Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ενημερωτικά να πω, ότι μετά το πέρασμα της τελευταίας αναβάθμισης για ρουμάνικο, κάνοντας root με towel root ,έγραψε το Knox!

 

Ειναι το update που αναβαθμιζει το KNOX σε v2.0? (218.58MB)

Μου το βγαζει καιρο τωρα και το κανω postpone γι'αυτο το λογο..

GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι το update που αναβαθμιζει το KNOX σε v2.0? (218.58MB)

Μου το βγαζει καιρο τωρα και το κανω postpone γι'αυτο το λογο..

 

Όχι δεν πρέπει να είναι αυτό που εννοείς.Εγώ σε Ελληνικό S4 έχω την τελευταία GNF1 με τον knox 2.0 + kids mode και έκανα με towelroot με official status κομπλέ όλα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το update που αναβαθμιζει το KNOX σε v2.0? (218.58MB)

Μου το βγαζει καιρο τωρα και το κανω postpone γι'αυτο το λογο..

 

Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει. Αυτό που ξέρω είναι, ότι μετά το update και το ρουτάρισμα με towelroot, το knox έγραψε! Εκτός αυτού,το κινητό με τρέλανε στα soft reboot, ύστερα από σερφάρισμα ή μετά από βαρύ παιχνίδι! Αφού έχει γράψει το knox του πέρασα την τελευταία Ελληνική με το odin, και το ρούταρα με το cf-root,όπως γράφει στην πρώτη σελίδα, αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια! Τελικά από χθές το απόγευμα, του πέρασα με odin την τελευταία ρουμάνικη μιάς και τέτοιας προέλευσης είναι και όλα πηγαίνουν καλά μέχρι τώρα. Αν κάποιος από τους πιο έμπειρους το διαβάσει και έχει να μου προτείνει κάτι, καλοδεχούμενος!!! Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω εδω και καιρο omega v26 υπαρχει κατι καλυτερο σε custom rom ή να κανω αναβαθμιση σε τελευταια οmega?Και αν υπαρχει κατι αλλο που να βελτιωνει τη λειτουργια του κινητου,ευπροσδεκτο.Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω εδω και καιρο omega v26 υπαρχει κατι καλυτερο σε custom rom ή να κανω αναβαθμιση σε τελευταια οmega?Και αν υπαρχει κατι αλλο που να βελτιωνει τη λειτουργια του κινητου,ευπροσδεκτο.Ευχαριστω!

 

phoeinix rom φιλε μου απο το xda θα την βρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω εδω και καιρο omega v26 υπαρχει κατι καλυτερο σε custom rom ή να κανω αναβαθμιση σε τελευταια οmega?Και αν υπαρχει κατι αλλο που να βελτιωνει τη λειτουργια του κινητου,ευπροσδεκτο.Ευχαριστω!

 

Όλες οι Rom πλέον έχουν πρακτικά το ίδιο customization μέσω wanam xposed. Από κει και έπειτα είναι θέμα προτίμησης. Εγώ τις έχω δοκιμάσει και τις 2 (Phoenix και Omega) και προτιμώ Omega.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είπα να περάσω και στο κινητό την cyanogenmod, την έχω στην ταμπλέτα και είναι αυτό που θέλω, android χωρις bloatware και με συνεχείς αναβαθμίσεις.

Το GT-i9505 που έχουμε είναι το jfltexx, http://download.cyanogenmod.org/?device=jfltexx , και δεν παίρνει αναβαθμίσεις , έχει μείνει στάσιμο από το Φλεβάρη. Έχουμε σίγουρα το jfltexx το επιβεβαιωσα με το rashr , φλασαρε το clockwork recovery για jfltexx.

Θέλω να ρωτήσω σε κάποιον που πέρασε τη cyanogenmod αν μπορούμε να φλασάρουμε τη ρομ για jflte, http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte . Λογικά γίνεται, υπάρχει και αυτή η απάντηση:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2750373

 

Τι διαφορές έχουν τα jfltexx με τα jflte?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είπα να περάσω και στο κινητό την cyanogenmod, την έχω στην ταμπλέτα και είναι αυτό που θέλω, android χωρις bloatware και με συνεχείς αναβαθμίσεις.

Το GT-i9505 που έχουμε είναι το jfltexx, http://download.cyanogenmod.org/?device=jfltexx , και δεν παίρνει αναβαθμίσεις , έχει μείνει στάσιμο από το Φλεβάρη. Έχουμε σίγουρα το jfltexx το επιβεβαιωσα με το rashr , φλασαρε το clockwork recovery για jfltexx.

Θέλω να ρωτήσω σε κάποιον που πέρασε τη cyanogenmod αν μπορούμε να φλασάρουμε τη ρομ για jflte, http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte . Λογικά γίνεται, υπάρχει και αυτή η απάντηση:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2750373

 

Τι διαφορές έχουν τα jfltexx με τα jflte?

 

φιλε πλεον μονο jflte http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte&type=nightly και κανει για το δικο μας 9505

Link to comment
Share on other sites

φιλε πλεον μονο jflte http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte&type=nightly και κανει για το δικο μας 9505

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Παρατήρησες κανένα bug πέρα από αυτά http://wiki.cyanogenmod.org/w/Known_Issues_page_for_jflte?

Τι σημαινει "you can't receive push messages"?

 

H λειτουργία MHL δουλεύει στο cyanogenmod?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Παρατήρησες κανένα bug πέρα από αυτά http://wiki.cyanogenmod.org/w/Known_Issues_page_for_jflte?

Τι σημαινει "you can't receive push messages"?

 

H λειτουργία MHL δουλεύει στο cyanogenmod?

 

δεν την εχω δοκιμασει δεν θελω να ριξω το knox ειμαι με towelroot και επισημη ρομ κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια

Link to comment
Share on other sites

Την WanamLite v9.4 την εχει περασει κανεις να πει εντυπωσεις;

Μολις την κατεβασα γιατι μου φανηκε πιο ελαφρια απο τις αλλες και λεω να την δοκιμασω.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Την WanamLite v9.4 την εχει περασει κανεις να πει εντυπωσεις;

Μολις την κατεβασα γιατι μου φανηκε πιο ελαφρια απο τις αλλες και λεω να την δοκιμασω.

Την έχω δοκιμάσει. Στοκ είναι χωρίς το bloatware ουσιαστικά. Αξιοπρεπής.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Custom recovery από που κατεβάζω;

 

Γράψε στο google twrp recovery download. Κατεβασε αυτό που λέει για φλας μέσω οντιν και φλασαρε το μέσω οντιν

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο google twrp recovery download. Κατεβασε αυτό που λέει για φλας μέσω οντιν και φλασαρε το μέσω οντιν

 

στο PDA ε; και μετά περνάω από recovery την rom;

Link to comment
Share on other sites

στο PDA ε; και μετά περνάω από recovery την rom;

 

Ναι, εχει και οδηγίες στη σελίδα κατεβασματος

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ετυχε και ξαναεπεστρεψα σε Galaxy S4 μετα απο 1 χρονο περιπου η αληθεια ειναι πως με ξενερωσε αφανταστα η αυτονομια του.Με την 4.2.2 ηταν καλο αλλα τωρα με την κιτ κατ εχει γινει σαν το Optimus G.

Εβαλα Phoenix rom 9.4 με κερνελ Googy Max 3 v1.1.3,αφαιρεσα αχρηστες εφαρμογες,εκανα undervolting cpu και gpu,κατεβασα μια σκαλα τα volts του επεξεργαστη αλλα και παλι το αποτελεσμα ειναι απλα καπως καλυτερο αλλα παραμενει χαλια(3-3:30 ωρες οθονη).

Εχει βρει κανεις το χρυσο σημειο;Εννοω συνδυασμο ρομ και κερνελ που να μην ειναι AOSP και να εχει πανω απο 4 ωρες οθονη;

 

Το πηρα μεταχειρα αλλα η μπαταρια ειναι 10/2013 οποτε λιγο δυσκολο να θελει αντικατασταση.

Να θελω να συνυπαρξω μαζι του και να ειναι σα να μου λεει "οχι πουλα με και παρε G2" :lol:

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το update που αναβαθμιζει το KNOX σε v2.0? (218.58MB)

Μου το βγαζει καιρο τωρα και το κανω postpone γι'αυτο το λογο..

Όχι δεν πρέπει να είναι αυτό που εννοείς.Εγώ σε Ελληνικό S4 έχω την τελευταία GNF1 με τον knox 2.0 + kids mode και έκανα με towelroot με official status κομπλέ όλα.:)

Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει. Αυτό που ξέρω είναι, ότι μετά το update και το ρουτάρισμα με towelroot, το knox έγραψε! Εκτός αυτού,το κινητό με τρέλανε στα soft reboot, ύστερα από σερφάρισμα ή μετά από βαρύ παιχνίδι! Αφού έχει γράψει το knox του πέρασα την τελευταία Ελληνική με το odin, και το ρούταρα με το cf-root,όπως γράφει στην πρώτη σελίδα, αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια! Τελικά από χθές το απόγευμα, του πέρασα με odin την τελευταία ρουμάνικη μιάς και τέτοιας προέλευσης είναι και όλα πηγαίνουν καλά μέχρι τώρα. Αν κάποιος από τους πιο έμπειρους το διαβάσει και έχει να μου προτείνει κάτι, καλοδεχούμενος!!! Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Εν τελει το περασα κ εγω το update. Ολα οκ με το towelroot. Tο knox εμεινε ανεπαφο και το status γυρισε ευκολα παλι σε official με το Wanam Xposed.

Συγκεκριμενα τo update ειναι αυτο που το GPS πλεον λεγεται Location και εχει διαφορετικο icon. (GNF1)

 

Αντιμετωπιζω ομως κ εγω προβλημα. Εχω soft reboot σχεδον 2 φορες τη μερα ανεξαρτητως χρησης.. Στα καλα καθουμενα του τη βαραει και βγαζει το σημα της Samsung και κλείνει ολες τις εφαρμογες.

Edited by lephleg
GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ετυχε και ξαναεπεστρεψα σε Galaxy S4 μετα απο 1 χρονο περιπου η αληθεια ειναι πως με ξενερωσε αφανταστα η αυτονομια του.Με την 4.2.2 ηταν καλο αλλα τωρα με την κιτ κατ εχει γινει σαν το Optimus G.

Εβαλα Phoenix rom 9.4 με κερνελ Googy Max 3 v1.1.3,αφαιρεσα αχρηστες εφαρμογες,εκανα undervolting cpu και gpu,κατεβασα μια σκαλα τα volts του επεξεργαστη αλλα και παλι το αποτελεσμα ειναι απλα καπως καλυτερο αλλα παραμενει χαλια(3-3:30 ωρες οθονη).

Εχει βρει κανεις το χρυσο σημειο;Εννοω συνδυασμο ρομ και κερνελ που να μην ειναι AOSP και να εχει πανω απο 4 ωρες οθονη;

 

Το πηρα μεταχειρα αλλα η μπαταρια ειναι 10/2013 οποτε λιγο δυσκολο να θελει αντικατασταση.

Να θελω να συνυπαρξω μαζι του και να ειναι σα να μου λεει "οχι πουλα με και παρε G2" :lol:

 

Δοκίμασε τον KT Kernel με Profile και Script: Dead By April.Εγγυημένα 4:30 και άνω ώρες οθόνης :D:)

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον KT Kernel με Profile και Script: Dead By April.Εγγυημένα 4:30 και άνω ώρες οθόνης :D:)

 

Η αυτονομία και οι ώρες οθόνης ποικίλλουν παρά πολύ ανάλογα με τη χρηση. Για παράδειγμα αν χρησιμοποιώ οθόνη μόνο για να βλέπω βίντεο αποθηκευμένο στην SD card βγάζει σχεδόν διπλάσια αυτονομία από το να είμαι twitter, να κάνω browsing etc... Οπότε τα νούμερα δε λένε κάτι από μόνα τους.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον KT Kernel με Profile και Script: Dead By April.Εγγυημένα 4:30 και άνω ώρες οθόνης :D:)

Απο χτες που τον φλασαρα δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα.

Ισως το εσωσες το κινητο και δεν το δωσω.χεχε

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει. Αυτό που ξέρω είναι, ότι μετά το update και το ρουτάρισμα με towelroot, το knox έγραψε! Εκτός αυτού,το κινητό με τρέλανε στα soft reboot, ύστερα από σερφάρισμα ή μετά από βαρύ παιχνίδι! Αφού έχει γράψει το knox του πέρασα την τελευταία Ελληνική με το odin, και το ρούταρα με το cf-root,όπως γράφει στην πρώτη σελίδα, αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια! Τελικά από χθές το απόγευμα, του πέρασα με odin την τελευταία ρουμάνικη μιάς και τέτοιας προέλευσης είναι και όλα πηγαίνουν καλά μέχρι τώρα. Αν κάποιος από τους πιο έμπειρους το διαβάσει και έχει να μου προτείνει κάτι, καλοδεχούμενος!!! Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Τελικά η λύση που βρήκα για τα soft reboots, είναι ένα mod από xposed. Κατέβασα το samsung kitkat systemserver crash fix, και όλα καλά:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απογοητευτηκα με την phoenix στην αυτονομια,αν και σε ολα τα αλλα τα σπαει,δοκιμασα την Eudemony.Μεχρι στιγμης δειχνει να τα παει πολυ καλα και μαλλον με αυτη θα μεινω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Tωρα αυτα τα ανεβασες για καλα ποσοστα μπαταριας?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο αυτη τη ρομ ειχα 2 ωρες οθονες συνολο ενω εκει ειμαι στο 50% με 2 ωρες οθονη με φωτεινοτητα στο φουλ και μπολικο 3g και wifi.

Σημερα μονο wifi σε 8:30 ωρες χρησης εχω 2:43 ωρες οθονη σε φωτεινοτητα αυτοματη δωματιου κι η μπαταρια στο 49%.

Νταξει ετοιμος ημουν να το πουλησω αλλα τωρα ειμαι κομπλε.

εσυ τι χρονους βγαζεις και με τι ρομ-κερνελ;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...