε deep sleep?τα εχω δοκιμασει ολα,και δεν εχει φουσκωσει,τι φταιει?εγω παντως δεν εχω δει πανω απο δυο ωρες οθονη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το wakelock detector η/και το betterbatterystats για να δούμε τι τρώει.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το wakelock detector η/και το betterbatterystats για να δούμε τι τρώει.

 

Τα έβαλα και τα δυο.τι να κοιτάξω τώρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Στο wakelock detector τα πράγματα είναι απλά, σου βγάζει ποια διεργασία/εφαρμογή ξύπνησε πιο πολλές φορές τη συσκευή σου. Αν είναι κάποια που έχει αυτόματους συγχρονισμούς κοιτάς να τους περιορίσεις ή να αυξήσεις την ώρα που θα κάνει έλεγχο.

Στο άλλο πρέπει να πας στην καρτέλα Partial Wakelocks κυρίως και να δεις ποιο απασχολεί περιοσσότερη ώρα το κινητό. Επειδή εκεί αρκετά από τα ονόματα δεν αναφέρονται ξεκάθαρα σε εφαρμογή, θελει λίγο googling μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το εξης και πιστευω οτι ειναι μαλλον στα τελευταια η μπαταρια μου (made in china). Το πρωι το εβγαλα απο φορτιστη 100% ωραια παμε δουλεια. Ειχα παρα πολυ δουλεια και ουτε browsing ουτε τηλεφωνα πολλα εκανα. Στις 5 η ωρα το κινητο ειχε κλεισει!!!! Και επισης χωρις να το χρησιμοποιω οταν το ακουσα να κανει μπιπ για μπαταρια το βγαζω να δω γιατι κανει ετσι βλεπω οτι ηταν λιγο πριν πεθανει και ηταν ζεστο επισης σαν να το χρησιμοποιουσα full. 48% ελεγε το λειτουργικο οτι ειχε φαει. Σημα δεν ειχα πολυ καλο αλλα ειχα εστω g με 3 μπαρες την περισσοτερη ωρα...

 

Τι λετε?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις αυτου του ειδους την μπαταρια/θηκη????

 

Αν ναι μπορει να μου πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Με την 4.3 η Μπαταρία μου μέση χρήση (λίγο απ'όλα gaming, browsing, facebook, κλησεις, μνμ και φωτισμό οθόνης στο αυτόματο) κρατάει 1 μέρα και 12-15 ώρες....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μειώθηκε κατά περίπου δύο ώρες η μπαταρία μου .Νομίζω ότι η 4.2.2 ήταν ποιο καλή .Τώρα μπορεί και να είναι η ιδέα μου γιατί τρεις μέρες τώρα που την πέρασα δεν το έχω αφήσει και σε ησυχία το τηλέφωνο...;-)
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αυτο...η μπαταρια ΠΕΦΤΕΙ πλεον σαν τρελη....κι ας λενε μερικοι οτι επιτελους εχουν καλη αυτονομια....

 

Edit:Οπως πιο παλια με την 4.2 δουλευε το 'λειτουργικο συστημα'και ετρωγε τεραστια μπαταρια ,ετσι και τωρα......ελπιζω να τελειωσει γρηγορα...μαλλον θα γινει και σε αυτους που μιλουν για "καλη"μπαταρια...τι να πω!!

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...